Punkt widokowy Balcões na szlaku PR 11 (Vereda dos Balcões)

Madera to raj dla miłośników pieszych wycieczek. Jest tutaj aż 30 wyznaczonych tras trekkingowych z niesamowitymi widokami. Niektóre prowadzą przez klify tuż nad oceanem. Poznaj 5 najatrakcyjniejszych z nich oraz inne sposoby na aktywne spędzenie czasu na wiecznie zielonej wyspie.

Oaza zrównoważonej turystyki

Madera to przede wszystkim unikalna przyroda i niesamowite krajobrazy: ocean, wodospady, klify, góry.  Aż 65% powierzchni wysp tego archipelagu i 89% powierzchni wód oceanicznych objętych jest ochroną. Między innymi dzięki temu zyskała najpierw sławę, a później oficjalny status zrównoważonego kierunku turystycznego w postaci srebrnej nagrody EarthCheck. To szczególne wyróżnienie przyznawane jest jedynie miejscom, które dbają o zrównoważony rozwój i poszanowanie przyrody. Bujna roślinność zachwyca na wyspie przez cały rok.

Skorzystaj z wyjątkowej oferty eSky.pl na city breaki i wakacje z Gwarancją Najniższej Ceny na Maderze już teraz, by doświadczyć niezapomnianych przygód na jednej z najpiękniejszych wysp świata. Nie przegap okazji odkrycia tego rajskiego zakątka w najlepszej cenie.

Wakacje na Maderze z Gwarancją Najniższej Ceny

TOP 5 ścieżek trekkingowych na Maderze – mapa

Na wyspie jest aż 30 tras trekkingowych z niesamowitymi widokami o różnym stopniu trudności i długości. Przespacerujesz się tu szlakami górskimi, a nawet ścieżkami prowadzącymi przez klify tuż nad oceanem i lewadami. A czym tak właściwie są lewady? To sieć małych kanałów irygacyjnych, sprowadzających wodę z północny na południe wyspy. Ich budowa rozpoczęła się już w XVI wieku, ostatnie kanały pochodzą z lat 40. XX wieku. Woda z lewad zarówno zasila elektrownie wodne, jak i nawadnia okoliczne pola i uprawy. Piesze wycieczki wzdłuż lewad można uprawiać przez cały rok. Niektóre z kanałów są wydrążone w stromych skałach, inne w dolinach. Podczas wędrówki mijamy wodospady lub przechodzimy tunelami. Warto zabrać ze sobą prowiant, latarkę oraz dobre buty – ścieżki mogą być śliskie.

1

1. Vereda dos Balcões

  • Stopień trudności: łatwy
  • Dystans: 3 km w obie strony
  • Czas przejścia: 1 godzina 30 minut
  • Oznaczenie: PR 11

Trasa PR11 Vereda dos Balcões znajduje się w górskiej miejscowości Ribeiro Frio, we wschodniej części wyspy. Dojazd z Funchal zajmuje około 40 minut samochodem. To jedna z najprostszych i mniej wystawionych na ekspozycję tras. Nachylenie ścieżki jest tak małe, że aż nieodczuwalne, dlatego dadzą sobie tutaj radę także osoby, które nie mają najlepszej kondycji. PR 11 to też dobry pomysł na krótki spacer z dziećmi.

Widok na Ribeiro Frio na Maderze
Widok na Ribeiro Frio © Filipe Mendonca

Początek trasy, czyli Ribeiro Frio, jest atrakcją samą w sobie – znajdziesz tu ogrody, strumyki, malutkie wodospady i stawy z pstrągami. Ścieżka na początku biegnie przez gęsty las wawrzynowy, a w pewnym momencie zwęża się i wchodzi pomiędzy wysokie, skalne ściany, które pokryte są mchem i winoroślami. Można poczuć się tutaj jak w Alicji w Krainie Czarów – klimat jest naprawdę bajkowy. Po 45-minutowym spacerze dotrzesz na punkt widokowy. Przy dobrej pogodzie z Balcoes możesz podziwiać zieloną dolinę Ribeira da Metade, a także panoramę na trzy najwyższe szczyty wyspy: Pico do Areeiro, Pico das Torres, Pico Ruivo oraz formację skalną Penha d’Aguia.

