Jak najlepiej poruszać się po Wenecji?
Wiara w siłę własnych mięśni jest istotą efektywnego zwiedzania Wenecji. To najlepszy sposób na poznanie najciekawszych zakamarków starego miasta. To także jedyna w swoim rodzaju możliwość dotarcia do niedostępnych dla transportu wodnego miejsc własnym nie utartym szlakiem. Mowa oczywiście o poruszaniu pieszo, bowiem jazda rowerem jest w Wenecji zakazana. Warto jednak pamiętać, że czas to pieniądz i połączyć zwiedzanie piesze z transportem wodnym. Wenecję zwiedzać można taksówką wodną, gondolą i popularnym tramwajem wodnym (tzw. vaporetto).
Wyrusz z nami na city break w Wenecji!
O ile pierwsza opcja jest bardziej klimatyczna, a druga niezwykle komfortowa, to ta trzecia jest zdecydowania najbardziej miłosierna dla portfela przeciętnego turysty. Warto oddać szacunek zawodowi gondoliera i choć raz połakomić się na samotny rejs łodzią będącą zarazem największym symbolem miasta. Jeśli jednak planujesz poświęcić Wenecji więcej czasu, najsensowniejszym środkiem transportu będzie tramwaj wodny zwany vaporetto. Zarządzanymi przez miejską spółkę ACTV tramwajami wodnymi porusza się większość osób – od pracowników restauracji i hoteli, przez urzędników aż po mundurowych. To kolejny powód, dla którego warto wybrać właśnie ten środek transportu – właśnie dla scen obyczajowych z typowego dnia Wenecjanina.
Tramwaj wodny pełni w Wenecji funkcję metra, jest tani i niezwykle szybki. Vaporetto jest łodzią o długości ok. dwudziestu metrów, która posiada część zadaszoną, a także miejsca siedzące na zewnątrz. Najczęściej uczęszczana jest linia numer jeden, tramwaje wodne operują w jej ramach od Piazzale Roma przez Rialto następnie San Marco a kończą kurs w Lido. Turyści wybierają tę trasę szczególnie nocą, gdy weneckie stare miasto jest oświetlone i prezentuje się najpiękniej z wodnej perspektywy. Można posiłkować się aplikacją AVM Venezia official APP, choć nie jest ona najlepiej oceniana pod względem jakości działania przez użytkowników. Interesuje Cię ile kosztuje tramwaj wodny w Wenecji? Przejdź do dalszej części artykułu!
Jaki potencjał skrywa Wenecja?
Nie ma drugiego takiego miejsca na świecie, jak Wenecja. Na przestrzeni ostatnich 1100 lat miastem rządziło aż 120 władców, a bogactwo i wyjątkowy status możliwy był za sprawą wytrawnie prowadzonej polityki zagranicznej, dyplomacji i handlowi morskiemu na ogromną skalę. Wenecja jest drugim po Rzymie najczęściej odwiedzanym włoskich miastem. O wyjątkowości tego miejsca niech świadczy fakt, że z powodu braku możliwości używania samochodów nawet kurierzy dostarczają paczki mieszkańcom korzystając z wodnych kanałów. Intrygująca jest przede wszystkim trwałość konstrukcji budowniczych sprzed setek lat, którzy wykorzystali kamień i modrzew do stworzenia infrastruktury wielkiego miasta.
Jeden dzień na zwiedzanie Wenecji może okazać się zbyt krótki. W przypadku tej włoskiej perły czas na spokojne zwiedzanie jest niezbędny, aby zrozumieć i w pełni docenić potencjał okolicznego dziedzictwa kulturowego. Unikatowy zespół urbanistyczny miasta tworzą liczne zabytki, kanały i mosty z Laguną Wenecką wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na turystę czeka sześć dzielnic z czego cztery położone są na lądzie a dwie na wyspach. Jakie atrakcje zobaczyć w Wenecji? Flagowym punktem miasta jest oczywiście Plac i Bazylika św. Marka w Wenecji, miejsce rozchwytywane przez przyjezdnych praktycznie o każdej porze roku. Nie inaczej jest z mającym ponad 400 lat Mostem Westchnień czy ciągnącym się na dystansie prawie czterech kilometrów Canal Grande. Na łowców nietypowych miejsc czeka również Calleta Varisco – najwęższa ulica na świecie, która ma zaledwie 53 centymetry szerokości!
