hero nieznane oblicza popularnych miast.jpg

Marzy Ci się krótki, intensywny wypad do europejskiego miasta, ale przejadły Ci się oklepane miejsca i szukasz ukrytych perełek, o których wie niewielu? A gdyby tak oprócz lokalizacji z pocztówek wzbogacić swój wyjazd o inne, bardziej tajemnicze i klimatyczne miejsca? Przygotowaliśmy kilka miejsc, które powinny Cię zaskoczyć i pomóc odkryć na nowo miasta takie jak Paryż, Barcelona, Rzym, Amsterdam czy Berlin. Wybierz się na city break do znanych miast Europy i poznaj ich tajemnice!

City break – co to znaczy?

City break to krótki, ale przepełniony atrakcjami wypad do miasta – sprawdzi się szczególnie dla tych, którzy nie mają możliwości wybrać się na długi urlop, ale chcą wykorzystać wolne dni w pełni. Najlepszą okazją na taki wyjazd są weekendy i święta.

Widok na Notre Dame z przeciwnej strony Sekwany © iStock
Widok na Notre Dame z przeciwnej strony Sekwany © iStock

City break w Paryżu: śladami artystów

Zgub się między regałami książek w kultowym, jednak zdecydowanie nietuzinkowym punkcie Paryża! Kiedyś nazywana Le Mistral, a od 1963 roku Shakespeare and Company, utworzona przez George’a Whitmana anglojęzyczna księgarnia, przyciąga swoją wyjątkową atmosferą i wystrojem. Jej obecna nazwa została zaczerpnięta od innego sklepu, który został założony w Paryżu w 1919 roku i był literacką przystanią dla Joyce’a, Hemingwaya czy Fitzgeralda. Księgarnia Whitmana gościła natomiast nowe pokolenie pisarzy, w tym Allena Ginsberga, Henry’ego Millera i Raya Bradbury’ego. Odnajdziesz ją niedaleko katedry Notre Dame.

Dzielnica Montmartre, Paryż © iStock
Dzielnica Montmartre, Paryż © iStock

Zanurz się w historycznej dzielnicy Paryża i przekonaj się, że paryski kabaret to nie tylko Moulin Rouge. Zabudowana kamienicami, pełna wąskich uliczek i licznych schodów dzielnica Montmartre była ulubionym miejscem paryskiej cyganerii. Wybierając się do niej, będziesz mieć okazję trafić też na dużo mniej znany kabaret Lapin Agile. Ten niepozorny, kolorowy domek był kiedyś miejscem spotkań bohemy, w tym Picassa, Apollinaire’a, Utrillo i Modiglianiego. Do dziś można tam poczuć klimat tamtych czasów, wypić wino i obejrzeć wieczorne występy.

Mamy najlepsze oferty lotów, noclegów i city breaków w Paryżu

Gotycka dzielnica Barcelony © iStock
Gotycka dzielnica Barcelony © iStock

Zmień perspektywę w Barcelonie

Poczuj artystycznego ducha także wybierając się na krótki wypad do Barcelony. Przejdź się do kultowej kawiarni Els Quatre Gats położonej w gotyckiej dzielnicy miasta. “4 koty” były miejscem dyskusji miejscowej Bohemy, spotkań literackich, wystaw i koncertów. Stale gościli tutaj m.in. Antoni Gaudi, Pablo Picasso czy Julio González. Po zamknięciu Els Quatro Gats w 1907 roku kawiarnia pojawiła się z powrotem na mapie Barcelony dopiero ponad pół wieku później. Na szczęście nowi właściciele w dużym stopniu zachowali oryginalny wystrój kawiarni. Odwiedzając to miejsce, zobaczysz więc wnętrza, w których przebywali Gaudi i Picasso.

Panorama na Barcelonę z bunkrów El Carmel © iStock
Panorama na Barcelonę z bunkrów El Carmel © iStock

Jeśli chcesz spojrzeć na Barcelonę z nieco innej perspektywy, wybierz się na punkt widokowy Bunker del Carmel na wzgórzu Turó de la Rovira. Na samym szczycie powstały kiedyś bunkry i działa przeciwlotnicze, zainstalowane w celu ochrony mocno bombardowanej Barcelony podczas wojny domowej. Choć Bunkers del Carmel należą do Muzeum Historii Barcelony i zostały specjalnie przygotowane dla odwiedzających, to nadal zachowały swój dziki charakter. Dodatkowym atutem tego miejsca jest przepiękna panorama na całą Barcelonę, a w szczególności widoki na Port Olimpic, Montjuic, czy Sagradę Familię.

