Każdy wie, że do ryb świetnie pasuje towarzystwo białego wina, ale już nie każdy słyszał, że Francja może śmiało aspirować do krainy marzeń dla fanów kamperowania. Ponad 10 tysięcy kilometrów autostrad, dostęp do morza, oceanu i dwóch pasm górskich w połączeniu z dużą swobodą przemieszczana się sprawia, że eksploracja domem na czterech kółkach jest tu wyjątkowo popularna!

Kraj, w którym kierowcy kamperów poczują oddech

Okazuje się, że dziki camping jest we Francji nie tylko tolerowany, ale również prawnie dozwolony np. za zgodą władz samorządowych na boiskach szkolnych czy często na prywatnych posesjach właścicieli ziemskich. Parkingi są tak dobrze zlokalizowane, że umożliwiają komfortowe zatrzymywanie się zarówno w centrach miast, w bliskim sąsiedztwie tras narciarskich, głównych zabytków jak i najważniejszych atrakcji krajobrazowych. Przeczytaj ten poradnik do końca, a zrozumiesz, że spanie nad brzegiem jeziora, przy plaży czy murach średniowiecznych fortów jest we Francji przedsięwzięciem bardzo realnym.

Kamper na polu lawendy w Prowansji © shutterstock
Kamper na polu lawendy w Prowansji © shutterstock

Kamperem do Francji czy wypożyczony kamper na miejscu?

Pod uwagę należy wziąć koszt jazdy w obie strony (w tym prawdopodobieństwo opłat za wykroczenia drogowe), amortyzację pojazdu i jego spadek wartości, a także czas spędzony za kółkiem. Z Warszawy do Paryża jest 1600 km, co przekłada się średnio na koszt paliwa w obie strony na poziomie 2500 zł, a także dodatkowo 700 zł opłat drogowych. Podróż w obie strony to 30 godzin nieustannej jazdy. Koszt wypożyczenia średniej wielkości campervana we Francji waha się obecnie od 65 a 100 EUR za dobę i od 85 do 145 EUR za noc w przypadku dużych maszyn.

Sprawdź oferty lotów do Francji

Kamper we Francji – wszystko o czym musisz wiedzieć

Przed rozpoczęciem podróży należy bezwzględnie zapoznać się z wysokością i masą łączną posiadanego pojazdu i zapisać te dane gdzieś na kartce. Będą przydatne w konfrontacji ze znakami drogowymi. Zapoznaj się również z aktualnymi regulacjami prawnymi dot. dzikiego biwakowania na stronie www.rural-camping.com.

Zasady ruchu drogowego
Ograniczenie prędkości dla kamperów na francuskich autostradach wynosi 130 km/h, a na drogach szybkiego ruchu 110 km/h. Jeśli jednak posiadasz prawo jazdy krócej niż 3 lata lub widoczność podczas prowadzenia pojazdu jest mocno ograniczona, maksymalna prędkość na autostradach spada do 110 km/h i do 100 km/h na drogach szybkiego ruchu. Obszary zabudowane to 30 km/h, a poza nimi 80 lub 90 km/h w zależności od rodzaju drogi. Jeśli Twój samochód kempingowy waży ponad 3500 kg, potrzebujesz zestawu naklejek prędkości z tyłu pojazdu i nie możesz jechać tak szybko. Poza obszarami zabudowanymi ograniczenie prędkości wynosi 80 km/h, 100 km/h dla dla dróg szybkiego ruchu i 110 km/h dla autostrad.

Kolacja z widokiem na morze  © Rdne Stock Project on pexels.com
Kolacja z widokiem na morze © Rdne Stock Project on pexels.com

Znaną wszystkim kierowcom kamperów przeszkodą w podróżowaniu są bariery ograniczające wysokość występujące przy wjazdach do niektórych tuneli, na wiadukty czy parkingi podziemne. Uważajcie również na strefy niskiej emisji spalin (np. centrum Paryża), gdzie za wjazd samochodem z silnikiem diesla grozi wysoki mandat.

Spanie w kamperze
Francuskie lokalizacje dla kamperów znajdziesz w aplikacji mobilnej Campercontact. Nieco uogólniając oficjalnie można nocować w każdym miejscu, gdzie wolno parkować samochodem. Na trasach czekają nas Was następujące opcje noclegowe:

  • Aires – czyli aire de service, popularne bezpłatne i płatne parkingi dla kamperów z pełną infrastrukturą: od prysznicy, przez elektryczność, aż po baseny. Na aires można zatrzymać się najczęściej przez 48 godzin.
  • Kempingi miejskie i prywatne
  • France Passion – zdecydowanie najciekawsza forma noclegu. Oferują ją właściciele farm i winnic w zamian za sprzedaż swoich produktów i promocję usług. Oczywiście fakultatywnie. Dostępna jest bezpłatna aplikacja, za pomocą której bez problemu znajdziesz miejsce na bezpłatny nocleg.

Znaki drogowe z przekreślonym kamperem
Podróżując po francuskich drogach możesz natknąć się na znaki drogowe zakazujące poruszania bądź parkowania kamperem. Przekreślonemu kampervanowi najczęściej towarzyszy złowieszczo wyglądający napis “interdiction de stationer” oznaczający “zakaz parkowania”. Warto jednak wiedzieć, że tego typu znaki drogowe naruszają zasady równości i uważane są za nielegalne. W przypadku kontroli policyjnej w jednym z takich miejsc, która z założenia powinna zakończyć się bez problemów, przyda się znajomości języka francuskiego.

