nowy jork featured.jpg

Nowy Jork, największe miasto Stanów Zjednoczonych, leżące na wybrzeżu Atlantyku, jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na mapie świata. Ponad 65 milionów turystów w 2018 roku – ta liczba mówi sama za siebie. Miasto przytłaczające i imponujące jednocześnie swoją różnorodnością, wielkością, liczbą miejsc wartych zobaczenia. Najwyższe budynki, najpopularniejsze sklepy, największe miejskie parki… Witaj w centrum wszechświata!

Co zobaczyć w Nowym Jorku?

Jak znaleźć nocleg w Nowym Jorku?

Pierwszym, nieco problematycznym punktem wycieczki, może być znalezienie zakwaterowania w rozsądnej cenie. Jak na Nowy Jork przystało, koszty bywają mocno zawyżone, a warunki – delikatnie mówiąc średnie. Turyści często wybierają więc nocowanie w nowojorskich współdzielonych apartamentach lub hotele i hostele położone nieco dalej od centrum, ale za to blisko stacji metra. Bardzo dobrze rozwinięta i działająca non stop komunikacja miejska pozwala zaoszczędzić i czas, i pieniądze.

Times Square w Nowym Jorku

Times Square ©Marta Misiewicz

 

Ze względu na gęstość zaludnienia i ograniczenie przestrzenne, warto przygotować się też na pokoje nieco mniejsze niż te o europejskich standardach oraz często dużą do pokonania liczbę hotelowych schodów. Dobra wiadomość jest taka, że po rozpakowaniu walizek powinno być już tylko łatwiej (i taniej). Nowy Jork, oprócz miliona płatnych atrakcji, do zaoferowania ma mnóstwo równie interesujących i reprezentacyjnych, a przy tym darmowych miejsc, które trzeba zobaczyć.

Park High Line w Nowym Jorku

Park High Line ©iStock

 

Statua Wolności i promy na Staten Island

Niewątpliwie najważniejszym punktem miasta jest symbolizująca niepodległą i bogatą Amerykę, rozpoznawalna w każdym zakątku globu, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO Statua Wolności. Zwiedzanie Nowego Jorku nie może być zaliczone do udanych, bez zrobienia dobrego zdjęcia tego masywnego posągu, stojącego na Liberty Island. Poszukując zorganizowanej wycieczki można oczywiście znaleźć multum opcji podpłynięcia jak najbliżej atrakcji, jeśli jednak zobaczenie Statuy z odległości nam wystarcza, to warto zachować kilkanaście dolarów w kieszeni i wybrać darmową „przejażdżkę” promem Staten Island Ferry.

Statua Wolności w NoOwym Jorku

Statua Wolności ©iStock

 

Odpływające co pół godziny promy na Staten Island cieszą się dość dużą popularnością, są jednak przy tym na tyle pojemne, że prawdopodobieństwo załapania się na statek dokładnie wtedy, kiedy chcemy, jest wysokie. Ciekawą opcją wydaje się możliwość zobaczenia budowli od środka i wejścia aż do korony słynnej statuy – trzeba jednak pamiętać o wcześniejszym zarezerwowaniu biletów, bowiem te rozchodzą się dość szybko.

Most Brooklyński w Nowym Jorku

Widok z Mostu Brooklyńskiego na Manhattan ©Marta Misiewicz

 

Most Brooklyński

Obowiązkowym punktem dla każdego turysty jest także jeden z najstarszych mostów wiszących na świecie, łączący dzielnice Brooklyn i Manhattan – Brooklyn Bridge. Znany z wielu hollywoodzkich produkcji (między innymi „Godzilli”), jest ikoną Nowego Jorku, a także całych Stanów Zjednoczonych, doskonałym miejscem na spacer i podziwianie panoramy miasta, zarówno w dzień jak i w nocy. Nowy Jork, oprócz miliona płatnych atrakcji, do zaoferowania ma mnóstwo równie interesujących i reprezentacyjnych, a przy tym darmowych miejsc, które trzeba zobaczyć.

