Kilka godzin lotu. Tyle wystarczy, by krajobraz uległ całkowitej zmianie, a po wyjściu z samolotu naszą twarz przyjemnie muskały promienie słońca. Oto TOP egzotycznych kierunków na wakacje jesienią.

Dubaj – nowa gwiazda egzotyki

Zacznijmy od Zjednoczonych Emiratów Arabskich i ich największego miasta, czyli Dubaju. To popularny kierunek turystyczny, co zawiązane jest z niemal gwarantowaną, piękną pogodą. W Dubaju podczas jesieni temperatura wynosi 25-30 st. C, dzięki czemu zwiedzanie okolic czy relaks na plaży nie wiąże się z dyskomfortem (latem temperatura wynosi nawet 45 st. C!). Dubaj to nowoczesna metropolia z najwyższymi budynkami, ogromnymi centrami handlowymi i rozrywki. Najsłynniejszą atrakcją turystyczną jest jeden z najwyższych budynków świata Burdż Chalifa z tarasem widokowym. Popularnością cieszy się także sztuczna wyspa w kształcie palmy, czyli Palma Dżamira – znajdują się tu doskonale hotele i kurorty wypoczynkowe.

Dubaj – lot + hotel w pakiecie

Dubaj to także nocowanie w obozowisku na pustyni lub przejażdżka po niej samochodami terenowymi. Osoby, które chcą nieco bliżej poznać historię miasta, powinny udać się do najstarszej dzielnicy – Deiry. Warto tu także odwiedzić kultowy Targ Przypraw. Tradycyjną architekturę i szereg imprez kulturalnych zapewnia również dzielnica historyczna Al Fahidi. Pamiątki w postaci tkanin można kupić na Targu Tkanin, a przyjemne doznania gwarantuje rejs łodzią abra po Zatoce Dubajskiej. Na deser wypoczynek nad wodą, m.in. na słynnej plaży Dżumejra czy Kite Beach, raju dla miłośników sportów wodnych.

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Dubaju

Marrakesz – uczta dla zmysłów w Czerwonym Mieście

Stoiska na Dżami al-Fana w Marrakeszu © iStock
Stoiska na Dżami al-Fana w Marrakeszu © iStock

Maroko to uczta dla zmysłów, a doskonałym tego przykładem jest Marrakesz, nazywany ze względu na swoją charakterystyczną zabudowę Al Hamra, czyli Czerwonym Miastem. Jego najważniejszym punktem jest ogromny plac Dżami al-Fana, na którym można kupić pamiątki, dobrze zjeść, podziwiać pokazy akrobacji, a nawet skorzystać z usług ulicznego fryzjera. Wieczorem miejsce to zyskuje jeszcze intensywniejszą odsłonę. Charakterystyczną atrakcją miasta są souki, czyli tematyczne targowiska. Można kupić tutaj dosłownie wszystko, jednak należy pamiętać o zwyczaju targowania ceny.

Maroko – lot + hotel w pakiecie

Meczet Koutoubia w Marrakeszu © iStock
Meczet Koutoubia w Marrakeszu © iStock

Historyczne centrum Marrakeszu to medyna, czyli arabskie stare miasto otoczone zabytkowymi murami. To właśnie tutaj zlokalizowane są jedne z najważniejszych zabytków miasta, w tym grobowce Saadytów (mauzoleum wybudowane w XVI w.) czy słynne pałace: El Badi oraz Bahia. Jedną z popularnych atrakcji turystycznych jest meczet Koutoubia z wnoszącym się na wysokość 70 metrów minaretem. Do meczetu mogą wejść jednak tylko muzułmanie. Gdzie odpocząć po intensywnym zwiedzaniu? Okoliczne kawiarnie i restauracje to gwarancja pysznej, lokalnej kuchni. Udany relaks zapewnia także słynny ogród Majorelle. Cisza, spokój i egzotyczne gatunki roślin urzekły wiele osób, w tym też ikony świata mody – na terenie ogrodu znajduje się Muzeum Yvesa Saint Laurenta. Warto dodać, że Marrakesz to także doskonała baza wypadowa na wycieczkę w Góry Atlas.

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Maroku

Larnaka, czyli piękne plaże i wspaniałe zabytki

Plaża Finikoudes w Larnace © iStock
Plaża Finikoudes w Larnace © iStock

Przenosimy się na południowo-wschodnie wybrzeże Cypru, gdzie jesienny termin pobytu pozwoli nam ominąć tłumy turystów. Larnaka, bo o niej mowa, to obecnie miasto typowo turystyczne, jednak zwolennicy zabytków także będą zadowoleni. Najpopularniejszymi z nich są niewątpliwie cerkiew św. Łazarza, Hala Sultan Tekke oraz akwedukt Kamares z XVIII wieku. Larnaka słynie także z zamku, w którego obrębie działa Muzeum Średniowieczne. To niejedyny tego typu obiekt w mieście. Wielu turystów odwiedza także Muzeum Larnaki lub Miejską Galerię Sztuki.

Cypr – lot + hotel w pakiecie

Cerkiew św. Łazarza w Larnace © iStock
Cerkiew św. Łazarza w Larnace © iStock

Po zwiedzaniu warto rozejrzeć się spokojnie po okolicy, podziwiając architekturę i podglądając zwyczaje mieszkańców. Tradycyjną zabudowę można zobaczyć w dzielnicy tureckiej Skala. Miłośnikom spaceru z pewnością przypadnie do gustu promenada Finikoudes – pełno tu sklepów i kawiarni. Relaks na plaży? Proszę bardzo! Larnaka to piękne, piaszczyste plaże, które oblewają ciepłe wody. Warto odwiedzić chociażby plaże Finikoudes czy Mackenzie. Wymieniając atrakcje miasta, nie można nie wspomnieć o czterech jeziorach, określanych mianem Salt Lake. To właśnie tutaj można napotkać flamingi.

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli na Cyprze

Antalya, czyli nie tylko plaże i ciepła woda

Ulica w Kaş koło Antalyi © iStock
Ulica w Kaş koło Antalyi © iStock

Nasze TOP egzotycznych kierunków jesienią zamyka Turcja, a dokładniej Antalya. Nie bez powodu jest ona określana mianem perły Riwiery Tureckiej. Szerokie, piaszczyste plaże z doskonałą infrastrukturą to mekka dla miłośników relaksu na piasku czy uprawiania sportów wodnych. Na szczególną uwagę zasługują tutaj dzielnice Lara oraz Konyaalti. Po tak udanym odpoczynku warto udać się na zwiedzanie do zabytkowej dzielnicy Kaleiçi w ścisłym centrum. To tutaj można zobaczyć mury obronne i słynną Bramę Hadriana z 130 roku. Jedną z największych atrakcji miasta jest liczący 38 metrów Minaret Yivli.

Turcja – lot + hotel w pakiecie

Widok na stary port i miasto w Antalyi © iStock
Widok na stary port i miasto w Antalyi © iStock

Z kolei spacer po porcie jest znakomitą okazją do zobaczenia wieży Hidirlik Kulesi. Antalya to także sporych rozmiarów Muzeum Archeologiczne czy też słynna ulica parasolkowa z wysoko zawieszonymi parasolami, tworzącymi swego rodzaju kolorowy daszek nad ulicą. Park Karaalioğlu to z kolei oaza spokoju w samym centrum miasta – miejsce pełne zieleni i placów zabaw dla najmłodszych.

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Turcji


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?