Kaplica św. Kingi w kopalni w Wieliczce

Letnie upały, zima czy deszczowe wiosny potrafią dać w kość turystom, tak zwana zła pogoda nie ma jednak wpływu na komfort zwiedzania miejsc położonych pod ziemią, tu dobra jest każda pora. Do najciekawszych tego rodzaju obiektów, z pewnością możemy zaliczyć Kopalnię Soli w Wieliczce, której statusu “must see” nie trzeba potwierdzać!

Artykuł powstał we współpracy z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Jak zwiedzać Kopalnię Soli w Wieliczce?

Kopalnia cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a jej ukryte głęboko pod ziemią komory dają latem miłe ochłodzenie. Planując zwiedzanie Wieliczki warto zarezerwować sobie więcej czasu. I tak, półtorej godziny zajmuje przejście Trasy Turystycznej, ale w ramach tego samego biletu możemy zobaczyć jeszcze Trasę Muzeum. To dodatkowa godzina, ale jak już się tu przyjechało, to nie można nie zobaczyć: dwóch największych, udostępnionych do zwiedzania komór, unikatowych w skali świata, gigantycznych drewnianych maszyn wyciągowych, które kiedyś służyły do wydobywania soli z kopalni na powierzchnię, bajkowych kryształów soli ze słynnych Grot Kryształowych czy symbolu bogactwa wielickiej kopalni – rogu Bractwa Kopaczy z 1534 r.

Stare miasto, Ogród i Zamek Żupny w Wieliczce

Po zwiedzeniu podziemnej części Kopalni i Muzeum zwiedzający wyjeżdżają szybem w samym centrum uroczego starego miasta. W ramach relaksu można przespacerować się brukowanymi uliczkami, zobaczyć wielicki Rynek Główny i zjeść obiad lub lody w cieniu wysokich drzew Ogrodu Żupnego. Z nową energią można wybrać się na zwiedzanie Muzeum Żup Krakowskich, mającego siedzibę na zabytkowym Zamku Żupnym. Ciągle tak mało odkrytym, a tak ważnym dla historii górnictwa soli w Polsce i w ogóle całego państwa. Zamek nierozerwalnie związany jest z kopalnią i przez 700 lat był siedzibą jednego z najstarszych przedsiębiorstw na świecie.

Zamek był centrum codziennego życia pracowników wielickiej kopalni: z wieży zwoływano ich do pracy, z jego magazynów wydzielano narzędzia oraz łój konieczny do oświetlania kopalnianych korytarzy. Tutaj górnicy otrzymywali wynagrodzenia i posiłki – w tzw. kuchni żupnej, był to pierwszy w Polsce zakład zbiorowego żywienia. W zamkowych pomieszczeniach mieścił się sąd, więzienie i kaplica, a także mieszkania najważniejszych urzędników. W czasach austriackich Zamek po raz pierwszy zaczął służyć turystom, tam sprzedawano bilety wstępu do kopalni soli.

Solniczki w zbiorach Muzeum Żup Krakowskich © D. Kołakowski
Solniczki w zbiorach Muzeum Żup Krakowskich © D. Kołakowski

Co zobaczyć na Zamku Żupnym w Wieliczce?

Na dziedzińcu zamkowym znajdują się częściowo odkopany najstarszy szyb kopalni, zgłębiony około 1250 roku i baszta z XIV wieku. Z okien i ganku baszty podziwiać można panoramę otoczonego murami Zamku i dziedziniec zamkowego. W budynku Zamku Środkowego można zobaczyć najbardziej reprezentacyjną komnatę – salę gotycką, która powstała w drugiej połowie XIV wieku. Pewnie nieraz był w niej Kazimierz Wielki – doceniał on znaczenie przedsiębiorstwa solnego, m.in. wprowadził zwyczaj corocznych wizyt w Zamku, bowiem dochód z soli stanowił 1/3 dochodu całego państwa!

Solniczka w kształcie kielicha z ok. 1500 roku © D. Kołakowski
Solniczka w kształcie kielicha z ok. 1500 roku © D. Kołakowski

Ale to, co najbardziej przyciąga uwagę i cieszy zmysły, to prezentowana na Zamku kolekcja solniczek, zaliczana do najcenniejszych na świecie. Wybitnej klasy obiekty pochodzą z najlepszych warsztatów złotniczych i wytwórni porcelany. Przepiękne solniczki wykonane są ze: złota, srebra, ceramiki, szkła oraz takich materiałów jak kości, kamienie i masa perłowa.

Urządzenia górnicze w Muzeum w Wieliczce © A. Grzybowski
Urządzenia górnicze w Kopalni w Wieliczce © A. Grzybowski

Ile czasu zajmuje zwiedzanie atrakcji Wieliczki?

Kopalnia Soli wraz z Trasą Muzealną i Zamkiem Żupnym znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jeśli planujesz przyjazd do Wieliczki, zarezerwuj sobie pół dnia – około 6 godzin. W tym czasie możesz zwiedzić dwie trasy w kopalni soli: Trasę Turystyczną i Trasę Muzeum, które pomagają lepiej zrozumieć fenomen tego miejsca, a przy okazji umożliwiają przyjemne spędzenie wolnego czasu, ponadto zobaczysz też Zamek Żupny, jego wnętrza i zgromadzoną kolekcję muzealną, a także zabytkowe centrum Wieliczki.

Sprawdź najlepsze noclegi w Wieliczce


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?