hero 8 tanich kierunkow 2021.jpg

Co robić we wrześniu i październiku, gdy powoli kończą się ciepłe dni i zbliża jesień? Najlepiej wyskoczyć na kilka dni, przedłużyć sobie wakacyjny czas, złapać jeszcze ostatnie promienie słońca i poznać nowe miejsca lub poczuć klimat tych, które już znamy i lubimy.

Teraz wrześniowe i październikowe podróże są jeszcze prostsze do zorganizowania. Wraz z Twisto przygotowaliśmy specjalną propozycję – możliwość odroczenia płatności za zarezerwowane bilety nawet do 30 dni. W praktyce – za podróż we wrześniu możecie zapłacić dopiero w październiku! A teraz, zobaczcie polecane kierunki na wypady późnym latem i wczesną jesienią, a następnie rezerwujcie bilety na świetnych warunkach. Więcej o Twisto znajdziesz tutaj.

Nabrzeże w Pafos © iStock

Nabrzeże w Pafos © iStock

Pafos, miasto morskiej piany

Miejsce, w pobliżu którego miała wyłonić się z morskiej piany Afrodyta, starożytne miasto, dawna stolica Cypru, wreszcie popularny ośrodek turystyczny, który ściąga co roku chętnych do rozkoszowania się urokami wypoczynku nad Morzem Śródziemnym! Ale Pafos to nie tylko świetne miejsce na spędzenie dłuższego urlopu latem, to również doskonały punkt wypadowy, z którego możemy wyruszyć na poznawanie tej wspaniałej wyspy.

Petra Tou Romiou koło Pafos © iStock

Petra Tou Romiou koło Pafos © iStock

Dlaczego warto wybrać się na Cypr na krótki wypad? Śródziemnomorska wyspa na przełomie kalendarzowych lata i jesieni ma do zaoferowania przyjemną pogodę, która pozwoli nieco przedłużyć wakacyjne wygrzewanie się na plaży. Poza tym warto zobaczyć na własne oczy Petra Tou Romiou, czyli skałę u której stóp miała objawić się Afrodyta, przepiękny półwysep Akamas, Zatokę Lara z jedną z najpiękniejszych plaż na Cyprze. Ale i samo Pafos może zachwycić swoimi zabytkami – polecamy szczególnie bizantyjski (lecz przebudowywany później przez Francuzów oraz Turków) zamek strzegący wejścia do portu, sam zabytkowy port i park archeologiczny Kato Paphos, czyli pozostałości starożytnego miasta.

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Pafos

Port w Chanii i Lefka Ori © iStock

Port w Chanii i Lefka Ori © iStock

Chania – wenecka perła na Krecie

Położona na zachodzie Krety Chania to wyjątkowe, przepiękne miasto, które chyba wciąż znajduje się w cieniu innych wyspiarskich kierunków w Grecji. Tymczasem mamy do czynienia z urokliwym miejscem, noszącym ślady obecności Wenecjan i Turków, choć o specyficznym greckim charakterze. Chania szczyci się śliczną starówką, z weneckim portem, twierdzą Firkas i katedrą Eisodiona. Po zwiedzaniu zabytków, dobrze jest wybrać się na Laiki, czyli tradycyjny targ uliczny, który pozwala poczuć klimat tej części świata.

Laguna Balos © iStock

Laguna Balos © iStock

Zachodnia Kreta to także wspaniała przyroda. Chania znajduje się u stóp masywu górskiego Lefka Ori, co w połączeniu z omywającym skały morzem, gwarantuje wspaniałe widoki. Znajdziemy tu liczne cuda natury, m.in. obowiązkowy punkt wyprawy – wąwóz Samaria, czy też wyżłobiony przez rzekę Tyflos kanion Topolia. Nieopodal miasta znajdują się także ładne plaże, lecz najlepiej swój czas na wylegiwanie się nad wodą zarezerwować na wyprawę na lagunę Balos – bez wątpienia jedno z najpiękniejszych tego typu miejsc na Krecie.

