Kojarzysz ten obrazek, na którym wędrowiec cieszy się, że za chwilę, dosłownie za kilka kroków, wejdzie na szczyt? Po czym okazuje się, że to był ledwie pagórek, a przed nim jeszcze sporo drogi? Mniej więcej tak możesz poczuć się w trakcie wspinaczki na Triglav – najwyższy szczyt Alp Julijskich. Wyprawa w obie strony zajmuje, lekko licząc, 12 godzin. A to dopiero początek przygody, jaka czeka na Ciebie w Słowenii!

Niezależnie od tego, czy preferujesz wypoczynek zorganizowany, czy wolisz wyjazd na własną rękę, to możesz mieć pewność, że słoweńskie atrakcje nie tylko Cię zachwycą, lecz także na długo pozostaną w Twojej pamięci. Jest to raj zarówno dla miłośników górskich wypraw, jak i amatorów eksploracji podziemnych korytarzy. Zaplanuj razem z nami wymarzone wakacje nad Adriatykiem.

Widok na nadmorskie miasto Piran © shutterstock

Słowenia na wakacje – co warto wiedzieć przed wyjazdem na wczasy?

Powierzchnia Słowenii może i nie imponuje (kraj ten jest 16 razy mniejszy niż Polska), jednak liczne atrakcje przyprawiają o zawrót głowy. Podobnie zresztą jak miejscowe ceny, które do najniższych nie należą. Wczasy i wycieczki do Słowenii to zdecydowanie nie jest opcja budżetowa – gromadząc fundusze na wyjazd, dolicz do polskich cen jakieś 20%. Jeśli planujesz wyjazd na zorganizowane wczasy w Słowenii (także all inclusive) i chcesz trochę zaoszczędzić, przejrzyj oferty last minute albo tanie loty.

Mamy najlepsze oferty lotów, hoteli i city breaków w Lublanie

Lublana (największe miasto Słowenii, a przy okazji jej stolica), Maribor, Bled, Bohinj czy Piran to zaledwie kilka punktów, których nie powinno zabraknąć w Twoim planie zwiedzania. Dziś jednak słoweńskie miasta, miasteczka, wsie i lokalne zabytki odejdą nieco na bok. Poniżej znajdziesz garść ciekawostek przygotowanych z myślą o pasjonatach sportów górskich i fanach eksploracji jaskiń.

Malownicza panorama jeziora Bled © shutterstock

Męczący szlak na Triglav i malownicze krajobrazy

Jedną z perełek, której za nic w świecie nie odpuści żaden miłośnik trekkingu, jest wyprawa na Triglav. Jeśli uważasz, że wycieczki objazdowe i zwiedzanie okolicy zza okna autokaru są skrajnie nudne, to pora nieco rozruszać zastane kości i odrobinę się zmęczyć. Najlepiej jest wybrać się na wycieczkę na Triglav wczesnym rankiem, aby mieć cały dzień na spokojną wędrówkę i podziwianie widoków. A szlak tam jest niezwykle malowniczy.

Triglav to najwyższy szczyt Alp Julijskich (wznosi się na wysokość 2864 m n.p.m), doskonale znany m.in. ze słoweńskiej flagi. Znajduje się na terenie Parku Narodowego. Jak podają miejscowe legendy, w czasach bardzo zamierzchłych góra ta była siedzibą słowiańskiego boga władającego zarówno wodą, ziemią, jak i podziemiami. Na jego wierzchołek możesz dostać się na kilka sposobów. Wybór trasy dostosuj do aktualnie panujących warunków atmosferycznych, a także do swojej kondycji.

Pamiętaj – taka wysokość to nie przelewki. Wspinaczka jest mozolna i nie ma co jej porównywać do spokojnego spaceru po beskidzkich szlakach. Niezależnie od tego, który wariant trasy wybierzesz, pod szczytem czekają na Ciebie via ferraty.

Zdobywanie szczytu Triglav © shutterstock

Jednym z popularnych wariantów dotarcia na szczyt jest wyprawa rozpoczynająca się w dolinie Krma. Znajduje się tu kilka parkingów, a dobra wiadomość jest taka, że samochód możesz zostawić na nich zupełnie za darmo. Dotarcie do schroniska Triglavski dom na Kredarici może zająć nawet 6 godzin, jednak na trasie nie napotkasz większych trudności technicznych. Miej na uwadze, że otwarty teren i mocne słońce to prosta droga do zmęczenia i przegrzania. Nie zapomnij o nakryciu głowy i odpowiednim zapasie wody – po drodze nie trafisz na żadną rzekę ani wodospad, jedynie na dwa koryta, z których najczęściej korzystają wypasane w okolicy krowy.

Trudności techniczne związane ze wspinaczką pojawią się na odcinku od schroniska na szczyt. Zdecydowanie nie jest to wycieczka dla osób z lękiem wysokości lub przestrzeni. Inne warianty trasy, np. z doliny Vrata, to:

  • Čez Prag – długość trasy: 8,2 km, strome podejścia, czas przejścia 6:10 godz.
  • Tominskova – długość trasy 5,9 km, trudniejsza niż Čez Prag, polecana na wejście bardziej doświadczonym turystom, czas przejścia 6 godz.
  • Čez Plemenice – długość trasy 7,1 km, najtrudniejsza, ale za to najbardziej malownicza, czas przejścia 6:30 godz.

