Co zwiedzić w Portugalii? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Warto natomiast podkreślić, że dobrze będą się tu czuć miłośnicy piaszczystych plaż, sportów wodnych, golfa, cudownej architektury i wycieczek śladami historii. Oto 7 twarzy Portugalii, a każda z nich przyciąga na swój sposób.
Region Algarve
Zacznijmy od regionu wysuniętego najbardziej na południe kraju. Algarve to sprawdzony kierunek dla osób, które chcą spędzić wakacje na plaży, a zwiedzanie zabytków nieco ograniczyć. Kurorty w tej okolicy należą do najpopularniejszych, ale i najpiękniejszych w kraju. Doskonałym tego przykładem jest okrzyknięta mianem jednej z najpiękniejszych plaż Praia de Rocha, niedaleko miejscowości Albufeira (miasto przyciąga przede wszystkim miłośników sportów wodnych). Warto także zdecydować się na noclegi w okolicy Lagoa: piaszczyste plaże otoczone 30-metrowymi klifami, a także jaskinie i groty, które czekają, aby zgłębić ich tajemnice, czego chcieć więcej? Pobyt w słynnym Lagos? Zdecydowanie tak! Tutaj – obok wielu plaż – czekają na nas piękne zabytki w postaci m.in. fortecy Ponta de Bandeira czy XVIII-wiecznego kościoła Igreja de Santo Antonio. Stolicą regionu Algarve jest Faro. Miasto tętniące życiem nocą, słynące z XIII- wiecznej katedry Se oraz kaplicy, w której można zobaczyć prawdziwe szczątki zmarłych! Jeśli Faro, to i Ria Formosa. Park przyrodniczy, zachwycający miłośników lagun, ptactwa oraz po prostu piękna natury. Jako ciekawostkę warto dodać, że Algarve to mekka dla fanów golfa. Tylko w tym regionie mają do wyboru ponad 4 tuziny pól do gry!
Region Alentejo
Alentejo to największy region Portugalii, obejmujący 1/3 kraju. Jak na tak duży obszar, trzeba przyznać, że jest tu spokojnie i bardzo klimatycznie. Równinne tereny sprzyjają rozwojowi rolnictwa, dlatego w trakcie przejażdżki można podziwiać gaje oliwne, pola pszenicy czy winnice. Wycieczka w te okolice przypadnie do gustu przede wszystkim miłośnikom podróży śladami historii. Stolicą Alentejo jest Évora, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W mieście można podziwiać Templo Romano, świątynię z okresu II w. n.e., powstałą na część bogini Diany. Do popularnych zabytków Evory należy także gotycka katedra z przełomu XVIII i XIX w., Pałac Cadaval, jak i liczący 9 km długości akwedukt Água de Prata. Warto również zarezerwować czas na zwiedzanie miasta Elvas, w którym znajdują się fortyfikacje z XVII wieku, należące do grupy największych na świecie tego typu obiektów. Uwagę przykuwa także akwedukt Amoreira. Relaks po zwiedzaniu Alentejo? Wybrzeże regionu zachwyca małymi zatoczkami, skrytymi między wysokimi klifami. To znakomite miejsce do plażowania, jak i np. surfowania.
Region Lizbona
Czas na region, którego stolicą jest największe miasto w Portugalii, czyli Lizbona. Miasto zbudowane na 7 wzgórzach jest celem wycieczek turystów z całego świata, jednak tłok czy głośne rozmowy nikogo nie zniechęcają do odkrywania jego uroków. Lizbona to miasto zachwycające architekturą. Wąskie labirynty uliczek, schody, kolorowe kamienice – praktycznie każde pamiątkowe zdjęcie zawiera choć jeden z wymienionych elementów krajobrazu. Do tego żółte, zabytkowe tramwaje, będące symbolem miasta. W Lizbonie turyści kierują się przede wszystkim na ulicę Rua Augusta, gdzie znajduje się łuk triumfalny z punktem widokowym. Przejażdżka windą? Santa Justa to jedna z kilku propozycji, łącząca dzielnice Baixa i Bairro Alto. Do najpopularniejszych zabytków Lizbony należy m.in. kościół Hieronimitów (Jeronimos Monastery), w którym znajduje się nagrobek Vasco da Gamy. Do słynnego podróżnika nawiązuje też most jego imienia, ciągnący się aż przez 17 km! Wieczorem w Lizbonie warto zająć miejsce przy stoliku w kawiarni i posłuchać fado. Nie bez powodów ten XIX- wieczny gatunek muzyczny został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Region Centralny
Region Centralny to obszar, w którym można zaplanować zarówno górskie wycieczki, jak i plażowanie. Zróżnicowany krajobraz gwarantuje szereg atrakcji o każdej porze roku. Znajduje się tu najwyższe pasmo górskie w kontynentalnej części Portugalii, Serra da Estrela. Zimą czasem pada tu nawet śnieg i jest to jedyne miejsce w Portugalii, gdzie można zjeżdżać na nartach. Zwolennicy plaż i sportów wodnych powinni udać się do Nazaré lub Peniche. Stolicą regionu Centralnego jest Coimbra. To właśnie tutaj znajduje się najstarsza uczelnia w Portugalii, której część zabudowań datuje się na XVI wiek. Będąc w mieście, warto także zwiedzić m.in. kościół Igreja de Santa Cruz. Popularnym celem wycieczek w regionie jest Fatima. Sanktuarium maryjne, miejsce, gdzie w 1917 roku Matka Boska objawiła się trójce dzieci. Co wyróżnia region Centralny? Z pewnością nie można pominąć wiosek łupkowych. Te niewielkie osady domów z kamienia kryją się między górskimi zboczami. Wyjątkowa architektura idzie tutaj w parze ze spokojną, wręcz leniwą atmosferą miasteczek. Króluje tu rzemiosło i… cisza.
