5 craziest food festivals

Możesz wziąć udział w bitwie na pomidory, usmażyć największy na świecie omlet czy ścigać się z naleśnikami na patelni. To nie żart, tylko najbardziej szalone (a przy okazji najbardziej smakowite) festiwale kulinarne.

Zabieramy Cię w zupełnie nietypową podróż śladem wyjątkowych kulinarnych zabaw. Wystarczy tylko pusty żołądek i gotowość do dobrej zabawy. Nie musisz umieć gotować, wystarczy, że lubisz dobrze zjeść, poznawać nowe smaki, a czasem nawet poszaleć. Zobacz, gdzie znajdziesz najlepsze i najbardziej oryginalne food festiwale na świecie.

Zagrajmy w pomidora. La Tomatina, Bunol, Hiszpania

Chyba każdy kiedyś marzył, żeby rzucić w kogoś pomidorem. W hiszpańskim miasteczku Bunol niedaleko Walencji porzucasz nimi do woli i ujdzie Ci to na sucho. La Tomatina, czyli największa na świecie bitwa na pomidory odbywa się każdego roku, w ostatnią środę sierpnia na Plaza Mayor, czyli miejscowym rynku. I bez obaw – nikt tutaj nie marnuje jedzenia. Uczestnicy zabawy obrzucają się zbyt dojrzałymi i miękkimi warzywami, które nie nadają się do spożycia. I nawet, gdy oberwiesz pomidorem, to żadna krzywda Ci się nie stanie, co najwyżej się ubrudzisz.

La Tomatina, Bunol
Pomidorowe szaleństwo w Bunol © iStock

Bitwa rozpoczyna się i kończy wystrzałem petardy. Trwa godzinę i bierze w niej udział nawet 20 000 osób! Jeśli więc chcesz porzucać pomidorami, wcześniej musisz zarezerwować miejsce. Nagrodą za udział w zabawie jest pyszna hiszpańska szynka. Żeby ją jednak zdobyć, musisz się postarać – zwykle jest zawieszona w trudno dostępnym miejscu. Po bitwie festiwalowicze długo w noc bawią się w miejscowych pubach i klubach (oczywiście wcześniej zmieniają ubrania!).

Odwiedź Bunol w czasie La Tomatiny

Rzodkiewkowe pole. Noche de rábanos, Oaxaca, Meksyk

Chyba nikogo z nas już nie dziwią wspaniałe rzeźby z czekolady czy portrety z makaronu. Każdy z nas zapewne miał też epizod lepienia różnych kształtów z piernika. Ale co powiesz na ludziki z rzodkiewki? Albo świąteczne dekoracje wyrzeźbione z tego warzywa? To bożonarodzeniowa tradycja w Oaxaca w Meksyku, która zachwyci nie tylko wegan. Każdego roku 23 grudnia odbywa się tam Noc Rzodkiewek, kiedy lokalni artyści z nadmiaru plonu tego czerwonego warzywa rzeźbią to, co im tylko podpowiada wyobraźnia.

Radish
Rzodkiewki © Shutterstock

Na licznych straganach znajdziesz rzodkiewkowe postacie z meksykańskiej historii i kultury, zwierzęta, domki, a nawet scenki bożonarodzeniowe czy samo Dzieciątko Jezus wyrzeźbione z rzodkiewki. Jeśli zechcesz, możesz sam spróbować warzywnej sztuki. Najlepsi artyści walczą o nagrody, a Nocy Rzodkiewek towarzyszą pokaz sztucznych ogni i koncerty.

Leć na Noche de rábanos

To nie są jaja. Giant Omlet Celebration, Bessières, Francja

W Polsce na Wielkanoc święcimy jajka i malujemy pisanki. We Francji w tym czasie możesz wziąć udział w smażeniu największego omleta na świecie. Każdego roku we francuskim mieście Bessières Bractwo Olbrzymiego Omleta rozbija 15 000 jaj i zabiera się do roboty. Za pomocą gigantycznych łyżek drewnianych, które wyglądają jak wiosła smażą największego na świecie omleta, dzielonego na tysiące porcji. 

