hero 5 miast na sylwestra 2021.jpg

Masz już plany na sylwestra 2021? Jeśli nie, koniecznie sprawdź, jak nowy rok witać będą mieszkańcy Berlina, Wiednia, Budapesztu, Stambułu i Amsterdamu. Może w którymś z tych miast będziesz w tym roku świętować przy wtórze życzeń noworocznych w różnych językach świata, rozbłyskujących co chwila fajerwerków i głośnych toastów?

Sylwestrowa zabawa może mieć wiele obliczy. Jedni preferują spokojną zabawę w gronie najbliższych, inni szalone imprezy pod gołym niebem, kolejni zabawę do utraty tchu w klubie. Jak żegnają stary rok i witają nowy mieszkańcy Berlina, Wiednia, Budapesztu, Stambułu czy Amsterdamu? Chociaż punktami wspólnymi sylwestrowej nocy w tych miastach są fajerwerki i toasty, każde z nich ma swój własny sposób na wejście w nowy rok. Jaki?

Fajerwerki nad Bramą Brandenburską © iStock
Fajerwerki nad Bramą Brandenburską © iStock

Muzyczny i rozświetlony – sylwester w Berlinie

Koniec roku planujesz spędzić u naszych zachodnich sąsiadów? Wybierz się do Berlina, aby wziąć udział w jednej z największych na świecie imprez sylwestrowych pod gołym niebem „Celebrate at The Gate”. Jak zapewniają organizatorzy wydarzenia, rozmachem Berlinowi dorównują tego dnia jedynie Sydney, Nowy Jork, Paryż i Londyn. W samym sercu miasta, między Bramą Brandenburską a Kolumną Zwycięstwa, również w tym roku zgromadzą się setki tysięcy ludzi. W poprzednich latach był to nawet milionowy tłum! Jakie atrakcje będą tam na Ciebie czekać 31 grudnia 2021?

Jarmark na Gendarmenmarkt w Berlinie © iStock
Jarmark na Gendarmenmarkt w Berlinie © iStock

Organizatorzy przewidują koncert, którego gwiazdą będzie niezwykle popularny w Niemczech piosenkarz Adal Tawil. Scena ustawiona będzie od strony Tiergarten na Placu 18 Marca. Zaplanowany jest też 15-minutowy pokaz sztucznych ogni, w czasie którego niebo rozświetli nawet do 15 tysięcy fajerwerków. Transmitowany będzie on do 100 krajów świata. Jeśli chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie, bądź pod Bramą Brandenburską na kilka godzin przed północą. W przeszłości wejścia na tę bezpłatną imprezę zamykano z powodu zbytniego zatłoczenia. Spędzisz w Berlinie więcej czasu? Pierwsze atrakcje sylwestrowe będą czekać na Ciebie i Twoich przyjaciół pod Bramą Brandenburską już 30 grudnia.

Mamy najlepsze oferty lotów, noclegów i city breaków w Berlinie

Sylwester na Placu Ratuszowym w Wiedniu © iStock
Sylwester na Placu Ratuszowym w Wiedniu © iStock

W rytmie walca – sylwester w Wiedniu

Sylwester w Wiedniu kojarzy Ci się z eleganckim balem sylwestrowym w ratuszu? Słusznie – jest to najsłynniejsza na świecie tego typu impreza, podczas której wytwornie ubrani goście tańczą w rytmie, jakby inaczej, walca wiedeńskiego. Wolisz spędzić sylwestra w mniej formalny sposób? Stolica Austrii świętuje powitanie nowego roku na wiele sposobów. Wybierz się na starówkę, która co roku 31 grudnia staje się roztańczoną salą balową pod rozgwieżdżonym niebem. W tym roku, z powodu pandemii, miasto nie zaplanowało oficjalnych koncertów, ale nie zabraknie atrakcji. Z pewnością w sylwestrową noc niebo nad miastem rozświetli się fajerwerkami, a ulice zapełnią się rozbawionym tłumem.

Diabelski młyn na Praterze w Wiedniu © iStock

Diabelski młyn na Praterze w Wiedniu © iStock

Aby tradycji stało się zadość, o północy zabrzmi Pummerin – słynny dzwon katedry św. Szczepana. Słychać też będzie „Nad pięknym, modrym Dunajem” Johanna Straussa, dlatego przypomnij sobie koniecznie kroki taneczne. Nie zdziw się, jeśli spotkasz otulonych szalami i czapkami wiedeńczyków, tańczących po bruku starych ulic! Chcesz przeżyć coś niezapomnianego? Wybierz się na Diabelski Młyn i podziwiaj rozświetlone sztucznymi ogniami niebo z wysokości 65 metrów. Jeśli wolisz szaloną zabawę do białego rana, wybierz się do największego wiedeńskiego klubu Praterdome lub innych dyskotek w dzielnicy Prater.

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Wiedniu

Fajerwerki nad Dunajem w Budapeszcie © iStock
Fajerwerki nad Dunajem w Budapeszcie © iStock

Na falach Dunaju – sylwestrowa zabawa w Budapeszcie

Jeśli na pierwszym miejscu stawiasz wspaniałą atmosferę zabawy, to stolica Węgier będzie dla Ciebie idealnym kierunkiem. Węgrzy, co wiadomo nie od dziś, są niezwykle gościnni. Budapeszt natomiast, zdaniem wielu, najpiękniej wygląda w swoim zimowym, oświetlonym tysiącem lampek wydaniu. Świętowanie końca roku nigdzie nie ma takiej atmosfery jak na Wzgórzu Gellerta, Wyspie Małgorzaty czy Alei Andrássy, które nie tylko wypełniają się w okresie okołoświątecznym rozbawionym tłumem, ale też zapachem świeżo pieczonych kasztanów. W ich okolicy możesz też wyskoczyć na pyszną kawę czy relaksującą kąpiel w basenach termalnych. Jak spędzić ostatni dzień 2021 roku w Budapeszcie?

