Miasto skąpane w zieleni
Najwyżej usytuowaną stolicę w Europie (aż 667 m n.p.m. !), w zimie srogo zimną, a w lecie upalnie gorącą, najlepiej zwiedzać późną wiosną i wczesną jesienią – wtedy temperatura powietrza najbardziej sprzyja miejskim przechadzkom. Największa metropolia Hiszpanii, która mieści się w centralnej części kraju nad rzeką Manzanares, łączy w sobie uroki życia w wielkim mieście z możliwością obcowania z przyrodą pośród przepięknych parków i zielonych skwerów.
Według mnie, najpiękniejszym i zarazem największym (ponad 120 hektarów) parkiem w Madrycie jest El Retiro, który oferuje nam możliwość odpoczynku od miejskiego zgiełku pomimo swojego położenia w samym centrum miasta. Przechadzając się wśród zieleni zwróćcie uwagę na piękne zabytki usytuowane wokół, jak na przykład niesamowity Palacio de Cristal – budynek wzorowany na londyńskim Crystal Palace, w całości wykonany ze szkła i stali, w XIX wieku służył jako palmiarnia i oranżeria, a dzisiaj pełni funkcję galerii sztuki. W parku znajdziecie także piękne fontanny – najbardziej znane to Fuente de Galapagos (bogato zdobiona w rzeźby żółwi, żab i delfinów) oraz Statua Upadłego Anioła. W El Retiro możecie także zrelaksować się pływając na jednej z kolorowych łódeczek na jeziorku rozciągającym się tuż obok pomnika Alfonsa XII w północnej części – idealny sposób na orzeźwienie w gorący dzień! Tuż obok możecie także znaleźć założony w XVIII wieku ogród botaniczny obfitujący w ponad 30.000 okazów z całego świata – Real Jardin Botanico.
Muzealny raj
Przy parku El Retiro możecie znaleźć to, za co większość zwiedzających ceni królewskie miasto najbardziej – MUZEA! Madryt jest jednym z miast posiadających najbogatszą ofertę kulturalną na świecie – raj dla amatorów, a także znawców sztuki. To jednak nie wszystko – większość miejsc możecie zwiedzić całkowicie za darmo w wybranych dniach i godzinach.
Na waszej liście powinno znaleźć się na pewno Muzeum Królowej Zofii znajdujące się nieco na południe od ogrodu botanicznego, mieszczące się w zabytkowym budynku szpitala z XVIII wieku. Tutaj znajdziecie perełki sztuki hiszpańskiej od Salvadora Dali, przez Joana Miró, po Pabla Picasso (właśnie w Reina Sofia możecie podziwiać najsłynniejsze dzieło tego malarza – Guernikę). Zwiedzanie muzeum jest darmowe od poniedziałku do soboty między 19, a 21 oraz w niedziele między 13:30, a 19.
Zdecydowanie perłą wśród madryckich muzeów jest Muzeum Prado – uważane za jedno z najważniejszych i posiadających najbogatsze zbiory muzeów na świecie. To muzeum znajdziecie idąc Paseo del Prado wzdłuż parku El Retiro. Kolekcja zebrana w muzeum obejmuje praktycznie całe malarstwo hiszpańskie od średniowiecza do XX wieku (m.in. Goya, Valazguez, El Greco, Picasso), malarstwo włoskie (m.in. Tycjan), flamandzkie (m.in. Memling), francuskie (m.in. Lorraine), niemieckie, holenderskie czy brytyjskie. Muzeum obfituje także w rzeźbę, grafiki i rysunki (m.in. Dürer, Michał Anioł), a także rzemiosło artystyczne. Stała kolekcja jest dostępna bez opłat od poniedziałku do soboty w godzinach 18-20 oraz w niedzielę w godzinach 17-19.
Przechadzając się dalej w górę El Prado znajdziecie Muzeum Tyssen-Bornemisza w którym możecie podziwiać dzieła m.in. Tycjana, Van Gogha czy Picasso. Znajduje się tutaj słynny Arlekin z lustrem autorstwa Picasso oraz Toaleta Wenus Rubensa. To miejsce można zwiedzać bez opłat w poniedziałki od 12 do 16.
