karnawal 2020 featured.jpg

Całe miasto tańczy. Ubrane jest w błyszczące cekiny, barwne pióra i maski. Podczas karnawału życie płynie tu w rytmie samby.

Jeśli karnawał, to tylko w Rio de Janeiro? Zdecydowanie warto znaleźć się na największej, najbarwniejszej i najgłośniejszej imprezie świata w Brazylii, ale… Bliższa, a przez to krótsza i tańsza wyprawa na Teneryfę czy do Wenecji również pozwoli Ci wyszaleć się w rytmie muzyki i poczuć karnawałowego ducha. Sprawdź, kiedy wybrać się do Rio, Santa Cruz de Tenerife lub Wenecji, a także jakie atrakcje czekają tam na Ciebie w sezonie karnawałowym w 2024 roku.

Tancerze podczas karnawału © Emanuel Tadeu on Pexels
Tancerze podczas karnawału © Emanuel Tadeu on Pexels

Karnawał w Rio de Janeiro

Rio de Janeiro już niedługo przebierze się w cekiny i pióra, a ulice ożywią się dźwiękami samby i zabawy. Karnawał w Rio odbędziedbędzie się w dniach 9-17 lutego 2024 roku. Od 1840 roku, gdy w Rio po raz pierwszy Portugalczycy zorganizowali maskaradę „Entrudo” z polką i walcem zamiast samby, karnawał organizowany jest na tydzień przed tzw. Środą Popielcową zwiastującą w kościele katolickim początek Wielkiego Postu. Sama nazwa wydarzenia, “carnival” pochodzi od słów „carne” oraz „vale” i oznacza pożegnanie z mięsem. 

Epicentrum karnawału w Rio z ekstrawagancką i żywiołową paradą samby jest Sambodrom. To wielka betonowa konstrukcja o długości 700 metrów z trybunami widokowymi po obu stronach alei Marquês de Sapucaí. Mieści nawet do 90 tys. osób! Impreza na Sambodromie jest biletowana. Wejściówki w 2024 roku kosztują – zależnie od typu miejsca – od 24 dolarów za miejsca nienumerowane i stojące do 794 dolarów za możliwość wejścia do strefy VIP. Pamiętaj, że najszybciej sprzedają się bilety na imprezy niedzielne i poniedziałkowe, które tłumnie odwiedzane są przez Brazylijczyków. W pozostałe dni tygodnia karnawałowego też nie brakuje atrakcji, a jest nieco spokojniej.

Tancerze samby na sambodromie © iStock
Tancerze samby na sambodromie © iStock

Brazylijski karnawał – nie tylko na Sambodromie…

Bez dwóch zdań karnawał w Rio to największe, najbardziej kolorowe, najgłośniejsze i najbardziej radosne widowisko na Ziemi, a także najważniejsze wydarzenie w brazylijskim kalendarzu kulturalnym. Chociaż główną jego atrakcją są parady na Sambodromie, „el carnaval” to nie tylko podziwianie tańca podczas imprez biletowanych. To także możliwość świetnej zabawy i sprawdzenia się samemu w sambie podczas imprez ulicznych towarzyszących festiwalowi. W jego czasie miasto naprawdę nie śpi! Wybierz się na darmowe imprezy uliczne organizowane przez szkoły tańca i zespoły muzyczne. Jest ich ponad 300! W dzielnicy Cinelândia tańczy się do muzyki z lat 40.-60. Najstarszy zespół uliczny Rio, czyli Cordao do Bola Preta, występuje na Avenida Rio Branco. 

Karnawał w Rio de Janeiro – relaks na plaży

Pomiędzy paradami samby i imprezami ulicznymi w Rio de Janeiro można się zregenerować na plaży. Najpiękniejsze plaże w Rio to nie tylko słynna i rozrywkowa Copacabana oraz sąsiadująca z nią Leme, ale też Ipanema z wysokimi falami dla miłośników windsurfingu. Spokojniejsza, ale równie okazała jest plaża Barra da Tijuca lub po prostu Barra, która ciągnie się przez niemal 18 kilometrów! Nad tę zjawiskową lagunę dojedziesz nie tylko autem, ale też autobusami i metrem. Ciszę i pogodę bez porywistych wiatrów typowych dla tej części Brazylii znajdziesz na Vermelha – nazywanej czerwoną plażą ze względu na różowawy odcień piasku.

