Zamek w Angers

Leonardo da Vinci, George Sand, Marcel Proust – wszyscy postanowili zamieszkać w Dolinie Loary. Powód wydaje się oczywisty: przepiękny krajobraz, tajemnicze groty, bogate zamki, surowe twierdze, zabytkowe miasta, bajeczne ogrody, klasztory… Jest tego tyle, że od 2001 roku Dolina Loary znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Najważniejsze są oczywiście zamki, które wyglądają jak przeniesione wprost z baśni. Większość wybudowano między XV a XVII w,, gdy region był ulubionym miejscem wypoczynku francuskich królów i szlachty.

Loara w Chenonceau © iStock

Zamek Chenonceau

Swoją urodę zawdzięcza kobietom m.in. Dianie de Poitiers, wpływowej faworycie króla Francji oraz monarchiniom: Katarzynie Medycejskiej i Ludwice Lotaryńskiej. Dlatego bywa też nazywany zamkiem Dam.  Zwiedzanie zamku warto zacząć od spaceru po ogrodach ze labiryntem wśród cisów i posągiem Wenus w samym środku układu krętych korytarzy. Wewnątrz zamku kryje się mnóstwo skarbów jak flamandzkie arrasy z XVI i ”Zielony gobelin” , którego twórców wyraźnie zainspirowała przyroda nowo odkrytego kontynentu, Ameryki.

Zamek Villandry

Jeszcze w XIV wieku stała w tym miejscu starożytna forteca. W połowie następnego stulecia gotowa była kolejna budowla. Ozdobą zamku są przede wszystkim cztery ogrodowe tarasy zaprojektowane według renesansowych konwencji. Na górnym słonecznym poziomie dominują łąki i lipy, niższy poziom to ogród wodny,  a schodząc jeszcze niżej dotrzemy do upraw kapusty i innych warzyw. Smaczne dania są kolejna atrakcją dostępną w restauracjach Villandry.

Zamek Chambord © iStock

Zamek Chambord

Największa budowla w Dolinie Loary to połączenie średniowiecznej twierdzy i pałacu godnego włoskiego renesansu.  Na polecenie królów Francji Franciszka I i Henryka II zamek wznosili  najlepsi architekci m.in. Leonardo da Vinci. Włoski mistrz jest  np. autorem podwójnych spiralnych schodów. Powstała najbardziej rozpoznawalna budowla nad Loarą – o długości 128 m, z 6 wieżami głównymi, 800 kapitelami,  440 pokojami, 84 korytarzami, które pozwalają poruszać się między piętrami.

Zamek Blois

Turystów przyciąga historia tego zamków. W tych wspaniałych murach będących przykładem stylów gotyckiego, włoskiego renesansu i klasycystycznego rozegrało się wiele krwawych wydarzeń. Tu według Aleksandra Dumas,  Katarzyna Medycejska miała swoją słynną szafeczkę z szufladkami na trucizny i tu władczyni zmarła, a niewiele później został zamordowany król Henryk III – inicjator zamachu na księcia Gwizjusza (dokonanego także w tym miejscu). Wśród mieszkańców tego legendarnego dworu była także polska królowa Marysieńka, która zamieszkała w Blois po śmierci Jana III Sobieskiego.

Blois © iStock

Zamek w Angers

To dawna cytadela, a później garnizon i więzienie. Solidne baszty i mocne mury sprawiają, że zamek idealnie nadaje się na twierdzę. Zbudowany w X w. dla książąt Andegaweńskich, w XV wieku stał się siedzibą królewską. Z tego okresu pochodzą m.in. schody łączące piętra i ogród z typowymi roślinami Prowansji.

Zamek Loches

Wart uwagi choćby z powodu swojej niezwykłej historii. Zamek zaprojektowali, wznieśli , a nawet zamieszkiwali królowie Anglii: Henryk II oraz Ryszard Lwie Serce. Francuzi zdobyli twierdzę dopiero w XIII wieku, a Ludwik XI Walezjusz urządził tu więzienie. Nic dziwnego, że Loches bardziej przypomina wojskowe koszary niż królewska rezydencję. Ale za to w jakim otoczeniu. Z zamku koniecznie należy wybrać się na spacer po średniowiecznym miasteczku.

Vaux-la-Vicomte © iStock

Zamek Vaux-le-Vicomte

Najpiękniejsza posiadłość regionu, która ustępuje jedynie Wersalowi. Wybudowana zaledwie w kilka lat pod koniec XVII wieku przez architektów, którzy pracowali również na Wersalu. Wśród innych zamków regiony wyróżnia się barokowym stylem, otaczającą go fosą. Posiadłość otacza wypielęgnowany ogród, w którym rośliny tworzą wzory niczym na tureckim dywanie.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?