2. Levada das 25 Fontes

  • Stopień trudności: średni
  • Dystans: 9,5 km w obie strony
  • Czas przejścia: 3-4 godziny w obie strony
  • Oznaczenie: PR 6

Początek trasy prowadzącej do Lewady 25 Źródeł znajdziesz nieopodal parkingu przy drodze ER110. Od tego miejsca czeka Cię jeszcze 2-kilometrowy spacer drogą asfaltową. Odcinek ten można jednak przejechać busem, który kursuje co kilka minut. Dopiero przy chatce w Rabacal rozpoczyna się właściwy szlak PR 6. Trasa jest raczej łatwa, jednak pojawiają się tutaj znacznie wyraźniejsze podejścia niż przy szlaku na Balcoes. Czasami na trasie występują też strome przepaście – są jednak odpowiednio zabezpieczone.

Wodospady przy Levada das 25 Fontes © iStock
Wodospady przy Levada das 25 Fontes © iStock

Szlak wije się tutaj przez las laurowy, tworząc przepiękne tunele z drzew i krzewów. Podczas wędrówki towarzyszyć Ci będzie śpiew ptaków. Po drodze natkniesz się na kilka punktów widokowych z panoramą na zalesione wzgórza. Na końcu tej ścieżki zobaczysz lagunę Lagoa das 25 Fontes i jej liczne wodospady, które spadają po pokrytych mchem skałach. Wysoka, porośnięta roślinnością ściana, po której sączy się woda wprost do jeziorka – to coś, co zapamiętasz na długo. Wycieczkę można też wydłużyć o spacer do wodospadu Risco.

Szlak do Ponta de São Lourenço na Maderze
W drodze do Ponta de São Lourenço © Francisco Correia

3. Vereda da Ponta de São Lourenço

  • Stopień trudności: średni
  • Dystans: 6 km w obie strony
  • Czas przejścia: 3 godziny w obie strony
  • Oznaczenie: PR 8

Vereda da Ponta de São Lourenço to wędrówka najbardziej wysuniętą na wschód częścią wyspy – półwyspem św. Wawrzyńca. Szlak rozpoczyna się w Baia d’Abra, na końcu drogi ER109. Można tam zostawić wypożyczony samochód na bezpłatnym parkingu lub dojechać autobusem nr 113. Na tę trasę warto wybrać się z samego rana. W ten sposób ominiesz największe tłumy i jeśli wstaniesz wystarczająco wcześnie – zobaczysz spektakularny wschód słońca. Półwysep św. Wawrzyńca ma wręcz półpustynny klimat i nie znajdziesz tu żadnego schronienia przed słońcem, więc warto pamiętać o zabraniu wody, nakrycia głowy i kremu z filtrem.

Półwysep św. Wawrzyńca (Ponta de São Lourenço) na Maderze
Ponta de São Lourenço © Jackson Groves

Półwysep ma pochodzenie wulkaniczne i zdecydowanie różni się od reszty wyspy. Trasa rozpoczyna się zejściem w dół, a następnie wejściem pod górę po drewnianej kładce. Po przejściu tego odcinka zaczyna się prawdziwa magia! Kręty szlak oferuje widoki na pionowe klify, fale z hukiem uderzające w wystające z wody skały i surowy krajobraz półwyspu smaganego silnym wiatrem. Sceneria zapiera tutaj dech w piersiach i pozwala docenić potęgę matki natury. Na trasie czeka Cię kilka męczących podejść i odcinków prowadzących tuż przy krawędzi – warto zachować ostrożność.

Levada do Caldeirão Verde © iStock
Levada do Caldeirão Verde © iStock

4. Levada do Caldeirão Verde

  • Stopień trudności: średni
  • Dystans: 13 km w obie strony
  • Czas przejścia: 6 godzin w obie strony
  • Oznaczenie: PR 9

Levada do Caldeirão Verde startuje w parku leśnym Queimadas. Wędrówka zaczyna i kończy się w tym samym miejscu – to tak naprawdę spacer tam i z powrotem, tą samą trasą. Na początek szlaku najlepiej dojechać samochodem, tuż obok znajduje się duży parking, na którym bez problemu zostawisz auto. Większość trasy przebiega przez las, dzięki czemu nie musisz obawiać się zbyt intensywnego słońca. Warto jednak zabrać ze sobą latarkę, która przyda się przy przejściu przez 4 tunele.

