hero2.jpg

Znana ze swojej różnorodności, urokliwych wiosek, słonecznych plaży, pięknych gór, smacznej kuchni i przyjaznej atmosfery, nie jest zaskoczeniem, że Bułgaria jest jednym z najlepszych kierunków podróży w Europie.

W Bułgarii każda pora roku jest piękna – pachnąca wiosna, gorące lato, złota jesień i śnieżna zima. Każdy sezon jest wyjątkowy i otwiera różne możliwości przed turystami. Znajdą tu coś dla siebie zarówno fani sportów ekstremalnych, jak i ci, którzy lubią spędzać czas na łonie przyrody i zwiedzać historyczne zabytki.

Bułgaria z pewnością ma wiele do zaoferowania: spektakularne miasta, starożytne ruiny, wspaniałe muzea, strzeliste góry, wspaniałe plaże i piękne krajobrazy. Dzięki urzekającej mieszance natury i historii Bułgarii niezapomniane przygody są gwarantowane.

Sofia © iStock
Sofia © iStock

Sofia – starożytna i wiecznie młoda

Sofia to nie tylko stolica Bułgarii, ale także serce kraju bałkańskiego. Miasto jest ośrodkiem kulturalnym, edukacyjnym, administracyjnym i przemysłowym, a jego motto brzmi: „Zawsze rośnie, nigdy się nie starzeje”. Otaczają ją bajeczne góry – Stara Płanina na północy, Witosza na południu, południowy wschód od Łozenskiej i Lyulin na południowym zachodzie.

Sofia obfituje w centra biznesowe i handlowe, dynamiczne życie nocne i atrakcje kulturalne. Aby je zwiedzić, trzeba mieć dużo wolnego czasu, a to z pewnością nie może się zdarzyć od razu. Znajduje się tu wiele muzeów, w tym Narodowe Muzeum Historii Naturalnej, Narodowe Muzeum Historyczne, Narodowe Muzeum Ziemi i Człowieka, Muzeum Etnograficzne, a także wiele galerii, teatrów, Narodowa Opera i Balet.

Narodowy Pałac Kultury w Sofii © iStock
Narodowy Pałac Kultury w Sofii © iStock

Katedra Aleksandra Newskiego jest jednym z symboli miasta. Jest to niezwykle spektakularny budynek, jego dzwonnica ma 50,52 m wysokości, a przy dobrej pogodzie pozłacane kopuły można zobaczyć nawet na granicy miasta. Obok kościoła znajduje się najstarszy kościół św. Zofii, od którego pochodzi nazwa stolicy, ciekawy jest także plac wokół świątyni, na którym znajduje się Pomnik Nieznanego Żołnierza z wiecznym ogniem oraz otwarty rynek z towarami na antyki. W pobliżu znajduje się rosyjski kościół „Św. Nikolay”, budynek Bułgarskiej Akademii Nauk i Zgromadzenia Narodowego. Ciekawe są także Biblioteka Narodowa „Św. Cyryla i Metodego” oraz Uniwersytet Sofijski „Św. Klemensa Ochrydzkiego” – najstarszy uniwersytet w Bułgarii. Na dziedzińcu Prezydium znajduje się rzymska rotunda zamieniona na kościół „St. Georgi”. Ulubionym miejscem mieszkańców i kluczowym miejscem spotkań jest Narodowy Pałac Kultury (NDK).

Burgas © iStock
Burgas © iStock

Burgas – idealne miejsce nad morzem

Bułgarskie wybrzeże Morza Czarnego jest pełne długich złotych plaż, czystego morza i niesamowitej różnorodności kurortów i kompleksów wypoczynkowych oraz miast, takich jak Warna, Złote Piaski, Albena, Słoneczny Brzeg, Nesebyr i Sozopol. Tutaj wszyscy goście odnajdują swój raj – zarówno rodziny z dziećmi, młodzi szukający dobrej zabawy, jak i miłośnicy przyrody, którzy wolą spokojny wypoczynek.

Burgas to nowoczesne miasto, jedno z największych w Bułgarii. Burgas oferuje wspaniałe warunki do wypoczynku, łącząc przepiękne plaże i rezerwaty w okolicy z udogodnieniami i zaletami wielkiego miasta. Ulice pełne są barów i restauracji, a duży Ogród Morski to ciche i fajne miejsce na spacery, w którym goszczą artyści i muzycy. Warto zobaczyć latarnie morskie, centrum kultury Sea Casino, Expo Center Flora, molo w Burgas. Mówi się, że „Pójście do Burgas i niezobaczenie molo to jak pójście do Rzymu i niezobaczenie Papieża”. Wyspa Świętej Anastazji, niegdyś jaskinię piratów, klasztorne rekolekcje i więzienie.

