Na mapie Azji znajdują się znane i uwielbiane przez podróżników kierunki, ale też miejsca nieodkryte przez masową turystykę, równie warte odwiedzenia. Przekonali się o tym uczestnicy 3 edycji programu Azja Express, którego sponsorem jest eSky.pl. Zainspirowani ich przygodami przygotowaliśmy dla Ciebie informacje o najciekawszych orientalnych kierunkach – zarówno tych popularnych, jak i mniej oczywistych. Sprawdź!

Artykuł aktualizujmy LIVE, po każdym odcinku programu o następny etap trasy uczestników. Zaglądaj do nas regularnie i bądź na bieżąco z kolejnymi ciekawymi kierunkami!

Data aktualizacji: 27 maja, 21:35

To już koniec tegorocznych zmagań w Azji Express. W artykule znajdziecie relację z sezonu 3, która przypomni Wam, jakie wyjątkowe miejsca pojawiły się na ekranie. Mamy też dla Was post, w którym zebraliśmy kilka inspiracji do podróży.

Azja Express w Uzbekistanie – mapa odcinków:

Mapa trasy uczestników w Uzbekistanie

Odcinek 13 – 27 maja 2023 – Finał w TVN i Playerze – Taszkent

Azja Express: mapa odcinka Taszkent

Sezamie, otwórz się! Samarkanda, z majestatycznymi budowlami w tle, wzbudzającą podziw architekturą i przepychem otworzyła przed nami drzwi do miejsc niczym z Baśni z tysiąca i jednej nocy. Uczestnicy mogli poczuć się jak ich bohaterowie, znów wkraczając w świat kulturowego bogactwa Uzbekistanu. Tym razem Azja Express zabrała nas z Samarkandy do Taszkentu.

W sercu Taszkentu majestatycznie wznosi się wysoka rzeźba dwóch postaci w walecznych pozach. Pomnik upamiętnia ofiary trzęsienia ziemi z lat 60. ubiegłego wieku, kiedy to drżenie zniszczyło wszystko dookoła. Teraz to symbol odrodzenia miasta, przypominając o sile i determinacji mieszkańców, którzy odbudowali stolicę.

Kompleks Hast Imam w Taszkencie
Kompleks Hast Imam w Taszkencie © shutterstock

„Walczcie, a zwyciężycie”. Ten cytat z utworu „Kaukaz” ukraińskiego poety Tarasa Szewczenki powstał w 1845 roku i miał zachęcać do walki z Rosją. Poemat przypomina o wartościach, za które warto się poświęcać. Aż trudno uwierzyć, jak ważne są słowa tego poety także dziś. Uczestnicy podczas wyścigu mieli okazję zobaczyć mural z jego podobizną na ulicach stolicy Uzbekistanu.

Zapachy świeżych przypraw, kolorowe tekstylia, pyszne owoce, wrzawa i rozmowy kupców. Program zaprowadził nas na bazar Chorsu. Każdy stragan ugina się tutaj od uzbeckich skarbów – kolorowego jedwabiu, ręcznie tkanych dywanów i lokalnych smakołyków. Sprzedawcy z uśmiechem na twarzach prezentują tu swoje towary, opowiadając historie o ich pochodzeniu i znaczeniu. 

Uzbekistan - Kobiety na bazarze, sprzedające tradycyjne pieczywo
Kobiety na bazarze, sprzedające tradycyjne pieczywo © iStock

W końcu nadszedł czas na podróż w kosmos. A dokładniej, do taszkienckiej stacji metra Kosmonavtlar, której wystrój jest hołdem sowieckich odkryć kosmicznych. Na jej ścianach znajdują się malowane portrety pionierów kosmonautyki i astronomii, w tym Uług-Beka, Jurija Gagarina i Walentyny Tiereszkowej. Z kolei w Muzeum Amira Timura cenne eksponaty, takie jak manuskrypty, broń czy ozdoby, opowiadają historię o wielkim władcy i jego wpływie na ten region.

Wokół Placu Timura dumnie wznoszą się budynki Parlamentu, Pałacu International Forums czy Hotelu Uzbekistan. Stąd pozostała już ostatnia prosta wyścigu. Przy pomniku 30-lecia Niepodległości poznaliśmy zwycięzcę tego sezonu Azja Express.

W trakcie odcinka, w walce o finał odpadła kolejna para, której podarowaliśmy voucher na city break w Wenecji. Oznacza to, że to nie koniec ich podróżniczych przygód! Też chcesz odwiedzić włoskie miasto na wodzie?

Gondola na kanale weneckim © iStock
Gondola na kanale weneckim © iStock

Odcinek 12 – 20 maja 2023 w TVN i Playerze – Uzbekistan: Buchara, Samarkanda

Azja Express: mapa odcinka Samarkanda

Siedemset lat temu po tym piasku podróżował Marco Polo. W 12. odcinku tym samym traktem przeszedł wyścig uczestników Azja Express. Z gościnnej Gruzji gracze dotarli do Perły Jedwabnego Szlaku. Kierowali się tam, dokąd prędzej czy później zmierza każdy wędrowiec – do oazy. Czyli do Buchary, olśniewającego miasta pośrodku pustyni!

