hero gozo.jpg

Malta to wciąż jeden z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków turystów z całego świata. Jej siostrzana wyspa, Gozo, nie cieszy się tak dużym zainteresowaniem, choć zdecydowanie jest tego warta. To miejsce, w którym panuje sielska atmosfera, bez tłumu turystów, za to z licznymi atrakcjami w pakiecie.

Niewielka wyspa, morze możliwości

Wyspa Gozo to jedna z wysp archipelagu maltańskiego, położonego nad Morzem Śródziemnym. Podobnie jak wyspy Malta i Comino jest to wyspa zamieszkała. Gozo jest niewielka – jej powierzchnia wynosi niewiele ponad 67 km2. Wszelkie atuty wyspy są rozmieszczone na długości 14 km oraz szerokości 7 km. Wszystko to sprawia, że najciekawsze zakątki Gozo można zwiedzić nawet w jeden dzień, wystarczy wypożyczyć rower, samochód lub… włożyć wygodne buty. Zachęcamy jednak do dłuższego wypoczynku w tym malowniczym miejscu. Wyspa Gozo jest znacznie mniej zatłoczona od Malty, a przemysł turystyczny nie wpłynął na jej sielską atmosferę i dziewiczą naturę. Tutaj czas płynie wolniej, a słońce miło pieści skórę.

Wyspa Gozo © iStock
Wyspa Gozo © iStock

Co zwiedzić na wyspie Gozo?

Maltańska nazwa wyspy – Ghawdex oznacza „radość”. Doskonale się składa, ponieważ miejsce to z pewnością wywoła w nas pozytywne emocje. Wyspa Gozo zachwyca pięknymi widokami – strome klify, skaliste zatoczki i liczne plaże to wymarzona przestrzeń do wakacyjnego odpoczynku. Miejsce to ma bogatą, choć trudną, historię. Można ją poznać, podziwiając jedne z zabytków wyspy. Gozo to nie tylko liczne obiekty sakralne w barokowym stylu, ale także ciekawe stanowisko archeologiczne, muzea, czy wreszcie górująca nad stolicą Gozo cytadela. Gotowi na wspólną wycieczkę po wyspie? Oto lista najciekawszych atrakcji Gozo.

Cytadela w Victorii © iStock
Cytadela w Victorii © iStock

Cytadela w Victorii

Stolicą Gozo jest Victoria. Nazwa miasta upamiętnia brytyjską królową Wiktorię (swego czasu Malta była kolonią brytyjską, a pamiątką po tych czasach są m.in. czerwone budki telefoniczne). Obecnie mieszkańcy wymiennie używają nazw Victoria oraz Rabat. Jednym z najważniejszych punktów miasta jest wznosząca się na wzgórzu cytadela. Znaczna część twierdzy pochodzi z XVII wieku. Miejsce to stanowiło schronienie dla wszystkich mieszkańców wyspy w trakcie licznych najazdów pirackich czy tureckich. Cytadela to doskonały punkt widokowy na całą wyspę, ale nie tylko. Na terenie twierdzy mieści się m.in. barokowa katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przed jej wejściem zobaczymy pomnik Jana Pawła II. Obecnie Cytadela kryje w sobie także 4 muzea: Przyrodnicze, Folkloru, Archeologii oraz Stare Więzienie. Muzeum Folkloru to doskonały sposób na to, aby na własne oczy zobaczyć, jak kiedyś wyglądało życie na wyspie. Jak mieszkano, jakich narzędzi używano do pracy na roli, jakie były zwyczaje, jakie ubrania noszono. 

Z kolei w Muzeum Archeologii zwiedzającym udostępniono ciekawe eksponaty z czasów prehistorycznych, starożytności oraz średniowiecza. W ramach jednego biletu wstępu możemy także zwiedzić wspomniane już Muzeum Przyrodnicze oraz Stare Więzienie.

Xlendi z wieżą obserwacyjną

Miejscowość Xlendi, położona nad zatoką o tej samej nazwie, to wioska rybacka słynąca przede wszystkim z dwóch rzeczy. Pierwszą z nich jest kamienna wieża obserwacyjna, której powstanie datuje się na drugą połowę XVII w. Na wyspie znajduje się więcej wież strażniczych, jednak ta w Xlendi jest najstarszą z nich. Jej wysokość sięga 12 m. W tej malowniczej miejscowości odpoczniemy na małej plaży nad zatoką, jak i zobaczymy… panwie solne. To wykute w skałach baseny, z których odparowuje sól. Nie produkuje się jej na większą skalę, a jedynie na własne potrzeby mieszkańców. Większe panwie solne znajdziemy w Xwejni.