Namęczysz się, napocisz się, ale ostatecznie stwierdzisz, że i tak było warto. Ze szczytu roztacza się zapierająca dech w piersiach panorama.

Malowniczy widok na Triglav © shutterstock

Podziemne atrakcje turystyczne Słowenii – te jaskinie warto zobaczyć

Na samą myśl o wspinaczce wysokogórskiej masz dreszcze? W takim razie może skusisz się na nieco inną atrakcję. Jeśli nie w górę, to może w dół? W tym niewielkim kraju mieści się aż 10 tysięcy jaskiń. Do tych najbardziej okazałych, a przy okazji też najbardziej popularnych, zaliczają się m.in. Jaskinia Postojna, w której kręcono Winnetou, czy Jaskinie Szkocjańskie, w których wyznaczona trasa do zwiedzania ma aż 3 km.

Jaskinia Postojna (Postojna Jama)

Marzysz o tym, aby na własne oczy zobaczyć prawdopodobnie największy na świecie BRYLANT? Jeśli tak, to koniecznie wybierz się na zwiedzanie Jaskini Postojnej, w której czeka na Ciebie skała o tej nieco przewrotnej nazwie. To stalagmit o niebagatelnej wysokości sięgającej aż 5 metrów – jeden z najbardziej rozpoznawalnych znaków Postojnej Jamy. Część trasy udostępnionej do zwiedzania przyjazna jest nawet dla leniuchów 🙂 Zachwycające formy skalne podziwiać można, siedząc wygodnie w wagoniku kolejki.

  • Cennik: dorośli 28,50 EUR, uczniowie i studenci (do 25 r. ż.) 22,80 EUR, dzieci do 15 lat 17,10 EUR, dzieci poniżej 5 lat 1 EUR, możliwość wypożyczenia audio przewodnika w języku polskim w cenie 3,5 EUR/osoba.
  • Godziny otwarcia: jaskinia udostępniona jest dla zwiedzających przez cały rok, w lipcu i sierpniu wejścia są co godzinę pomiędzy 9:00 a 18:00, szczegółowy harmonogram dostępny jest na tej oficjalnej stronie.
Wewnątrz Jaskini Postojnej © shutterstock

Jaskinie Szkocjańskie

Masz już za sobą wycieczkę do Krakowa, podczas której jednym z punktów było zwiedzanie Smoczej Jamy? A może po wizycie w pierwszej lepszej jaskini na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej uważasz, że wszystkie groty są takie same i do kolejnej nory nawet siłą Cię nie zaciągną? Przełam swoją niechęć i wybierz się do Jaskiń Szkocjańskich. Po ciut przynudnawym wejściu (stalagmity, stalaktyty itp., itd.) przejdziesz do ogromnej groty, w której rozciąga się kanion rzeki Rieka. W pakiecie z pięknymi widokami dostajesz zbieranie szczęki z ziemi (oczywiście z wrażenia!).

  • Cennik: dorośli 22 EUR, studenci i emeryci 16 EUR, młodzież do 17 lat 10 EUR, dzieci do 5 lat zwiedzają za darmo; bilety można kupić online na oficjalnej stronie internetowej.
  • Godziny otwarcia: jaskinia udostępniona do zwiedzania przez cały rok, w lipcu i sierpniu wejścia co godzinę pomiędzy 10:00 a 16:00.

Odwiedzając Słowenię, warto wybrać się także do innych jaskiń, np. Križna Jama, Jama Pekel, Dimice Jama.

U progu Jaskiń Szkocjańskich © shutterstock

Wakacje w Słowenii – relaks wśród lokalnych winnic

Chociaż wino w Słowenii produkowane jest w bardzo dużych ilościach, to zdecydowana większość trunków spożywana jest przez miejscowych – eksportuje się jedynie ok. 5% wyrobów. A zatem, będąc w Słowenii, grzechem byłoby nie skorzystać z okazji do zwiedzania winnic i degustacji lokalnych wyrobów – oczywiście za odpowiednią opłatą (ok. 20 EUR). Uwaga! Atrakcja ta dostępna jest wyłącznie dla osób pełnoletnich 😉 Winnice leżą w trzech regionach winiarskich: Podravje, Pasavje oraz Primorska, a tradycja wyrobu tego trunku sięga tu ponad dwóch tysięcy lat.

Sprawdź loty i noclegi w Słowenii

Chcesz odpocząć od zgiełku stolicy Słowenii? Zmęczyła Cię wyprawa na Triglav? Spacer podziemnymi korytarzami nie ostudził Twojego entuzjazmu, ale nieco nadszarpnął rezerwy energii? Wybierz się na wycieczkę szlakiem lokalnych win. Jeśli szlak wędrówki zaprowadzi się na urokliwe uliczki Mariboru, być może natrafisz na najstarszą winorośl na świecie. Stara trta ma ok. 400 lat i wciąż rodzi winogrona, nawet po 35 kg w roku.

Stara trta w Mariborze – najstarsza winorośl na świecie © shutterstock

Karolina Cesarz

Znana podróżniczka, która postanowiła zostać anonimowa. Wielbicielka reportaży Kapuścińskiego. Przemierzyła już pięć kontynentów, ale zawsze wraca do ulubionego Tatrzańskiego Parku Narodowego. Gdy nie planuje kolejnej wyprawy, można ją znaleźć z kawą w ręku, zgłębiającą tajniki lokalnych legend. Plotka głosi, że potrafi przegadać każdego przewodnika.



FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?