Przed Tobą kulinarna podróż? Co wybierasz – eleganckie bistro lub luksusową restaurację w Paryżu czy street foodowe stragany i cukiernie w Palermo? Kuchnie tych dwóch miast bardzo się różnią, ale obie mają do zaoferowania wiele wrażeń smakowych. Dowiedz się, jakich specjałów skosztować podczas urlopu.
Klimatyczne bistro czy piknik z widokiem na wieżę Eiffla?
Jakie są Twoje pierwsze skojarzenia, gdy myślisz o Paryżu? Bistra z malutkimi stolikami przy ulicy, koce i kosze piknikowe na tle wieży Eiffla, luksusowe restauracje odznaczone gwiazdkami Michelin? A może uliczne kramy serwujące crepeusowe cukiernie z wielobarwnymi kompozycjami z makaroników czy urocze piekarnie, w których honorowe miejsce zajmują bagietki oraz croissanty? Nic dziwnego, że skojarzenia dotyczą przeważnie jedzenia – Francuzi słyną z dobrego smaku nie tylko związanego z modą. Uwielbiają też celebrowanie posiłków!
Paryż – najlepsze dania
Jakich dań koniecznie skosztować w stolicy Francji? W restauracji i bistro może to być klasyk kuchni francuskiej, czyli zupa cebulowa. Przygotowywana z białej cebuli, czosnku i chudego bulionu la soupe à l’oignon serwowana jest z grzankami z bagietek i sera Gruyère. Ponoć wymyślona została przez Ludwika XIV, a Napoleon i Józefina zajadali się nią w funkcjonującym do dziś lokalu Le Grand Vefour! Inne warte polecenia miejsce to modne Bistrot des Vosges. Paryżanie jedzą także ślimaki, czyli escargot. Występują w rozmaitych wersjach, np. burgundzkiej – pieczone z dodatkiem masła i ziół. Skosztujesz ich np. w L’Escargot Montorgueil, gdzie ślimaki serwuje się już od prawie 200 lat!
Jeśli Paryż, to także smażone żabie udka (cuisses de grenouilles) oraz foie gras, a więc pasztet z tłustej gęsiej lub kaczej wątroby. W mieście zakochanych warto też wybrać się do restauracji serwujące trufle, np. Le Maison de la Truffe. Paryżanie kochają te drogie i niezwykle smaczne grzyby. Wśród dań mięsnych typowych dla tego miasta są steki z frytkami oraz duszone piersi z kaczki, np. z suszonymi śliwkami i kandyzowanymi jabłkami (margets de canard aux pruneaux confits et pommes). Jako przekąski serwowane są oczywiście sery – można tu szkosztować nawet ich 300 gatunków! Podaje się je między daniem głównym a deserem. Lubiane są też mule (moules), ostrygi (huitres) oraz surowe mięso pod postacią befsztyku tatarskiego.
Poleć z nami na city break do Paryża!
Paryż: na słono czy na słodko?
O ile w Paryżu spożywanie późnego obiadu czy kolacji jest niemal celebracją, o tyle rano na ulicach nie zaskakuje obraz ludzi jedzących w biegu.
Co można złapać do ręki i lecieć dalej zwiedzać? Jeśli jest wcześnie, warto zajrzeć do piekarni, np. La Maison d’Isabelle, żeby spróbować croissanta produkowanego z prawdziwego masła. To bomba kaloryczna i smakowa! Na niemal każdym rogu znajdziesz też punkt sprzedający crepes, cienkie naleśniki z rozmaitymi dodatkami. Skosztuj też brioszki z czekoladą. Jeśli masz nieco więcej czasu, wpadnij na kawę do bistro – koniecznie ze szczyptą soli. Do zestawu dobierz profiteroles, czyli delikatne kulki z ciasta z nadzieniem waniliowym i lodami, tarte aux fraises, czyli z truskawkami lub makaroniki z mąki migdałowej. Najlepsze znajdziesz w cukierniach Pierre Hermé i Ladurée. Jesienią i zimą napij się chocolat chaud, a więc gęstej gorącej czekolady.
Loty i noclegi w Paryżu
Palermo: w lokalnej restauracji czy street food z widokiem na morze?