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Chanii

Centrum Faro i Ria Formosa © iStock

Centrum Faro i Ria Formosa © iStock

Faro – południowy kraniec Portugalii

Śmiało możemy nazwać Faro bramą Algarve, czyli najbardziej wysuniętego na południe regionu Portugalii i jednego z najchętniej wybieranych kierunków turystycznych tego kraju. Niewielkie miasto ma długą i bogatą historię, zaczynającą się w czasach fenickich, lecz jego obecny wygląd zawdzięczamy głównie czasom mauretańskim oraz… trzęsieniu ziemi w 1755 roku. Zabytkowa zabudowa miasta jest więc miksem muzułmańskich wpływów, architektury średniowiecza oraz budowli pochodzących z XVIII i XIX wieku. Wśród nich warto zobaczyć masywną, przypominającą fortecę gotycką katedrę przy Largo da Sé. Ciekawą atrakcją jest z pewnością również barokowy kościół karmelitów Igreja do Carmo ze słynną, lecz dość niepokojącą, tzw. kaplicą kości, czyli pomieszczeniem sakralnym zbudowanym z… kości i czaszek mnichów. Zdecydowanie lżejszą w odbiorze atrakcją jest nadmorski park Jardim Manuel Bívar, otoczony klimatyczną miejską zabudową.

Klify koło Lagos w Algarve © iStock

Klify koło Lagos w Algarve © iStock

Ale Algarve to nie tylko Faro! To także urokliwe wybrzeże, na którym znajdziemy choćby niesamowitą lagunę Ria Formosa. Ten kompleks wysp położony nieopodal Faro zaliczany jest do jednego z cudów natury Portugalii i chroniony jako park przyrody. Z pewnością swoich fanów znajdzie również popularny kurort Albufeira – z pięknymi plażami i pocztówkowym widokiem domów położonych na klifie. Plaże i malownicze skaliste wybrzeże znajdziemy także w Lagos, kolejnym turystycznym miejscu w Algarve.

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Faro

Panorama Cagliari © iStock

Panorama Cagliari © iStock

Cagliari, stolica Sardynii nad Zatoką Aniołów

Czy może być mniej oryginalny kierunek wrześniowej podróży niż Półwysep Apeniński? Pewnie nie. Czy można we Włoszech znaleźć jeszcze mniej uczęszczane miejsca? Tak. Z pewnością Cagliari nie jest kierunkiem nr 1 dla osób odwiedzających Włochy. Tymczasem położona nad Golfo degli Angeli, czyli Zatoką Aniołów, stolica Sardynii potrafi zaskoczyć przyjezdnych! Cagliari to miasto z bogatą historią, niezwykle urokliwe i pełne zabytków. Założone przez Fenicjan i przez wieki przechodzące z rąk do rąk, może pochwalić się i zabytkami z okresu rzymskiego, z amfiteatrem z II wieku na czele, i bogatym dorobkiem z czasów średniowiecza, jak choćby kościołem San Saturnino, katedrą (przebudowaną później w czasach baroku), czy też fortyfikacjami z XIV wieku. Odwiedzający Cagliari koniecznie powinni zobaczyć Castello, czyli jedną z najstarszych części miasta, położoną za murami na górującym nad okolicą wzgórzu.

Plaża Poetto w Cagliari © iStock

Plaża Poetto w Cagliari © iStock

Cagliari może zaoferować nie tylko miejskie atrakcje, złapiecie tu również słońce i wypoczniecie na plaży. Warto wybrać się na położoną nieopodal miasta plażę Poetto, której jasny piasek od lat przyciąga okolicznych mieszkańców. Innym ciekawym miejscem jest Orto Botanico, czyli uniwersytecki ogród botaniczny, gromadzący okazy aż 2000 gatunków roślin, głównie z basenu Morza Śródziemnego. Ale nade wszystko, Cagliari to po prostu świetne miejsce, by cieszyć się śródziemnomorską atmosferą dużego miasta, nieskażonego jeszcze ogromnym ruchem turystycznym.

