hero dalmacjaolnocna.jpg

Końcówka sezonu wakacyjnego to idealna okazja, żeby odkryć popularne miejsca na nowo – w znacznie spokojniejszej odsłonie. Chorwacja, a zwłaszcza region Dalmacji, to często wybierany kierunek – nic dziwnego, skoro ma do zaoferowania tak dużą różnorodność krajobrazów i atrakcji. Pod koniec lata lub na początku jesieni możesz liczyć na możliwość korzystania ze wszystkiego, co Chorwacja oferuje, jednak bez tłumów i kolejek.

Który region Chorwacji wybrać?

Najchętniej odwiedzanym regionem jest Dalmacja. To całkiem duży obszar, dlatego dzieli się go na część Południową, Środkową i Północną – i to właśnie na tej ostatniej skupimy się w tym artykule. To doskonałe miejsce, żeby spróbować nowych aktywności, sportów i sposobów na wypoczynek. Różnorodne wybrzeże, liczne zatoki, wyspy, bujna roślinność, urokliwe miasteczka, gaje oliwne i parki narodowe… To wszystko czeka na Ciebie w Dalmacji Północnej, która u schyłku sezonu wakacyjnego na pewno ukaże zupełnie nowe oblicze!

Omiš, Chorwacja © iStock
Omiš, Chorwacja© iStock

Chorwacja – jak zaplanować podróż?

Możemy odpowiedzieć jednym zdaniem: wszystko zależy od Twoich upodobań, preferencji i potrzeb. W eSky możesz zorganizować podróż tak, jak chcesz, niezależnie od tego, czy stawiasz na gotowe opcje podróży czy samodzielne planowanie od A do Z. Przekonaj się, który sposób bardziej do Ciebie pasuje.

Zadar, nabrzeże © iStock
Zadar, nabrzeże © iStock

Zadar – praktyczne informacje

Zadar jest jednym z głównych ośrodków wypoczynkowych w Dalmacji Północnej, dlatego to dobry kierunek, jeśli nie chcesz planować całego wyjazdu samodzielnie i wolisz skorzystać z gotowych pakietów wakacyjnych w eSky. W zakładce Wakacje przygotowaliśmy najlepsze oferty lotów z noclegami, dzięki którym zarezerwujesz wymarzone wakacje jednym kliknięciem! Zadar jest dobrze skomunikowany z innymi miastami, dodatkowo posiada 12 publicznych linii autobusowych, które obejmują całe miasto. Dzięki temu jest dobrą bazą wypadową zarówno do zwiedzania, jak i plażowania i zasłużonego relaksu.

Kościół św. Donata © iStock
Kościół św. Donata © iStock

Historia czy sztuka?

Historyczne stare miasto Zadaru jest intrygującą mieszanką architektury rzymskiej, bizantyjskiej i weneckiej. Wzdłuż jego wąskich uliczek znajdują się liczne średniowieczne kościoły i rzymskie ruiny, w tym słynny kościół św. Donata. Został on wybudowany na dawnym Rzymskim Forum. Same jego ruiny są równie ciekawe – znajdziesz tam pozostałości fundamentów kilku budynków i kolumny korynckiej. Niedaleko jest też Słup Hańby, do którego od średniowiecza do XIX wieku zakuwano w łańcuchy przestępców. Nasza rada? Spróbuj zaplanować swoją wizytę na noc, kiedy ruiny są oświetlone. W Zadarze znajduje się największa romańska katedra w całej Dalmacji – pochodząca z dwunastego wieku katedra św. Anastazji, która zachwyca zdobionymi drzwiami i wenecką dzwonnicą.

Morskie organy, Zadar © iStock
Morskie organy, Zadar © iStock

Zadar słynie też z dwóch ciekawych instalacji artystycznych. Pierwszą z nich są Morskie Organy – to w zasadzie gigantyczny instrument umieszczony pod wodą. Instrument ukryty jest pod marmurowymi schodami, na których turyści uwielbiają spędzać czas. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce, usiąść na schodach i wsłuchać się w tworzoną przez morze i wiatr muzykę, zwłaszcza o zachodzie słońca! Pod wpływem Hitchcocka Zadar zasłynął jako miasto najpiękniejszych zachodów. Wspominając o zachodach słońca, nie możesz ominąć położonej tuż obok okrągłej instalacji o nazwie „Powitanie słońca”. Jest to spektakularne miejsce, na które składa się 300 szklanych płyt solarnych, które w ciągu dnia ładują się energią słoneczną, aby po zmroku rozświetlić okolicę, emitując kolorowe światło.

Park Narodowy Krka © iStock
Park Narodowy Krka © iStock

Parki narodowe czy plaże?