Tunel na trasie Levada do Caldeirão Verde © iStock
Tunel na trasie Levada do Caldeirão Verde © iStock

Lewada zabierze Cię w głąb doliny São Jorge – kilkukrotnie przecinając strome zbocza i oferując spektakularną panoramę na zielone wzgórza i wodospady. Najpierw prowadzi przez las, gdzie możesz podziwiać bujną roślinność, ale po 2-3 kilometrach wędrówki trasa staje się o wiele bardziej widowiskowa, odsłaniając dolinę i liczne wodospady. Fragmenty trasy PR 9 przechodzą przez tunele, które niegdyś zostały ręcznie wykute w skałach. Wisienką na torcie jest jednak jezioro, do którego wpada ponad 100-metrowy wodospad. Jezioro znajduje się w otoczeniu wielkich liści paproci i soczyście zielonych drzew, dzięki czemu można poczuć się jak w tropikach.

Najwyższy szczyt Madery - Pico Ruivo © iStock
Najwyższy szczyt Madery – Pico Ruivo © iStock

5. Pico Areeiro do Pico Ruivo

  • Stopień trudności: trudny
  • Dystans: 12/14 km w obie strony
  • Czas przejścia: 6-7 godzin w obie strony
  • Oznaczenie: PR 1

Szlak łączący Pico Areeiro i najwyższy szczyt Madery – Pico Ruivo, jest najbardziej ekscytującym i najpiękniejszym szlakiem górskim na całej wyspie. Jedynym sposobem, aby dostać się na parking przy Pico Areeiro, czyli na początek trasy PR 1, jest wynajem samochodu, złapanie stopa lub skorzystanie z lokalnych wycieczek turystycznych. Niestety nie dojeżdża tam żaden autobus. Wyruszając na wędrówkę tą trasą, trzeba być przygotowanym na duży wysiłek – do pokonania jest ponad 1000 m przewyższeń. Trasa prowadzi też przez nieoświetlone tunele, więc zabierz ze sobą latarkę.

Szlak na Pico Areeiro © Martyna Górna
Szlak na Pico Areeiro © Martyna Górna

Już po pierwszym kilometrze szlaku trafisz na punkt widokowy – Ninho da Manta. W zależności od pogody i pory dnia możesz zobaczyć białe obłoki chmur tuż pod Twoimi stopami lub typowo górski krajobraz ze strzelistymi szczytami. Nieco dalej ścieżka prowadzi prosto przez wąską grań Pedra Rija – odcinek jest dobrze zabezpieczony, ale i tak potrafi przyspieszyć bicie serca. Następnie dotrzesz na rozwidlenie szlaku w okolicy Pico do Gato. Ścieżka zachodnia jest krótsza (5,6 km) i łatwiejsza od wschodniego wariantu (7 km), obie jednak trawersują zbocza Pico das Torres. Cała trasa jest bogata w typowo wysokogórskie, dramatyczne krajobrazy. Z tego powodu może zająć Ci nieco dłużej, niż podają przewodniki – co chwilę będziesz zatrzymywać się, aby podziwiać te cudowne widoki!

Widok na dolinę Serra de Água na Maderze
Dolina Serra de Água © Francisco Correia
City break w Funchal z Gwarancją Najniższej Ceny

Inne pomysły na aktywny wypoczynek

Jeśli nie piesze zwiedzanie wyspy, to może wspinaczka? Strome klify zachęcają do zdobywania, najlepiej pod czujnym okiem profesjonalisty. Wielbiciele szybkiej jazdy mogą udać się do stolicy Madery, Funchal, gdzie znajduje się tor gokartowy. Lot paralotnią to z kolei sposób na to, aby spojrzeć na Maderę z innej perspektywy. Pewien rodzaj podniebnej wycieczki gwarantują także kolejki liniowe. Jedną z najpopularniejszych jest ta z Funchal do Monte. Droga powrotna? Postaw na popularną atrakcję Madery, czyli jazdę wiklinowymi saniami  zwanymi carros de cesto.

Co ciekawe, sanie te w 1850 roku były głównym środkiem transportu między tymi dwoma miejscowościami. Chwila odpoczynku? Wybierz się na pole golfowe! Zagraj w golfa w przepięknej scenerii, na tle oceanu. Do wyboru masz 2 pola – w Palheiro Golf (18 dołków) oraz Santo da Serra Golf Club (27 dołków).

Funchal — mieszanka kultury, smaków i coś dla fanów Cristiano Ronaldo

Do pierwszoplanowych atrakcji w Funchal należy zjazd drewnianym pojazdem z Monte Toboggan. Dwuosobowe „sanki” są prowadzone przez dwóch pilotów (tzw. carreiros) asfaltową drogą w dół – trudno to opisać, trzeba przeżyć. Do ciekawych zabytków należą katedra Sé i Muzeum Etnograficzne Madery. W stolicy warto zobaczyć starówkę pełną budynków z drzwiami malowanymi przez miejscowych artystów i lokalny targ, gdzie można napić się świeżo wyciskanych soków z trzciny cukrowej oraz skosztować słynnej Ponchy, czyli drinka na bazie wytwarzanego na Maderze aguardente (rodzaj wódki). Miłośników napojów procentowych Madera kusi winiarniami, w których robi się wino o analogicznej do wyspy nazwie.

