Święta w Wiedniu

Z czym może kojarzyć się późna jesień w Wiedniu? Na pewno nie z pluchą i liśćmi na chodnikach. Stolica Austrii zmienia się w wielki bożonarodzeniowy jarmark! Przedstawiamy przedświąteczny przewodnik po metropolii nad Dunajem.

Sprawdź loty i city break w Wiedniu

Zaczęło się w Wiedniu

Wiedeńskie jarmarki bożonarodzeniowe mają bardzo długą tradycję. Pierwsze wzmianki o tych późnojesiennych imprezach na świeżym powietrzu pochodzą już z… 1294 roku! Żadne miasto Niemiec, Austrii, czy Szwajcarii, ale też Alzacji czy Południowego Tyrolu, które jest znane z takich jarmarków, nie jest w stanie pochwalić się dłuższą tradycją. Od kilkudziesięciu lat przedświąteczne targi, wzorowane na tym wiedeńskim, są organizowane na całym świecie. Obecnie znajdziemy je w większych polskich miastach oraz w krajach takich jak: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, czy nawet… Chiny. Często bezpośrednio nawiązują nazwą do wydarzeń z Wiednia (Christkindlmarkt, Weinachtmarkt). I choć świąteczne specjały: grzane wino, piernik, czy takie atrakcje jak lodowiska można spotkać w wielu miejscach, to najlepiej wybrać się do Wiednia i przekonać się, jak wygląda wersja oryginalna. Zacznijmy zatem podróż po jarmarkach świątecznych w Wiedniu!

Na jarmarku świątecznym w Wiedniu © iStock

Co plac, to jarmark!

W okolicach połowy listopada centrum Wiednia zamienia się w wielki jarmark. Niemal na każdym placu natrafimy na imprezy przedświąteczne. W połączeniu z imperialną dostojnością wiedeńskich gmachów, wieczorną atmosferą i tysiącami różnokolorowych światełek zdobiących ulice, robi to olbrzymie wrażenie. Podróż najlepiej rozpocząć na placu Ratuszowym, gdzie odbywa się największy i najstarszy z wiedeńskich jarmarków – Christkindlmarkt. W tym roku, oprócz tradycyjnej choinki, na stanie tam również brama w kształcie łuku ze świeczkami. Ponadto – poza niezliczonymi straganami z wypiekami, grzanymi winem i rękodziełem, pojawią się dwie duże ślizgawki i przystosowane do jazdy na łyżwach alejki parkowe. Poza jazdą na łyżwach, warto spróbować swoich sił w Stockschiessen, czyli tradycyjnej austriackiej grze lodowej, przypominającej nieco curling. Dzieci, oprócz wypiekania keksów, będą mogły degustować pierniczki i napisać kartkę do dzieciątka Jezus. Nie byle gdzie, bo w oszałamiającej sali balowej miejskiego ratusza! W tych wszystkich atrakcjach można uczestniczyć już od 12 listopada.

Zobacz noclegi w Wiedniu

Tego samego dnia zacznie działać wioska bożonarodzeniowa na terenie Starej Kliniki (Altes AKH). To popularne miejsce wśród studentów pobliskiego uniwersytetu oraz wśród rodzin z dziećmi. Tam najmłodsi będą mogli przejechać się na karuzeli i zobaczyć świąteczną ciuchcię. Wioska znajduje się niecały kilometr od placu Ratuszowego. W sąsiedztwie Altes AKH oraz Rathausplatz rozstawiają się też inne jarmarki. Od 18 listopada na placu Freyung zagości Altwiener Christkindlmarkt, odbywający się tu od 1772 roku! Wśród jego atrakcji należy wymienić: teatrzyk kukiełkowy z przedstawieniami granymi od poniedziałku do piątku o godzinie 10; a popołudniami – od 16 – koncerty muzyki adwentowej. Po sąsiedzku znajdziemy kolejne ciekawe miejsce – jarmark Am Hof, który pełen jest straganów z wyrobami rzemiosła artystycznego. Inny – mocno nawiązujący do dawnych tradycji klimat mają stragany na Stephansplatz, u stóp katedry św. Szczepana, pełne oryginalnych wyrobów z całej Austrii.

Plac Ratuszowy w Wiedniu © iStock

Biedermaier, pałac i rozśpiewane place

Opuszczamy ulice wiedeńskiego śródmieścia, mijając królewski pałac Hofburg i Heldenplatz. Tuż przed Dzielnicą Muzeów trafiamy na wielką wioskę świąteczną. To Maria-Theresien-Platz, czyli miejsce pełne straganów z wymyślnymi prezentami, rozbrzmiewające muzyką gospel wykonywaną na żywo. Jeśli postanowimy spędzić w Wiedniu także święta i koniec roku, to warto zapamiętać, że 27 grudnia plac Marii Teresy zmienia aranżację na sylwestrową!