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Cagliari

Wioska Los Abrigos nieopodal Grandilla de Abona © iStock

Wioska Los Abrigos nieopodal Grandilla de Abona © iStock

Granadilla de Abona, czyli pustynne uroki Teneryfy

A może chcecie spróbować czegoś bardziej egzotycznego? Nie ma sprawy, wizyta w południowej części Teneryfy sprawi, że na kilka dni wylądujecie w miejscu, które zupełnie nie będzie przypominało znanych Wam klimatów. Granadilla jest bowiem niezłym punktem wypadowym do poznawania tego frapującego fragmentu Wysp Kanaryjskich. Ciemny piasek, iście pustynne krajobrazy i otaczające wyspę wody Oceanu Atlantyckiego – oto, czego należy się spodziewać, wybierając ten kierunek. Sama Granadilla to niewielkie, ale dość urokliwe miasto, z którego blisko m.in. do El Médano. Znajdziemy tam wyśmienite warunki do uprawiania sportów wodnych, w tym widnsurfingu i kitesurfingu – a to ze względu na silnie wiejące w okolicy wiatry. Nieopodal znajdują sie dwie największe naturalne plaże wyspy – Playa Grande oraz Playa La Tejita.

Wulkan Teide na Teneryfie © iStock

Wulkan Teide na Teneryfie © iStock

El Médano może zaoferować także atrakcje inne niż wodne – nad miastem góruje La Montaña Roja (“Czerwona Góra”), wulkaniczny stożek, będący symbolem tej części Teneryfy. Wizyta w Granadilla de Abona to także, jeśli już mowa o wulkanach, okazja do odwiedzenia stoków Teide. To jeden z największych wulkanów na świecie, objęty ochroną w ramach parku narodowego i wpisany w 2007 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO!

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Granadilla de Abona

Widok na Wieżę Eiffla © iStock

Widok na Wieżę Eiffla © iStock

Paryż, czyli miejski klasyk

Były mniej uczęszczane kierunki, był kawałek egzotyki, więc pora na citybreakowe klasyki! Pierwszą z polecanych przez nas metropolii Europy będzie Paryż. Dlaczego? Bo zawsze warto wyskoczyć na kilka dni do stolicy Francji, choćby po to by chłonąć klimat miasta nad Sekwaną. Ostatnie lata nie były łaskawe dla miłośników miejskich wycieczek, warto więc wrócić do citybreaków wizytą w stolicy Francji. Zwłaszcza, że wrzesień i październik w tej części świata to idealny, ze względu na temperaturę, czas na szwędanie się po zakamarkach tej metropolii.

Uliczki Montmartre © iStock

Uliczki Montmartre © iStock

Odwiedzając w tym roku Paryż, co prawda nadal nie wejdziemy do Notre Dame (oby odbudowa katedry zakończyła się jak najszybciej!), ale spokojnie można planować wizytę w innych żelaznych punktach, w tym Montparnasse, Luwrze, Polach Elizejskich (warto odwiedzić je przed planowaną na przyszły rok przebudową!) oraz Wieży Eiffla. A jeśli wolicie nieco spokojniejsze klimaty, bez presji, to po prostu warto wybrać się na przechadzkę ulicami miasta, spokojnie ucieszyć oczy widokiem statków przepływających Sekwaną lub przysiąść w jednej z mniej obleganych kawiarni na croissanta i kawę.

Mamy najlepsze oferty lotów, noclegów i city breaków w Paryżu

Na Zatybrzu © iStock

Na Zatybrzu © iStock

Rzym, zawsze na topie

Skoro znaleźliście na liście Paryż, to trudno nie wspomnieć w tym kontekście o Rzymie. Wieczne Miasto jest bowiem świetnym kierunkiem na późnoletnie i jesienne wypady. Gdy mamy za sobą letnie upały, a na ulicach miasta nie spotkamy już wielkich zorganizowanych grup zwiedzających, Rzym może pokazać nam swoją prawdziwszą twarz. Oczywiście, jeśli jeszcze nie widzieliście najbardziej znanych atrakcji stolicy Włoch lub po prostu chcecie po raz kolejny wybrać się na Forum Romanum, Schody Hiszpańskie, do Watykanu lub Koloseum, to wrzesień i październik będą idealnym czasem na ich zwiedzanie. Jeżeli jednak chcecie odkryć Rzym na nowo, to warto wykorzystać nadarzająca się okazję i spróbować wydeptać nowe ścieżki po Wiecznym Mieście.