Buchara, zachwycająca monumentalnymi muzeami, meczetami i minaretami, to skarb dziedzictwa Uzbekistanu. Można tu poczuć się jak w średniowiecznym islamskim mieście, choćby odwiedzając medresę – przymeczetową szkołę, w której uczono Koranu. W jednej z bucharskich medres odbyła się kolejna bitwa o amulet. Tym razem gracze pochylili głowy nad lokalną modą. Główną rolę w wyzwaniu odegrała doppa – tradycyjna uzbecka czapka w fantazyjnych kolorach.

Kompleks religijny Poi Kalan w Bucharze
Kompleks religijny Poi Kalan w Bucharze © shutterstock

Wyścig zmierzał ku fabryce bawełny w Narpay. Tymczasem gracze zawitali w samym sercu Jedwabnego Szlaku – Samarkandzie. Baśniowe miasto o starożytnych korzeniach mieni się feerią barw: tęczowych mozaik, turkusowych kopuł i złotych zdobień. Stragany na bazarze Siyob kuszą apetyczną wonią pieczywa, suszonych moreli i szafranu. Stoiska z pamiątkami nęcą miękkością jedwabiu i kaszmiru czy kunsztem ręcznie malowanej porcelany.

Bibi Chanum w Samarkandzie
Bibi Chanum w Samarkandzie © iStock

Ale najlepsze na koniec! W finale odcinka gracze podziwiali centrum Samarkandy – plac Registan, co oznacza „piaszczyste miejsce”. To najlepiej zachowana i najpiękniejsza część miasta, otoczona ogromnymi medresami: Uług Bega, Tillja Kari i Szir Dar. Dziedzińce szkół skąpane w gorącym słońcu i turkusowo-złotych ornamentach od posadzki po sklepienie – dla takiego widoku warto znosić upał, szczególnie mając do dyspozycji cień przyjaznych drzew!

Azja Express w Gruzji – mapa wszystkich odcinków:

Mapa trasy w Gruzji

Złap jeszcze więcej gruzińskich inspiracji na naszym Instagramie:

Odcinek 11 – 13 maja 2023 w TVN i Playerze – Tbilisi

Azja Express: mapa odcinka Tbilisi

Miasto, którego nikt nie zdobył. „Oto twierdza Gori”, mawiają Gruzini, gdy coś jest niemożliwe do osiągnięcia. Jeden z najstarszych ośrodków miejskich w kraju – ludzie mieszkali tutaj już w epoce brązu! To także miejsce narodzin najsłynniejszego mieszkańca Gruzji, pewnego syna praczki i szewca, który zapisał się na kartach historii XX wieku i „trząsł połową świata”. Do muzeum dyktatora wyruszył wyścig na początku 11 odcinka.

Nie dowiesz się tam o jego zbrodniach. Możesz za to zobaczyć opancerzony wagon pociągu, którym jechał na konferencję w Jałcie. Towarzysz Stalin w Gori pozostaje symbolem zwycięstwa – nad Hitlerem i nad własnym niskim pochodzeniem, mimo którego doszedł do władzy. Jednakże Muzeum Stalina nie jest jedynym interesującym punktem w okolicy, o czym przekonali się uczestnicy programu podczas gry o amulet.

Cofniesz się w czasie o parę tysiącleci. A przynajmniej możesz się tak poczuć, odwiedzając z graczami „Skalną Twierdzę” – Uplisciche. W tym starożytnym mieście przecierały się najważniejsze szlaki handlowe oraz wpływy pogańskie, chrześcijańskie i greckie. W czasach świetności funkcjonowały tam apteka, winiarnia i teatr. Twierdza dawała schronienie przed najazdami Arabów i Mongołów dla blisko 20 tys. mieszkańców. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do epickiego starcia!

Gruzińskie specjały, w tym chinkali i chaczapuri
Gruzińskie specjały, w tym chinkali i chaczapuri © iStock

Apetyt na przygodę sięgał zenitu, gdy uczestnicy dotarli na arenę kolejnego wyzwania – stołeczne Tbilisi. Pamiętasz tradycyjną gruzińską biesiadę z 8 odcinka? Tym razem gracze mieli za zadanie wcielić się w role gospodarzy i zorganizować suprę pełną gruzińskich smakołyków! Przygotowania odbywały się pod czujnym okiem Matki Gruzji, spoglądającej na miasto ze szczytu wzgórza Sololaki. W jednej ręce dzierży ona czarkę wina, którym wita przyjaciół, w drugiej miecz na wrogów. Ciekawe, którym z nich skwitowałaby zmagania biesiadników?

Ogród botaniczny z małym wodospadem w Tbilisi
Ogród botaniczny z małym wodospadem w Tbilisi © shutterstock

Wśród atrakcji Tbilisi nie tylko Matka Gruzja wbija w fotel. „Czy to Stonehenge?”, chciałoby się zapytać na widok monumentalnej rzeźby. Kronika Gruzji to dosłownie pomnik historii: opowiada najważniejsze dla narodu historie, takie jak legenda świętej Nino, dzieje gruzińskich władców i Chrystusa. Właśnie w tym miejscu kolejna para pożegnała się z programem. Ale to nie koniec ich podróży! W ramach uznania dla ich starań podarowaliśmy im voucher na city break w Barcelonie. Gorące plaże, nieziemska architektura i chrupiące tapas czekają i na Ciebie!

