Zanim przejdziesz do poznawania tureckich przysmaków, sprawdź:
- które bazary w Izmirze warto odwiedzić,
- co koniecznie zobaczyć w Kapadocji,
- czego spróbować w Stambule,
- dlaczego Bodrum nazywane jest tureckim Saint Tropez.
Sprawdź oferty wakacji w Turcji
1. Kawa po turecku
Turcja od Cieśniny Bosfor po granice Iranu, Iraku i Syrii, a także między Morzem Czarnym a Śródziemnym pachnie o każdej porze dnia, a nawet nocy, kawą. Nie byle jaką, bo parzoną według określonego rytuału w specjalnym tygielku ibrik podgrzewanym w gorącym piasku. Türk kahvesi jest czarna, gęsta, słodko-gorzka i niezwykle aromatyczna. Od XVI wieku stanowi nieodłączny element kultury Turcji, dlatego wpisana została na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Po wypiciu tej czarnej ambrozji z dekoracyjnej filiżanki możesz – wzorem Turków – spróbować wróżyć z fusów…
2. Lokum – galaretka o smaku różanym
Olejek różany w Turcji wykorzystywany jest nie tylko w kosmetyce, ale także w kuchni, m.in. do przygotowania różanego lokum. Ta niepozorna „galaretka” z cukru, skrobi pszennej lub kukurydzianej i olejku z płatków róż jest lepka, ciągnąca i bardzo słodka. Najczęściej serwuje się do niej çay, czyli turecką herbatę lub kawę z tygielka. Pamiętaj, że Turkish Delight czy rachatłukum, występuje w setkach odmian, m.in. z dodatkiem pistacji, orzechów, wiórków kokosowych. Chociaż historia lokum zaczęła się w XVIII wieku w Stambule, dziś popularne jest ono w całej Turcji.
3. Lahmacun – turecka pizza
Nazywane turecką pizzą lahmacun jest daniem idealnym – sycącym, smacznym, tanim i łatwo dostępnym na niemal każdej tureckiej ulicy. Ten cienki placek z dobrze doprawionym nadzieniem z jagnięciny spotykany jest najczęściej w wersji z Urfy lub Gaziantep. W pierwszym przypadku mięso doprawiane jest czosnkiem, w drugiej – nazywanej też Antep – cebulą. Swoją niesamowitą konsystencję – z chrupiącym ciastem i miękkim farszem – zawdzięcza lahmacun wypiekowi w kamiennym piecu. Nie zapomnij skropić całości sokiem z cytryny i przegryźć świeżą kolendrą.
4. Osmanlı Macunu – kolorowe, słodkie lizaki
Turcy naprawdę kochają słodycze, a jednym z dowodów na to jest fakt niezwykłej popularności Osmanlı Macunu. Te „cukierki”, a raczej lizaki o historii sięgającej czasów Imperium Osmańskiego, tworzone i serwowane są przez sprzedawców na ulicach. Sprzedawca gorącą, kolorową i bardzo słodką masę cukrową nakłada na patyczki, tworząc z nich barwne i niepowtarzalne kompozycje. Tradycyjnie przysmak ten wytwarzano z naturalnych składników, m.in. imbiru, goździków, hibiskusa, cytryny, pomarańczy i mięty, ale współcześnie także z truskawek, bananów i kiwi.
5. Iskender kebap
Kebab jest daniem narodowym Turków – znanym im od ponad tysiąca lat i serwowanym w dziesiątkach wersji. Jedną z najciekawszych jego odmian jest Iskender kebap. Cienkie plastry pieczonego mięsa układane są na cienkim cieście pide i plamie jogurtu naturalnego, a następnie… zalewane sosem pomidorowym i roztopionym masłem. Jako dodatki sprawdzają się najlepiej pieczone warzywa. Danie to pochodzi z Bursy i wymyślone zostało przez Iskendera Efendiego. Dziś ze względu na popularność, którą zawdzięcza swojemu niepowtarzalnemu smakowi zamówisz je w całej Turcji.
6. Kokoreç – mięsna przekąska
W kuchni każdego kraju można znaleźć danie, które wzbudza skrajne emocje wśród smakoszy. W Turcji jest nim kojarzony z Adaną, ale znany w całym kraju Kokoreç. Jest to rodzaj street foodu przyrządzanego z… jagnięcych jelit nadziewanych podrobami. Są one mocno przyprawiane, pieczone nad rusztem, krojone w kawałki i układane na bułce lub talerzu. Najczęściej serwuje się to danie na dwa sposoby – w wersji łagodnej z marynaty z oliwą, sokiem z cytryny i oregano lub ostrej z pomidorami, zielonymi i czerwonymi papryczkami.
7. Adana kebap
Ponoć król może być tylko jeden. Wśród tureckich kebabów miano dumnie od lat nosi Adana kebap. Danie wymyślone zostało w Adanie – najżyźniejszym, czarnomorskim regionie Turcji. Zachwyca soczystością mielonej jagnięciny pieczonej na szpadkach şiş. Doprawiana jest ona specjalnymi przyprawami, cebulą i czosnkiem dla uzyskania lepszego smaku. Mięso podaje się na cienkim cieście z dodatkiem grillowanych warzyw, np. pomidorów i papryki. Na wierzch koniecznie świeża natka pietruszki i sumak, a do picia orzeźwiający i słony jogurtowy napój Ayran!
8. Simit – obwarzanek z sezamem
Tureckie śniadanie nie obędzie się bez tego miękkiego w środku i chrupiącego z wierzchu obwarzanka posypanego sezamem. Można go maczać w miodzie czy kaymaku lub pomidorowej jaecznicy menemen. Historia tych pszennych wypieków sięga czasów Imperium Osmańskiego, gdy serwowane były władcom na śniadanie i podczas ramadanu. Dziś kupić je można u ulicznych sprzedawców, czyli simitçi lub w specjalnych piekarniach. Coraz częściej można w krajobrazie – zwłaszcza dużych miast takich jak Stambuł – zobaczyć miejsca, w których przygotowuje się Simit pomidorowy czy serowy.
9. Mantı – pierożki w sosie czosnkowym
W Polsce pierogi, we Włoszech tortellini lub ravioli, a w Turcji mantı. Niepozorne, maleńkie, ale pełne smaku pierożki serwowane są zazwyczaj z sosem czosnkowym na bazie jogurtu. Chociaż tradycyjnie mają mięsne nadzienie z mielonej jagnięciny lub wołowiny, można spotkać wersje wegetariańskie, np. z ziemniakami lub dynią. Przed podaniem posypuje się je suszonymi liśćmi mięty, chilli lub sumakiem, a także polewa roztopionym masłem, aby wzbogacić smak. Danie to popularne jest na terenie całej Azji Mniejszej, ponieważ wywodzi się ono z tradycji koczowniczych plemion Turków i Mongołów.
10. Baklava
Słodka i lepka, ale jednocześnie zachwycająca różnorodnością faktur i smakiem baklava to królowa tureckiej kuchni. Przygotowywana jest na bazie ciasta półfrancuskiego yufka, miodu lub cukrowo-maślanego syropu şöbiyet, a także pistacji, orzechów i migdałów. Jej współczesną ojczyzną jest przede wszystkim słynący z uprawy pistacji Gaziantep, ale… pierwsze słodycze tworzono dla sułtana w pałacu Tokapi w Stambule. Baklavę można kupić w sklepach i cukierniach, w których lady zapełnione są dziesiątkami rodzajów tego deseru. Serwuje się je do kawy lub herbaty po turecku, aby nieco złagodzić ich słodycz.