Wenecja Shutterstock

Wybierz się w podróż krętymi kanałami, ciągnącymi się między architektonicznymi dowodami na dawną świetność tego wyjątkowego miasta. Odkryj uroki jednego z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych miejsc na świecie. Zanurz się w pełni w atmosferze Wenecji!

Gdzie leży Wenecja?

Wenecja to miasto położone na północy Włoch, nad Morzem Adriatyckim. Przez ponad tysiąc lat (od VIII do XVIII wieku) było stolicą niezależnej Republiki Weneckiej, która stała się morską i handlową potęgą na Morzu Śródziemnym. Złoty okres miasta trwał od XIII do XVI wieku, w którym było intensywnie rozwijane jako ośrodek turystyczny i kulturowy. W tym czasie powstało wiele słynnych zabytków, które są pamiątkami świadczonymi o dawnym bogactwie i znaczeniu Wenecji.

Co warto zobaczyć w Wenecji?

Wenecja zachwyca nie tylko spektakularnymi zabytkami, ale przede wszystkim widokiem kanałów i sunących powoli gondoli. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Wenecji?

Plac św. Marka (Piazza San Marco)

Plac św. Marka, Wenecja © Shutterstock
Plac św. Marka, Wenecja © Shutterstock

To właśnie w tym miejscu znajdują się najważniejsze zabytki Wenecji, czyli Bazylika św. Marka, Pałac Dożów, Campanile, a także Budynki Starej i Nowej Prokuracji. Sam plac najpiękniej prezentuje się z pobliskich punktów widokowych. W okolicach działa też wiele świetnych restauracji i kawiarenek.

Bazylika św. Marka (Basilica di San Marco)

Bazylika św. Marka, Wenecja © Shutterstock
Bazylika św. Marka, Wenecja © Shutterstock

Oszałamiająca budowla, nieco w orientalnym stylu (z kopułami w stylu muzułmańskim), stanowiąca wspaniały przykład architektury bizantyjskiej. Zajrzyj także do jej wnętrza, gdzie zobaczysz m.in. olśniewające złote sklepienia.

Wielki kanał (Canal Grande)

Wielki kanał, Wenecja © Shutterstock
Wielki kanał, Wenecja © Shutterstock

Słynny Wielki Kanał, nazywany także Canalazzo, najlepiej zobaczyć z pokładu gondoli lub vaporetti (tramwaju wodnego). Podczas wycieczki trwającej ok. 30 min zobaczysz wiele okazałych zabytków, takich jak m.in. kościół San Geremia, pałace Ca’Pesaro i Ca’ d’Oro, a także kasyno w Palazzo Vendramin-Calergi.

Most Rialto (Ponte di Rialto)

Most Rialto, Wenecja © Shutterstock
Most Rialto, Wenecja © Shutterstock

Najstarszy most w Wenecji, pochodzący z XVI wieku. Jeden z symboli miasta, łączący najważniejsze dzielnice – San Marco i San Polo. Na nim już od samych początków istnienia skupiało się życie handlowe. Tak pozostało do dzisiaj, dlatego podczas spaceru deptakiem możesz zaglądać do licznych sklepików.

Pałac Dożów (Palazzo Ducale)

Pałac Dożów, Wenecja © Shutterstock
Pałac Dożów, Wenecja © Shutterstock

Dawna siedziba Dożów, czyli władców i rządów Wenecji. Okazała gotycka budowla robi wrażenie pięknie zdobioną fasadą. Obecnie możesz w nim zobaczyć muzeum Museo dell’Opera, a także sale pałacowe dekorowane freskami. Wschodnią ścianę pałacu z budynkiem dawnego więzienia łączy słynny Most Westchnień, którego nazwa pochodzi od smutnych westchnień więźniów, którzy po raz ostatni spoglądali na Wenecję.

Nadbrzeże Słowiańskie (Riva degli Schiavoni)

Nadbrzeże Słowiańskie, Wenecja © Shutterstock
Nadbrzeże Słowiańskie, Wenecja © Shutterstock

Najpiękniejsza promenada Wenecji, na której możesz udać się na spokojny spacer. Ulica ciągnie się od mostu Ponte della Paglia w pobliżu Pałacu Dożów, do Rio di Ca’ di Dio przy arsenale. Nadbrzeże dawniej było ważną częścią portu handlowego oraz główną przystanią gondoli.

