hero Ruhra4.jpg

Szukasz inspiracji? Ciekawią Cię innowacyjne rozwiązania? Odwiedź Zagłębie Ruhry! Region ten aż pulsuje kreatywnymi pomysłami. Dawna kraina górników i hutników dziś jest domem dla artystów, rzemieślników i twórców. Postindustrialne budynki to natomiast najlepsze miejsce dla galerii, teatrów, sklepów czy ośrodków kulturalnych. Sprawdź, jakie niespodzianki kryją dawne huty, kopalnie i zajezdnie tramwajowe. Zapewniamy – w Zagłębiu Ruhry nigdy nie jest nudno!

Czy poprzemysłowe tereny należy zrównywać z ziemią i na ich miejscu stawiać nowe budynki? Jak pokazuje pozytywny przykład Zagłębia Ruhry – niekoniecznie. Gazownie, kopalnie, huty oraz budynki infrastruktury, np. zajezdnie to idealne tło dla działalności artystycznej różnego typu. Całe dzielnice aż kipią od mnogości kreatywnych pomysłów! Odwiedź tę nietuzinkową i zaskakującą część Niemiec. Przekonaj się, że pomysłowość mieszkańców regionu jest nieograniczona. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź, dokąd warto się wybrać.

Kopalnia Zeche Zollverein (UNESCO) w Essen obecnie miejsce kultury, spotkań nauki i rozrywki © DZT, Francesco Carovillano

Kopalnia Zeche Zollverein (UNESCO) w Essen obecnie miejsce kultury, spotkań nauki i rozrywki © DZT, Francesco Carovillano

Filozoficzny kiosk z piwem

Mieszkańcy Zagłębia Ruhry uwielbiają kioski z napojami i jedzeniem, a więc tzw. Trinkhallen. W czasach, gdy w regionie działały kopalnie i huty te budki na rogu miały dostarczać ich pracownikom wodę mineralną. Dziś stanowią one stały element tutejszego krajobrazu i zapewniają osobom je odwiedzającym nie tylko strawę dla ciała… Nietuzinkowym pomysłem na budkę z napojami może pochwalić się m.in. Hayri Nagili, który w Bochum przy Hunscheidtstraße 61 prowadzi filozoficzny kiosk z piwem Zum Philosophen. Czym wyróżnia się to miejsce? To przestrzeń, chociaż niewielka, która gromadzi ludzi o otwartych umysłach oferując program kulturalny. Można tu zjeść, napić się i porozmawiać o życiu i teoriach filozoficznych z właścicielem. Co miesiąc odbywają się tu wystawy lokalnych artystów Będąc w Zagłębiu Ruhry, nie możesz ominąć tego miejsca!

Typowy dla Zagłębia Ruhry kiosk z kiełbaskami i napojami może również stać się małym centrum kultury © DZT, Julia Nimke

Typowy dla Zagłębia Ruhry kiosk z kiełbaskami i napojami może również stać się małym centrum kultury © DZT, Julia Nimke

Z widokiem na gwiazdy

Betonowa rura jako przyjemne miejsce noclegowe? Chociaż brzmi to dziwnie, takie rozwiązanie czeka na Ciebie w das parkhotel w Bernepark Bottrop! Od maja do października możesz spędzić tam noc w minimalistycznych pokojach urządzonych w dawnych rurach kanalizacyjnych. Dzięki zamontowanemu w „suficie” okienku nocą, bez ruszania się z łóżka można podziwiać rozgwieżdżone niebo nad głową. A nad Zagłębiem Ruhry gwiazdy widać jak na dłoni! Rankiem wyjrzyj za drzwi swojego nietypowego pokoju i podziwiaj budzącą się do życia naturę. Co z łazienką? Znajduje się ona również w betonowej rurze, ale kilka metrów od Twojej potencjalnej sypialni. To idealne połączenie industrialnego klimatu z naturą! Brzmi świetnie, prawda?

Między sztuką a designem- restauracja Depothek w dawnej zajezdni tramwajów, Kulturort Depot w Dortmundzie © Per Appelgren

Między sztuką a designem- restauracja Depothek w dawnej zajezdni tramwajów, Kulturort Depot w Dortmundzie © Per Appelgren

Artystyczna zajezdnia i twórcze browary

Czy zajezdnia tramwajowa może stać się kuźnią kreatywnych pomysłów? Jak najbardziej! Możesz przekonać się o tym, że to możliwe m.in. w Dortmundzie na wschodzie Zagłębia Ruhry. Dawny główny warsztat tramwajowy, a więc Kulturort Depot, został przekształcony w przestrzeń dla kultury. Oprócz kina, teatru i restauracji, znajdziesz tu również sale wystawiennicze, w których regularnie odbywają się wystawy, targi i różnego typu festiwale. Życie w to miejsce na nowo tchnęli artyści i twórcy, którzy mają tu także swoje pracownie i warsztaty. Odwiedź postindustrialne budynki przy Immermannstraße 29. Z pewnością spędzisz tam więcej czasu, niż Ci się wydaje!

Dortmunder U – Centrum Sztuki i Twórczości powstało w zabytkowym budynku służącym niegdyś do produkcji i magazynowania piwa browaru Dortmunder Union. Obecnie gmach jest symbolem miasta, charakterystyczna litera „U” na jego dachu, błyszczy w promieniach słońca. W Dortmunder U powstają wydarzenia, wystawy i bogata gama ofert kulturalnych skierowanych do szerokiej publiczności. Jest to miejsce, które tworzą kultura, sztuka, nauka i pomysły, koniecznie sprawdź jego aktualne propozycje!

Dortmunder U - symbol Dortmundu, obecnie Centrum Sztuki i Twórczości © Jochen Schlutius

Dortmunder U – symbol Dortmundu, obecnie Centrum Sztuki i Twórczości © Jochen Schlutius

Górnicza moda

Mieszkańcy Zagłębia Ruhry nie boją się postindustrialnej przeszłości swojego regionu. Ba! Oni ją często przywracają do życia w czasach, gdy byłe kopalnie i huty coraz śmielej wrastają w okoliczną naturę. Jednym z ciekawszych przykładów na łączenie starego i nowego jest marka modowa Die Grubenhelden. Jej twórcą jest pochodzący z Gladbeck w zagłębiu Ruhry Matthias Bohm. Swoją miłość do regionu wyraża przez przywracanie pamięci o tutejszej kulturze górniczej. W każdym z zaprojektowanych przez niego elementów garderoby znaleźć można tradycyjną tkaninę górniczą koszulowa w charakterystyczne białe paski na granatowym tle lub czarną garniturową. Będąc w Zagłębiu Ruhry odwiedź jego sklep stacjonarny we Freiraum Gladbeck, a więc w starej osadzie kopalnianej lub w Zollverein. Przekonaj się, jak pomysłowe mogą być ubrania!

Oferta kulturalna Zagłębia Ruhry jest tak różnorodna jak struktura samego regionu. Każdy, niezależnie od zainteresowań, wieku czy płci znajdzie tu kreatywne miejsce dla siebie!

Wybierz się z nami do Zagłębia Ruhry!


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?