Fani sportu z pewnością zechcą odwiedzić muzeum Cristiano Ronaldo, urodzonego w Funchal. Obiekt, w którym zgromadzono trofea i pamiątki piłkarza, znajduje się w tuż przy marinie. Przy okazji warto wybrać się na spacer po Górskim Ogrodzie Tropikalnym (Jardim Tropical de Monte), położonym niedaleko północnych rabatek stolicy. Aby się tam dostać, można skorzystać z kolejki linowej. Zmęczony? Spokojnie, pozostałą część wyspy możesz zwiedzić, wygodnie siedząc. Wybierz się w podróż piętrowym autobusem turystycznym i skorzystaj z audioprzewodnika.

Sporty wodne na Maderze

Nie bez powodu Madera nazywana jest Hawajami Atlantyku. Prym wiedzie oczywiście surfing, a szkoły nauki i wypożyczalnie sprzętu są zlokalizowane na terenie całej wyspy. Dużą popularnością cieszy się także bodyboarding oraz SUP, czyli Stand Up Puddle. To jazda na desce z pomocą wiosła. Fani ekstremalnych przeżyć pokochają natomiast coasteering. To połączenie wspinaczki na skały lub klif, skoku do wody, a niejednokrotnie także eksplorowania jaskiń.

madera ocean © andre carvalho.jpg
Skok z klifu, Madera © Andre Carvalho

Dużą atrakcją jest również nurkowanie w Madalena do Mar, gdzie znajduje się wrak statku „Bowbelle” (na głębokości 21-30 metrów). Można również wypożyczyć łódź i udać się w relaksujący rejs. Warto zdecydować się na wyprawę z załogą, połączoną z obserwacją delfinów i wielorybów w ich naturalnym środowisku. Na Maderze miło spędzą czas również wielbiciele wędkarstwa sportowego oraz kajakarstwa.

Od lasów wawrzynowych po wulkaniczne baseny

Jedną z największych atrakcji Madery jest las wawrzynowy. Jego powierzchnia wynosi 15 tysięcy hektarów, a dla turystów udostępnione są ścieżki. Wiecznie zielony las zachwyca różnorodnością. W 1999 roku miejsce to wpisano na listę UNESCO. Na północnym wybrzeżu wyspy znajdują się wulkaniczne jaskinie w São Vicente. Dla zwiedzających przygotowano szlak tunelami, który wiedzie do małych jeziorek. W pobliżu znajduje się także Centrum Wulkanologiczne, gdzie czekają na nas ekspozycje i pokazy multimedialne.

W Porto Moniz znajdują się naturalne baseny wulkaniczne, uformowane przez lawę. To doskonała opcja także dla rodzin z dziećmi, ponieważ na miejscu przygotowano kąpielisko również dla najmłodszych. 

Z gór nad morze w pół godziny

Warto wiedzieć, że jadąc samochodem z rezerwatów przyrody położonych w górach, w  zaledwie 30 minut dostaniemy się na wybrzeże. Główne drogi (VE1, VE2, VE3, VE4 i VR1) są dobrej jakości, a pozostałe trasy (np. ER103, ER110 czy ER102), umożliwiające podróż w głąb lądu, nie powinny sprawić problemów nawet początkującym kierowcom. Dystans pomiędzy głównymi miastami Madery można pokonywać także za pomocą autobusu, jednak decydując się na transport zbiorowy, musimy pamiętać, że możemy stracić sporo czasu.

Swobodnie zwiedzaj całą wyspę

Co zabrać w podróż na Maderę?

Wyjeżdżając w lecie, należy pamiętać o zestawie do ochrony przeciwsłonecznej – nakrycie głowy, krem z filtrem UV i okulary przeciwsłoneczne. W miesiącach zimowych z kolei warto spakować kurtkę z membraną wodoszczelną lub pelerynę. Niezależnie od pory roku, trzeba mieć pod ręką strój kąpielowy, bo Atlantyk zachęca do zanurzenia się w jego falach przez okrągłe 12 miesięcy. I najważniejsze! Jeżeli kochasz wędrówki, koniecznie zabierz wygodne buty, które pozwolą Ci podbić wszystkie wymarzone szlaki na wyspie.


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?