Kobieta fotografująca okolice Barcelony
Kobieta fotografująca okolice Barcelony © iStock

Odcinek 10 – 6 maja 2023 w TVN i Playerze- Bordżomi

Azja Express: mapa odcinka Bordżomi

Dawno temu, w odległych czasach, święta Nino przemierzała Gruzję, uzdrawiając chorych i nawracając mieszkańców na religię chrześcijańską. W efekcie przyczyniła się do uznania jej za religię narodową. A wszystko to możliwe było dzięki krzyżowi z winnej latorośli, który miała otrzymać od anioła. 

A przynajmniej tak twierdzi jedna z najważniejszych gruzińskich legend. Na początku 10 odcinka z tą historią zapoznali się również uczestnicy programu Azja Express. Miało to miejsce w Golden Marquee w Kutaisi – jedynym obiekcie, który przetrwał z imereckiego pałacu letniego. Następne zadanie zabrało uczestników w prawdziwą kulinarną podróż po gruzińskich smakach. Czego spróbowali?

Chaczapuri
Chaczapuri © iStock

Chaczapuri, dania, które dla Gruzji jest tym samym, czym pizza dla Włoch. Kremowe, serowe nadzienie otulone w ciepłe, chrupiące ciasto smakuje wyjątkowo – jednocześnie słono i pikantnie z nutą słodyczy. W samym sercu towarzyskiego życia Kutaisi, czyli na bazarze, uczestnicy spróbowali przygotować to znane gruzińskie danie.

Gruzja skrywa w sobie jeszcze jeden skarb, który jest dopełnieniem regionalnej kuchni. Tradycja winiarska jest ważnym elementem gruzińskiej kultury, a jedną z jej tajemnic jest specjalna technika fermentacji wina. Gruzini od ponad 8 tysięcy lat do produkcji wina wykorzystują specjalne gliniane dzbanki o nazwie Qvevri. W malowniczej okolicy Tkemlovani uczestnicy zmierzyli się z ręcznym wykonaniem tego naczynia. 

Wino nalewane z tradycyjnych dzbanów Qvevri
Wino nalewane z tradycyjnych dzbanów Qvevri © shutterstock

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym regionie?

Kolejnym przystankiem na trasie uczestników był park zdrojowy w Bordżomi, w którym znajduje się źródło wody mineralnej. Już 2000 lat temu ludzie wierzyli, że picie tutejszej wody przynosi zdrowie i długowieczność. Dziś, ta sama woda pozostaje jedną z najważniejszych atrakcji miasta Bordżomi, jest butelkowana i sprzedawana na całym świecie. Na miejscu smakuje jednak oczywiście najlepiej!

Pałac Romanowów w Likani
Pałac Romanowów w Likani © iStock

Uczestnicy ścigali się do Pałacu Romanowów, który znajduje się tuż obok Bordżomi. Niegdyś był to symbol władzy i bogactwa, przez lata goszcząc przywódców od czasów Romanowów, a dziś jest letnią rezydencją prezydenta Gruzji, dlatego oglądać go można tylko z zewnątrz. Mimo to warto wybrać się tu na wycieczkę i poczuć ducha dawnych czasów.

Odcinek 9 – 29 kwietnia 2023 w TVN i Playerze – Kutaisi

Trasa Azja Express Kutaisi Lakhiri

Jest pewien urok w odwiedzaniu starych, gruzińskich wiosek. W swaneckich wsiach, ukrytych pomiędzy wysokimi szczytami Kaukazu, życie płynie wolniej i w zgodzie z naturą.  Tradycyjne domy z wieżami i niesamowite krajobrazy górskie nadają im niepowtarzalny klimat, który pozwala zanurzyć się w gruzińskiej kulturze. W Lakhiri, czyli jednej z takich wiosek, uczestnicy Azja Express wprowadzili nieco chaosu w spokojne życie mieszkańców. To właśnie tutaj rozpoczął się wyścig w 9 odcinku programu. 

Wioska, położona na tle góry Tetnuldi, wygląda po prostu oszałamiająco. Co ciekawe, zbocza tej góry powyżej 3000 m n.p.m pozostają zlodowacone właściwie przez cały rok. Ich biel doskonale kontrastuje z soczystą zielenią, którą można podziwiać wiosną i latem w Swanetii. Po wyruszeniu z Lakhiri, pierwsza misja czekała na uczestników w wiosce Kala i dotyczyła lokalnego rękodzieła. A co dalej?

Widok na Góry Swaneckie
Widok na Góry Swaneckie © iStock

Dom słynnych, leczniczych wód i niegdyś najbardziej pożądane miejsce wypoczynku na terenie Gruzji, czyli Tskaltubo. Z na wpół opuszczonymi sanatoriami i zniszczonymi łaźniami przyciąga teraz zupełnie inny typ turystów. Miasto ocieka historią i ma niezwykły, nieco mroczny klimat, przez co odwiedzają je często fotografowie, a także miłośnicy urbexu i architektury. To idealne miejsce na jednodniową wycieczkę – a najłatwiej dostać się tutaj marszrutką z Kutaisi. 

