Witaj w sercu północno-wschodnich Włoch, gdzie urok historii splata się z pięknem natury i bogactwem kultury. Friuli-Wenecja Julijska to autonomiczny region Włoch pełen kontrastów i niespodzianek. Oferuje wyjątkowe przeżycia podróżnikom poszukującym autentycznych przygód i niezapomnianych odkryć.

Miasta Friuli-Wenecji Julijskiej — nie tylko zabytki

Triest: miasto kawy, zabytków i Jamesa Joyce’a

Położony pomiędzy Włochami a Bałkanami Triest oczaruje Cię bogatą historią i tętniącą życiem atmosferą. Odkryj Piazza Unità d’Italia, największy plac w Europie o powierzchni ponad 12 tys. m kw. Oferuje on wspaniały widok na lazurowe morze i majestatyczne, barwne pałace. Odwiedź Teatr Rzymski z przełomu I i II w.n.e., a także leżącą na wzgórzu nad miastem gotycką katedrę San Giusto – wspaniała panorama miasta gwarantowana! Przespaceruj się też wąskimi uliczkami historycznego centrum, gdzie każdy zakątek opowiada fascynującą historię, a w powietrzu unosi się aromat kawy z lokalnych palarni. Odpocznij w jednej z zabytkowych kawiarni, a następnie podążaj śladami tak znakomitych pisarzy, jak James Joyce czy Italo Svevo.

Triest
Triest © Friuli Venezia Giulia

Udine: w mieście tokaju i zabytków

Odkryj eleganckie Udine z jego uroczymi placami oraz skarbami architektury w rozmaitych stylach – od gotyku po art déco. Na głównym placu miasta Piazza Libertà podziwiaj symbole miasta – XV-wieczny pałac Loggia del Lionello, a także wieżę zegarową Torre dell’Orologio wzorowaną na tej z Placu św. Marka w Wenecji. Przespaceruj się po klimatycznych i gościnnych uliczkach starówki, chłonąc jej spokojną atmosferę. Wybierz się do górującego nad miastem zamku Udine, który – dzięki doskonałej lokalizacji – jest idealnym punktem widokowym. Koniecznie skosztuj też wybornej kawy lub tokaju friulijskiego czy grappy, z których słynie to leżące w cieniu Alp Julijskich miasto.

Cividale del Friuli: diabelski Most i nieodkryte skarby

Nie sposób oprzeć się urokowi Cividale del Friuli – średniowiecznego miasteczka otoczonego pętlą przez rzekę Natisone. Jej majestatyczny nurt i wspaniały, lazurowy kolor podziwiać możesz z zabytkowego Mostu Diabła – to także idealny punkt do fotografowania zabytkowej zabudowy miasta, które założyć miał ponoć sam Gajusz Juliusz Cezar. Spacerując urokliwymi uliczkami, podziwiaj pałace i pomniki opowiadające wielowiekową historię regionu. Koniecznie odwiedź Gastaldaga i kompleks episkopalny Świątyni Lombardii wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wyobraź sobie, jak wyglądało tu życie przed wiekami i daj się oczarować wyjątkowej atmosferze tego miejsca.

Cividale del Friuli
Cividale del Friuli © Friuli Venezia Giulia

Wybrzeże Friuli-Wenecji Julijskiej — malownicze laguny i lazurowe morze

Lignano Sabbiadoro i Grado: nadmorskie piękno

Region Friuli-Wenecja Julijska to doskonały kierunek nie tylko na zimowe szusowanie na alpejskich stokach, ale też letni urlop.  Możesz się tu cieszyć pięknymi plażami Lignano Sabbiadoro i Grado ze złotym piaskiem i krystalicznie czystą wodą Adriatyku. Jeśli lubisz zwiedzać, zrelaksuj się odkrywając imponujące klify Wybrzeża Krasowego. Widoki z ich szczytu zapierają dech w piersiach! Odkryj też rezerwat dzikiej przyrody Foci dello Stella przy ujściu rzeki Stella. Tę prawdziwą oazę spokoju możesz zwiedzać na pokładzie statków wycieczkowych.