Chcesz wybrać się na wypad poza Zadar, który pozwoli Ci przebywać w bliskości natury? Pierwszą wycieczką wartą polecenia jest Park Narodowy Jezior Plitwickich – dostaniesz się do niego autobusem w niecałe 2 godziny. Drugim, imponującym parkiem narodowym jest Krka, do którego z kolei najlepiej wykupić prywatną wycieczkę lub wybrać się samochodem – trasa zajmie niewiele ponad godzinę. Wolisz zrelaksować się na plaży? Nie musisz wyjeżdżać poza miasto! Zaledwie 10-minutowy spacer na południe od historycznego centrum Zadaru dzieli Cię od plaży Kalovare. Z drugiej strony, w północnej części miasta, czeka na Ciebie plaża Borik.

Pag, nabrzeże © iStock
Pag, nabrzeże © iStock

Wyspa Pag – praktyczne informacje

Jeśli wolisz samodzielnie dopasować lot i nocleg, to w eSky możesz skorzystać też z takiej opcji! To doskonała okazja, żeby odwiedzić chorwacką wyspę Pag, która zachwyca surowym, pustynnym krajobrazem. Skalny charakter wyspy z niewielką ilością roślinności często wywołuje skojarzenia z księżycem. W połączeniu z lazurowo-błękitnymi lśniącymi wodami Pag staje się rajem dla wszystkich podróżników – bez względu na to, czy chcą spróbować nowego sportu, zwiedzać, czy zrelaksować się na plaży. Może być jednak trudno znaleźć zorganizowane lub gotowe opcje podróży do tego miejsca, dlatego najlepiej samodzielnie zorganizować taki wyjazd. W eSky wyszukasz połączenia lotnicze do Zadaru (oddalonego o godzinę samochodem) lub Splitu (2 godziny), zarezerwujesz nocleg, kupisz bilety na atrakcje i wypożyczysz samochód, który w tym przypadku będzie bardzo przydatny.

Pag z lotu ptaka © iStock
Pag z lotu ptaka © iStock

Spokój czy szaleństwo?

Niektórzy odwiedzają tę wyspę na dzień lub dwa przy okazji pobytu w Zadarze. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby spędzić tam cały urlop. Pag, położona w północnej części Morza Adriatyckiego, jest piątą co do wielkości wyspą Chorwacji i nie brakuje na niej atrakcji i wyjątkowych miejsc. Można powiedzieć, że ma dwa oblicza – zarówno miejsca spokojnego i zakorzenionego w tradycji, jak i imprezowego z letnimi festiwalami jak Sonus czy Hideout. Festiwale odbywają się na plaży Zrce, oddalonej od miasta Navalje o 10 km. Nie ma tu sąsiadów, którym mogłoby się przeszkadzać. Rezultat? Imprezy od zachodu do wschodu słońca każdego dnia tygodnia!

Owce na wyspie Pag © iStock
Owce na wyspie Pag © iStock

Wyspa Pag ma do zaoferowania jednak znacznie więcej niż tylko imprezy. Jeśli na urlopie wolisz spędzać czas inaczej, zamiast Navalje, wybierz się do miasteczka Pag. Na głównym placu miasta zobaczysz pochodzący z XV wieku renesansowy Kościół Maryi Panny z elementami gotyckimi. Warto odwiedzić Muzeum Soli i pola solankowe (saliny) – sól produkuje się na wyspie już od ponad tysiąca lat! Kolejną tradycję odkryjesz w Galerii Koronki z Pagu. Zobaczysz tam unikatowe prace, które są prawdziwymi dziełami sztuki i rękodzieła, poznasz ich historię i dowiesz się, jak powstają. Na ulicach miasteczka znajdziesz liczne knajpy i bary, które serwują tradycyjny paski ser z mleka owczego. Czy wiesz, że na wyspie Pag jest czterokrotnie więcej owiec niż ludzi?

Łódki w porcie © iStock
Łódki w porcie © iStock

Plaża czy sport?

Ze względu na to, że większość wyspy jest skalista i pozbawiona roślinności, na Pagu często trudno znaleźć cień. Dlatego podróż tutaj wczesną jesienią jest naprawdę dobrym pomysłem – słońce jest już wtedy łaskawsze, a aura przyjaźniejsza, by zrelaksować się na plaży czy aktywnego wypoczynku. Znajdziesz tutaj odosobnione, kameralne plaże i szerokie, płytkie zatoczki. Możesz postawić na relaks i opalanie się lub spróbować nowego sportu – np. snorkelingu lub nurkowania. W tym celu najlepiej udać się na plażę Dunboka Draga. Beretnica lub Prnjica to dobry wybór, jeśli chcesz poleniuchować na piaszczystej plaży. Miłośników trekkingu i pieszych wędrówek zainteresuje plaża Rucica, przez którą przechodzi 6-kilometrowy szlak “Życie na Marsie”. Co ciekawe – trasa została wydłużona o 100-metrowy odcinek Via Ferraty prowadzącej przez stromy morski brzeg, o który rozbijają się fale. Ścieżka i sama plaża znajduje się w okolicy wsi Metajna.

Sprawdź loty i noclegi w Chorwacji


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?