Preparation of a giant omelette
Gigantyczny omlet © iStock

Ta wielkanocna tradycja pochodzi od legendy związanej z Napoleonem. Cesarz podobno tak bardzo lubił miejscowe jajka, że poprosił o przygotowanie ogromnego omleta dla siebie i swoich żołnierzy. Odtąd miejscowi kucharze za punkt honoru biorą sobie przygotowywanie największej na świecie potrawy z jajek. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak zaakceptować to małe szaleństwo i zjeść wielkanocnego omleta z tysiącem innych smakoszy.

Przygotuj ogromny omlet w Bessières

Kartofle po amerykańsku. Potato Days Festival, Barnesville, Minnesota, USA

Na Dni Ziemniaka w Minnesocie powinien się wybrać każdy szanujący się fan pyry – i wcale nie trzeba pochodzić z Poznania. 😉 Małe miasteczko Barnesville słynie z uprawiania ziemniaków i każdego roku w ostatni weekend sierpnia celebruje te warzywa, organizując najlepszy ziemniaczany festiwal na świecie. Wyobraź sobie, że możesz wziąć udział w zapasach w puree ziemniaczanym albo w konkursie jedzenia ziemniaków. Są też wybory Ziemniaczanej Miss oraz zawody w zbieraniu warzyw na czas.

Potato harvesting
Zbiory ziemniaków © Shutterstock

Festiwal rozpoczyna się tradycyjną paradą, w której uczestniczą mieszkańcy, turyści, lokalne organizacje i wystawcy. Nie samym ziemniakiem jednak Barnesville żyje. W czasie festiwalu możesz posłuchać miejscowych zespołów muzycznych czy spróbować lokalnych dań (nie tylko z ziemniaków).

Wybierz się na Dni Ziemniaka do Minnesoty

Jogging z patelnią. Olney Pancake Race, Buckinghamshire, Anglia

U nas w Tłusty Czwartek jemy pączki, za to w angielskim miasteczku Olney w hrabstwie Buckinghamshire można spalić nieco kalorii zamiast tylko je zjadać. Wystarczy, że kochasz naleśniki i lubisz biegać. By wziąć udział w Olney Pancake Race, trzeba od co najmniej od 3 miesięcy mieszkać na terenie Buckinghamshire. Co ciekawe, zawody kierowane są do tylko pań. Na starcie dostaniesz specjalny fartuch oraz patelnię z naleśnikiem. Musisz pokonać około 415 metrów w jak najkrótszym czasie. Po dotarciu na metę możesz zjeść swojego naleśnika, by uzupełnić zasoby energii. 😊

Pancakes
Naleśnikowe specjały © iStock

Tradycja tego wydarzenia sięga aż 1445 roku, co czyni go jednym z najstarszych biegów na świecie. Co ciekawe, wyścig stał się popularny również w Stanach Zjednoczonych. W biegu z naleśnikiem możesz wziąć udział także w Liberal w stanie Kansas. Pod koniec dnia organizowane jest łączenie na żywo między USA a Wielką Brytanią, aby porównać czasy i sprawdzić, które miasto okazało się tym razem lepsze.

Weź udział w Olney Pancake Race

Jedz, baw się i kochaj podróże

Na całym świecie znajdziesz ciekawe festiwale kulinarne. Możesz się bawić, smakować, obrzucać jedzeniem. Niezapomniane doświadczenia i odkrywanie kuchennych tradycji z różnych zakątków świata to powody, dla których warto ruszyć śladem kulinarnego szaleństwa. Wybranych przez nas 5 festiwali to tylko początek. Niemal w każdym zakątku kuli ziemskiej znajdziesz mniej lub bardziej oryginalne imprezy z jedzeniem w roli głównej. Mamy nadzieje, że tylko zaostrzyliśmy Twój apetyt na podróże!

Organizuj swoje kulinarne wypady

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?