hero plazowe zdjecia.jpg

Czas wakacji, poza odpoczynkiem i możliwością spędzania go w gronie najbliższych to również czas uwieczniania tych pięknych chwil. Bez względu na to czy robisz zdjęcia telefonem czy specjalistycznym sprzętem dobrze jest znać podstawowe zasady dotyczące kompozycji, światła czy tematu zdjęcia. Aby po powrocie można z dumą pokazywać swoje wspomnienia oraz chwalić się nimi w mediach społecznościowych przygotowaliśmy kilka praktycznych porad. Do wykorzystania nie tylko przy zdjęciach na plaży 😉 Przeczytaj jakie to proste.

1. Pora na zdjęcia

Ogólna zasada fotografii jest taka, że najlepsze światło jest wtedy gdy słońce znajduje się niżej nad horyzontem, czyli wtedy gdy wstaje lub zachodzi. W fotografii jest to tzw. złota godzina. Możemy wtedy uchwycić charakterystyczne, miękkie światło o złotym odcieniu. Podobno najlepiej wychodzą o tej porze zdjęcia krajobrazowe. Dodatkowym plusem tej godziny (szczególnie rano) jest często brak wielu innych osób, które mogłyby zakłócić Ci wybrany kadr. Czas trwania złotej godziny jest różny i zależny od szerokości geograficznej – w Polsce na uchwycenie najlepszych kadrów mamy około 40 minut czasu.

Złota godzina ©iStock

Złota godzina ©iStock

2. Magiczne słowo – ekspozycja

W słoneczny dzień na plaży, gdy ustawisz swój aparat na tryb automatyczny, to zdarza się dość często, że te „nie doświetla” zdjęć. Dzieje się tak, ponieważ światłomierz odbiera silne światło odbite z powierzchni piasku i automatyka aparatu stara się „wyrównać” tę dużą dawkę, przyciemniając w efekcie zdjęcie.

Wychodzą w ten sposób dość przypadkowe zdjęcia, które niekiedy mogą się podobać, innym razem znów są zdecydowanie nieudane. Trzeba pamiętać, że sztuka fotografowania polega na zmniejszaniu roli przypadku i kontrolowaniu ostatecznego efektu.

Dlatego jednak warto, jeśli myśli się o poważnym fotografowaniu, opanować sztukę ręcznej modyfikacji ustawienia aparatu. Różne aparaty posiadają różne możliwości, ale ogólnie chodzi o to, żeby zwiększyć wartość ekspozycji (EV) o +1, może +2 kroki (punkty). Z pewnością będzie to możliwe w ustawieniach manualnych aparatu, prawdopodobnie także w trybie pół automatycznym.

Malowanie światłem ©iStock

Malowanie światłem ©iStock

Wiele aparatów wyposażonych jest w możliwość punktowego pomiaru światła (spot metering). Dzięki niemu na fotografii zostanie odpowiednio naświetlony wybrany przez fotografa, najważniejszy fragment.

Epoka aparatów cyfrowych dała fotografującym możliwość podglądu zdjęcia na wyświetlaczu po jego wykonaniu i warto z tej funkcji korzystać, korygować parametry i spróbować jeszcze raz z nowymi ustawieniami.

3. Horyzonty

Jak wiadomo zasada trójpodziału zabrania umieszczania kluczowych elementów w samych środku fotografii. Unikaj więc umieszczania prostej linii horyzontu lub brzegu w tej sposób, aby dzieliły ją na pół.

Nie jest dobrym pomysłem ukośne dzielenie zdjęć liniami horyzontu, chyba, że ma to jakieś uzasadnienie w temacie zdjęcia.

Horyzont morza ©iStock

Horyzont morza ©iStock

4. Skupienie

Zdjęcia pokazujące, że tylu a tylu ludzi jest na plaży na ogół nie są ciekawe, chyba, że widać na nich naprawdę ogromną masę ludzi. Na ogół jednak dobrze jest skoncentrować się na jakimś szczególe, wydarzeniu lub człowieku. Wtedy zdjęcie ma temat.

Zwróć uwagę na to, co na plaży jest dla ciebie najważniejsze: ludzi – bliskie osoby, dzieci czy plażowiczów lub piękne formy natury – detale, wzory, wyjątkowe sytuacje. Dobra rada dla aspirujących autorów ciekawych zdjęć – unikaj typowych kadrów (czyli takich, które już wiele razy widziałeś).

Dziecko z arbuzem ©iStock

Dziecko z arbuzem ©iStock

5. Im gorzej tym lepiej

Mowa oczywiście o pogodzie, która z punktu widzenia fotografa bardziej obiecująca jest wtedy gdy się psuje, gdy np. jest sztorm i morze nie jest tak spokojne jak zwykle. Jednak letnich podczas wyjazdów do krajów basenu Morza Śródziemnego i północnej Afryki raczej na takie fotograficznej okazje nie ma co liczyć 😉

Oprócz wzburzonych fal fotogeniczne są pędzące po niebie ciemne chmury, uginające się od wiatru drzewa, powiewające flagi, latające po plaży rozmaite przedmioty a nawet skuleni z zimna rzadcy plażowi wędrownicy. No, niestety, ciekawy klimat zdjęć to niekoniecznie klimat ciepły.

Sztorm ©iStock

Sztorm ©iStock

6. Temat

To najtrudniejsza chyba część prawdziwego fotografowania, bo sprzęt i technikę zawsze można opanować. Temat to jest coś, co sprawia, że zdjęcie się pamięta, że nie jest ono przypadkowym pstryknięciem tego, co akurat dookoła lub w pobliżu widać.

Jeśli zdjęcie ma temat to wybacza mu się nawet niedociągnięcia techniczne, ekspozycyjne, nawet brak ostrości niekiedy 😉 Gdy robimy zdjęcia z ciekawym tematem, to już jesteśmy FOTOGRAFAMI.

Pies na plaży ©iStock

Pies na plaży ©iStock

7. Uwaga na piasek i wodę

Jeśli manipulujesz np. przy dobrej lustrzance lub telefonie, to zwróć uwagę, czy nie masz rąk oblepionych piaskiem lub mokrych od agresywnej morskiej wody. W przeciwnym razie, np. wymiana obiektywu, może skończyć się uszkodzeniem sprzętu.

Nie zostawiaj otwartej torby ze sprzętem, ani na piasku, ani na innych podłożu. Odpowiednia torba fotografa na plażę powinna być zamykana na zamek błyskawiczny, a nie tylko na zatrzaski.

Nie musisz brać całego swojego sprzętu na eskapadę plażową. Zastanów się przez chwilę i weź tylko to, co będzie ci potrzebne. Nawet jeśli unikniesz piasku i wody, to czeka tam na twoje cenne urządzenia szkodliwa wysoka temperatura i złodzieje, których nie brakuje nigdzie.

Sprzęt fotograficzny ©iStock

Sprzęt fotograficzny ©iStock

Jeśli jesteś na wakacjach z rodziną i chcesz fotografowanie połączyć z wypoczynkiem, to być może nie warto brać drogiego sprzętu na normalny dzień plażowania. Dla uchwycenia ciekawych momentów może wystarczyć mały podręczny kompakcik lub telefon, który nie sprawia kłopotu.

Dzieci na plaży ©iStock

Dzieci na plaży ©iStock

Poznaliście już najważniejsze zasady. Teraz czas wziąć aparat lub telefon do ręki i zacząć uwieczniać najpiękniejsze chwile z wakacji! Powodzenia 🙂

Sprawdź najlepsze oferty lotów i hoteli


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?