hero minorka co warto wiedziec.jpg

Marzysz o spokojnych wakacjach nad ciepłym morzem? Wybierz Baleary i perłę w koronie tego archipelagu – Minorkę. Ta mała wyspa ma do zaoferowania więcej, niż możesz sobie wyobrazić. Niezatłoczone plaże z miękkim piaskiem i lazurową wodą, dziką przyrodę, pyszną kuchnię, urokliwe wioski, a nawet lokalną tajemnicę… Przekonaj się, ile prawdy jest w stwierdzeniu, że „jeśli urlop, to tylko na Minorce”!

Baleary kojarzą Ci się głównie z głośnymi, pełnymi kurortów turystycznych Majorką i Ibizą? Zupełnie inną, bardziej kameralną atmosferę oferuje nieco niedoceniona, ale dzięki temu nadal autentyczna i dzika Minorka. Słynie nie tylko z bogactwa roślin i zwierząt – w tym ponad 900 gatunków kwitnących i kilkuset gatunków ptaków. Niczym magnes przyciągają tu miłośników natury, ale też wypoczynku w rytmie slow – bez głośnej muzyki, wszechobecnych barów i leżaków – piaszczyste i skaliste plaże. Jest ich ponad pięćdziesiąt na długości niespełna 200 kilometrów linii brzegowej! Co warto wiedzieć o urlopie na Minorce?

Mahón © iStock
Mahón © iStock

Jak dotrzeć na Minorkę?

Na Minorkę, przez Hiszpanów nazywaną Menorcą, można dostać się samolotem. Do Mahón, stolicy wyspy, gdzie znajduje się międzynarodowy port lotniczy, każdego dnia przylatują samoloty niespełna 30 przewoźników. Wśród nich znajdują się nie tylko tradycyjne linie takie jak Lufthansa, British Airways czy Iberia, ale też tanie linie lotnicze, np. Wizzair czy Ryanair, jak również linie czarterowe. Każdego dnia na płycie minorskiego lotniska ląduje nie więcej niż kilkadziesiąt samolotów – głównie z kontynentalnej Hiszpanii i dużych lotnisk europejskich. Wygodnym rozwiązaniem jest usytuowanie terminali w odległości zaledwie 4,5 kilometra od centrum największego miasta wyspy. Dostać się do niego można m.in. taksówką, komunikacją publiczną lub transferowym autobusem lotniskowym. Podróżujący po Europie samochodem czy kamperem, mogą na Minorkę dostać się promem wypływającym z Barcelony. Na miejscu możesz wypożyczyć samochód lub korzystać z publicznych autobusów.

Cala Macarella © iStock
Cala Macarella © iStock

Kiedy najlepiej jechać na Minorkę?

Chociaż zabrzmi to jak truizm, Minorka jest naprawdę piękna o każdej porze roku. Jeśli jednak planujesz plażowanie podczas urlopu, wybierz okres między majem a październikiem. Wtedy trwa tam wysoki sezon turystyczny i z pewnością trafisz na słoneczną pogodę. W maju temperatura powietrza wynosi już przyjemne 22 stopnie Celsjusza w ciągu dnia, a wody nawet 17-19 stopni! W czerwcu temperatura powietrza wzrasta do 28 stopni, a w lipcu i sierpniu przekracza 30 stopni. Jeśli wolisz nieco chłodniejsze warunki, wybierz na wakacyjny wyjazd koniec września lub październik, kiedy ciepłota powietrza nie przekracza 25 stopni. Pamiętaj, że Minorkę nazywa się Wyspą Wiatrów, dlatego przez cały sezon urlopowy możesz odczuwać tam powiewy bryzy. Przez całe lato odczuwalna jest też tutaj wysoka wilgotność powietrza.

Binibeca © iStock
Binibeca © iStock

Co warto zobaczyć na Minorce? Zabytki i wioski

Nie ma lepszego kierunku wakacyjnego dla miłośników zarówno plażowania, jak i zwiedzania niż Minorka. Na tej stosunkowo niewielkiej wyspie znajdziesz wszystko – miasta z zabytkowymi starówkami takie jak Mahón, czyli po katalońsku Maó, Ciutadella lub Binibeca. Pierwsze z nich zachwyci Cię swoimi kamienicami z żółtego kamienia z przesuwanymi okiennicami, naturalnym portem morskim, który można podziwiać podczas rejsu statkiem, a także placem Placa d’Espanya – przy jego schodach znajduje się słynny targ rybny Mercat des Peix. W Ciutadelli podziwiać można port, od którego ciągnie się główny plac miasta Placa des Born. Znajdź czas na „zgubienie się” w uliczkach starego miasta i wybierz się do XIV-wiecznej katedry, której imponująca bryła z kamienia robi naprawdę duże wrażenie. W małej, rybackiej miejscowości Binibeca Vell skosztuj lokalnych specjałów z ryb i owoców morza. Zwróć też uwagę na charakterystyczne budownictwo z drewnianymi okiennicami. Sporą atrakcją wyspy jest lokal o nazwie Cova d’en Xoroi. Za dnia pełni funkcję restauracja, a nocą przeistacza się w taneczny klub w jaskini Xoroi. Spokojnie – dzięki umiejscowieniu w jaskini, hałasy nie dobiegają na zewnątrz, więc nic nie zakłóca spokoju. Lubisz historię? W drugim tysiącleciu przed naszą erą na Minorce mieszkał lud Talajotów. Nie wiadomo, skąd się tam wziął i kiedy oraz dokąd się przeniósł, ale do dziś zostało po nim na wyspie ponad 1500 ruin kamiennych.