Widok na Rzym z Janikulum © iStock

Widok na Rzym z Janikulum © iStock

Wydeptywanie ścieżek warto zacząć od Zatybrza (wł. Trastevere), czyli dzielnicy pełnej wąskich uliczek, lokalnych knajpek i kawiarni, w której można zanurzyć się w prawdziwą rzymską rzeczywistość. Jeśli będziecie tam w niedzielę, to koniecznie udajcie się w okolice Porta Portese, gdzie odbywa się tradycyjny pchli targ. Wielbicieli barcelońskich klimatów zaskoczy zaś dzielnica Coppedè, z eklektycznymi budynkami, przypominającymi dzieła katalońskiego mistrza architektury Gaudiego, choć zaprojektowanymi przez… Gino Coppedè. Z kolei wspaniałą panoramę zapewni wycieczka na Janikulum (wł. Gianicolo), które choć nie jest zaliczane do słynnych siedmiu wzgórz Rzymu, to rozciąga się z niego fantastyczny widok. A jeśli wolicie uciec od miejskiego zgiełku, wyskoczcie choć na chwilę nad Morze Tyrreńskie, do Ostii. To tylko 30 kilometrów od centrum Wiecznego Miasta!

Mamy najlepsze oferty lotów, noclegów i city breaków w Rzymie

Palau Nacional w Barcelonie © iStock

Palau Nacional w Barcelonie © iStock

Barcelona, czyli olimpijskie ślady

Barcelona to kolejne z miast, które, wydawałoby się, zostały przejrzane na wszystkie strony. No bo kto nie kojarzy, czym są zaprojektowane przez Gaudiego Sagrada Familia i Park Güell? Kto nigdy nie słyszał o La Rambli i Camp Nou? Słowo “Barcelona” budzi powszechnie znane skojarzenia i obrazy. Ale spójrzmy na Barcelonę z innej strony, w kontekście wydarzeń z 2021 roku, gdy w Tokio odbyły się igrzyska olimpijskie. W ostatnich latach ta impreza nie ma dobrej prasy, jako przedsięwzięcie nazbyt kosztowne i ściągające na miasta-organizatorów długotrwałe problemy. Warto jednak pamiętać, że i Barcelona organizowała igrzyska, ale w tym przypadku stały się one czynnikiem rozwojowym, który sprawił, że miasto stało się znanym na całym świecie kierunkiem turystycznym. Dlatego też proponujemy, by we wrześniu wybrać się do Katalonii i oprócz odwiedzenia Dzielnicy Gotyckiej, arcydzieł Gaudiego, spaceru Ramblą czy kąpieli przy Barcelonecie, wybrać się na wzgórze Montjuïc.

Barcelona © iStock

Barcelona © iStock

To właśnie to wzgórze było jedną z głównych aren Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku. Wśród zieleni, gdzieś między malowniczymi parkami znajdziemy nie tylko piękne widoki na Barcelonę, ale także takie obiekty jak monumentalny Stadion Olimpijski, hale sportowe Palau Sant Jordi i Palau dels Esports de Barcelona (obecnie teatr muzyczny!), czy kompleks olimpijskich basenów. Po przechadzce warto wstąpić do położonego nieopodal Palau Nacional, czyli nawiązującej architektonicznie do hiszpańskiego renesansu siedziby Narodowego Muzeum Sztuki Katalońskiej. Budynek został wybudowany na Wystawę Światową w 1929 roku, choć sprawia wrażenie o wiele starszego i od lat 30. XX wieku jego wnętrza wypełnione są fantastycznymi zbiorami sztuki.

Mamy najlepsze oferty lotów, noclegów i city breaków w Barcelonie

Wrzesień i październik zapowiadają się ciekawie, więc warto rozejrzeć się za lotami w okazyjnych cenach. Dzięki temu możecie zorganizować jeden, a może parę kilkudniowych wypadów i przedłużyć sobie wakacyjny czas. Teraz, dzięki możliwości odłożenia płatności do 30 dni z Twisto, rezerwacja lotu będzie jeszcze łatwiejszą decyzją!


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?