Ile kosztuje tramwaj wodny w Wenecji?
W Wenecji obowiązują dwa cenniki na tramwaje wodne: dla mieszkańców i przyjezdnych, ale z rozróżnieniem na mieszkańców regionu i turystów spoza. Z punktu widzenia przyjezdnego kolekcjonera przygód najbardziej opłacalną opcją jest zakup biletu dziennego lub kilkudniowego. Najtańszy 75-minutowy bilet kosztuje 9,5 EUR, ale nie wystarczy nawet na zobaczenie jednej z najbardziej znanych wysp Laguny Weneckiej. Z uwagi na liczne przesiadki i duży potencjał turystyczny Wenecji, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup biletu dziennego w cenie 25 EUR. Tygodniowy na wszystkie tramwaje wodne w Wenecji to z kolei koszt 65 EUR, czyli mniej niż półgodzinny rejs gondolą dla sześciu osób. Dzieci do lat 6 popłyną tramwajem za darmo. W cenie biletu można wnieść na pokład sztukę bagażu, o łącznej sumie trzech boków nie przekraczającej 150 cm. Wszystko to sprawia, że vaporetto jest zdecydowanie najpopularniejszą formą transportu w Wenecji. Dla porównania ceny taksówek wodnych są kilkukrotnie wyższe. Standardowy rejs po wyspach Laguny to przynajmniej kilkaset euro w gotówce dla kierowcy.
Gdzie kupić bilet na tramwaj wodny?
Istnieją trzy sposoby na zakup biletu na wodny tramwaj. Pierwszym z nich są kasy znajdujące się przed wejściem na każdy peron stacji. Drugim mobilna aplikacja AVM Venezia dostępna w sklepie App Store i Google Play. Ostatnią posiadanie karty Venezia Unica City pass, do której można dodać wykupione bilety na vaporetto.
Do której pływają tramwaje wodne w Wenecji?
Wenecja posiada łącznie prawie trzydzieści linii tramwaju wodnego, które w większości są liniami dziennymi, trzy nocnymi, a kolejne trzy kursują na lotnisko z różnych części miasta. Dzienne tramwaje wodne pływają codziennie w godzinach od 5:00 do 24:00, a linie nocne kursują najczęściej od 23:30 do 5 rano. Mając więcej środków można pokusić się również o nocny kurs wodną taksówką, która jest najszybszym sposobem poruszania się po wodnej sieci dróg.
Vaporetto dopłyniesz na Burano i Murano
Obie wyspy położone są na Lagunie Weneckiej i oddalone są od Wenecji o prawie 10 kilometrów. Zniewalają kolorami, świetnie zachowaną architekturą, wymyślnymi koronkami oraz legendarnymi wyrobami ze szkła. Prawdopodobnie nie znajdziecie w Wenecji gondoliera, który przyjmie zlecenie na takim dystansie. Pozostaje Wam powszechnie dostępny i tani tramwaj wodny. Aby dotrzeć do Murano najwygodniej swoją podróż rozpocząć z Placu Rzymskiego skąd odpływają 2 linie na wyspę. Na Burano z kolei dopłyniecie najłatwiej ze stacji przesiadkowej Fondamente Nove. Podróżując na tej trasie ma się jedyną w swoim rodzaju możliwość podziwiania największych atrakcji weneckiego miasta z nieco dalszej perspektywy. Wzmacnia to świadomość z jakiego kalibru historyczno-architektonicznym majstersztykiem ma się do czynienia. Vaportetto przyda się również do odwiedzenia znajdujących się daleko od centrum wysp Lido lub Giudecca czy szybkiego powrotu do wynajmowanego hotelu praktycznie z dowolnego miejsca starego miasta czy Laguny Weneckiej.