Chcesz odwiedzić ten region?

Wnętrze Jaskini Prometeusza w okolicy miasta Tskaltubo
Wnętrze Jaskini Prometeusza w okolicy miasta Tskaltubo © iStock

Jedno z najstarszych miast na świecie, z ponad 3500-letnią historią, oczarowuje zabytkami i autentyczną gruzińską kulturą. Historia i natura spotykają się tutaj z wyjątkową architekturą. W okolicy miasta znajdują się malownicze jaskinie, wąwozy, kaniony i stare klasztory (jak np. Gelati). Nad miastem wznosi się natomiast wpisana na listę UNESCO katedra Bagrati, przy której kończy się ten odcinek programu. Chcesz wiedzieć więcej?

Niestety, przy katedrze Bagrati pożegnaliśmy kolejnych uczestników. To jednak nie koniec wspólnych przygód! Odpadającej parze podarowaliśmy voucher na city break na słonecznej Sycylii. Masz ochotę na podróż na tę włoską wyspę? 

Targ w Katanii © Martyna Górna
Targ w Katanii © Martyna Górna

Odcinek 8 – 22 kwietnia 2023 w TVN i Playerze – Gruzja, Kaukaz

Po opuszczeniu Turcji przenosimy się do miejsca, gdzie zapachy egzotycznych przypraw unoszą się w powietrzu, a niezwykle serdeczni miejscowi są zawsze gotowi do pomocy i dzielenia się swoimi tradycjami. W gruzińskim Zugdidi niektóre zwyczaje mogą sięgać nawet starożytności! Miasto jest też punktem startowym wyścigu w tym odcinku, skąd uczestnicy wyruszyli w stronę Kaukazu. 

Kaukaz oferuje dziesiątki tras o różnym stopniu trudności, wiodących przez dzikie, surowe krajobrazy. To właśnie w tych górach, a dokładniej na terenie regionu Swanetii, odbył się kolejny etap programu Azja Express. Co ciekawe, w tej okolicy obecni są także polscy ratownicy ochotniczy. Wraz z gruzińskimi służbami ratunkowymi dbają oni o bezpieczeństwo turystów, m.in. na zboczach Kazbeku. Jeśli wybieracie się na wyprawę w te fascynujące góry, pamiętajcie o odpowiednim przygotowaniu!

Kobieta podziwiająca widok na Uszguli
Kobieta podziwiająca widok na Uszguli © iStock

Czy wiesz, że Swanetia przez wieki była niemal całkowicie odizolowaną krainą? Odległa, położona w otoczeniu kaukaskich gór była trudnodostępna. Zamieszkiwały ją waleczne klany, a dowodem na burzliwą historię tego regionu, a jednocześnie symbolem Swanetii, są kamienne wieże obronne. W przeszłości chroniły mieszkańców przed najazdami wrogów. Można zobaczyć je np. w Mestii, w której miał miejsce pierwszy punkt kontrolny i pierwsze zadania. Warto odwiedzić tutaj muzeum Margiani, w którym znajdują się unikalne eksponaty związane z historią i kulturą regionu.

Widok na Mestię
Widok na Mestię © shutterstock

Chcesz zaplanować wycieczkę w te rejony?

Kolejnym ważnym elementem gruzińskiej kultury jest wspólne biesiadowanie. Gruzini uwielbiają spotykać się wieczorami, popijając tradycyjną czaczę (która do złudzenia przypomina wino). Podczas odcinka mieliśmy okazję przyjrzeć się uczcie, nazywanej suprą. To był idealny moment na spróbowanie kulinarnych specjałów. W menu nie mogło zabraknąć takich dań jak chaczapuri czy chinkali. W końcu Gruzja to raj dla smakoszy! Jej kuchnia zachwyca wyjątkowymi smakami i zapachami. Na pewno zrobi na Was wrażenie. 

Przy dźwiękach lokalnej muzyki poczujesz rytm tego regionu i poznasz historię, która tkwi w tradycyjnych pieśniach i tańcach. Jednym z miejsc, gdzie kultywuje się swanecką muzykę, jest Likhari. To właśnie do niego uczestnicy ścigali się następnego dnia. Organizowane są tutaj liczne festiwale i imprezy, podczas których można zanurzyć się w klimacie Gruzji i odkryć jej dziedzictwo kulturowe.

Azja Express w Turcji – mapa wszystkich odcinków:

Mapa z odcinkami Azji Express, które miały miejsce w Turcji

Sprawdź 5 atrakcji w bajkowej Kapadocji:

Odcinek 7 – 15 kwietnia 2023 w TVN i Playerze – Kapadocja

Trasa Azja Express Aksaray -Zelve Acik Hava Muzesi

Siódmy odcinek programu Azja Express upłynął pod znakiem “oka proroka”. Co kryje się za tą nazwą? To amulet chroniący przed negatywną energią, tzw. “złym okiem”. Według tego wierzenia zazdrość i zawiść innych ludzi przynosi pecha lub nieszczęście, a ten niebieski talizman jest tarczą odbijająca wszelkie złe intencje. Przekonanie o ochronnych właściwościach oka proroka jest nadal żywe w tureckiej kulturze.

