hero Bolonia czy Barcelona.jpg

Podróże to okazja nie tylko do odkrywania nowych miejsc, poznawania odmiennych kultur, ale też smakowania życia – dosłownie i w przenośni. Sprawdź dwa niezawodne kierunki – Bolonię i Barcelonę. Choć tak różne, są równie smaczne!

Nie ma klasycznej kuchni włoskiej bez tradycyjnych dań regionu Emilia-Romania. Nie można mówić o hiszpańskich przysmakach bez tych, które serwowane są w stolicy Katalonii. Planujesz pełny smaku, a także niedrogi city break kulinarny? Równie cenne co zwiedzanie zabytków są dla Ciebie wycieczki od kawiarni do restauracji, z bazaru do baru czy z lodziarni do winiarni? Wybierz Barcelonę lub Bolonię. Kierunki te są jednymi z najsmaczniejszych i najtańszych w Europie!

Piękny i smaczny ogródek restauracyjny © unsplash

Piękny i smaczny ogródek restauracyjny © unsplash

City break w Barcelonie

Kolorowa, głośna, pełna kontrastów Barcelona jest jednym z najpopularniejszych kierunków na city break. Marzysz o ucieczce od jesiennej słoty czy zimowej szarówki? Kup bilet i ruszaj na szaloną kulinarną eskapadę. Znajdziesz tu gwarną La Ramblę, fantazyjne projekty Gaudiego, aromatyczny i barwny bazar La Boqueria, stadion FC Barcelona, tętniące życiem plaże, idealne spoty fotograficzne i najpyszniejsze knajpy w tej części Hiszpanii. Co i gdzie zjeść w Barcelonie? Czego skosztować? Jakie smaki są typowe dla stolicy Katalonii?

Przyjaciele podczas biesiadowania w Barcelonie © iStock

Przyjaciele podczas biesiadowania w Barcelonie © iStock

Co zjeść w Barcelonie? Najlepsze specjały

Barcelończycy uwielbiają wspólne biesiadowanie. Każda okazja jest dla nich dobra do wspólnego celebrowania posiłków. Czego zatem spróbować w Barcelonie? Na stoiskach na jednym z niemal 40 targów miejskich czy na rogu głównych ulic skosztuj lokalnych przysmaków. Zachwycą Cię chorizo, kiełbasa fuet i szynka serrano, smażone owoce morza, czyli marisco (np. calamares a la romana – smażone kalmary), a także sardele marynowane (boquerones en vinagre) lub smażone (boquerones fritos). Wśród dań na „jeden gryz” nie pomiń także pimientos de padrón, a więc grillowanych papryczek w gruboziarnistej soli czy croquetas de bacalao lub de jamón – podłużnych lub okrągłych kulek z szynką lub dorszem smażonych w głębokim tłuszczu.

Być w Barcelonie i pójść do baru z tapas to jak w Krakowie nie pójść na Rynek Główny. Jakie tapas wybrać? Na pewno pikantne patatas bravas, a więc smażone ziemniaki w sosie paprykowo-pomidorowym, tortilla da patatas – jajeczny omlet ze smażonymi ziemniakami i cebulą, la bomba – ziemniaczany krokiet z białym sosem aioli i czerwonym pikantnym, a także pan con tomate – jadaną tu od rana do nocy bagietkę z oliwą i pastą pomidorową. Pod koniec zimy na ulicach kupić można calçot, a więc grillowaną zieloną cebulkę ze słodkim sosem romesco z migdałów, orzechów laskowych i papryczki nyora.

Paella w barcelońskim wydaniu © iStock

Paella w barcelońskim wydaniu © iStock

Co na obiad w Barcelonie?

Szukasz pomysłów na większy głód? Must try dla każdego miłośnika kulinariów jest w Barcelonie paella. Chociaż danie to pochodzi w Walencji i w oryginale serwowane było z fasolą i mięsem, mieszkańcy stolicy Katalonii traktują je jako swój specjał i niemal świętość. Barcelońska paella to ryż z owocami morza, ale restauracje oferują też wersje z mięsem kurczaka, królikiem albo z warzywami. Pamiętaj – jedna porcja na wielkiej patelni przewidziana jest najczęściej na co najmniej dwie osoby! Nie lubisz ryżu? Wybierz danie o nazwie fideua – to makaron z owocami morza smażony na takiej samej patelni jak paella.

Wegetarianie i weganie mogą zamówić katalońską sałatkę escalivada z pieczonymi papryką i bakłażanem, a także cebulą, oliwą i świeżym czosnkiem. Na deser koniecznie wybierz w knajpce crema Catalana, a więc katalońską wersję creme brûlée, a w kawiarni lub straganie na ulicy klasyczne w całej niemal Hiszpanii churros z płynną czekoladą. Co pić w Barcelonie? Do śniadania i około południa kawę – solo, cortado lub con leche. Do obiadu i tapas orzeźwiające wina musujące, np. typowe dla Barcelony cava. Wolisz klasyczne wina białe lub czerwone? Okolica obfituje w winnice!

Pyszne tapas w Barcelonie © iStock

Pyszne tapas w Barcelonie © iStock

Gdzie zjeść w Barcelonie?