Wieża w Xlendi © iStock
Wieża w Xlendi © iStock

Megalityczne świątynie Ggantija

Wschodnia część wyspy skrywa interesujące stanowisko archeologiczne. Są to dwie świątynie otoczone murem, a ich powstanie datuje się na ok. 3600 lat p.n.e. Są to zatem obiekty starsze od m.in. egipskich piramid. Niektóre z głazów tworzących świątynie ważą nawet 50 ton! Przyjmuje się, że świątynie Ggantija są powiązane z popularnym wówczas kultem bogini płodności. Warto dodać, że zabytek ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niedaleko świątyń znajduje się kolejne ważne miejsce na wyspie, a mianowicie jaskinia Kalipso. Tak, to postać dobrze nam znana m.in. z dzieła Homera. To właśnie nimfa Kalipso miała więzić Odyseusza przez 7 lat na wyspie. Niestety, jaskinia uległa zniszczeniu, jednak wciąż jest miejscem wycieczek turystów.

Ruiny świątyni Ggantija © iStock
Ruiny świątyni Ggantija © iStock

Najpiękniejsze plaże na wyspie Gozo

W sąsiedztwie jaskini Kalipso znajduje się Ramla Bay, jedna z najpiękniejszych plaż wyspy. Wyróżnia ją nie tylko krystalicznie czysta woda, ale i piasek w czerwono-pomarańczowym kolorze. Doskonałe miejsce na relaks i złapanie opalenizny. Skoro już poruszyliśmy temat plaż i odpoczynku nad wodą, to nie można nie wspomnieć o najpopularniejszym kąpielisku Gozo, czyli Marsalforn. To typowo turystyczna miejscowość, z promenadą i licznymi kafejkami oraz sklepami. Do tego malownicze skaliste wybrzeże i piaszczysta plaża, która zachęca do uprawiania sportów wodnych, w tym skorzystania z kursu nurkowania. Jeśli wolicie intymne miejsca, warto przejrzeć listę sekretnych plaż na Gozo. W tym gronie z pewnością znajduje się m.in. Ghajn Barrani oraz Mistra Rocks. Słynna Blue Lagoon, z krystalicznie niebieską wodą, to z kolei plaża na pobliskiej wyspie Comino.

Ramla Bay © iStock
Ramla Bay © iStock

Jaskinie na Gozo

Jednymi z walorów przyrodniczych wyspy są jaskinie. Gozo to raj dla nurków – zarówno tych początkujących, jak i zaawansowanych. Nurkowanie z butlą lub bez, z łodzi, z brzegu, jak kto woli! Miejscem wartym polecenia jest Blue Hole, czyli jaskinia na zachodnim wybrzeżu wyspy, w Dwejra. Naturalne jezioro, osiągające głębokość ok. 16 m, kryje na swoim dnie podwodną jaskinię. Ta z kolei kusi nurków krystaliczną wodą, w której doskonale widać morską faunę i florę. Gdzie jeszcze można nurkować na Gozo? Nad zatoką Xlendi, w Inland Sea, Cathedral Cave czy Billinghurst Cave. Co łączy te miejsca? Spokojne wody i nieskazitelna widoczność w wodzie.

Wied il-Mielah © iStock
Wied il-Mielah © iStock

Jedną z najpopularniejszych atrakcji wyspy Gozo było Lazurowe Okno, czyli skalny łuk potężnie wyłaniający się z morza. Niestety, w 2017 roku uległ on zniszczeniu. Mimo to Gozo wciąż ma nam wiele do zaoferowania. Na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy znajduje się nieco mniejszy wapienny most skalny – Wied il-Mielaħ, który równie malowniczo opada do morza. Oprócz wymienionych atrakcji warto także zobaczyć bazylikę Najświętszej Maryi Panny w Ta’ Pinu, miejscu, w którym miało dojść do objawienia Maryjnego. Wyspa Gozo to również winiarnie, smaczna kuchnia i ciekawa architektura lokalna – domy w piaskowym odcieniu pięknie wpisują się w krajobraz. Jeśli dodamy do tego gwarancję słonecznej pogody, sprawnie działającą komunikację miejską i przyjaznych mieszkańców, otrzymamy miejsce idealne na wakacje!

Mamy najlepsze oferty lotów i noclegów na Malcie

Artykuł powstał we współpracy z Maltańską Organizacją Turystyczną.


Przeczytaj również:

FAQ


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?