Tym razem amulety przedstawiające niebieskie oko miały uchronić uczestników przed eliminacją z programu. Podczas siódmego odcinka każda para próbowała bowiem odnaleźć jak największą liczbę talizmanów, aby zapewnić sobie przejście do następnego etapu. Wyścig rozpoczął się w tureckim mieście Aksaray, a pierwsza misja związana była z malowaniem.

Amulety - oko proroka - powieszone na drzewie w Kapadocji
Amulety – oko proroka – powieszone na drzewie w Kapadocji © Shutterstock

Uczestnicy tworzyli swoje dzieła, malując farbami na… wodzie! Utworzony na jej powierzchni wzór z logo programu musieli następnie przenieść na specjalny rodzaj papieru. Ta technika malowania – o nazwie ebru – ma swoje korzenie w Turcji. Uważana jest za jedno z najbardziej wymagających i złożonych rzemiosł artystycznych. Istotą tej sztuki jest niepowtarzalność każdego dzieła, a także niezwykły charakter samego procesu malowania, który przypomina taniec wody i kolorów.

W ramach kolejnego zadania udali się na ranczo Dalton Kardesler At Ciftligi. Po zaliczeniu zadań w tym miejscu, mogli otrzymać wskazówki i ruszyć dalej.

Czy wiesz, że region Kapadocji słynie z lokalnych winnic i tradycyjnych technik produkcji wina? Przekonali się o tym również uczestnicy programu! W jaskiniach Valley of Swords poszukiwali oni tradycyjnych dzbanów na wino, aby następnie zanieść je na szczyt Uchisar Castle – twierdzy stojącej na najwyższym wzniesieniu w całej Kapadocji. Widok z tego miejsca jest niesamowity!

Starożytne uzdrowisko Hierapolis © iStock
Starożytne uzdrowisko Hierapolis © iStock

Kolejny przystanek? Kayasehir, czyli podziemne, skalne miasto, wykute w miękkim wulkanicznym kamieniu, znanym jako tuf. W przeszłości było schronieniem przed najeźdźcami, a w odcinku Azja Express to miejsce, w którym odbywa się kolejne wyzwanie. Uczestnicy musieli sprawnie poruszać się w tym niezwykłym labiryncie korytarzy i komnat, aby znaleźć odpowiednie składniki i kontynuować swoją podróż.

Z pewnością kojarzysz widok nieba usłanego licznymi kolorowymi balonami unoszącymi się nad niezwykłymi formacjami skalnymi. To coś, co koniecznie trzeba zobaczyć na żywo podczas wizyty w Kapadocji! Warto też zdecydować się na lot, by podziwiać tę bajkową, księżycową krainę z zupełnie nowej perspektywy. Możesz to zrobić m.in. w Dolinie Miłości, przez którą przechodził kolejny etap wyścigu.

Lot balonem nad Kapadocją
Lot balonem nad Kapadocją © iStock

Uczestnicy mieli też szansę zobaczyć drzewo Nazar – obwieszone niebieskimi amuletami, których to poszukiwali podczas całego odcinka. Następnie udali się do Zelve Açıkhava Müzesi – otwartego muzeum pod gołym niebem. Można podziwiać tam skalne domostwa, malowidła ścienne, a także komnaty religijne i świeckie.

Niestety, na końcu odcinka pożegnaliśmy kolejną parę. Zainspirowani ich przygodami w programie, postanowiliśmy przekazać im voucher na city break w Atenach, aby ich wspólna podróż mogła trwać dalej! Ty też marzysz o przejściu się śladami mitologicznych bogów w stolicy Grecji?

Kobieta fotografująca Akropol

Odcinek 6 – 8 kwietnia 2023 w TVN i Playerze – z Eğridir do Aksaray

Trasa Azja Express Eğridir do Aksaray

Kolejny odcinek rozpoczął się w mieście Eğridir, położonym nad jeziorem o tej samej nazwie. Miejscowość znajduje się w Tureckim Regionie Jezior. W tych okolicach można podziwiać plantacje wcześniej wspomnianej przez nas, słodko pachnącej róży damasceńskiej. Kwitnie późną wiosną – dlatego przełom maja i czerwca to najlepszy czas, żeby odwiedzić ten region. Można wtedy wziąć udział w popularnych wśród lokalnej społeczności zbiorach delikatnych, pachnących płatków róż. Zdecydowanie polecamy to doświadczenie, jeśli chcesz poznać bliżej kulturę tego regionu.

Plantacja róży damasceńskiej
Plantacja róży damasceńskiej © iStock

Pierwsza misja w programie związana była z tradycyjnym fletem ney i muzułmańskim “różańcem” o nazwie tasbih. Po wykonaniu zadania uczestnicy wyruszyli w drogę do miasta Konya, a dokładniej – do szkoły dla Wirujących Derwiszy

Słynny taniec Wirujących Derwiszy to tak naprawdę forma medytacji w ruchu, która jest częścią rytuału Sema. Jego najbardziej zjawiskowym elementem jest szybkie wirowanie wokół własnej osi. Taniec ten stał się znakiem rozpoznawalnym kultury nie tylko tego regionu, ale i całej Turcji. Obecnie jest też popularną atrakcją turystyczną właściwie w całym kraju. Zakon Wirujących Derwiszy pochodzi z Konyi – dlatego warto zobaczyć tę niezwykłą formę modlitwy właśnie tutaj. Zapamiętasz to wyjątkowe wydarzenie na długo!

