Madera, czyli mały archipelag na Atlantyku, coraz częściej pojawia w relacjach podróżników zachwalających to miejsce jako turystyczny raj. Nic dziwnego, bowiem niewielkie wyspy mają naprawdę wiele do zaoferowania nawet najbardziej wymagającym klientom. Co warto wiedzieć przed podróżą na Maderę? Oto kilka wskazówek z pierwszej ręki!
Powtórka z geografii
Zanim przejdziemy, czy raczej przefruniemy do szczegółów podróży na Maderę, przyjrzyjmy się bliżej jej położeniu. Mówiąc o Maderze, mamy tak naprawdę na myśli zespół kilku wulkanicznych wysp położonych na północ od Wysp Kanaryjskich, na wysokości środkowej części Maroka. Madera to nazwa największego fragmentu archipelagu, a zarazem punkt docelowy turystów zmierzających w ten zakątek świata.

Na samej Maderze znajduje się miasto Funchal, czyli stolica Autonomicznego Regionu Madery należącego do Portugalii. Region zamieszkuje ok. 250 tys. mieszkańców, czyli mniej więcej tyle co średniej wielkości miasto w Polsce. Portugalski jest tam językiem urzędowym, ale z uwagi na rozwijającą się turystykę i brytyjski epizod w historii wysp, z łatwością dogadamy się tam po angielsku.

Wiosna 24/7, czyli taki mamy klimat
Z punktu widzenia turysty ciekawszym zagadnieniem niż kwestie administracyjne i demograficzne jest klimat Madery. Archipelag znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego, typu śródziemnomorskiego, co upraszczając oznacza mniej więcej różne odcienie wiosny przez cały rok. Zimą dzienna temperatura spada nieznacznie poniżej 19°C, a w środku lata nie powinna przekraczać 27°C. Coś w sam raz dla tych, którzy z trudem znoszą chłód, ale też nie przepadają za skwarem.

Lato od zimy różni się za to ilością opadów. Od października do lutego deszcz jest zjawiskiem dość częstym, choć nie na tyle uciążliwym, by utrudniał zwiedzanie czy aktywny odpoczynek. Takie warunki klimatyczne są błogosławieństwem Matki Natury dla ludzi zajmujących się turystyką na Maderze. Ruch turystyczny kwitnie tu przez okrągły rok, a turystów przyciąga nie tylko idealna pogoda, ale też liczne atrakcje. O kilku wspomnę na końcu tekstu.

Z gór nad morze w pół godziny
Wybierając się na Maderę, warto wiedzieć, że oprócz sprzyjających warunków klimatycznych, ma w ona w sobie jeszcze jeden atut – na niewielkiej przestrzeni mamy do dyspozycji góry i wodę. Dysponując samochodem, z rezerwatów przyrody położonych w górach na wybrzeże możemy dostać się w zaledwie 30 min.
Wypożycz samochód na Maderze

Najwyższy szczyt głównej wyspy – Pico Ruivo wznosi się na 1862 m.n.p.m. Nie jest to najbardziej imponujący wynik, szczególnie w oczach osób, które miały okazję chodzić po Tatrach, Alpach czy Pirenejach, jednak z zestawieniu z bliskością wybrzeża, nawet takie wysokości mają w sobie niepodważalny urok. Dzięki rzadkiemu połączeniu gór z oceanem, Madera ma wiele do zaoferowania fanom aktywnego wypoczynku i miłośnikom wylegiwania się na plaży.

Podróż na Maderę
Na wyspy najszybciej dostać się samolotem. Planując podróż z Polski na własną rękę musimy liczyć się z przesiadką na jednym z europejskich lotnisk (np. w Lizbonie). Ceny biletów są skorelowane z okresem, w którym wyjeżdżamy oraz z czasem spędzonym w podróży. Długość podróży determinuje głównie liczba godzin odczekanych na lotnisku przesiadkowym. Oczywiście w obwodzie pozostaje jeszcze oferta biur podróży, które mają do dyspozycji czarterowe połączenia w zestawie z noclegami w hotelu i ewentualnie wycieczkami fakultatywnymi.
Na i z lotniska możemy się dostać wypożyczonym samochodem, taksówką lub autobusem jadącym w kierunku Funchal. Wielu turystów podróżujących na własną rękę wybiera ten pierwszy środek lokomocji. Auto z wypożyczalni znacznie ułatwia poruszanie się po wyspie i pozwala zaoszczędzić sporo czasu, szczególnie osobom, które chcą zobaczyć całą Maderę. Oferta firm udostępniających auta jest szeroka, a na samym lotnisku operuje kilkanaście wypożyczalni.
Mamy najlepsze oferty lotów na Maderę

Co zabrać w podróż na Maderę?
To zależy. Zależy głównie od tego, jakie mamy plany. Osoby pragnące ładować baterie, opalając się na plaży przez cały tydzień, z pewnością będą miały inne potrzeby niż ci, którzy chcą zwiedzić archipelag i zakosztować wszystkich atrakcji. Wyjeżdżając w lecie, należy pamiętać o zestawie do ochrony przeciwsłonecznej – nakrycie głowy, krem z filtrem UV i okulary przeciwsłoneczne.