Opłaty drogowe
Autostrady i drogi szybkiego ruchu są we Francji płatne. Opłaty pobierane są również za przejazd wybranymi mostami, tunelami bądź wiaduktami. Istnieje pięć kategorii opłat drogowych, których wysokość determinowana jest kategorią pojazdu oraz długością przejechanego odcinka drogi. Aktualne ceny można znaleźć na stronie autoroutes.fr. Dla każdej drogi płatnej istnieje alternatywna trasa, w której nie pobiera się opłat drogowych. Autostrada jest bezpłatna tylko wtedy gdy w pobliżu nie ma innej opcji przejazdu.

Para na dachu campera podziwiająca zachód słońca © iStock
Para na dachu campera podziwiająca zachód słońca © iStock

Gdzie wypożyczyć kampera?
Jeśli szukasz opcji budżetowej dobrym rozwiązaniem będzie camper sharing – wypożyczenie pojazdu od prywatnych właścicieli np. za pomocą aplikacji Yescapa. Przy wypożyczaniu pamiętaj, że rozmiar i waga pojazdu nie wpływa tylko na cenę i ew. spalanie na trasie. Wszystkie samochody kempingowe i przyczepy (nie połączone z pojazdem ciągnącym) o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony muszą mieć naklejkę pokazującą położenie “martwych pól”, widocznych po bokach i z tyłu pojazdu. Przepisy te obowiązują od 1 stycznia 2021 roku.

Jakie ubezpieczenie wykupić?
Na stronie mcrent.com znajdziesz dopasowany pakiet ubezpieczenia dla Twojego samochodu. Pamiętaj, że w niektórych przypadkach za niewykupienie dodatkowe ubezpieczenia wypożyczalnie będą wymagały od Ciebie ekstra depozytu na karcie kredytowej.

Warto również wykupić ubezpieczenie podróżne

Poznaj najlepsze trasy dla campervanów we Francji

Duża swoboda w przemieszczaniu się sprawia, że roadtripy kamperem po Francji wciągają. W związku z tym spośród kilkudziesięciu tras wybraliśmy dla Was trzy najciekawsze, a przy ich typowaniu braliśmy pod uwagę stopień różnorodności i potencjał krajoznawczo-historyczny każdej z nich.

Winnym szlakiem przez Bordeaux

Nadszedł czas, aby zaprzyjaźnić się z kimś, kto nie pije, jeśli planujesz podróż samochodem kempingowym przez region winiarski. Na 850-kilometrowym odcinku od Bordeaux przez Gageac aż po Beaune znajdziesz wszystko, z czego słynie Francja. Idylliczne średniowieczne miasteczka, niezwykłą przyrodę (m.in. wąwóz Gorges du Tarn) i cudowne w smaku wina na bazie szczepu Sauvignon Blanc. Odwiedzisz nie tylko wiele pięknie położonych winnic, ale przede wszystkim poznasz fascynujący sposób uprawy francuskiej winorośli. W regionie najpopularniejsze trasy to Route des Châteaux i trasa prowadząca z Graves do Sauternes. Niezależnie od preferencji podróżując kamperem po regionie po prostu trzeba odwiedzić imponujący Château de la Brède, w którym mieszkał słynny Monteskiusz.

Spanie w camperze z widokiem na winnice
Spanie w kamperze z widokiem na winnice © shutterstock

Zamki Doliny Loary

Dolina Loary jest jednym z najpopularniejszych miejsc na wycieczkę po środkowej Francji. Na ziemiach tej historycznej krainy znajduje się ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków oraz pałaców doby oświecenia. Atrakcyjności dodaje im fakt, że wszystkie leżą nad Loarą – najdłuższą rzeką Francji. Na szlaku kamperowej wyprawy czekają m.in. Orlean, Blois, Villandry czy Chenonceaux. Na tej trasie znajduje się wiele restauracji i winnic, a także miejsc na idealny przystanek w naturze.

Wśród alpejskich szczytów

Na żadnej innej trasie nie przyda się tak znajomość terminu Aire de Chainage oznaczającego punkt montażu łańcuchów śnieżnych. Trasa Route des Grandes Alpes zaczyna się od Jeziora Genewskiego na granicy ze Szwajcarią i prowadzi przez Alpy Francuskie aż do miast basenu Morza Śródziemnego. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc do zwiedzania Francji samochodem kempingowym.

Wybierając ten wariant czeka Was 720 km drogi przez 16 przełęczy, z których aż pięć z nich znajduje się na wysokości ponad 2000 metrów n.p.m. Najbardziej spektakularnym odcinkiem będzie Col de la Bonette (2802 m n.p.m.). Droga Wielkich Alp dostępna jest od czerwca do października, ale zalecamy śledzić komunikaty alpejskich służb porządkowych.

Camperem w górach
Kamperem w górach © shutterstock

Jedziesz kamperem do Francji? O tym musisz pamiętać!

  • Koniecznie zapoznaj się z aktualnymi regulacjami prawnymi dot. przemieszczania się i parkowania kamperem na terytorium Francji.
  • Dowiedz się, ile wynosi wysokość i masa łączna Twojego pojazdu.
  • Wykup odpowiednie ubezpieczenie obejmujące Francję.
  • Przygotuj mapę miejsc, w których w 100% legalnie zatrzymasz się na noc.
  • Porównaj ceny wynajmu kampera, biorąc również pod uwagę opcję wypożyczenia pojazdu od osób prywatnych.


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?