top5 christmas markets hero.jpg

Szybka rundka po lodowisku, rozgrzewający korzenny napój, a potem można próbować smakołyków z lokalną konfiturą lub wykuwać oręż z żelaza. Europejskie jarmarki bożonarodzeniowe zadziwiają bogactwem tradycji.

Kiedy jarmarki świąteczne?

Jarmarki świąteczne organizowane są najczęściej od połowy listopada do końca grudnia. W tym okresie działają słynne plenerowe imprezy świąteczne Weihnachtsmarkt mające swoje tradycje w wielu miastach Austrii, Szwajcarii czy Niemiec. W rolce poniżej sprawdzisz dokładne daty najciekawszych jarmarków świątecznych!

Co jest na jarmarku bożonarodzeniowym?

Świąteczne kiermasze są miejscem pełnym wielowiekowych tradycji zarówno w sferze kulinarnej, jak i tej artystycznej. W ofercie kolorowych straganów znaleźć można liczne wyroby rękodzielnicze – ozdoby świąteczne (często z produktów spożywczych), biżuterię, drewniane zabawki czy ceramikę. Uczestniczenie w jarmarku bożonarodzeniowym to świetna okazja na spróbowanie lokalnych smakołyków świątecznych, wykonanych często według starych receptur.

A który jarmark wybrać? Sprawdź nasze zestawienie!

1. Jarmark świąteczny w Bazylei, czyli z winem korzennym!

jarmark świąteczny -jarmark w Bazylei © iStock
Jarmark świąteczny w Bazylei © iStock

Na miejscu pierwszym jest Bazylea, która zdaniem CNN jest gospodarzem jednego z 10 najpiękniejszych jarmarków świątecznych w Europie. Każdego roku w dniach od 26 listopada do 23 grudnia w mieście odbywa się tradycyjny jarmark adwentowy. Największy i najbardziej reprezentatywny ma miejsce na placu Barfüsserplatz. Bożonarodzeniowy nastrój tworzy ponad 150 straganów zlokalizowanych w białych drewnianych domkach. Pośród świątecznych kramów panuje iście szwajcarski porządek. Alejki ze straganami są ułożone tematycznie, tak aby każdy uczestnik świątecznej fiesty wiedział, gdzie kupić choinkowe ozdoby, a gdzie zjeść szwajcarską czekoladę.

Lot + hotel w pakiecie

Odwiedzając jarmark bożonarodzeniowy w Bazylei, trzeba spróbować grzanego wina korzennego glühwein i zjeść najbardziej znany szwajcarski ser raclette. Najlepiej smakuje w kulinarnym specjale regionu, czyli z ziemniakami w mundurkach, marynowanej cebuli i ogórkiem konserwowym. Jarmark to doskonała okazja na zwiedzanie miasta, organizowany jest bowiem w kilku punktach Bazylei po obu stronach rzeki Ren. Szwajcarski jarmark to również lekcja średniowiecznej historii. U kowala można spróbować własnych sił, wykuwając oręż z żelaza, a na tradycyjnej strzelnicy poznać siłę łuku czy kuszy.

2. Jarmark świąteczny w Wiedniu, czyli z pieczonymi kasztanami!

jarmark świąteczny- lodowisko na jarmarku w Wiedniu © Krzysztof Kowalik on unsplash
Lodowisko na jarmarku w Wiedniu © Krzysztof Kowalik on unsplash

Numer 2, jarmark świąteczny w Wiedniu to prawdziwie wiekowa tradycja, która sięga epoki średniowiecza. Na początku XIII wieku Albrecht I nadał mieszkańcom przywilej organizowania grudniowego jarmarku i od tego momentu powszechność tej imprezy znacznie się zwiększyła. Najlepiej świadczy o tym fakt, że współcześnie ponad dwadzieścia odbywających się jarmarkach adwentowych każdego roku odwiedzają 3 miliony turystów z całego świata.

Lot + hotel w pakiecie

Stoiska z ponczem i kasztanami przyciągają klientów sezonowymi smakołykami, a kramarze wprowadzają kupujących w świąteczny nastrój wyrobami rękodzielniczymi. Jarmarki zlokalizowane są w różnych częściach Wiednia. Szczególnie popularna wśród odwiedzających jest Wioska Bożonarodzeniowa Pałacu Belwederskiego, gdzie na świątecznie udekorowanych straganach znaleźć można tradycyjne wyroby ręczne, wyszukane dekoracje świąteczne i specjalne przysmaki kulinarne. Grzanego wina Glühwein warto skosztować na terenie Uniwersytetu Wiedeńskiego, który podobnie jak szereg innych zabytków pełni w okresie świątecznym funkcję bożonarodzeniowego kiermaszu. Świąteczne lodowisko na Christkindlmarkt to idealne miejsce na podziwianie pięknie udekorowanego Parku Ratuszowego.