W miesiącach zimowych z kolei warto spakować kurtkę z membraną wodoszczelną lub pelerynę. Niezależnie od pory roku, trzeba mieć pod ręką strój kąpielowy, bo Atlantyk zachęca do zanurzenia się w jego falach przez okrągłe 12 miesięcy. W plecakach miłośników górskich wędrówek nie powinno zabraknąć wygodnych butów trekkingowych, które pozwolą podbić szlaki na wyspie.

Jakie dokumenty są potrzebne w podróży na Maderę?
Mimo tego, że cały zespół Makaronezji, w którego skład wchodzi Madera, leży bliżej Afryki niż Europy, to w podróży wystarczy nam dowód osobisty. Nie ma wymogu posiadania wizy. Madera traktowana jest jako część Portugalii, a więc strefy Schengen. Sytuacja może się zmienić, gdy w podróży na Maderę planujemy zahaczyć o któryś z krajów Afryki. Wtedy niechybnie będzie potrzebny ważny paszport.

Baza noclegowa i przemieszczanie się po wyspie
Turystyka jest jednym z głównych zajęć społeczności Madery. Przekłada się to na niezły stan zróżnicowanej bazy noclegowej. We wszystkich większych miastach, rozsianych w różnych częściach wybrzeża, z łatwością powinniśmy znaleźć nocleg o satysfakcjonującym nas standardzie. Równie duży wybór mamy, jeśli chodzi o wypożyczenie auta, którym najwygodniej przemieszczać się będzie po wyspie.
Mamy najlepsze oferty lotów i noclegów na Maderze

Główne drogi (VE1, VE2, VE3, VE4 i VR1) są dobrej jakości, a pozostałe trasy (np. ER103, ER110 czy ER102), umożliwiające podróż w głąb lądu, nie powinny sprawić problemów nawet początkującym kierowcom. Dystans pomiędzy głównymi miastami Madery można pokonywać także za pomocą autobusu, jednak decydując się na transport zbiorowy musimy pamiętać, że możemy stracić sporo czasu.

Atrakcje turystyczne Madery
A o tym, że nie warto go marnować na czekanie na przystankach wiedzą wszyscy, którzy mieli już przyjemność doświadczenia Madery. Wyspy mają do zaoferowania naprawdę sporo, praktycznie każdemu typowi turysty. Wiemy już, że mamy do dyspozycji góry, ocean, linię brzegową z plażami i miejscami z dostępem do wody. Jednak nie samym słońcem i szlakami człowiek żyje! Madera przygotowała także coś dla tych, którzy preferują odkrywanie tradycji i smaków odwiedzanych miejsc.

Do pierwszoplanowych atrakcji w Funchal należy zjazd drewnianym pojazdem z Monte Toboggan. Dwuosobowe „sanki” są prowadzone przez dwóch pilotów (tzw. carreiros) asfaltową drogą w dół – trudno opisać, trzeba przeżyć. W stolicy rekomenduję zobaczyć starówkę pełną budynków z drzwiami malowanymi przez miejscowych artystów i lokalny targ, gdzie można napić się świeżo wyciskanych soków z trzciny cukrowej oraz skosztować słynnej Ponchy, czyli drinka na bazie wytwarzanego na Maderze aguardente (rodzaj wódki). Miłośników napojów procentowych Madera kusi winiarniami, w których robi się wino o analogicznej do wyspy nazwie.

Fani sportu z pewnością zechcą odwiedzić muzeum Cristiano Ronaldo, urodzonego w Funchal piłkarza-legendy. Obiekt, w którym zgromadzono trofea i pamiątki CR7 znajduje się w Funchal tuż przy marinie. Tym, którzy ponad urodę i talent Cristiano przedkładają piękno przyrody, polecam spacer po Górskim Ogrodzie Tropikalnym (Jardim Tropical de Monte), położonym niedaleko północnych rabatek stolicy. Aby się tam dostać, można skorzystać z kolejki linowej i przy okazji podziwiać niesamowity widok na miasto.

Osoby, którym pozwala na to stan zdrowia i kondycja, zachęcam do wybrania się w góry. Wdrapanie się na najwyższy punkt Madery nie jest zaliczane do najtrudniejszych wyzwań wspinaczkowych, a nagrodą za dotarcie na szczyt są zapierające dech w piersiach widoki, które przy dobrej widoczności obejmują również bezkres oceanu.

Poza Funchal z pewnością należy odwiedzić Santanę, uchodzącą za najbardziej bajkowe miasteczko na wyspie. Miejscowość słynie m.in. z trójkątnych domków z drewna. Do najlepszych tradycji rybackich nawiązuje z kolei urokliwa wioska Câmara de Lobos, położona kilka kilometrów na zachód od Funchal. Tam można zjeść prawdopodobnie najlepszą rybę na całej wyspie.
Kup bilety online na atrakcje na Maderze

Alternatywą dla szczytów jest zejście w głąb oceanu w postaci nurkowania, które jest również bardzo popularne na Maderze. Tym, którzy mają w sobie gen speleologa polecam podróż do wulkanicznych jaskiń São Vicente, odkrytych w 1885 r., a udostępnionych do zwiedzania turystom w 1996 r.
Artykuł powstał we współpracy z Turismo de Portugal.
