hero basniowe zamki niemiec.jpg

Niemcy można nazwać „stolicą baśni”. Szacuje się, że na terenie Niemiec znajduje się ponad 20 tysięcy zamków. Rozrzucone po kraju, niektóre bajkowe, zachowane w niemal idealnym stanie, inne dumnie noszące ślady czasu i echo swoich wyjątkowych historii. Na pytanie „które z nich trzeba zobaczyć?” chciałoby się odpowiedzieć – „wszystkie”. Poniżej cztery wyjątkowe i jak najbardziej bajkowe propozycje, które warto odwiedzić również ze względu na ich inspirujące otoczenie, dodatkowe atrakcje czy sympatycznych mieszkańców.

Zamek Moyland – piękny kraj

Zamek Moyland, położony jest na obrzeżach miasta Kleve w Nadrenii Północnej-Westfalii, zaledwie 7 kilometrów od granicy Niemiec z Holandią. O bliskości tych dwóch regionów świadczy już sama nazwa zamku, pochodząca od niderlandzkiego słowa „mooiland” oznaczającego „piękny kraj”. Dlaczego warto go odwiedzić? Zamek Moyland to nie tylko przepiękna zabytkowa twierdza i stylowa wizytówka regionu – działa tutaj słynne muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej, zawierające kolekcje sztuki XIX i XX wieku, a także największą na świecie kolekcję dzieł (niemal 6000 eksponatów) słynnego niemieckiego artysty Josepha Beuysa.

Zamek Moyland © Dominik Ketz/Tourismus NRW
Zamek Moyland © Dominik Ketz/Tourismus NRW

Szczególną atrakcją jest park wokół Zamku, dominują tutaj barokowe elementy takie jak fosy i aleje, a teren jest kombinacją ogrodu krajobrazowego z ogrodem architektonicznym, rzeźbiarskim i ziołowym – w 2016 roku w różnych częściach parku posadzono aż 530 odmian hortensji. Dzięki przebudowie z XIX wieku, Zamek Moyland szczyci się wyjątkowym neogotyckim charakterem, zachowując jednak w dużej mierze barokowe wnętrze.

Godziny otwarcia

  • Od 1 kwietnia do 3 października:
    • poniedziałek – 11-17 (otwarty tylko ogród),
    • wtorek – piątek – 11-18,
    • sobota i niedziela – 10-18.
  • Od 4 października do 31 marca:
    • poniedziałek – 11-17 (otwarty tylko ogród),
    • wtorek – niedziela – 11-17.
  • Ceny biletów:
    • bilet normalny – 7 euro,
    • bilet ulgowy – 3 euro,
    • za zwiedzanie z przewodnikiem – dodatkowo 3 euro do ceny biletu.

Sprawdź loty i noclegi w okolicach Moyland

Neues Palais w Parku Sanssouci © DZT/Florian Trykowski
Neues Palais w Parku Sanssouci © DZT/Florian Trykowski

Pałac Sanssouci – perła Poczdamu

Poczdam, położona na wschodzie kraju stolica Brandenburgii, to pełne cennych zabytków i świetnie rozwinięte miejskie centrum kulturowo-naukowe. Jednym z najbardziej popularnych i najpiękniejszych miejsc, z których słynie Poczdam jest ukochany przez króla Prus Fryderyka II Wielkiego zespół parkowo-pałacowy – Sanssouci. Początek powstania tego przepięknego kompleksu datuje się na rok 1744, kiedy to Fryderyk II Wielki, zadecydował o budowie ogrodów tarasowych na południowych zboczach wzgórza Bornstedt. Po powstaniu przepięknych ogrodów, król zapragnął wybudowania na ich terenie pałacu.

Wnętrza Pałacu Sanssouci © DZT/Florian Trykowski
Wnętrza Pałacu Sanssouci © DZT/Florian Trykowski

Co ciekawe, Fryderyk II Wielki sam naszkicował pierwszy projekt mającej tu powstać rezydencji. Król zlecił wybudowanie parterowej, niezbyt rozległej budowli, która w zamierzeniu miała być jedynie posiadłością letnią. Rezydencja, znajdująca się we wschodniej części parku, miała zapewnić Fryderykowi i jego gościom doskonałe miejsce do wypoczynku i oddawania się artystycznym pasjom – stąd też jej nazwa „sans souci”, która znaczy „bez zmartwień”.

Tarasy Pałacu Sanssouci © DZT/Jens Wegener
Tarasy Pałacu Sanssouci © DZT/Jens Wegener

Dziś Pałac i Park Sanssouci są tłumnie odwiedzane przez turystów z całego świata. Należący do grupy pałaców i zespołów parkowych w Poczdamie i Berlinie – Zamek Sanssouci – w 1990 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uwagę przyciąga nie tylko jego wyjątkowa, wewnętrzna i zewnętrzna architektura, której indywidualny styl określono jako rokoko fryderycjańskie, ale także przepiękne historyczne otoczenie. Park Sanssouci zajmuje powierzchnię 298 hektarów i jest atrakcją, na zwiedzanie której poświęcić trzeba cały dzień. Oprócz wspomnianych pałaców na terenie parku znajduje się wiele innych zabytkowych budowli, które warto zobaczyć, między innymi Kościół Pokoju, Łaźnie Rzymskie, Nowa Oranżeria, czy grób samego Fryderyka II Wielkiego.

