Uzbekistan – informacje praktyczne
Uzbekistan to środkowoazjatycki kraj ze stolicą w Taszkencie, sąsiadujący z państwami takimi jak: Afganistan, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Turkmenistan. Do Uzbekistanu najłatwiej dolecieć do Taszkentu ze Stambułu tureckimi liniami Turkish Airlines. Nie ma bezpośrednich lotów z Polski. Wszystkie znaki na niebie wskazują jednak, że jest tylko kwestią czasu, aby tani przewoźnicy lotniczy, jak Ryanair czy Wizzair otworzyli nowe połączenie lotnicze do Samarkandy.
Wybierając się do Uzbekistanu warto pamiętać o tym, że panuje w nim surowy kontynentalny klimat, dający o sobie znać szczególnie w sezonie letnim, gdy temperatury sięgają nawet 45 stopni. Podróż najlepiej zaplanować na wrzesień-październik lub wczesną wiosną. Zdecydowaną większość Uzbekistanu zajmuje równina, 20% powierzchni stanowią góry i przedgórza. Najwyższym szczytem jest Hazrat Sulton osiągający wysokość 4634 m n.p.m. Ewenementem w skali światowej jest niezwykle urodzajna Kotlina Fergańska, należąca administracyjnie do 3 krajów: Uzbekistanu, Kirgistanu i Tadżykistanu.
Najnowocześniejsza stolica Azji Środkowej?
Taszkent to wielkie, gwarne miasto, które może śmiało rywalizować z Nursułtan o miano najnowocześniejszego w Azji Środkowej. Nie jest tak starym tworem, jak Samarkanda, Buchara czy Chiva. Miasto zostało wybudowane praktycznie od podstaw po trzęsieniu ziemi z 1966 roku. Wstrząs o sile 5 stopni w skali Richtera praktycznie zmiótł miasto z powierzchni ziemi.
Sprawdź atrakcje w Taszkencie i okolicy
Taszkent to miasto zielone – aż 35% powierzchni miejskiej zajmują ogrody, skwery i parki. Dużą atrakcją stolicy jest metro składające się z 3 linii i 29 stacji o łącznej długości prawie 36 kilometrów. System podziemnej komunikacji wybudowano pod koniec lat 70-tych jeszcze za czasów Związku Radzieckiego. Wieża telewizyjna w Taszkencie o wysokości 375 metrów jest najwyższym budynkiem w Azji Środkowej i jedną z najwyższych wież na świecie. W Taszkencie warto przejść się na bazar Chorsu, którego historia sięga lat 20-tych ubiegłego stulecia. Zlokalizowany w ścisłym centrum uzbeckiej stolicy targ, jest barwnym elementem wielkomiejskiego życia stolicy. W Uzbekistanie bazary pełnią ważną funkcję życia społeczno-handlowego, gromadząc codziennie tłumy przedsiębiorczych mieszkańców.
Opuszczony port morski Mujnak
W Uzbekistanie znajduje się jedno z najbardziej intrygujących miejsc w kontynentalnej części Azji. To dawny port nad Jeziorem Aralskim, które od dekad wysycha tworząc surowy klimat ciągnącej się aż po horyzont popękanej i wysuszonej przestrzeni. Mujnak to miasto na północy autonomicznej republiki nazywanej Karakałpacją. Niegdyś liczący się regionalnie port morski, a obecnie miasto-widmo położone 150 km od wybrzeża na środku Pustyni Aral-kum. Ze względu na postapokaliptyczny klimat współcześnie miejsce dla największych muzycznych festiwali elektronicznych w Azji Środkowej.
Główną atrakcją miasta jest armada rdzewiejących kadłubów statków, które w erze radzieckiej stanowiły pokaźną flotę rybacką. Warto odwiedzić Muzeum Sztuki w Nukus, stolicy Karakałpacji. Posiada drugą, co do wielkości na świecie kolekcję rosyjskich dzieł awangardowych.
Samarkanda – miasto ze snów
Samarkanda to prawdziwy symbol Uzbekistanu i przez wielu ten kraj kojarzony jest właśnie przez pryzmat tego miasta. Starożytna Samarkanda była na skrzyżowaniu kultur świata przez ponad dwa tysiąclecia i miejscem znanym z produkcji rzemieślniczej, z cytadelą i silnymi fortyfikacjami. Jest jednym z najstarszych miast na świecie o rodowodzie sięgającym 7 wieku p.n.e., co czyni je nawet starszym od Rzymu!
Poeci i historycy opisywali Samarkandę jako „Perłę Wschodniego Świata Muzułmańskiego” i mieli rację. Stara część miasta pełna jest błyszczących w słońcu minaretów, olśniewających turkusowych kopuł i hipnotyzującej mozaiki. Sercem miasta jest Registan, który w przeszłości był placem publicznym, na którym ludzie zbierali się, aby wysłuchać królewskich proklamacji. Obecnie jest głównym punktem życia miejskiego otoczony trzema madrasami o charakterystycznej architekturze islamskiej.
Więcej o Taszkencie, Samarkandzie i Bucharze dowiesz się z artykułu o tych trzech obliczach Uzbekistanu.
Niesamowita przyroda: parki narodowe i góry w Uzbekistanie
Uzbekistan to kraj, który ma znacznie więcej do zaoferowania niż tylko bogate dziedzictwo Jedwabnego Szlaku. W Parku Narodowym Ugam-Chatkal zaliczysz przygodę życia podczas górskiego trekkingu wokół 3-tysięcznych szczytów. Niespełna 100 kilometrów od Taszkentu znajdują się dwa znane ośrodki zimowe Chimgan oraz Charvak. W górskich wioskach Uzbekistanu można zaobserwować tradycyjne rzemiosło, jazdę konną i wciąż używane ludowe stroje Uzbekistanu. Jest tu znacznie więcej orientalnego folkloru niż przaśnych klimatów znanych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Dobrym pomysłem jest połączenie pieszej wędrówki z odpoczynkiem na dnie wąwozów Gulkam czy Mazarsay czy rekreacji nad jeziorem Chorvoq.