Tuż za Maria-Theresien-Platz znajduje się Dzielnica Muzeów. Tym razem jednak nie skusimy się na jej zwiedzanie i, mijając Volkstheater, przejdziemy do dzielnicy Neubau, a konkretnie jej najurokliwszej części – Spittelbergu. W kwartale uliczek otoczonych przez biedermaierowskie kamienice z I połowy XIX wieku trafimy na kolejny jarmark. Charakterystyczne dla niego są stragany z ceramiką, biżuterią, oraz przygotowywany wyłącznie na Boże Narodzenie poncz. Tu stoi specjalna poczta polowa, z której można wysłać list lub kartkę z okolicznościowym znaczkiem świątecznym. Kolejnym celem jest Belvedere Schloss. Zanim jednak odwiedzimy osobliwy jarmark zaaranżowany w barokowym ogrodzie pałacowym, warto przystanąć na dłuższą chwilę przy Karlsplatz. Odbywający się tam Art Advent to impreza łącząca w sobie jarmark z rękodziełem, miejsce koncertów i warsztatów oraz wystawę instalacji artystycznych.

Rezerwuj bilety wstępu i wycieczki po Wiedniu

Pałac Belvedere w Wiedniu © iStock

Schönbrunn i Prater nie gorsze!

Zapytacie pewnie – co z żelaznymi punktami krajobrazu Wiednia? Nie będziecie zawiedzeni. Jarmark odbywający się na terenie pałacu Schönbrunn słynie z ręcznie wykonanych ozdób bożonarodzeniowych oraz innych wyrobów rzemieślników. Najmłodsi mogą tu uczestniczyć w warsztatach i zabawach adresowanych dla nich. A w tym czasie rodzice mają szansę posłuchać koncertów odbywających się w imperialnym otoczeniu cesarskiego pałacu. Podobnie jak wioska przy placu Marii Teresy, także jarmark pod Schönbrunn tuż po świętach zmienia swój charakter na noworoczny. Z okolic Karlsplatz do letniej siedziby Habsburgów dotrzemy w niecałe 10 minut linią metra U4.

Także metrem – liniami U4 i U1, z habsburskiej rezydencji dojedziemy w okolice słynnego Prateru. Na północno-zachodnim skraju parku znajduje się Riesenradplatz, nasz ostatni przystanek na trasie i miejsce, w którym odbywa się jarmark zimowy. Jest to najdłużej czynny wiedeński „markt” – od 19 listopada aż do 8 stycznia, w tym czasie w cieniu wielkiego młyńskiego koła Prateru można posłuchać muzyki na żywo, zobaczyć występy artystyczne, a dzieci znajdą tu specjalnie przygotowane na tę okazję wesołe miasteczko.

Prater zimą © iStock

Kiedy się wybrać?

Jeśli spodobał się Wam nasz krótki przewodnik, to pozostaje jedynie wybrać najlepsze połączenie, zarezerwować hotel i zacząć pakować walizki. Pytanie brzmi – kiedy najlepiej wybrać się nad Dunaj? W 2016 roku część wydarzeń rozpoczyna się w dniach 11-12 listopada. Są to: jarmarki przed Ratuszem, w Spittelberg, przy Stephansplatz i Am Hof oraz wioska na terenie Starej Kliniki. Pozostałe imprezy zaczynają się pod koniec kolejnego tygodnia (16-19 listopada). Spośród wszystkich wspomnianych wydarzeń, jedynie wioska na Maria-Theresien-Platz i jarmarki w Schönbrunn oraz na Riesenradplatz nie są zamykane tuż przed świętami. Na placu można bawić się do sylwestra, a pod rezydencją Habsburgów do Nowego Roku. Ponadto, jarmark zimowy na Riesenradplatz zamknięty zostanie dopiero 8 stycznia. Dlatego też najlepszym czasem na podróż do Wiednia będzie okres między 20 listopada a 23 grudnia, wówczas można odwiedzić wszystkie opisane miejsca.

Chyba, że zamarzy się Wam wersja iście cesarska – z przyjazdem do Wiednia w okolicach 20 grudnia, świętami w stolicy Austrii i zabawami sylwestrowo-noworocznymi nad Dunajem. Wybór należy do Was!

Sprawdź loty i city break w WiedniuFAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?