Zimowy widok na katedrę św. Stefana w Budapeszcie © iStock
Zimowy widok na katedrę św. Stefana w Budapeszcie © iStock

Możesz wybrać się na rejs po Dunaju z kolacją i muzyką na żywo. Większość statków w sylwestra odbija od nabrzeża po stronie Pesztu około godziny 16, stając się salą balową na wodzie. Wyobraź sobie toasty noworoczne wznoszone o północy na pokładzie statku! Jeśli marzysz o eleganckim sylwestrze, możesz spróbować zdobyć bilet na galę i koncert sylwestrowy w Pałacu Dunaju. Wolisz niezobowiązująca atmosferę ulicznych imprez? W sylwestra mieszkańcy miasta i turyści świętują m.in. na Placu Vörösmarty i na odnowionym Placu Zachodnim. Ty możesz poczuć niesamowitą atmosferę tych miejsc z termosem, butelką szampana czy węgierskiego wina w ręku.

Mamy najlepsze oferty lotów, noclegów i city breaków w Budapeszcie

Widok na Stambuł od strony Bosforu © iStock
Widok na Stambuł od strony Bosforu © iStock

Zabawa na wysokości – sylwester w Stambule

Planujesz połączyć zwiedzanie ze świętowaniem sylwestra w jakimś nietypowym miejscu? Wybierz Stambuł! Miasto to łączy w sobie elementy orientalne i europejskie, tworząc jedyny w swoim rodzaju klimat. Chociaż w najsłynniejszym mieście Turcji nie są organizowane oficjalne imprezy sylwestrowe, nie zabraknie Ci sposobności do szampańskiej zabawy. Możesz, wzorem stambułczyków, najpierw zjeść w gronie przyjaciół wspaniałą, wielodaniową kolację w jednej z tysięcy restauracji w mieście. Posileni z pewnością będziecie mieć więcej energii, aby bawić się pod gołym niebem. Pamiętaj, że Turcy zaczną świętować pod gołym niebem dopiero na około godzinę przed północą.

Aleja Niepodległości w Stambule © iStock
Aleja Niepodległości w Stambule © iStock

Chcesz wziąć udział w największej stambulskiej imprezie sylwestrowej? Wybierz się w okolice najpopularniejszego w mieście, rozrywkowego placu Taksim położonego w europejskiej części Stambułu, w dzielnicy Beyoğlu. Możesz świętować na ulicy bądź w jednym z lokalnych barów i klubów, w których z pewnością goście będą się bawić na tarasach i dachach. Ciekawym sposobem spędzenia sylwestra w Stambule jest też rejs po Bosforze. Z pokładu statku wspaniale będzie podziwiać nie tylko podświetlony Boğaz Köprüsü, czyli Most Bosforski, i zabytki Sultanahmet. Wyobraź sobie rozbłyskujące od fajerwerków niebo odbijające się w ciemnej tafli wody. Chcesz świętować jak Turcy? Możesz kupić los na turecką loterię narodową i około północy oczekiwać na wyniki. Może będzie sprzyjał Ci los?

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Stambule

Fajerwerki nad rzeką Amstel w Amsterdamie © iStock
Fajerwerki nad rzeką Amstel w Amsterdamie © iStock

Tańcząc na łyżwach – Amsterdam na sylwestra

Jeśli chcesz do kolekcji niezapomnianych wspomnień dołożyć kolejną cegiełkę, wybierz się na sylwestra do Amsterdamu. W stolicy Holandii w tym roku organizowana jest wielka plenerowa impreza sylwestrowa dla wszystkich chętnych. Odbędzie się ona w sercu miasta, a więc na klimatycznym, rozświetlonym tysiącami lampek placu Museumplein w centrum Amsterdamu. Jakich atrakcji możesz się spodziewać? Z pewnością odbędzie się największy w mieście pokaz fajerwerków, a także nie zabraknie koncertowych emocji przy scenie, na której wystąpią największe krajowe gwiazdy muzyki. Obecnie w Holandii, ze względu na obostrzenia związane z pandemią, sklepy zamykane są o godzinie 19. W związku z tym pamiętaj, aby zaopatrzyć się przed nastaniem zmierzchu.

Zimowy widok na kanał w centrum Amsterdamu © iStock
Zimowy widok na kanał w centrum Amsterdamu © iStock

Lubisz jeździć na łyżwach? Na Placu Muzeów w sylwestra do godziny 21 otwarte będzie największe amsterdamskie lodowisko pod gołym niebem. Jego tafla wynosi 3400 metrów kwadratowych! Dłużej, bo do godziny 23 można będzie pojeździć na lodowisku przy Rembrandtplein. Wolisz zabawę sylwestrową pod dachem? W mieście słynącym z doskonałych klubów z pewnością znajdziesz miejsce oferujące zabawę w rytmie muzyki do białego rana. Możesz też wybrać się do zadaszonego, ale słynącego z gorącej atmosfery i niskiej, bo wynoszącej -10 stopni Celsjusza temperatury Amsterdam Ice Bar. Przekonaj się, jak wygląda zabawa w lodowym barze.

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Amsterdamie

Wiesz już, gdzie spędzisz sylwestra 2021? Wybierasz energetyczny Berlin czy tradycyjny Wiedeń? Klimatyczny Budapeszt czy nieco orientalny Stambuł? Może zafascynowała Cię wizja sylwestra w Amsterdamie? Nie czekaj na ostatnią chwilę i już teraz rezerwuj tanie loty do jednego z tych miast. To idealne miejsca na powitanie nowego 2022 roku.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?