Poza muzeami w klasycznym stylu w Madrycie możecie także zobaczyć miejsca unikatowe, jak na przykład Museo Tiflológico – czyli Muzeum dla Niewidomych, znajdujące się nieco dalej od centrum idąc na północ. Jest to miejsce gdzie możemy nie tylko oglądać eksponaty, ale także je dotykać. Możemy tutaj zobaczyć (i dotknąć) zminiaturyzowane trójwymiarowe modele miast i zabytków, jak na przykład rzymskie Koloseum czy freski z czasów prehistorycznych z jaskini w Altamirze. Ten obiekt także można zwiedzić za darmo od poniedziałku do piątku między 10, a 14 oraz między 17, a 20 oraz w soboty między 10, a 14.
Żelazne punkty Madrytu
Zaskakującym i budzących zainteresowanie obiektem jest także Świątynia Debot położona po przeciwległej stronie centrum, niedaleko Pałacu Królewskiego. Została ona podarowana Hiszpanii w prezencie przez Egipt za okazaną pomoc w ocaleniu wielu świątyń w Nubii i liczy ponad 2200 lat! W obiekcie zachowały się oryginalne reliefy ze scenami antycznych rytuałów. Świątynię także można zobaczyć zupełnie bezpłatnie i to niezależnie od dnia i godziny.
Na powyższych atrakcje Madrytu się nie kończą! Warto oczywiście także zobaczyć sztandarowe zabytki jak Pałac Królewski (Palacio Real) czy Łuk Triumfalny (Puerta de Alcalá) lub przejść się po Plaza de Espana czy Plaza Mayor. Ja jednak polecam zwiedzenie Estadio Santiago Bernabéu, pięknego stadionu piłkarskiej drużyny Królewskich – Realu Madryt, gdyż nie jest to tylko zwykły spacer po stadionie, ale bardzo dobrze zaplanowane, pełne i interaktywne doświadczenie!
Nie tylko metropolia
Po zwiedzaniu ogromnej metropolii możecie także udać się za miasto i zwiedzić pobliskie miejscowości. Godną polecenia jest miejscowość Toledo z zaledwie 80 000 mieszkańców, znajdująca się około 70 km od Madrytu – bez problemu dojedziecie tutaj pociągiem w ciągu 2 godzin. Naprawdę warto, gdyż miasto jest unikatowe i prześliczne! Już od wyjścia z pociągu będziecie mogli zobaczyć o czym piszę, a mianowicie historyczny dworzec kolejowy, który doskonale reprezentuje to co zobaczycie później. Centrum starego miasta, czyli Campus de Toledo to klejnot hiszpańskiej architektury – wznoszące się na wzgórzu starożytne miasto z wejściem po kamiennym moście, otoczone warownymi murami z wieżyczkami oraz fosą, a w środku z klimatycznymi uliczkami i wieloma zabytkowymi budowlami. Najbardziej atrakcyjnymi miejscami do zobaczenia w Toledo, prócz wcześniej wspomnianego dworca, jest Alcazar – twierdza na szczycie wzgórza, Katedra Najświętszej Marii Panny oraz Klasztor San Juan de los Reyes.
Dla mnie Madryt jest miastem nieskończonym, oferującym ogromną ilość miejsc do zobaczenia i doświadczenia, oczywiście nie wspominając już pysznego jedzenia (to jest kolejny, szeroki jak rzeka temat), muzyki czy lokalnych zwyczajów. Jak pisałam na samym początku: do tego miasta możecie przyjechać na weekend lub spędzić w tym długie wakacje – w obu przypadkach będziecie zachwyceni jego bogactwem i będziecie chcieli więcej, i więcej, i więcej…
Autorka o sobie:
Moją pasją są ludzie, a co za tym idzie podróże i odkrywanie wszystkiego czego nie znam – nowych kulinarnych smaków, lokalnych tradycji i ciekawostek, miejsc do których nie zawsze wszyscy zaglądają.