Godziny otwarcia Pałacu Sanssouci

  • Sezon letni 2020:
    • wtorek – niedziela – 10-17:30.
  • Ceny biletów:
    • bilet normalny – 14 euro,
    • bilet ulgowy – 10 euro.

Zobacz loty i noclegi w Poczdamie

Zamek w Heidelbergu i największa na świecie beczka na wino

Zamek w Heidelbergu, słynie między innymi ze swojego wyjątkowego położenia. Wykonana z czerwonego piaskowca twierdza, zbudowana na północnym zboczu wzgórza Königstuhl i otoczona lasami, jest jedną z głównych wizytówek Badenii-Wirtembergii. Już samo dostanie się do zamku jest nie lada atrakcją – można pokonać 303 stopnie prowadzące na szczyt, albo podjechać górską kolejką. Zamek w Heidelbergu warto zobaczyć przede wszystkim ze względu na jego renesansowy charakter oraz dodatkowe atrakcje dostępne na jego terenie. Renesansowa przebudowa miała być poprowadzona z ogromnym rozmachem i przepychem – do dziś można tu podziwiać wspaniałe rzeźby, fasady i zdobienia – jednak nie wszystkie prace zostały ukończone. Atrakcją turystyczną nadającą wyjątkowy charakter twierdzy są również niedokończone części zamku, na przykład fragmenty posadzek komnatowych, które znaleźć można na ogrodowych tarasach.

Heidelberg - widok na miasto i zamek © DZT/Francesco Carovillano
Heidelberg – widok na miasto i zamek © DZT/Francesco Carovillano

Na terenie zamku można zwiedzić bardzo ciekawe muzeum aptekarstwa. Znajdują się tutaj przyrządy używane przez aptekarzy i alchemików na przestrzeni wieków, zielniki czy księgi z recepturami leków, poznać można też dawne metody leczenia. Jedną z niecodziennych atrakcji zamku jest także największa na świecie beczka do wina, która powstała w 1751 roku i ma ponad 200 tysięcy litrów pojemności. Podobno do jej wykonania użyto drewna ze 130 ściętych dębów. Ma około 8 metrów długości i 7 metrów szerokości.

Fasada zamku w Heidelbergu © DZT/Florian Trykowski
Fasada zamku w Heidelbergu © DZT/Florian Trykowski

Ciekawostką jest, że Zamek w Heidelbergu miał w swojej historii kilka pechowych momentów. Twierdza uległa znacznym zniszczeniom podczas wojen w końcówce XVII wieku, a po prowizorycznych naprawach spłonęła niemal doszczętnie w wyniku dwukrotnego uderzenia piorunem. W wieku XIX część ruin odbudowano, a pozostałe nieodnowione fragmenty zabezpieczono, zamek i otaczające go słynne nieukończone ogrody – Hortus Palatinu, urosły do rangi symbolu niemieckiego romantyzmu.

Godziny otwarcia zamku

  • Przez cały rok:
    • poniedziałek – niedziela – 8-18 (zwiedzanie wnętrz możliwe jedynie z przewodnikiem).
  • Ceny biletów:
    • bilet normalny – 8 euro (+6 euro za zwiedzanie z przewodnikiem),
    • bilet ulgowy – 4 euro (+3 euro za zwiedzanie z przewodnikiem).
Zamek w Heidelbergu © DZT/Francesco Carovillano
Zamek w Heidelbergu © DZT/Francesco Carovillano

Zamek Mespelbrunn – bajka na wodzie

W malowniczej Bawarii, na obrzeżach miasta Mespelbrunn, dostrzec można wyglądający jak wyjęty z baśni, zbudowany na wodzie Zamek Mespelbrunn. To jedna z największych atrakcji regionu. W czasie wojen, dzięki swojemu nieco ukrytemu położeniu, zamek nie doznał praktycznie żadnych zniszczeń i do dziś zachował oryginalne renesansowe piękno. Popularności twierdzy przysporzył również… udział w filmie. W 1957 roku Zamek Mespelbrunn był jedną z lokalizacji niemieckiego filmu „Das Wirtshaus im Spessart” („Zajazd Spessart”, 1958), opartego na noweli Wilhelma Hauffa.

Zamek Mespelbrunn © iStock
Zamek Mespelbrunn © iStock

Co ciekawe Zamek Mespelbrunn od 1412 roku jest własnością rodziny Echter, która do dziś zamieszkuje jego południowe skrzydło. Północna część budowli została udostępniona zwiedzającym tuż po zakończeniu II wojny światowej.

Godziny otwarcia zamku

  • Do 8 listopada (przerwa zimowa od 8 listopada):
    • codziennie – 9-17.
  • Ceny biletów (z przewodnikiem, możliwe zwiedzanie w języku angielskim):
    • bilet normalny – 5,50 euro,
    • bilet ulgowy – 2,50 euro.

Oto najlepsze loty i noclegi w okolicach Mespelbrunn


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?