Panorama Wiednia

Już w ubiegłym roku zapraszaliśmy do Wiednia na wielką majówkę. W tym roku stolica Austrii znalazła się na liście naszych propozycji w konkursie „Majówka w miejskim stylu”.

Klika słów o historii Wiednia

Wiedeń, stolica i największe miasto Austrii. Ok. 1,7 mln mieszkańców. Przez lata „miasto szpiegów”, tło mnogich filmów sensacyjnych nie tylko z Bondem. Wielki międzynarodowy ośrodek administracyjny, przemysłowy, handlowo-usługowy, akademicki, turystyczny i kulturalny.

Katedra św. Szczepana © iStock

Założony ok. 500 r. p.n.e. przez Celtów. W starożytności leżał na pograniczu Imperium Rzymskiego. Miastem pełnoprawnym stał się w 1221. W 1440 rządy objęła dynastia Habsburgów. Za ich rządów Wiedeń stał się stolicą Świętego Cesarstwa Rzymskiego. W ciągu kilku wieków stał się stolicą Cesarstwa Austriackiego, a następnie Austro-Węgier, zaś od 1918 – Republiki Austrii.

Zabytkowe centrum miasta zostało w 2001 wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ze względu na bogactwo atrakcji, należy do najchętniej odwiedzanych miast Europy.

Co zobaczyć w Wiedniu?

Wiedeń dzieli się na 23 dzielnice (Bezirke), które nie są jednak samodzielnymi jednostkami administracyjnymi (samorządowymi), odpowiadającymi powiatom w pozostałych landach Austrii, a tylko częściami jednolitej administracji miejskiej.

Torcik Sachera © iStock

W Wiedniu coś dla siebie znajdzie amator każdego nieomal stylu architektonicznego. Są tu zabytki stare, średniowieczne, np. romański kościół św. Ruprechta czy gotycka katedra św. Szczepana, późniejsze, jak barokowy kościół św. Karola, klasycystyczny parlament, aż po budowle współczesne. W XIX wieku architektura wiedeńska stała się inspiracją dla innych miast byłego Imperium Austro-Węgierskiego takich jak Budapeszt, Kraków czy Lwów. Najważniejsze zabytki znajdują się głównie w centrum miasta, (Innere Stadt).

Dom Hundertwassera © iStock

Centrum starego Wiednia było otoczone murami obronnymi, które zostały zburzone w 1857 roku, by umożliwić miastu dalszy rozwój. W miejsce murów obronnych powstała szeroka aleja Ringstraße, wzdłuż której powstały reprezentacyjne budowle użyteczności publicznej, w tym ratusz, Burgtheater, Uniwersytet, parlament, muzeum sztuki i Opera.

Gotycka Katedra św. Szczepana (Stephansdom) – jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych w Wiedniu. Budowa świątyni została ukończona w 1276 roku. Przebudowa w stylu gotyckim rozpoczęła się w roku 1304.

Ratusz (Wiener Rathaus) – zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1872–1883 został zaprojektowany przez Friedricha von Schmidta.

W Muzeum Historii Sztuki © iStock

Kolumna Morowa (Pestsäule) – w stylu barokowym na pamiątkę ocalenia go od epidemii dżumy w 1679 roku. Pomnik przedstawia Trójcę Świętą.

Budynek Parlamentu – w środkowej części budynku znajduje się Sala Kolumnowa i Sala Przyjęć z galerią portretów.

Kościół św. Ruprechta (Ruprechtskirche) – najstarszy kościół Wiednia będący niegdyś wielokrotnie rekonstruowany i przebudowywany. Pierwotnie służył rybakom i żeglarzom, którzy modlili się w nim o pomyślność.

Kościół św. Ruprechta © iStock

Kościół św. Karola Boromeusza (Karlskirche) – barokowy, zbudowany został na polecenie Karola VI, po ostatniej z kilku epidemii dżumy, które nawiedziły Wiedeń.

Kościół Wotywny (Votivkirche) – wybudowany w latach 1855–1879 i ufundowany przez cesarza Maksymiliana. Architekci wzorowali się na francuskich katedrach gotyckich z XIII wieku.  Dwie potężne wieże kościoła liczą po 99 metrów wysokości.

Lunapark na Praterze © iStock

Wiedeński Prater, jeden z największych parków publicznych Europie i  na świecie. Zajmuje około 1700 hektarów. W 1766 roku cesarz Józef II udostępnił mieszkańcom dawne tereny łowieckie Habsburgów. Dało to początek słynnemu Praterowi. Znajduje się tu stadion sportowy im. Ernsta Happela oraz lunapark, który obecnie jest największym europejskim wesołym miasteczkiem. Atrakcje parku, których jest łącznie kilkaset, kosztują  od 1 do 15 euro.

Pałac Schönbrunn (Schloss Schönbrunn) – niegdyś letnia rezydencja cesarska. Za czasów Marii Teresy, został przebudowany w stylu francuskim.

Schönbrunn © iStock

Belweder – obiekt pełniący funkcję zespołu pałacowo-ogrodowego, który za swoich czasów był letnią rezydencją księcia Eugeniusza.

Pałac Kinskich (Palais Kinsky) – wzniesiony stylu barokowym związany jest z rodem Kinsky, który to jest właścicielem pałacu od roku 1784. Miejsce urodzin, 7 maja 1763, ks. Józefa Poniatowskiego.

Pałac Hofburg – dawna rezydencja cesarska pełniąca funkcję pałacu zimowego. Budowa rozpoczęła się w XIII wieku, a w kolejnych epokach budynek był wielokrotnie przebudowywany.

Na koniec przedstawimy ciekawostki wiedeńskie i rady praktyczne, które przydadzą się wszystkim, którzy decydują się na wycieczkowe loty do Wiednia.

Belweder w Wiedniu © iStock

Praktyczne porady dla odwiedzających Wiedeń

  • Przygotuj się na wietrzna pogodę (ubranie, szalik, kaptur, itd.).
  • W Wiedniu pozdrowienie brzmi nie „Guten Tag” tylko „Gruss Got”.
  • Ubikacje (sporo jest tu ToiToi) są tu zazwyczaj bezpłatne.
  • Jeśli masz legitymację studencką, nie musisz kupować Wien Karty – zazwyczaj upoważnia ona do takich samych zniżek.
  • Słynne cukierki – suweniry, czyli czekoladki Mozarta z Wiednia, najlepiej kupować w supermarkecie takim jak Penny Markt (o wiele tańsze niż w firmowym sklepie).
  • W długi majowy weekend nie przeklinaj po polsku, bo dookoła są tłumy Polaków.
  • W niedzielę sklepy otwarte są krótko.
  • W metrze na ruchomych schodach stawaj po prawej stronie; lewą biegną ci, którym się spieszy.
  • W Wiedniu trzeba koniecznie spróbować Tortu Sachera (Sachertorte) – niektórzy twierdzą, że oryginalny tylko u Sachera (Philharmonikerstrasse 4 przy Karlsplatz), ale tańszy i dobry można kupić też w innych miejscach, np. w barze Aida (na Stephansplatz).

Mamy najlepsze oferty lotów, hoteli i city breaków w Wiedniu


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?