Mamy najlepsze oferty lotów, noclegów i city breaków w Barcelonie

Fontanna di Trevi w Rzymie © iStock
Fontanna di Trevi w Rzymie © iStock

Odkryj podziemne atrakcje Rzymu

Niewiele osób wie, że tuż pod stopami milionów turystów odwiedzających fontannę di Trevi kryje się Vicus Caprarius – znane też jako City of Water – czyli stanowisko archeologiczne starożytnych ruin domu i akweduktu. Odwiedzając to miejsce, zobaczysz mozaiki, ceramikę, rzeźby i system, który wciąż dostarcza wodę do fontanny di Trevi. Polecamy to miejsce jako ciekawą odskocznię od rzymskich zabytków, które uchwycone są na fotografiach z każdej możliwej perspektywy.

Villa Torlonia w Rzymie © iStock
Villa Torlonia w Rzymie © iStock

Kolejnym nieco mniej banalnym miejscem jest Villa Torlonia – wciąż nieodkryta przez masową turystykę, ale szczególnie lubiana przez lokalnych mieszkańców. Znajdziesz tam muzeum z kolekcją rodziny Torlonia, a także… sekretny bunkier Mussoliniego! Dyktator wynajmował tę posiadłość i mieszkał w niej wraz ze swoją rodziną przez 18 lat. Jak się okazało, wybudował tam podziemny schron, w którym zamierzał się ukrywać z rodziną przed aliantami. Od 2014 roku bunkier jest dostępny dla odwiedzających i na pewno warto się tam wybrać na krótką lekcję historii.

Mamy najlepsze oferty lotów, hoteli i city breaków w Rzymie

Rijksmuseum Research Library w Amsterdamie © iStock
Rijksmuseum Research Library w Amsterdamie © iStock

Znajdź spokój w Amsterdamie

Odwiedź Amsterdam i przejdź się pasażem Oudemanhuispoort, który odwiedzał sam Vincent Van Gogh w poszukiwaniu inspiracji. Kiedyś pasaż był częścią pierwszego domu starości w Holandii, a obecnie – budynku Uniwersytetu w Amsterdamie. Od 1886 roku można tutaj kupować książki i inne wydruki z drugiej ręki. Stoiska prowadzone przez starsze pokolenie oferują niesamowite znaleziska, a także nieocenione rozmowy ze sprzedawcami, którzy chętnie dzielą się historią tego miejsca.

Widok na kanał i NEMO Science Museum w Amsterdamie © iStock
Widok na kanał i NEMO Science Museum w Amsterdamie © iStock

Na pewno urzeknie Cię też hipsterska, plenerowa knajpa Hannekes Boom. Wystarczy 10 minut spaceru z głównej stacji w Amsterdamie, aby się tam dostać. Zbudowana i udekorowana została tylko z drewna i materiałów z drugiej ręki. Urok tej kawiarni tkwi w jej skromności, atmosferze i nieco odosobnionym położeniu nad basenem portowym. Można podziwiać tutaj nietypowy widok na centrum Amsterdamu, wziąć udział w zajęciach z rękodzieła lub jogi, albo po prostu zrelaksować się w hamaku lub fotelu przy ognisku.

Mamy najlepsze oferty lotów, noclegów i city breaków w Amsterdamie

Panorama Berlina z wieżą telewizyjną © iStock
Panorama Berlina z wieżą telewizyjną © iStock

Atrakcje w Berlinie? Daj się zaskoczyć

Wiesz, że berlińska wieża telewizyjna to nie tylko punkt orientacyjny, ale też atrakcja sama w sobie? Wybudowana w czasach NRD, a dokładniej w latach 60., niemal 370-metrowa wieża telewizyjna jest jedną z ikon Berlina. Nie każdy jednak wie, że na wysokości 200 metrów oprócz tarasu widokowego znaleźć można także wyjątkową restaurację Sphere. Umiejscowiona została w kuli, która obraca się, podczas gdy goście spożywają posiłki. Zarezerwuj stolik przy oknie i skosztuj wyśmienitej kuchni, podziwiając ciągle zmieniającą się panoramę miasta.

Sztuka uliczna Berlina © iStock
Sztuka uliczna Berlina © iStock

Odkryj alternatywną twarz Berlina w sercu centralnej dzielnicy Mitte. Trafisz tutaj na prawdziwą perełkę – Haus Schwarzenberg i jego dziedziniec. Nazywany Dead Chicken Alley jest galerią street artu pod gołym niebem. Najwięcej uwagi przyciągają tutaj kolory – setki często nawiązujących do popkultury murali, naklejek, plakatów i graffiti, girlandy, światełka i porośnięte bluszczem ściany. Wybierz się tutaj, aby otrzeć się o symbol wolnej sztuki w Berlinie, odwiedzić galerię sztuki, księgarnie i restaurację. Ten niewielki dziedziniec ukryty wśród nowoczesnych zabudowań czeka, aż go odszukasz!

Mamy najlepsze oferty lotów, noclegów i city breaków w Berlinie


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?