Burgas jest także gospodarzem wielu wydarzeń kulturalnych – festiwali muzycznych, konkursów, wystaw kwiatowych. Miasto o ponad 2000-letniej historii, którą możesz bliżej poznać w licznych muzeach i kościołach.

Bałczik © iStock
Bałczik © iStock

Bałczik

Bałczik to piękne miasto położone na północnym wybrzeżu Morza Czarnego. Piękno przyrody jest tu czarujące. W przeszłości rumuńska królowa Maria zbudowała swoją letnią rezydencję w Bałcziku, zwaną Ciche Gniazdo. W tym celu zatrudniła światowej sławy architektów i botaników, którzy stworzyli jedno z wyjątkowych miejsc na naszej planecie.

Ogród botaniczny jest znany na całym świecie. Posiada drugą co do wielkości kolekcję gigantycznych kaktusów w Europie. Obiekt ten znany jest również z różnorodności, wielkości i rodzaju roślin zbieranych przez lata z całego świata, w tym metasekwoi, uważanych do niedawna za wymarły gatunek. Ogród jest niezwykle piękny i preferowany przez romantyków do inspirujących spacerów.

Kolejną wizytówką miasta jest Pałac. To połączenie różnych stylów architektonicznych – są w nim elementy kultury mauretańskiej, chrześcijańskiej, a także typowy bułgarski dom odrodzenia. Wyrazem pragnienia rumuńskiej królowej zjednoczenia wielu religii w jednym miejscu są arabskie i starożytne rzymskie kafelki z napisami rozrzuconymi po całym ogrodzie, górujący nad Pałacem minaret i kaplica zbudowana na dziedzińcu.

Płowdiw © iStock
Płowdiw © iStock

Płowdiw – starożytny i nowoczesny

Płowdiw to jedna z wielu dum Bułgarii, starsza niż Rzym i Ateny. Znajduje się w TOP 10 najbardziej atrakcyjnych turystycznie starożytnych miast, obok Varanasi, Aten, Jerozolimy, Damaszku i Bejrutu. Miasto na przestrzeni lat przeszło wiele zmian i do dziś rozwija się i utrzymuje swój niepowtarzalny klimat i urok, któremu nikt nie może się oprzeć. Płowdiw to pierwsze bułgarskie miasto wybrane na Europejską Stolicę Kultury w 2019 roku.

Jeśli macie tylko weekend, polecamy wizytę w Muzeum Historycznym i sąsiadującym z nim Muzeum Etnograficznym. Oba mieszczą się w pięknie zdobionych renesansowych domach typowych dla Płowdiwu. Jeśli na spacer, to w wygodnych butach – brukowane uliczki Starego Miasta są strome i nierówne. Stare Miasto w Płowdiwie położone jest na trzech wzgórzach, a po dotarciu na szczyt odkrywa się niesamowity widok. Nadal na Starym Mieście warto kierować znakami, które prowadzą do starożytnego teatru rzymskiego, który jest nadal używany. Latem na starożytnym kamiennym siedzeniu można oglądać przedstawienia teatralne lub muzyczne pod gwiazdami.

Stare miasto w Płowdiw © iStock
Stare miasto w Płowdiw © iStock

Skręcając w boczną uliczkę, można znaleźć dzielnicę Kapana (The Trap), z której nie chce się wychodzić. Kapana została tak nazwana ze względu na gęstą plątaninę małych uliczek, które kiedyś były centrum rzemieślników. Dziś artyści i przedsiębiorcy tchną nowe życie w to magiczne miejsce.

Miasto jest oazą spokoju ze wspaniałymi parkami i ruinami, którym brakowało tłumów turystów Sofii i wybrzeża Morza Czarnego. Ponieważ Płowdiw znajduje się w środku kraju, łatwo jest go odwiedzić.