Myśląc o oddalonym o 2300 kilometrów Palermo, pojawiają się w głowie zupełnie inna skojarzenia. Stoiska ulicznych sprzedawców tonące w zapachach smażenia czy grillowania, stoliki małych lokali przykryte obrusami w biało-czerwoną kratę, radosne grupy miłośników jedzenia na rozświetlonych placach w środku nocy, zachęcające swoją obfitością stragany z warzywami, owocami, rybami… Sycylijczycy kochają lokalną kuchnię, dzięki czemu dziś skosztować tu można nadal dań pochodzących ze średniowiecza! Co więcej, oni naprawdę uwielbiają dobrą zabawę, a za taką uważają posiłki wśród ludzi i gorące dyskusje.
Zaskakujący street food w Palermo – najlepsze dania
Palermo można śmiało nazwać stolicą street foodu. Miłośnicy jedzenia, przygotowując się do wyjazdu do stolicy Sycylii, skrupulatnie zapisują nie tylko adres restauracji. Na mapach zaznaczają konkretne place, ulice, bazary czy przecznice, przy których spotkać można stragany z lokalnymi potrawami. Tam, wśród gwaru słychać odgłosy smażenia, grillowania, i gotowania. Jakich specjałów warto spróbować w tym mieście? Z pewnością tych przygotowanych z podrobów i składników w innych kuchniach uważanych za zbędne. Skosztuj szaszłyków stigghiola z nawiniętych na szpatułkę jagnięcych jelit przyprawionych pietruszką, cytryną i solą, a także pane con la milza, inaczej pani ca meusa z pieczonymi kawałkami cielęcej… śledziony, płuc i tchawicy. Smaczna jest też fritolla, a więc smażone kawałki mięsa, chrząstek i tłuszczu cielęcego.
Wegetarianie powinni skusić się na panelle, a więc placki z mąki z ciecierzycy, lub crocchè – smażone krokiety ziemniaczane. Podawane w bułce znane są jako mafalda. Złotem Sycylii określa się natomiast arancino, a więc smażone w głębokim tłuszczu kulki ryżowe z nadzieniem z sosu pomidorowego, mięsa i groszku lub samego sera czy mięsa. Na niemal każdym rogu kupić można także tradycyjne pezzi di rosticceria, a więc zapiekane bułki różnego typu (np. calzone z szynką i mozzarellą, pizzotto z mozzarellą, szynką i sosem pomidorowym czy spiedino z mięsem mielonym). Lubisz pizzę? Spróbuj sfincione – sycylijskiej wersji pizzy na grubym, gąbczastym cieście z serem, ziołami i często sardynkami. Gdzie się wybrać? Polecamy Mercato Ballarò i Vucciria przy Piazza Caracciolo.
Palermo: na słono czy na słodko?
Lubisz atmosferę restauracji? Tych tu nie brakuje! Wybieraj zwłaszcza te lokale, które serwują dania typowo sycylijskie gotowane według starych receptur, np. Osteria Ballarò czy La Loggia Cantina & Cucina.
Jakich pozycji szukać w menu?
- Klasyczną pozycją jest pasta con le sarde, a więc makaron z sardynkami. Nadal to danie doprawia się w taki sam sposób, jak dawniej robili to arabscy mieszkańcy Sycylii – dzikim koprem włoskim, orzeszkami pinii, rodzynkami, prażonymi migdałami i szafranem.
- Kolejna pozycja to pasta alla Norma z pomidorami, bakłażanem i ricottą. Nie zapomnij o sałatce pomarańczowej z pietruszką, oliwkami i oliwą! Skosztuj też sarde a beccafico, czyli sardynek faszerowanych bułką tartą, orzeszkami pinii i rodzynkami.
- Na deser obowiązkowo złap cannolo – kruchą rurkę z kremem z ricotty lub cassatę siciliana z ricottą, marcepanem i kandyzowanymi owocami, np. w Cafè Lucà.
- Do kawy możesz zamówić też, np. w Pasticceria Cappello, torta setteveli, który ma aż siedem warstw z czekolady i orzechów laskowych.
- Ochłodę w upały da Ci granita owocowa, pistacjowa, kawowa czy migdałowa.