Masz ochotę na trekking w Gruzji? Przygotuj się na kaukaską przygodę, w trakcie której nie tylko sprawdzisz swoją kondycję, ale i zwiedzisz historyczne wioski. A wszystko to w towarzystwie pokrytych śniegiem szczytów górskich, lodowców, jezior oraz łąk. Zmienny krajobraz ma jednak wspólną cechę – za każdym razem zapiera dech w piersiach.

Bezpośrednie loty do Gruzji

Oferty przewoźników kuszą, aby zaplanować wakacje na Kaukazie. Tanie loty do Gruzji są dostępne przez cały rok, jednak wybierając datę podróży, warto wziąć pod uwagę pogodę. Kiedy wybrać się na trekking w Gruzji? Sezon narciarski trwa tutaj zwykle od grudnia do kwietnia, jednak pierwsze wyprawy górskie lepiej zaplanować na koniec maja, początek czerwca. Dobre warunki na trasach będą aż do października – latem jest nieco tłoczniej i cieplej, dlatego wiele osób planuje lot do Gruzji wiosną lub jesienią.

Widok na ośnieżone stoki ośrodka narciarskiego Tetnuldi w Swanetii © shutterstock

Przed wyjazdem warto wykupić ubezpieczenie – sprawdź oferty!

Swanetia – trekking w bajkowej scenerii

Tym razem naszym celem jest Swanetia. Górski region zlokalizowany w północno-zachodniej Gruzji, ze stolicą w Mestii. Jest tutaj wszystko. Biel górskich szczytów kontrastuje z soczystą zielenią łąk i lasów. Trasy wiodą wzdłuż rzek, jezior, lodowców. Dokoła cisza i spokój, choć przygotuj się na to, że na niektórych odcinkach będą Ci towarzyszyć krowy czy bezpańskie psy. Oprócz pięknej scenerii Swanetia słynie z licznych średniowiecznych wież obronnych, które swego czasu nie tylko pomagały przetrwać atak wrogich sił, ale i stanowiły miejsce zamieszkania całych rodzin wraz z inwentarzem.

Kobieta podziwiająca widok na Uszguli © iStock

Jeśli zastanawiasz się, czy Gruzja to bezpieczny kraj, musisz wiedzieć, że Swanetia była przez długi czas regionem odizolowanym. Zamieszkujący ją Swanowie posługują się własnym językiem, praktykują inne zwyczaje. Jeszcze nie tak dawno, ponieważ w latach 90., było to miejsce niebezpieczne i zapomniane pod względem turystycznym. Władze ustabilizowały jednak sytuację na tym obszarze – obecnie Swanetia przyciąga wielu podróżników, którzy mogą liczyć na typową gruzińską gościnność oraz pomoc w planowaniu trekkingu.

Cały obszar dzieli się na Swanetię Górną oraz Dolną. Linię podziału utworzyły Góry Swaneckie, których najwyższym szczytem jest Laila (4008 m n.p.m.), nazywana „Płonącą Górą”. Szlak ten jest polecany zaprawionym miłośnikom turystyki lodowcowej, jednak mamy też propozycje dla osób rozpoczynających swoją przygodę z górami. Od czego zacząć? Kup bilet do Tbilisi lub (zwykle nieco tańszy) lot do Kutaisi. Kolejnym etapem podróży jest droga do Mestii.

Widok na Mestię © shutterstock

Jak się dostać z Kutaisi do Mestii?

Trasę tę najszybciej pokonasz samolotem. Choć rejsy realizowane są rzadko, to lot nad Kaukazem gwarantuje niezapomniane widoki. Samolot kursuje także między Tbilisi a Mestią. Innym sposobem jest podróż koleją lub samochodem z Kutaisi lub Tbilisi do Zugdidi – miasta oddalonego o 30 km od Morza Czarnego. Zaplanuj dzień na zwiedzanie okolicy lub relaks na plaży, po czym złap marszrutkę do Mestii.

Widok na turkusowy zbiornik przy zaporze Inguri © iStock

Atrakcje Zugdidi? Pałac Księcia Dadiani – obecnie w jego wnętrzu działa muzeum historyczne. Wystawę tworzy 45 tys. eksponatów, w tym ikony z X w. czy maska pośmiertna Napoleona Bonaparte. Pospaceruj po ogrodzie pałacowym, udaj się na targ, wypatruj ozdobnych mozaik, które ożywiają architekturę miasta. Droga z Zugdidi do Mestii przebiega wzdłuż zapory Inguri. To dobry punkt widokowy i idealne miejsce na przerwę w trasie.

Wybierz miasto i sprawdź oferty wypożyczalni samochodów
Widok na szlak prowadzący do lodowca Chalaadi © iStock

Mestia – baza wypadowa w góry

Położona w Górnej Swanetii Mestia to miasto, w którym czas płynie wolniej. Wpisane w krajobraz kamienne wieże czekają na odważnych turystów. Niektóre z budowli można zwiedzić, jednak czeka Cię wspinaczka po drabinie. Inne atrakcje Mestii to także muzea: historyczno-etnograficzne oraz to upamiętniające słynnego alpinistę Michaiła Chergianiego. Jednak to, na co czeka każdy turysta w Mestii to wyprawa górska. Trekking w Mestii może przyjąć różne postaci. Prosty szlak, z którym poradzą sobie także najmłodsi, to ten pod lodowiec Chalaadi. Trasa wiedzie przez las, wzdłuż rzeki wypływającej z lodowca, po pagórkach.

Jezioro Koruldi © shutterstock

Wiele osób wybiera trekking do Jeziorek Koruldi. Możesz iść pieszo lub część trasy pokonać samochodem, jak wolisz. Ta trasa ma dodatkowy atut – przy dobrych warunkach pogodowych możesz podziwiać Uszbę (4710 m n.p.m.). Opisując najwyższe szczyty Kaukazu, nie sposób jej pominąć. Trasa na Uszbę jest wymagająca, nie bez powodów zyskała ona miano „Matterhornu Kaukazu”, jest to propozycja dla zaprawionych wspinaczy. Największą popularnością w tym regionie cieszy się jednak trasa Mestia-Uszguli.

Szczyt Uszby © iStock

Mamy najlepsze oferty lotów i noclegów w Mestii

Jak dotrzeć z Mestii do Uszguli?

Najwygodniej – samochodem. Malownicza trasa zachęca jednak do kaukaskiej wędrówki. Kieruj się do Zhamushi. Zaplanuj nocleg w mieście (jest mniej popularne, więc możesz liczyć na niższe ceny) lub nieco dalej – w Zhabeshi. Dopasuj tempo wędrówki do siebie. Kolejne etapy szlaku wiodą przez m.in. Adishi czy Khadle. Wędrówka trwa 4-5 dni i liczy ok. 58 km (trasę możesz delikatnie zmienić). Uszguli to tak naprawdę osada składająca się z kilku wiosek. To właśnie tutaj znajduje się najwięcej średniowiecznych baszt, a całość uzupełnia widok na najwyższy szczyt Gruzji, czyli Szcharę (5193 m n.p.m.). Chcesz kontynuować wędrówkę? Szlak Uszguli-Szchara liczy 10 km, jest dobrze oznaczony i stosunkowo łatwy. Dojście do czoła lodowca to propozycja na jednodniową wycieczkę, z kolei wspinaczka na jego szczyt to już inna historia. Wymagająca i z adrenaliną w tle.



FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?