Bansko © iStock
Bansko © iStock

Bansko w Bułgarii

Bułgarskie kurorty zimowe, takie jak Bansko, Pamporowo i Borowec, w krótkim czasie zyskały międzynarodową popularność dzięki wspaniałym warunkom do uprawiania sportu, nowoczesnemu wyposażeniu i wspaniałej górskiej scenerii. Na stokach bułgarskich kurortów odbywa się wiele międzynarodowych zawodów. Jest to raj dla narciarzy, snowboardzistów, miłośników ekstremalnych sportów zimowych i pięknych gór.

Bułgarska stacja narciarska Bansko w górach Pirin to jeden z najciekawszych ośrodków sportów zimowych w Europie. Kompleks Bansko oferuje około 70 km tras, w tym łagodne stoki dla początkujących i snowboardzistów, a także zróżnicowane trasy idealne dla miłośników freestyle i narciarstwa biegowego. Sezon narciarski trwa tutaj od grudnia do maja.

Todorka © iStock
Todorka © iStock

Najbardziej malownicze trasy biegną wokół szczytu Todorka (2746 m npm). Znajdują się tu nowoczesne wyciągi, snowpark, lodowisko oraz rozbudowana baza turystyczna z restauracjami, hotelami SPA, klubami fitness i wieloma udogodnieniami dla całej rodziny. Dojazd: najlepiej przylecieć samolotem do Sofii, a następnie przesiąść się na autobus lub wypożyczyć samochód i pojechać do Bansko.

Kuchnia bułgarska © iStock
Kuchnia bułgarska © iStock

Jaka jest tradycyjna kuchnia bułgarska?

Jej nieodzownym składnikiem jest nabiał ze słonym białym serem i „kiselo mlyako” (zsiadłe mleko) na czele, różnego rodzaju mięsa, ryby oraz duże ilości owoców i warzyw. Menu jest bardzo zróżnicowane. Latem przygotowywane są lekkie dania na bazie drobiu, schłodzone warzywa oraz sałatki z białym serem lub jogurtem naturalnym.

Bułgarski jogurt © iStock
Bułgarski jogurt © iStock

Jogurt to tradycyjny produkt bułgarski. Mikroorganizm odpowiedzialny za fermentację mleka nosi nazwę „Lactobacillus bulgaricus”. Ten nabiał ma bardzo przyjemny smak i jest używany w przepisach wielu bułgarskich potraw. Oprócz doskonałego smaku ma również korzystny wpływ na zdrowie. Badania wykazały, że ma działanie przeciwnowotworowe. Według niektórych legend jogurt istnieje od czasów Tracji. Trakowie nauczyli się dodawać kwaśne mleko owcze do świeżego mleka, aby było dłużej. Dlatego powstał produkt o nazwie „prokish”, czyli mleko na zakwasie. Inne teorie wiążą jogurt z Bułgarami i napój „kumis”, czyli napój z mleka końskiego.

Chleb jest spożywany prawie ze wszystkim. Bułgarzy uwielbiają czosnek, który występuje w wielu potrawach, oraz ziele „Czubrica” – przyprawę otrzymywaną z cząbru górskiego. W bułgarskiej gastronomii można znaleźć wpływy kuchni bałkańskiej. Wśród mocnych trunków rakija jest najpopularniejszym – 40% brandy, zwykle wytwarzanego z winogron, śliwek lub brzoskwiń. Bułgaria słynie także z win. Południowe słońce, żyzne gleby, stare tradycje odziedziczone po Trakach oraz wiele rzemiosła i miłości są powodem, dla którego bułgarskie wina są popularne na całym świecie. Szczególną uwagę winiarze przywiązują do typowych bułgarskich odmian win. Najstarszą z nich jest odmiana „Mavrud”, uprawiana od czasów starożytnych tylko w Bułgarii. W dolinie Struma uprawiane są lokalne odmiany „Shiroka Melnishka Loza”, Cabernet Sauvignon i Merlot. Powstałe wina charakteryzują się ciepłymi południowymi tonami w aromacie i gęstością w smaku.

Tarator © iStock
Tarator © iStock

W upalny dzień warto zamówić tarator, czyli zimną zupę z ogórka, kopru włoskiego i kwaśnego mleka. Prawdziwym rarytasem jest sałatka Szopska, na którą składa się świeży ogórek, pomidor, papryka, pietruszka oraz ser owczy lub krowi. Supa Topczeta – zupa z klopsikami, kebapcze – pieczone mięso mielone w kształcie kiełbasy i banitsa – ciasto filo z białym serem też jest pyszne.


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?