Karnawał na Teneryfie

Karnawał w Santa Cruz de Tenerife to drugi co do wielkości karnawał na świecie – zaraz za Rio de Janeiro. Ze względu na przyjazną i bezpieczną atmosferę imprez ulicznych oraz pochodów przez wielu uważana jest też za najlepsze tego typu wydarzenie. Bez dwóch zdań jest też najdłuższe – w 2024 roku pierwsze atrakcje wystartują już 12 stycznia! Jeśli nie chcesz brać długiego urlopu i wydawać kroci na bilet do Brazylii, Teneryfa jest idealnym wyborem, aby poczuć karnawałowego ducha. Pierwszego dnia obchodów karnawału na Teneryfie odbywa się gala otwarcia i zaczynają się wybory tegorocznej królowej karnawału w trzech kategoriach wiekowych. Główne wydarzenia zaplanowane są jednak nieco później. Parada otwierająca karnawał odbędzie się 9 lutego, a Coso de Carnival, czyli największa parada karnawałowa w Santa Cruz de Tenerife 13 lutego. Ta ostatnia data jest tak ważna, że na Teneryfie dzień ten został ogłoszony wolnym od pracy.

Wyspy Kanaryjskie © iStock
Wyspy Kanaryjskie © iStock

Karnawał na Teneryfie jest najbardziej „brazylijski” ze wszystkich obchodzonych w Hiszpanii. Oznacza to jedno – jest głośno, radośnie, kolorowo i tanecznie. Uczestnicy pochodów, na wzór tych z Rio de Janeiro, stroją się w pióra oraz błyszczące i przyciągające wzrok stroje. Tematem przewodnim karnawału w 2024 na Teneryfie jest świat telewizji. Ciekawym wydarzeniem jest też tzw. pogrzeb sardynki, a więc maskaradowy pochód przed Wielkim Postem. Uczestnicy w ramach żałoby po biednej sardynce ubierają się na czarno. 

Teneryfa – nie tylko karnawałowe atrakcje

Teneryfa to doskonałe miejsce, aby połączyć imprezowanie w rytmie karnawałowej muzyki z wypoczynkiem pełnym słońca, na które w Polsce trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Możesz tu odpoczywać aktywnie, np. podczas trekkingu wąwozem Masca lub na wulkan Teide, a więc najwyższy szczyt Hiszpanii oraz surfowania na terenie tzw. Las Americas obejmującym plaże Troya, Las Cuevitas, Del Bobo czy Playa Honda. Jeśli po nocnych szaleństwach zapragniesz spokoju, możesz leniwie spędzić czas na jednej z plaż w okolicy Santa Cruz de Tenerife, np. Las Teresitas z palmami, Bollullo z czarnym, wulkanicznym piaskiem czy ustronnej Las Gaviotas. Możesz też kosztować lokalnych smaków w knajpach przy Plaza de España. 

Sprawdź oferty pakietów lotu z noclegiem na Teneryfie

Karnawał w Wenecji

Historia weneckiego karnawału jest bardzo długa, sięga bowiem XIV-XV wieku, a może i jeszcze wcześniej. Choć największą popularność zyskał w wieku XVII. Zawirowania historii sprawiły, że przez długi czas maskarada była w Wenecji zabroniona (trudno to sobie w ogóle wyobrazić – Wenecja bez karnawałowych masek?) – aż do roku 1979, kiedy przywrócono na dobre tą piękną tradycję. W tym roku zabawa karnawałowa w Wenecji rozpocznie się 8 lutego i potrwa do 13 lutego.

Wenecja w czasie karnawału © iStock
Wenecja w czasie karnawału © iStock

Tym, co wyróżnia przed postne szaleństwo panujące w mieście nad Canale Grande, są przede wszystkim niezwykłej urody maski, prawdziwe dzieła sztuki. Warto zastanowić się, czy nie nabyć takiej maski jako pamiątki z podróży. Do tego odpowiedni strój (każdego roku obowiązuje inny motyw przewodni, do którego należy się dostosować) i możemy wtopić się w radosny tłum zebrany na Placu św. Marka. Bo to najważniejsze i główne miejsce wydarzeń toczących się podczas weneckiego karnawału. Spośród nich najbardziej znaną tradycją jest tzw. Lot Anioła, który oficjalnie otwiera karnawałową zabawę. W czasie tym organizowane są bale, przedstawienia, uliczne pokazy, występy teatralne, pochody, czy też odświętne spływy gondolami.