Marano Lagunare: kanały, mosty i łódki

Rowerzyści we Friuli-Wenecji Julijskiej © Friuli Venezia Giulia

Poznaj malowniczą wioskę Marano Lagunare, w której wydaje się, że czas stanął w miejscu. Zobaczysz tu nie tylko tradycyjne łodzie rybackie delikatnie kołyszące się na wodzie czy typową dla regionu niską, kolorową zbudowę[5] . W miejscowości możesz też delektować się autentycznymi smakami lokalnej kuchni bogatej w ryby i owoce morza. W pogodny dzień koniecznie wybierz się na spacer wzdłuż kanałów, obserwując codzienne życie rybaków. Możesz też odkryć naturalne bogactwo okolicznych lagun, które są siedliskiem dla wielu gatunków zwierząt morskich.

Góry Friuli-Wenecji Julijskiej — skaliste szczyty i zielone doliny

Dolomity Friulskie: trekking

Friuli-Wenecja Julijska słynie nie tylko z nadmorskich miejscowości, ale też alpejskich szczytów i dolin. Uwielbiasz górskie krajobrazy? Zanurz się w dzikim i obezwładniającym pięknie Dolomitów Friulskich, które wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wiosną i latem wybierz się na malownicze górskie szlaki i podziwiaj ukryte doliny, majestatyczne szczyty oraz bogatą alpejską florę i faunę. Zimą ciesz się białym puchem na stokach narciarskich Piancavallo i Ravascletto Zoncolan. Możesz z nich podziwiać pocztówkowe panoramy na ośnieżone szczyty.

Dolomity Friulskie © Friuli Venezia Giulia

Carnia: stolica górskich smaków

W górskiej części regionu odwiedź Carni – zaczarowane miejsce wśród pastwisk, chat górskich i wielowiekowych lasów. Możesz stąd podziwiać majestatyczne szczyty Monte Coglians i Monte Zoncolan, wybrać się na trekking, ale też dać się uwieść bogactwu kulturowemu i gastronomicznemu Fruli-Wenecji Julijskiej. Usiądź wygodnie przy stoliku jednej z tutejszych restauracji i delektuj się autentycznymi smakami kuchni alpejskiej. Możesz też zanurzyć się w wielowiekowych tradycjach górskiego życia.

Wenecja Julijska dla amatorów sportu

Fruli-Wenecja Julijska to niewielka kraina, która oferuje wszystko, co niezbędne podczas urlopu. Znajdziesz tu więc – oprócz plaż i klimatycznych miasteczek z zabytkami – także idealne warunki do aktywnego wypoczynku. Możesz cieszyć się tu szeroką gamą zajęć na świeżym powietrzu – od pieszych wędrówek po górach po trekking wzdłuż wybrzeża. Spróbujesz też paralotniarstwa w rejonie Gemona, u podnóży Pordenone w Dolomitach Friulskich, pływania kajakiem po rzece Tagliamento lub kitesurfingu na wybrzeżu Adriatyku. Miłośnikom jazdy na rowerze polecamy wycieczkę trasą rowerową Alpe Adria z Tarvisio do Grado. Oferuje ona nie tylko doskonałe warunki drogowe, ale też niesamowite widoki.

Para podczas posiłku
Para podczas posiłku © Friuli Venezia Giulia

Kuchnia friulska — polenta, wino i ryby

Nie wyobrażasz sobie podróżowania bez poznawania lokalnej kuchni? Zachwyć swoje podniebienie autentycznymi smakami kuchni regionu Friuli-Wenecja Julijska inspirowany m.in. daniami słoweńskimi. Przekonaj się, że jego mieszkańcy wiedzą, jak proste składniki zamienić się w niezapomniane i eleganckie dania.

W restauracji rozkoszuj się polentą w różnych odmianach, np. w towarzystwie smacznych sosów mięsnych lub serowych. Spróbuj też tradycyjnych zup, np. kapuścianej jota czy szpinakowej paparot. Daj się również skusić specjałom ze świeżych owoców morza, takim jak spaghetti alla busara ze skorupiakami. Posiłek zakończ kieliszkiem friulijskiego wina w towarzystwie pysznych deserów, np. gubana lub esse di Raveo.

Artykuł powstał we współpracy z Friuli Venezia Giulia


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?