Wirujący Derwisz w Kapadocji
Wirujący Derwisz w Kapadocji © iStock

Prowadząca czekała na uczestników w miejscowości Tömek, w której trzy pierwsze pary wzięły udział w walce o amulet.

Kolejnego dnia wyścig ruszył dalej, a punkt kontrolny gry znalazł się w karawanseraju w miejscowości Sultanhani – zajeździe dla karawan, przy którym niegdyś zatrzymywali się kupcy podczas podróży Jedwabnym Szlakiem.

Pochodzące z tego miasta, ręcznie tkane dywany wykonane z wełny są znane na całym świecie ze względu na wysoką jakość i niepowtarzalne wzory. Podczas pobytu w tym miejscu warto rozważyć zakup takiego dywanu – nawet niewielkiego. 

Tradycyjny sklep z dywanami
Tradycyjny sklep z dywanami © iStock

Wyścig zakończył się w Aksaray. Największą atrakcją tego niewielkiego miasteczka jest pochodzący z XV wieku Wielki Meczet i – jeszcze starsza, bo z XIV wieku – seldżucka medresa Zinciriye Medresesi.

Aksaray to miasto położone już na terenie słynnej Kapadocji – chcesz dowiedzieć się, co warto tam zobaczyć?

A jeszcze więcej informacji przygotujemy dla Ciebie już w przyszłym tygodniu!

Śledząc zmagania uczestników programu Azja Express, mieliśmy okazję poznać wiele tradycyjnych tureckich dań. Czy Ty też podczas podróży uwielbiasz próbować nowych smaków? Jeśli kuchnia często jest motywem przewodnim Twoich wyjazdów, to mamy coś dla Ciebie!

Mężczyzna przyrządzający tradycyjną turecką kawę
Mężczyzna przyrządzający tradycyjną turecką kawę © iStock

Odcinek 5 – 1 kwietnia 2023 w TVN i Playerze – Prowincja Muğla i Bodrum

Azja Express Prowincja Muğla i Bodrum

Piąty odcinek programu Azja Express rozpoczął się w Marmaris położonym u wybrzeży Morza Egejskiego. Jedną z najpopularniejszych atrakcji miasta – oprócz plaż – jest zamek pochodzący z XVI wieku. Mieści się w nim teraz muzeum, w którym organizowane są wystawy tureckich artystów i rzeźbiarzy. To w tym miejscu odbyły się eliminacje w poprzednim odcinku.

Trasa tego odcinka prowadzi z Marmaris przez prowincję Muğla, która słynie z bogactwa przyrodniczego i pięknego wybrzeża. W ramach pierwszej misji uczestnicy nauczyli się tańczyć Zeybek. To taniec ludowy, który wymaga dużej sprawności fizycznej, a symbolizować ma siłę i odwagę. 

Drugie wyzwanie, poszukiwanie monet, potrzebnych by dotrzeć do punktu kontrolnego, czekało na uczestników w Kaunos. Ruiny miasta można podziwiać podczas rejsu rzeką Dalyan. Zdecydowanie polecamy to doświadczenie!

Na wschodnim brzegu rzeki Dalyan znajduje się wioska o tej samej nazwie, która jest miejscem idealnym dla poszukujących spokoju. To zielona oaza, w której można schronić się od miejskiego zgiełku i tłumów. 

Kobieta podziwiająca piękną panoramę Dalyan © iStock
Kobieta podziwiająca piękną panoramę Dalyan © iStock

Jeżeli jednak lubisz atmosferę, którą zapewniają kurorty, mamy dla Ciebie świetną propozycję:  Bodrum, nazywane tureckim Saint-Tropez. Mimo że miasto nie pojawiło się w programie, na pewno warto je odwiedzić przy okazji wizyty w tym regionie, by móc uczestniczyć w tamtejszym życiu nocnym, a w ciągu dnia wybrać się na jeden ze słynnych bazarów.`

A co dalej wydarzyło się w programie? Z Dalyan uczestnicy wyruszyli do punktu kontrolnego w mieście Oludeniz, którego plaże uważane są za najpiękniejsze w całej Turcji. Zielone wzgórza, Błękitna Laguna i liczne zatoczki sprawiają, że można podziwiać tu naprawdę niezwykłe pejzaże. Chcesz zobaczyć, dlaczego jeszcze warto się tam wybrać?

Widok na przepiękną uliczkę w Bodrum © iStock
Widok na przepiękną uliczkę w Bodrum © iStock

Ostatnim punktem w programie była Isparta, która słynie ze swoich niezwykłych róż i olejku różanego. W odcinku mogliśmy zobaczyć słodycze, galaretki Lokum, zwane także Rachatłukum, które produkowane są z jego dodatkiem, co zainspirowało nas do przygotowania dla Was artykułu z przysmakami, których koniecznie trzeba spróbować, podczas wizyty w Turcji. Pokażemy go już za tydzień!

