Długi weekend na Węgrzech

Weekend. Kto z Was nie kocha brzmienia tego słowa? A co powiecie na „długi weekend”? Kilka nadprogramowych dni wolnego to pełnia szczęścia, szczególnie dla tych, którzy lubią ten czas spędzać na podróżach. Przed nami sporo wyjazdowych okazji – majówka, długie weekendy w czerwcu i sierpniu… warto choć jeden z nich zaplanować na Węgrzech, bo jak co roku od wiosny do jesieni kraj ten zamienia się w wielką festiwalową scenę.

Budynek parlamentu w Budapeszcie © iStock

Maj – otwieramy sezon plażowy!

Choć Węgry nie mają dostępu do morza, natura hojnie obdarzyła ten kraj w inne bogactwa wodne – termy. To właśnie wody termalne o cudownych właściwościach leczniczych przyciągają miłośników spa z każdego zakątka Europy. Najsłynniejsza miejscowość uzdrowiskowa na Węgrzech to Hajdúszoboszló. Sezon plażowy, a więc otwarcie odkrytego kąpieliska, rozpoczyna się już 1 maja, a więc w sam raz na majówkę. Strefa plażowa to aż 13 basenów, w tym niedawno otwarty basen „Śródziemnomorski brzeg”… piaszczysta plaża z plamami, statki piratów, latarnia morska, gwarantują fantastyczną atmosferę. To największy basen w Europie Środkowej!

Oprócz otwartego kąpieliska, na gości kompleksu czeka także Spa Aqua-Palace – baseny termalne, jacuzzi, sauny czy 50-metrowa pływalnia. Wodny świat Hajdúszoboszló czeka na odkrycie.

Winnica w Tokaju © iStock

Maj to także miesiąc wina na Węgrzech. Od 24 do 26 maja w słynnej miejscowości Tokaj trwają dni wina, a więc degustacje najlepszych trunków z regionu, jarmark oraz pokazy sztuki ludowej. Tokajski region winiarski, choć znany głównie z produkcji wina, jest także wspaniałym miejscem na wypoczynek. Pogórze Tokajskie to przepiękne tereny do pieszych wędrówek, wycieczek rowerowych i motocyklowych, a sam Tokaj to urocza, pełna historycznych budynków, ukryta wśród zielonych winnic miejscowość. Niepowtarzalna przyroda, tysiącletnia tradycja produkcji wina oraz zabytkowa architektura tutejszych miast, sprawiły, że region ten został wpisany na listę dziedzictwa światowego UNESCO.

Czerwiec – nad Balaton na motorze lub rowerze!

Długi weekend czerwcowy to dobra okazja, by wyruszyć z Polski nad Balaton na motorze.  Od 5 do 9 czerwca w miejscowości Alsóörs odbywa się, w tym roku już po raz 14, największy motocyklowy festiwal na Węgrzech.

Miłośnicy dwóch kółek, ale tych niezmotoryzowanych, będą się bawić nad Balatonem już tydzień później – od 13 do 16 czerwca na festiwalu Balaton Bike Fest. W tych dniach miejscowość Balatonfüred zostanie opanowana przez rowerowe szaleństwo. Szczegóły można znaleźć na stronie festiwalu.

Balaton © iStock

Warto dodać, że wokół Balatonu biegnie jedna z najnowocześniejszych tras rowerowych w Europie Środkowej. Ścieżka wokół jeziora liczy aż 200 km długości, połowa z niej to samodzielne trasy zarezerwowane wyłącznie dla rowerów, kolejne 100 km zostało poprowadzone mało uczęszczanymi drogami. Fani rowerów mogą liczyć po drodze na fantastyczne widoki, zabytkowe miejscowości i świetnie przygotowaną infrastrukturę.

Lipiec – muzycznie i sportowo

Choć lipiec nie obdarza nas długimi weekendami, warto we własnym zakresie wziąć kilka dni letniego urlopu i ruszyć na Węgry, na najsłynniejsze w Europie festiwale muzyczne. Rockowe i elektroniczne granie na czele z takimi gwiazdami jak Bonobo, Skream, Dub FX, Jamie Woon czy Thirty Seconds To Mars będzie rozbrzmiewać na festiwalu VOLT od 3 do 6 lipca.

Tydzień później – od 11 do 14 lipca nad Balaton zawita Heineken Sound Festiwal, na którym będzie można zobaczyć takie gwiazdy jak The Prodigy, Wu-Tang Clan, Amon Tobin czy Calvin Harris.

Tor wyścigowy © iStock

Ostatni weekend lipca zarezerwowany jest dla amatorów sportów. Od 25 do 28 lipca w miejscowości Balatonfüred odbywają się regaty żeglarskie o niebieską wstęgę – jest to jedno z największych wydarzeń żeglarstwa jeziorowego, które co roku przyciąga kilkaset jachtów i tysiące widzów.

W ten sam weekend w Budapeszcie startuje Grand Prix Węgier Formuły 1. Dla fanów motoryzacji to nie lada gratka. Na ponad 4-kilometrowym torze walczyli o zwycięstwo tacy zawodnicy jak Michael Schumacher, Lewis Hamilton czy Jenson Button.

Sierpień – długi weekend w Budapeszcie

W sierpniu długi weekend rozpoczyna się 15.08 – w czwartek, a kończy w niedzielę. To doskonała okazja, by połączyć zwiedzanie stolicy węgierskiej z wizytą na międzynarodowym festiwalu folklorystycznym (17-20.08).

Panorama Budapesztu © iStock

Natomiast od 5 do 12 sierpnia w Budapeszcie rozbrzmiewać będzie Sziget – jeden z największych festiwali muzycznych w Europie. Nietypowa sceneria wydarzenia – wyspa Óbudai na Dunaju oraz fantastyczny program przyciągają rocznie prawie 400 000 uczestników. W tym roku zagrają m.in.  Alex Clare, Blur, Skunk Anasie czy Emir Kusturica.

Jeśli zawitamy do Budapesztu końcem sierpnia, natrafimy na święto św. Stefana, narodowe święto Węgier oraz na Festiwal Żydowski, który rozpocznie się 25 sierpnia i potrwa do 1 września.

Wrzesień i październik – miłośnicy wina, przybywajcie!

Jesień zarezerwowana jest dla smakoszy wina. Ten narodowy trunek Węgrów doczekał się aż czterech festiwali na swoją cześć. Nic dziwnego, skoro Tokaj, a więc najsławniejszy reprezentant węgierskich win został okrzyknięty już w XVII wieku „winem królów, królem win”, gdyż z chęcią delektowali się nim Piotr Wielki, Katarzyna II czy Ludwik XIV.

Piwnice z winem w Tokaju © iStock

Świętowanie zaczynamy 11 września w Budapeszcie, gdzie będzie miał miejsce Międzynarodowy Festiwal Wina i Szampana. Od 14 do 16 września będzie się można bawić w Hajdúszoboszló, na Festiwalu Wina i Produktów Bio. Pierwszy weekend października (4-6.10) to aż dwa wydarzenia – Festiwal Wina w miejscowości Tokaj oraz Festiwal Czerwonego Wina w Villány.

Zobacz loty i noclegi na Węgrzech


Przeczytaj również:


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?