Postsowiecki brutalizm i zabytki. Co zobaczyć w Taszkencie?
Dla wielu Taszkent stanowi krótki przystanek w podróży po Uzbekistanie. To błąd – miasto stanowi tygiel kultur i ma naprawdę wiele do zaoferowania! Co robić w stolicy Uzbekistanu? Chociaż wzrok przykuwają tu przede wszystkim nowoczesne biurowce, historia Taszkentu jest znacznie bogatsza. Do dziś zachowały się m.in. XVI-wieczny budynek medresy Kulkedasz, kompleks Hast Imam i zespół Hawendi Tachura. Widziane przed zabytkami Samarkandy i Buchary robią naprawdę duże wrażenie. Taszkent jest też miastem architektury postsowieckiej. Jej przykładami są m.in. charakterystyczny budynek hotelu Uzbekistan w centrum, a także przeciwatomowe stacje metra z socrealistycznymi mozaikami i pozłacanymi żyrandolami.
Kup bilety online na atrakcje w Taszkencie
Jak poczuć atmosferę miasta?
- Wybierz się na Plac Niepodległości i pod pomnik Timura, gdzie na ławkach odpoczywają mieszkańcy pochodzący z różnych ościennych krajów.
- Zobacz panoramę miasta z restauracyjnego tarasu na wieży telewizyjnej, która jest wyborem zakochanych taszkentczyków.
- Skosztuj lokalnych specjałów. Najlepiej wybierz się do Środkowoazjatyckiego Centrum Płowu, a także na bazar Czorsu.
Jak dotrzeć do Taszkentu z Polski? Najszybciej samolotem. Lot na liczącej 3800 kilometrów trasie Taszkent – Warszawa zajmuje od 9 do 15 godzin. Jak dostać się do centrum z lotniska? Taksówką w ok. 10 minut, autobusem lub pociągiem.
Mamy najlepsze oferty lotów do Taszkentu
Olśniewająca oaza na pustyni. Z czego słynie Buchara?
Gdy zastanawiasz się, czy warto jechać do Uzbekistanu, spójrz na zdjęcia Buchary, czyli miasta-oazy założonej pośrodku pustyni. Nie bez powodu uznawana jest ona za najważniejsze miasto Jedwabnego Szlaku. Chociaż znajdziesz tu wszystko, z czego słynie Uzbekistan współcześnie, aż do 1920 roku Buchara była samodzielnym i bardzo bogatym państwem. Dziś podziwiać tu można niemal 150 zabytków, a każdy kolejny wydaje się piękniejszy i bardziej monumentalny od poprzedniego. Które koniecznie trzeba zobaczyć?
- Maghoki-Attar – najstarszy, XII wieczny meczet Azji Środkowej – wybudowany na miejscu dawnej świątyni buddyjskiej i zoroastriańskiej. Wokół meczetu rosną tysiącletnie morwy!
- Plac Kolon, gdzie usytuowane są m.in. 1000-letni minaret Kolon, meczet piątkowy Kolon oraz medresa Mir-i-Arab. Co ciekawe minaret pełnił kiedyś rolę latarni „pustynnej”, wskazując światłem drogę kupcom wędrującym przez pustynię.
- Arka – twierdza z pałacem, haremem, skarbcem, meczetem i mennicą, budowana od V w. n.e.. Ciekawe są także kryte bazary, w których dawniej handlowano złotem lub wymieniano walutę. Dziś sprzedaje się tu wszystko – w tym pamiątki.
Jak zaplanować lot do Buchary? Z Polski nie ma bezpośrednich połączeń, dlatego najlepszym wyborem jest lot krajowy lub podróż pociągiem z Taszkentu. Jak dostać się do Buchary z lotniska? Dobrym wyborem jest taksówka – po wcześniejszym uzgodnieniu opłaty za przejazd. Możesz też skorzystać z autobusu, ponieważ dystans to zaledwie 3 km.
Jak z baśni. Jakie są największe atrakcje Samarkandy?
Co staje przed oczami podróżnikom, gdy myślą Samarkanda? Zabytki! Misternie zdobione, orientalne budowle z turkusowymi kopułami tego najstarszego stale zamieszkanego miasta na świecie wzbudzają zachwyt. Najpiękniejsze przykłady, w tym medresy Uług Bega, Tillja Kari i Szir Dar, znajdziesz na placu Registan w centrum. Must see stanowią meczet Bibi Chanum wzniesiony na cześć żony legendarnego Timura, a także kompleks cmentarny Szah-i Zind oraz mauzoleum Gur-i Mir. W innej części miasta warto zobaczyć najstarszy zachowany zabytek, XIV-wieczne mauzoleum Ruchabad. Jeśli ciekawi Cię budownictwo muzułmańskie, warto wybrać się do kompleksu Dahbedi. Pod miastem znajdziesz też starożytne obserwatorium astronomiczne Uług Bega oraz stanowisko archeologiczne Afrasiab.
Mamy najlepsze oferty noclegów w Taszkencie
Jak w innych miastach Azji Środkowej centrum życia towarzyskiego stanowi… bazar. W Samarkandzie największym jest Siab. Skosztujesz tam m.in. lokalnej odmiany plowu z baraniną, żółtymi marchewkami i rodzynkami. Warto zobaczyć też budynek bazaru Chorsu, w którym obecnie działa galeria. Jak dostać się do miasta oddalonego od Warszawy o ok. 3700 km? Lot z Polski do Samarkandy trwa średnio 13 godzin, ale jest stosunkowo niedrogi. Jak dotrzeć z lotniska do centrum Samarkandy? Taksówką dojedziesz spod terminala już od 5000 UZS. Autobus jest tańszy (ok. 1500 UZS/os.), ale trzeba wyjść poza teren lotniska na przystanek.