Odcinek 4 – 25 marca 2023 w TVN i Playerze – Pamukkale

Czwarty odcinek nowego sezonu Azja Express rozpoczął się w Pamukkale. Symbolem miasta są białe, wapienne tarasy tworzące unikatowy, bajkowy krajobraz, który mogliśmy  zobaczyć w tym odcinku podczas lotu paralotnią. 

A czy wiesz, jak powstały te niezwykłe formy? Stało się to wskutek spływania gorącej, źródlanej wody i osadzania się wapnia na zboczach gór. W ten sposób utworzyły się naturalne tarasy z wodą termalną, w której można teraz brać prozdrowotne kąpiele. Niesamowita sceneria, bogata w minerały woda i malownicze widoki na okolice czynią to doświadczenie naprawdę wyjątkowym.

Baseny w Pamukkale
Baseny w Pamukkale © iStock

O niezwykłych właściwościach wody w Pamukkale wiedziano już w starożytności. Właśnie dlatego tuż nad tarasami powstała rzymska osada – Hierapolis. Dziś w miejscu tego antycznego miasta można zobaczyć pozostałości świątyń, łaźni publicznych, agory czy… teatru, gdzie odbyła się pierwsza misja w tym odcinku. 

Marzy Ci się wizyta w tym cudownym miejscu?

Po wyruszeniu z Pamukkale pierwszym przystankiem na trasie uczestników było położone nieopodal miasto Denizli, często nazywane “miastem kogutów”. Dlaczego? Znajduje się tutaj hodowla gatunku kogutów, który charakteryzuje się głośnym i długim pianiem. Ogromną sympatię mieszkańców do tego ptaka potwierdza pomnik zwierzęcia i coroczne konkursy… w długości piania! Zadanie w tym miejscu dotyczyło zatem oczywiście kogutów, uczestnicy musieli poprawnie rozpoznać ich gatunki.

A dokąd jeszcze wybrali się uczestnicy w odcinku? Wyruszyli w stronę Gölcük, w którym wzięli udział w zadaniu związanym z turecką kawą. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że parzenie kawy jest w Turcji prawdziwym rytuałem. Przygotowuje się ją tutaj w specjalny sposób – tak aby była gęstsza, ciemniejsza i bardziej intensywna niż zwykła kawa. Koniecznie musisz jej spróbować!

Starożytny Teatr w Hierapolis
Starożytny Teatr w Hierapolis © iStock

Następnym etapem wyścigu była trasa do Marmaris, m.in. przez miejscowość Akyaka. W ramach jeszcze jednego wyzwania w tym odcinku uczestnicy zmierzyli się z przygotowaniem tureckiej pizzy, czyli Lahmacun. Rywalizacja zakończyła się na zamku w mieście Marmaris, gdzie kolejni uczestnicy opuścili program. To jednak oczywiście nie koniec ich podróżniczych przygód. 

Jako sponsor programu, nagrodziliśmy odpadającą parę voucherem na city break w Paryżu! Chcesz wyruszyć na podobną wycieczkę i poczuć francuski klimat?

Luwr Paryż
Luwr © Martyna Górna

Odcinek 3 – 18 marca w 2023 w TVN i Playerze – Wyżyna Anatolijska

Azja Express trasa Wyżyna Anatolijska

W trzecim odcinku uczestnicy programu Azja Express rozpoczęli swoje zmagania pod wieżą zegarową w miejscowości Kütahya. 

Kutahya położona jest w zachodniej części Wyżyny Anatolijskiej. Do miasta można dotrzeć z Ankary lub przylecieć od razu na lotnisko położone na obrzeżach miasta. Największą atrakcją turystyczną Kutahyi są ruiny zamku, przy których zakończył się poprzedni odcinek. Pierwsze fortyfikacje powstały tutaj już w IX wieku! Twierdza była wielokrotnie przebudowywana i umacniana, co odzwierciedla burzliwą historię tego regionu.

Na Wyżynie Anatolijskiej, nazywanej sercem Turcji, warto odwiedzić nie tylko Kutahyę, ale też Ankarę czy Konyę. Anatolia zachwyca różnorodnością – m.in. bogactwem przyrody i architektury, ale też kontrastem między metropolistyczną stolicą Turcji a mniejszymi miastami, w których można przyjrzeć się codziennemu życiu mieszkańców. Chcesz wiedzieć więcej o tym, co warto zobaczyć na Wyżynie Anatolijskiej i kiedy jest najlepszy czas na jej odwiedzenie?

Pierwszym punktem kontrolnym na trasie w tym odcinku była miejscowość Afyonkarahisar. Dwie pary, które jako pierwsze dotarły na miejsce, wybrały się do pobliskiego kamieniołomu, by wziąć udział w walce o amulet, układając mozaiki z marmuru. Tutejsza odmiana tego materiału jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i pożądanych nie tylko w Turcji, ale i na całym świecie! 

Kolejne zadanie czekało na uczestników w wytwórni soli, polegało ono na zebraniu wymaganej ilości soli i przeniesieniu jej w wyznaczone miejsce. Wyzwanie związane z solą nie było oczywiście przypadkowym wyborem, ponieważ jej złoża wyglądają wręcz bajkowo, a jednocześnie są jednym z największych bogactw regionu.