Central Park, The Metropolitan Museum of Art i Piąta Aleja

Zrelaksować doskonale można się w jednym z najsłynniejszych parków na świecie – nowojorskim Central Parku. Ten ogromny, zielony teren w centrum Manhattanu jest miejscem wypoczynku mieszkańców miasta, chętnie odwiedzaną turystyczną atrakcją i kolejnym miejscem znanym z filmów. Spacer tutaj może trwać kilka dobrych godzin, a jeśli chcemy dodać nieco kultury, warto odwiedzić najstarsze i największe amerykańskie muzeum – The Metropolitan Museum of Art.

Central Park w Nowym Jorku

Central Park wiosną ©iStock

 

Muzeum znajduje się zaraz przy kolejnym ze sztandarowych punktów miasta – głównej ulicy Manhattanu – Fifth Avenue. Jedna z najdroższych ulic świata, pełna ekskluzywnych butików, luksusowych domów towarowych i sklepów światowej sławy projektantów… Fanom sportu polecam zatrzymanie się w robiącym ogromne wrażenie sklepie NBA, gdzie oprócz tego co na sprzedaż, zobaczyć można niezwykle interesujące pamiątki i trofea ze świata koszykówki na najwyższym poziomie.

Park High Line i Grand Central Station

Być może równie interesującym, choć jeszcze nieco mniej znanym parkiem nowojorskim jest High Line. Ten powstały w miejscu opuszczonej linii miejskiej kolejki, rozciągający się pomiędzy budynkami, znajdujący się… 9 metrów nad ziemią deptak, przyciąga swoim awangardowym stylem, bujną roślinnością i niezłymi widokami na zabudowę Manhattanu.

Grand Central Station w Nowym Jorku

Wnętrze Grand Central Station ©Marta Misiewicz

 

Nowojorską perełką z pewnością można nazwać największy na świecie (pod względem liczby peronów – jest ich aż 44) dworzec kolei podmiejskich – Grand Central Station. Sufit hali głównej budynku zdobi przepiękne sztuczne niebo, z wkomponowanymi znakami zodiaku oraz 2500 gwiazdami. Warto zwrócić uwagę na słynny z wielu kinowych produkcji (m.in. „Ojciec chrzestny”, „Faceci w czerni”, „Spiderman”), wykonany przez firmę Thomas Seth Clock, czterostronny zegar oraz tzw. galerię szeptów, gdzie dzięki niezwykłej akustyce, można usłyszeć szept osoby stojącej w przeciwległym rogu. O wyjątkowości nowojorskiego Grand Central niech świadczą licznie organizowane wycieczki po gmachu, z których można dowiedzieć się więcej o historii i ciekawostkach związanych z tym miejscem.

Empire State Building w Nowym Jorku

Empire State Building ©iStock

 

Empire State Building, Broadway i okolice

Będąc w Nowym Jorku nie sposób zapomnieć o kolejnych symbolach miasta. Wrażenia, jakie robią wielkość Empire State Building, rozmach kompleksu Rockefeller Center, czy multimedialność Time Square są niesamowite i trudne do opisania. To jedne z tych miejsc, które trzeba zobaczyć na własne oczy i których trzeba doświadczyć na własnej skórze. To tutaj najlepiej zrozumieć charakter miasta i zanurzyć się nieco w jego prawdziwej atmosferze. Jednym z tych miejsc na świecie, gdzie nie warto oszczędzać jest z pewnością mekka aktorów, komików, tancerzy, śpiewaków – mowa tu oczywiście o Broadwayu. Całkiem poważnie mówiąc, być tutaj i nie zobaczyć choćby jednego przedstawienia to zbrodnia – a jest w czym wybierać!

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Nowym Jorku

O tym, że w Nowym Jorku wszystko jest większe, lepsze i szybsze, nikomu przypominać nie trzeba – tego miasta trzeba dotknąć, posmakować, zrozumieć. Jedni kochają Nowy Jork, inni wprost nienawidzą. Jednak możliwość wyrobienia sobie własnej opinii na temat tego niezwykłego miejsca jest z całą pewnością – bezcenna.


Zobacz na Instagramie

Szukasz konkretnego miejsca?