Region Północny
Region Północny Portugalii turystycznie jest zdominowany przez Porto. Miasto, które słynie z wina o tej samej nazwie, zachwyca dniem i nocą. Wracając do wina – słynny region winiarski Alto Douro został wpisany na listę UNESCO, ale o jego pięknie warto przekonać się na własne oczy. Przyjeżdżając do Porto, architektura zachwyca już na pierwszym etapie podróży. Dworzec São Bento to obiekt zdobiony słynnymi płytkami azulejos, choć te można zauważyć na wielu innych obiektach w mieście. Odcienie niebieskiego i bieli przełamują kolorowe kamienice, zlokalizowane przede wszystkim na nadbrzeżu. Tamtejsza Ribeira również jest częścią listy światowego dziedzictwa UNESCO. Jedną z największych atrakcji Porto jest dwukondygnacyjny most z kutego żelaza, Ponte Dom Luis I. Historię regionu warto poznać w trakcie wycieczki do Guimarães. Miasta urodzenia Alfonsa I Zdobywcy, pierwszego króla Portugalii.
Azory
Prosto z Portugalii kontynentalnej udajemy się na pobliskie Azory. Archipelag 9 wysp to jeden z regionów portugalskich, idealny kierunek na wakacje dla miłośników natury. Największą azorską wyspą jest São Miguel. Króluje tu zieleń, klify, i – jak przystało na wyspę wulkanicznego pochodzenia – kratery z jeziorami. Popularną atrakcją jest zlokalizowany na zachodzie wyspy Sete Cidades, czyli masyw wulkaniczny. Na dnie krateru można podziwiać piękne jeziora: Lagoa Verde i Azul. Zielone i niebieskie kolory wody, oddzielone od siebie wąskim pasmem zieleni, wyglądają pięknie nawet w pochmurny dzień! Wyjątkowe widoki zapewnia także Lagoa do Fogo, czyli Jezioro Ognia. Na São Miguel można również zwiedzić plantację herbaty, odpocząć w jednym z wielu basenów termalnych i po prostu cieszyć się wakacjami bez tłumów.
Madera
Madera, określana mianem wiecznie zielonej wyspy, to archipelag, którego 2/3 obszarów jest pod ochroną. Wyspy Madera i Porto Santo są zamieszkiwane, a stolicą regionu jest Funchal. W mieście warto zobaczyć katedrę Sé, jak i muzeum oraz pomnik jednego z najsłynniejszych piłkarzy świata, Cristiano Ronaldo. Madera słynie z lasów wawrzynowych oraz ścieżek trekkingowych wzdłuż lewad i wodospadów. Aktywny wypoczynek można zbilansować pobytem na jednej z plaż. Na Maderze są one głównie kamieniste (choć najsłynniejszą plażą jest ta z czarnym piaskiem w Seixal), piaszczyste obszary królują na Porto Santo. Wśród największych atrakcji Madery znajdują się również wizyta w piwnicy winiarskiej i degustacja słynnego wina madera oraz przejażdżka wiklinowym saniami z Monte do Livramento. Co na deser? Rejs z obserwacją delfinów lub nurkowanie!
Sprawdź najlepsze loty i noclegi w Portugalii
Artykuł powstał we współpracy z Turismo de Portugal.