Zastanawiasz się, czy hiszpański city break kulinarny nie zrujnuje Twojego budżetu? Nie, o ile wiesz, gdzie można tanio zjeść w Barcelonie. Idealne pod tym względem są autentyczne miejscówki, w których jadają barcelończycy. Niedaleko La Rambli warto rozejrzeć się za barami studenckimi, np. Estudiantill – przywoite ceny, dobra jakość, świetne tapas gwarantowane. Inne polecane lokale to np. La Cala Barcelonetta, Bar Xapako czy Dona Rosa.

Na fine dining wybierz się do Con Gracia czy Santa Rita Experience. Ile kosztuje obiad w Barcelonie? Ceny zaczynają się od 14-15 euro za menú del día, a więc dwudaniowy obiad, deser i kawę. Ile kosztuje paella w Barcelonie? Ceny zaczynają się od 25 euro za osobę, ale średnio wynoszą 35-50 euro. Na paellę szczególnie polecane są restauracje Bodega Joan, The Paella Club i Xiringuito Escribà.

Bolonia na city break? Smaczniej się nie da!

Emilia-Romania, której stolicą jest Bolonia, uznawana jest za jeden z najsmaczniejszych regionów nie tylko Włoch, ale całej Europy. Nic dziwnego! W skąpanych w odcieniach sjeny palonej zabytkowych budynkach z miłością gotowane są pyszne, sycące i aromatyczne pasty z tagiatelle, tortellini, ravioli i tortelloni na czele. Okoliczne winnice mogą poszczycić się musującym czerwonym lambrusco, a serowarnie oryginalnym parmezanem. Okolice Bolonii słyną także z octu balsamicznego, Ferrari i miłości do sztuki. Marzysz o kulinarnej przygodzie we włoskim stylu? Kup bilet do Bolonii i ciesz się życiem w stylu dolce far niente.

Rodzina na wspólnym posiłku © iStock

Rodzina na wspólnym posiłku © iStock

Co zjeść w Bolonii – najpyszniejszym mieście Włoch?

Kulinarny city break w Bolonii to niesamowite przeżycie dla wszystkich zmysłów. Znajdziesz tu na każdym kroku comfort food w najlepszym wydaniu. Marzy Ci się sycąca pasta? Oto ona – tagiatelle con ragù alla bolognese, czyli ręcznie robione wstążki najlepszego makaronu w mięsno-pomidorowym sosie. Inne typowe dla miasta propozycje to np. lasagna verdi al forno ze szpinakiem i mięsem czy tortellini in brodo, a więc delikatne pierożki z mięsem podawane w bulionie z tartym serem parmigiano-regianno. Mięsożercy zachwycą się też cielęcym kotletem z sosem śmietonowym z parmezanem i często z dodatkiem trufli, czyli cotoletta alla bolognese.

Marzysz o czymś lżejszym? Nie ma problemu! Oprócz sycących dań mięsnych znajdziesz tu propozycje wegetariańskie, np. ravioli di ricotta con burro e salvia, czyli z nadzieniem z ricotty i sosem z masła palonego i szałwii czy friggione – długo gotowany sos z cebuli i pomidorów.

A co z deserem? Do kawy (szczególnie polecamy aromatyczne, włoskie espresso) koniecznie skosztuj typowo bolońskich wypieków, czyli ciasta pinza bolognese lub rogalików raviole bolognesi – oba z lokalną marmoladą. Co pić w Bolonii? Najlepiej wino! W okolicy produkowane są takie trunki jak pignoletto colli bolognesi, trebbiano czy sangiovese.

Para delektująca się winem we włoskiej winnicy © iStock

Para delektująca się winem we włoskiej winnicy © iStock

Gdzie najlepiej zjeść w Bolonii?

Planujesz lot do Włoch i nie wiesz, gdzie zjeść tortellini w Bolonii? Znamy najlepsze adresy! Rozsądne ceny i duże porcje regionalnych dań znajdziesz np. w Osterii al 15, a także na stoiskach na bazarach Mercato di Mezzo i Mercato delle Erbe. Niezapomniane przeżycia nad talerzem pasty zagwarantują Osteria dell’Orsa, Trattoria Da Me, a także Osteria del Sole i Trattoria di Via Serra.

Ile kosztuje obiad w Bolonii? Wiele zależy od tego, jakiego typu lokal wybierzesz. Szybkie posiłki na ulicy, np. panino z mortadelą, buratto czy pistacjami, kupisz już od kilku euro za porcję, do tego kieliszek wina za ok. 2,5-3 euro. Decydując się na menú del día, musisz liczyć się z kosztem co najmniej kilkunastu euro od osoby za dwa dania, deser i kawę. W osteriach i trattoriach możesz też zdecydować się na dania z makaronem za ok. 10 euro. W Bolonii pamiętaj o doliczeniu coperto, a więc obowiązkowego napiwku za miejsce przy stoliku.

Do podróży inspirujemy też tutaj:



FAQ

Małgorzata Milian

Dziennikarka i redaktorka z 15-letnim stażem. Najchętniej pisze o ludziach, podróżach i kulinariach. W nowych miejscach wyostrza zmysły, ponieważ uważa, że najlepszymi przewodnikami są własny nos i uszy.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?