Sprawdź oferty pakietów lotu z noclegiem w Wenecji

Karnawał na Dominikanie

Ta tropikalna wyspa o wielowiekowej historii zaliczana jest do najpopularniejszych turystycznych kierunków na Karaibach. Z pewnością jest to też najłatwiejszy kraj to samodzielnego zorganizowania urlopu w tym rejonie świata. A jak urlop w Dominikanie to najlepiej zahaczający o karnawał. Tradycyjne tańce, żywiołowa muzyka, feeria barw, charakterystyczne, wywodzące się z folkloru postaci jak na przykład Kulawy Diabeł i tłumy tworzące korowody roztańczonych mieszkańców, to widok charakterystyczny dla wielu miast świętujących karnawał przez cały luty (a nawet nieco dłużej). To doskonała okazja, by zobaczyć na własne oczy wybuchową mieszankę tradycji wywodzących się z dawnych wierzeń i chrześcijaństwa oraz latynoskiego i afrykańskiego podejścia do życia, no i oczywiście zabawy.

Karaibska maska karnawałowa © iStock
Karaibska maska karnawałowa © iStock

Co ciekawe, 27 lutego to także Święto Niepodległości Dominikany, a więc podwójna okazja do dobrej zabawy. Na początku marca organizowany jest w Santo Domingo konkurs na najwspanialszy strój oraz maski karnawałowe. W tym czasie można spodziewać się też wielu ulicznych wydarzeń, szczególnie w turystycznych miastach jak Punta Cana czy Puerto Plata. Uważa się, że to La Vega jest miastem, w którym obchody karnawałowe są szczególnie atrakcyjne i najbardziej autentyczne.

Sprawdź loty i noclegi na Dominikanie

Karnawał w Kolonii

Jeśli wydaje Wam się, że nasi zachodni sąsiedzi nie potrafią się bawić, to naprawdę bardzo mocno się mylicie. I wcale nie chodzi tu przecież o Oktoberfest, którego huczne obchody są powszechnie znane nam, Polakom. Niemcy mają też świetny karnawał, a ten w Kolonii uważa się za największy w kraju i jeden z najlepszych w całej Europie. Tak na marginesie – złotego trunku, podczas karnawału też nie brakuje. Niemiecki karnawał sięga swoją historią wieków średnich, tradycja świętowania i zabawy jest tu więc bardzo długa. Co ciekawe, tutaj w Kolonii, rozpoczyna się już 11 listopada, jako piąta pora roku w kalendarzu. Uliczne zabawy, wielobarwne stroje, rozradowane korowody, ciekawe tradycje jak szturm kobiet na ratusz, czy obcinanie krawatów to kwintesencja tego, co dzieje się w Kolonii aż do środy popielcowej.

Kolonia © iStock
Kolonia © iStock

Szczególnie hucznie obchodzi się tutaj poniedziałek tuż przed ostatkami, to tak zwany „Różany Poniedziałek”. Wówczas chyba wszyscy mieszkańcy Kolonii, w towarzystwie turystów oczywiście oraz tradycyjnych orkiestr wychodzą na ulicę, by wziąć udział w uroczystym pochodzie. Wszyscy w przebraniach i z uśmiechami na twarzy oraz zapasem słodyczy, które rozrzuca się przechodniom. Radość i uśmiech na twarzy jest tym większa, że w skład korowodu wchodzą platformy zwieńczone zabawnymi i karykaturalnymi postaciami. Czasem budzą one sporo kontrowersji. Ale jak kończyć karnawał, to z przytupem.

Sprawdź oferty pakietów lotu z noclegiem w Kolonii

Koncerty

Podczas karnawału muzyka staje się uniwersalnym językiem, sposobem na wyrażenie siebie i nawiązanie więzi z ludźmi – nawet bez słów. Jeśli po zabawie karnawałowej zapragniesz więcej muzycznych przeżyć, wybierz się na koncert! Doświadcz energetycznej atmosfery koncertów zagranicznych artystów, na które kupisz bilety na eSky.pl. Zanurz się w muzycznych doznaniach i wprowadź dodatkową dawkę ekscytacji do swoich podróży.FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?