Cap de Favàritx © iStock
Cap de Favàritx © iStock

Przyrodnicze atrakcje Minorki

O walorach przyrodniczych Minorki można przekonać się właściwie podczas każdego spaceru. Idealną trasą, którą warto podzielić na kilka mniejszych przechadzek jest Camí de Cavalls, a więc Droga Koni. Ponoć wytyczona została ona w XIV wieku i służyła mieszkającym na wyspie rycerzom jako szlak obronny. Dziś oplata ona swoją 185-kilometrową wstęgą całą wyspę, ale podzielona jest na 20 odcinków. Ciągnąca się skalistym wybrzeżem Minorki trasa aż roi się od punktów widokowych, w których krajobrazy zapierają dech w piersiach! Po drodze mija się najwyższy szczyt wyspy – El Toro, latarnie morskie, np. Cap de Favàritx, Cap d´Artrutx czy Punta Nati, wieże obronne i talajotyczne pomniki. Jeśli chcesz zobaczyć najpiękniejsze i najbardziej dzikie zakątki wyspy, wybierz się też do parku przyrodniczego s’Albufera Des Grau czy do skalnego wąwozu Pas D’en Revull. Przekonaj się, że nie bez przyczyny przyznano Minorce tytułu rezerwatu biosfery UNESCO. Jeśli chcesz zobaczyć najpiękniejszą panoramę na Minorce, wybierz się na klifowy Przylądek Piękna, a właściwie Cap de Cavalleria na północy wyspy.

s'Albufera des Grau © iStock
s’Albufera des Grau © iStock

Czym Minorka różni się od Majorki?

Wiele osób traktuje Minorkę i Majorkę jako wyspy może nie bliźniacze, ale bardzo podobne. Nic bardziej mylnego! Mniejsza z nich, w odróżnieniu od swojej niemal pięciokrotnie większej siostry, niewiele ma wspólnego z masową turystyką kurortową. Dodatkowym jej atutem jest unikatowa, dzika przyroda, która dominuje w krajobrazie. Na wyspie, co podkreślają wszyscy wracający stamtąd turyści, jest też wyjątkowo… cicho. Nie znajdziesz tam głośnych dyskotek czynnych do rana jak na Majorce. Powszechne jest za to – zarówno wśród tubylców, jak i przyjezdnych, umiłowanie wypoczynku w spokoju. Również nad wodą! Znajdzie się tu też coś dla miłośników urokliwych wiosek rybackich, których coraz mniej jest na Majorce. Zauroczy Cię na pewno Binibeca Vell ze swoimi krętymi niczym labirynt uliczkami, ciągnącymi się między domami od samego portu. Najsmaczniejsze ryby zjeść można za to w miejscowości Fornells.

Cala Pregonda © iStock
Cala Pregonda © iStock

Jakie są najpiękniejsze plaże Minorki?

Jeśli lubisz dzikie plaże bez ciągnących się po horyzont foteli hotelowych, wybierz Minorkę. Ta mała balearska wyspa oferuje ponad pięćdziesiąt niezatłoczonych zatok i ponad sto dwadzieścia plaż. Najpiękniejsze z nich i zarazem oddalone od miast oraz wiosek to: Cala Macarelleta, Cala Turqueta, Cala Mitjana czy Cala Trebaluger. Kameralne są także plaże Cala Presili, Cala des Talaier czy Cala Pregonda – nieco trudniej się na nie dostać, przez co nawet w sezonie bywają bezludne. Dobrym pomysłem jest odwiedzanie różnych plaż Minorki – mniejszych i większych, piaszczystych i z większą ilością kamieni, w zatokach otoczonych klifami i roślinnością oraz szerokich otwartych na morze. Naprawdę jest w czym wybierać! Do większości z nich dotrzesz komunikacją publiczną, część położona jest przy szlaku Camí de Cavalls. Jedno jest natomiast pewne – każda zachwyci Cię widokami, czystością wody, miękkim piaskiem i swoją spokojną atmosferą.

Sprawdź oferty lotów i noclegów na Minorce


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?