3. Jarmark świąteczny we Wrocławiu, czyli z chlebem i smalcem!

jarmark świąteczny- jarmark świąteczny we Wrocławiu © iStock
Jarmark świąteczny we Wrocławiu © iStock

Gdzie jest największy jarmark w Polsce? Odbywający się cyklicznie Jarmark Dominikański jest największą imprezą plenerową w naszym kraju, a obok Weihnachtsmarkt i Oktoberfest również najliczniejszym tego typu wydarzeniem w Europie. Z kolei w stolicy Dolnego Śląska od kilkunastu lat organizowany jest najpopularniejszy polski kiermasz bożonarodzeniowy. Na Rynku tradycyjnie znajduje się cały wachlarz atrakcji dla rodzin i najmłodszych: od Bajkowego Lasku przez Świąteczny Wiatrak aż po Karuzelę. Z kolei na Placu Solnym w tegorocznej edycji jarmarku stanąć ma bajkowy domek z wieżą zegarową i tarasem, z którego rozpościerać się będzie panorama na świątecznie przyozdobione Stare Miasto.

Lot + hotel w pakiecie

Wrocławski jarmark bożonarodzeniowy to poza regionalnym rękodziełem i świątecznymi ozdobami również bogata oferta gastronomiczna. Warto spróbować góralskich serów i wędlin, pysznych konfitur i dżemów, a także zjeść klasyczną pajdę z ogórkiem i smalcem. Nie zabraknie świątecznych mikstur wyskokowych w postaci lokalnych nalewek czy grzanego wina. Pośród kolorowych straganów są też lubiane przez Polaków litewskie produkty np. przepyszny kindziuk czy chleb z kminkiem na liściach tataraku.

4. Jarmark świąteczny w Londynie, czyli z piernikiem!

jarmark świąteczny - para na jarmarku Winter Wonderland w Londynie © iStock
Para na jarmarku Winter Wonderland w Londynie © iStock

Miejsce 4 to prawdziwa gratka dla każdego, kto chce wejść w świąteczny nastrój w nieco bardziej nowoczesnym wydaniu. W Winter Wonderland podczas okresu świątecznego można pojeździć na największym w Wielkiej Brytanii lodowisku na świeżym powietrzu, które jest oświetlone ilością ponad 100 000 lampek. Organizowane są koncerty z muzyką na żywo, a dziki tłum bawi się w robiącym prawdziwą furorę Lodowym Królestwie. Jest też diabelski młyn, cyrk, bawarska wioska i warsztaty rzeźbienia w lodzie.

Lot + hotel w pakiecie

Dla spragnionych ciepłej strawy czeka osobliwa oferta gastro w postaci burgerów, przyprawionych ziemniaków, belgijskiej czekolady czy marcepanowych ciasteczek. Mimo że całość brzmi dość egzotycznie, pośród wielu straganów pije się świetnie smakujące w odsłonie zimowej grzane wino (mulled wine). W porównaniu do niemieckich i austriackich jarmarków, londyński Winter Wonderland jest bardziej zimowym parkiem rozrywki ze świątecznym akcentem.

5. Jarmark świąteczny w Norymberdze, czyli z kiełbasą w bułce!

jarmark świąteczny - jarmark w Norymbergi © iStock
Jarmark świąteczny w Norymberdze © iStock

Zestawienie jarmarków świątecznych zamykamy miastem naszego zachodniego sąsiada. Norymberski kiermasz świąteczny Christkindlesmarkt ma długą i bogatą historię, której początek zaczyna się w XVII wieku. Nazwa koresponduje bezpośrednio z kulturą luterańską i oznacza Jarmark Dzieciątka Jezus. Na uczestników czeka prawie 200 straganów z wszystkim, co w święta piękne i smaczne. Norymberga to stolica niemieckiego piernika, a także ojczyzna słynnych Drei im Weckla, czyli pieczonych kiełbasek podawanych w bułce najczęściej w towarzystwie ziemniaczanej sałatki.

Lot + hotel w pakiecie

Pośród świątecznych sklepików nie brakuje również dostawców zawsze świetnie smakującego grzanego wina, prażonych migdałów czy chlebów owocowych. Są też choinkowe ozdoby wykonane z suszonych fig. Klasykiem są Zwetschgen-Männle, czyli figurki wykonane ze śliwek lub bakalii. Najpopularniejszy niemiecki Christkindlesmarkt trwa od końca listopada do wigilii Bożego Narodzenia. Uczestniczenie w norymberskim jarmarku jest swoistym przeniesieniem się w czasie do czasów średniowiecznych grodów, biesiad i strojów.


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?