Po wykonaniu zadania uczestnicy przemieścili się do Pamukkale, gdzie zakończyli kolejny etap wyścigu. O tym wyjątkowym miejscu opowiemy Wam już za tydzień!

Odcinek 2 – 11 marca 2023 w TVN i Playerze – Bursa

Azja Express Bursa

Drugi odcinek programu Azja Express 2023 już za nami! Uczestnicy rozpoczęli go w Bursie. My, podążając ich śladem, chcemy dzisiaj pokazać, dlaczego warto wybrać się do tego miasta.

Bursa znajduje się 150 km od Stambułu, z którego dotrzecie tu samochodem, tak jak zrobiła to – nie bez przygód – większość uczestników programu w 1 odcinku. Możecie również wybrać podróż promem. W sezonie 3 Azji Express mogliśmy przekonać się, że to ta część kraju, dzięki swojemu tradycyjnemu klimatowi, stanowi niezwykle ciekawy kontrast dla kosmopolitycznego Stambułu czy popularnej Riwiery Tureckiej. 

W programie uczestnicy skosztowali typowych dla tego regionu słodyczy – Osmanlı Macunu. To rodzaj bardzo słodkiej, kolorowej pasty z dodatkiem aromatycznych przypraw, którą je się podobnie jak znane nam lizaki. W Turcji istnieje także podobna przekąska – Mesir Macunu, nieco mniej kolorowa, ale dostarczająca mnóstwa energii. Koniecznie spróbuj!

A czy wiesz, że to właśnie z Bursy pochodzi także jedno z najpopularniejszych tureckich dań – Iskender Kebap? Jego receptura pochodzi z XIX w. i do tej pory pozostaje niezmienna. Jeżeli uwielbiasz poznawać lokalną kulturę i kuchnię, cenisz sobie jej autentyczność, a także fascynuje Cię dzika przyroda – Bursa to idealny kierunek dla Ciebie! Chcesz dowiedzieć się o niej więcej?

Pierwszym przystankiem w tym odcinku była miejscowość w prowincji Bursa – Yenisehir. Przy tej okazji nie można nie wspomnieć o znajdującym się w okolicy starożytnym mieście Iznik, niesamowitym kompleksie archeologicznym, do którego zdecydowanie polecamy się wybrać. Następnie przygody uczestników zabrały nas do Eskisehir. Jedną z jego największych atrakcji jest Muzeum Meerschaum poświęcone wyrobom z pianki morskiej, które naprawdę robią wrażenie. To właśnie figurek z tego materiału szukali uczestnicy w ramach zadania.

Ostatnim punktem w odcinku było wzgórze z ruinami zamku w mieście Kütahya, z którego rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na okolicę. Miały tam miejsce pierwsze eliminacje. Pierwsza para opuściła program, nie znaczy to jednak że to koniec jej przygód. Jako sponsor programu, ufundowaliśmy jej voucher na city break do Lizbony! Chcesz wyruszyć na podobną wycieczkę? Chętnie dodatkowo Cię zainspirujemy.

Lisbontram 5 pexels
Słynny tramwaj nr 28 © pexels

Odcinek 1 – 4 marca 2023 w TVN i Playerze – Stambuł

W pierwszym odcinku poznaliśmy uczestników i śledziliśmy początek ich przygód. Podobnie jak oni, naszą trasę przez Azję zaczynamy w Stambule. Największe miasto Turcji znajduje się na styku Europy i Azji, dzięki czemu to idealny punkt startowy, aby zanurzyć się w nowej kulturze. Na każdym kroku czuć tutaj mieszankę islamskich tradycji i europejskich wpływów. 

A jakie ciekawostki związane ze Stambułem poznaliśmy dzięki programowi? Zainspirował nas do tego, by koniecznie wybrać się do hammam, tureckiej łaźni i poddać się w niej niesamowitym, oczyszczającym rytuałom. Dwie najpopularniejsze łaźnie w Stambule to Cemberlitas (zlokalizowana obok Wielkiego Bazaru, który mogliśmy zobaczyć w odcinku) oraz Cagaloglu (znajdziesz ją w okolicy Błękitnego Meczetu, również pokazanego w programie).

Chcesz dowiedzieć się więcej o wspomnianych w odcinku Błękitnym Meczecie, Wielkim Bazarze i wielu innych niesamowitych miejscach? 

Kiedy Azja Express 2023 w TVN i Playerze?

Azja Express sezon 3 – czas start! Już od 4 marca 2023 roku na naszych ekranach możemy obserwować zmagania uczestników w kolejnej edycji programu Azja Express. Nowy sezon kręcony był jesienią 2022 roku m.in. w Turcji. Program jest dostępny zarówno w telewizji, jak i online na platformie Player. W każdej chwili obejrzysz na niej wyemitowane epizody programu Azja Express 2023. Kiedy w TV? Premiery odcinków nowego sezonu Azja Express odbywają się w telewizji TVN co sobotę o 20:00, a ich powtórki w niedziele o 12:05. Śledź drogę uczestników co tydzień i w pierwszej kolejności dowiaduj się o ich przygodach i ciekawych miejscach, które odwiedzili!



Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?