Kiedy warto odwiedzić Wenecję? Pogoda w Wenecji

Przyjazny klimat śródziemnomorski sprawia, że miasto możesz z powodzeniem zwiedzać przez cały rok. Kiedy jednak uda Ci się w pełni skorzystać ze wszystkich atrakcji?

Styczeń – Marzec: Zimą średnia dzienna temperatura nie spada poniżej 10 stopni. Miasto jest spokojniejsze, co pozwala zwiedzać atrakcje bez tłumu turystów. Jest to też czas ciekawego zjawiska, kiedy Wenecja „tonie” – w kanałach znacznie podnosi się poziom wody przez tzw. acqua alta.

Kwiecień – Czerwiec: Wiosną zarówno natura, jak i miasto zaczynają tętnić życiem. Pogoda jest idealna do odkrywania miasta i jego niezliczonych uroków, bez męczących tłumów ani upałów.

Lipiec – Sierpień: Szczyt sezonu turystycznego. W tym czasie możesz korzystać ze wszystkich atrakcji, wypoczywać na plaży, a także brać udział w letnich festiwalach. Minusem są wyższe ceny i tłumy.

Wrzesień – Październik: Temperatura powoli zaczyna spadać, a turystów jest coraz mniej. Warunki sprzyjają zwiedzaniu, spacerom oraz odkrywaniu lokalnych ciekawostek.

Listopad – Grudzień: Chociaż dni są chłodniejsze, a miasto pustoszeje, atmosfera również jest wyjątkowa. Dodatkowym atutem są świąteczne dekoracje i jarmarki.

Jak poruszać się po Wenecji?

Jak się dostać do Wenecji? Najszybciej i najwygodniej samolotem. Lot z Polski trwa tylko kilka godzin – z Warszawy zaledwie 2h. Na miejscu działają dwa lotniska: duże, międzynarodowe Marco Polo (12 km na północ od centrum) oraz Treviso, gdzie lądują głównie tanie linie lotnicze (25 km od centrum). Do miasta najtaniej dotrzesz autobusem ACTV. Bilet kosztuje zwykle kilkanaście euro.

Po mieście możesz poruszać się pieszo, ale też dostępne są autobusy ACTV, tramwaje wodne vaporetto (ok. 8-15 euro) oraz gondole i taksówki wodne (droższa opcja, taktuj ją raczej jako atrakcję – przejazd może kosztować nawet 100 euro).

Gdzie nocować i co jeść w Wenecji?

W Wenecji możesz skorzystać z wielu opcji noclegowych. Jeśli zależy Ci na tym, by wygodnie zwiedzać miasto i w pełni poznać jego klimat, zdecyduj się na hotel w centrum. Najdroższe noclegi znajdują się przy głównych atrakcjach, czyli przy samym Canal Grande oraz w dzielnicy San Marco (np. Hotel Ca’ Sagredo). Im od nich dalej, tym taniej. Bardziej przystępną cenowo opcją jest np. Hotel Al Graspo de Ua.

Co i gdzie zjeść w Wenecji?

Wenecja © Shutterstock

Podczas pobytu koniecznie skosztuj lokalnych specjałów, takich jak:

  • Tramezzini: trójkątna kanapka z dwóch kromek białego miękkiego chleba bez skórki, najczęściej z nadzieniem z tuńczyka, oliwek i prosciutto.
  • Risotto al nero di seppie: danie ryżowe w owocami morza, zabarwione na czarno atramentem mątwy.
  • Risie e bisi: danie ryżowe z zielonym groszkiem, będące czymś pomiędzy risotto a zupą.
  • Makaroniki: słodkie ciasteczka z białek jaj, cukru pudru i mielonych migdałów, przekładane kremem.

Typowo weneckie przekąski znajdziesz w tradycyjnych barach bàcari, takich jak np. All Arco. Idealnym lokalem na romantyczną kolację będzie z kolei np. Luna Sentada. Koniecznie zajrzyj też do najstarszej kawiarni w mieście – Caffe Florian.

Zobacz nasze wpisy o Wenecji


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?