londonmuseumhero.jpg

Trzecie, co do wielkości miasto Europy oferuje pełne spektrum atrakcji i jest znakomitym kierunkiem na aktywny city break pełen wrażeń. Londyn to muzealna ekstraklasa, a jesień to idealna pora na podróż przez dawne cywilizacje, kultury a także fascynujący świat flory i fauny. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są muzea w Londynie i które szczególnie warto odwiedzić.

Jakie muzea warto zobaczyć w Londynie?

W angielskiej stolicy znajduje się ponad 60 muzeów i stałych punktów wystawienniczych. Stwarza to nieograniczone możliwości na inspirujące spędzanie czasu w mieście, które szczególnie w okresie jesiennym słynie z kapryśnej “angielskiej pogody”. Londyńska oferta muzealna to nowoczesne i interaktywne obiekty dostosowane pod każdym względem do widza z każdego przedziału wiekowego.

Zwiedzający w nowoczesnym muzeum © pexels
Zwiedzający w nowoczesnym muzeum © pexels

Ile kosztują muzea w Londynie?

Jest czymś fenomenalnym, że w dobie wszechobecnej pogoni za zyskiem, muzea w Londynie są za darmo. Bezpłatny wstęp do publicznych muzeów nie jest nowym pomysłem, ale ma w Londynie swoją długą historię. To bardzo ważna informacja w kontekście wyjazdowego budżetu, bowiem angielska stolica zaliczana jest do najdroższych miast Europy.

Sprawdź, na jakie atrakcje w Londynie kupisz bilety online

5. Muzeum Brytyjskie (British Museum)

To absolutny muzealny must-see Starego Kontynentu. Najważniejsze brytyjskie muzeum, w którym mieści się 8 milionów eksponatów obejmujących sztukę, kulturę, historię, a w dużym uproszczeniu po prostu dziedzictwo całej ludzkości. Uroczyste otwarcie Muzeum Brytyjskiego miało miejsce ponad 250 lat temu i było inspirowane przekazaniem ówczesnemu Państwu Brytyjskiemu bogatej kolekcji dóbr zgromadzonych przez Hansa Sloane’a – wybitnego członka Royal Society. Najbardziej charakterystycznym miejscem muzeum jest Dziedziniec Królowej Elżbiety II. To przykryte szklanym dachem pomieszczenie bardzo chętnie fotografowane przez turystów.

Zwiedzający Muzeum Brytyjskie © unsplash
Zwiedzający Muzeum Brytyjskie © unsplash

Jakie eksponaty zobaczysz w Muzeum Brytyjskim?

W British Museum na zwiedzających czeka fascynujący świat starożytnych cywilizacji i imperiów – Egiptu, Rzymu czy Grecji. Muzealna wystawa obejmuje swoimi zasięgiem najważniejsze okresy w dziejach całego świata. Jest też część spuścizny wielkich mistrzów w formie np. szkiców Rafaela, Michała Anioła czy Leonarda da Vinci. Pasjonaci rzeźb docenią Marmury Elgina, czyli starożytne marmury partenońskie z Aten czy słynny Kamień z Rosetty – zabytek piśmiennictwa staroegipskiego. Lista eksponatów światowego formatu jest długa. Są to m.in. prehistoryczny człowiek z Lindow, przedmioty z grobowców królewskich Ur, mumie i sarkofagi egipskie czy pałacowe rzeźby z Nimrud.

Wizyta w British Museum to prawdziwa gratka dla każdego ciekawego świata człowieka, na którą trzeba zarezerwować przynajmniej dzień zwiedzania. Warto jednak pamiętać, że to nie wystarczy, aby przebrnąć w skupieniu przez całą dostępną kolekcję. Ile kosztuje bilet do Muzeum Brytyjskiego? Wstęp jest bezpłatny i nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja przybycia. Liczba chętnych do odwiedzenia muzeum będzie duża, ale warto “odstać” swoje w kolejce do jednego z najciekawszych muzeów świata.

Wstęp: bezpłatny

Jeden z milionów eksponatów w Muzeum Brytyjskim © unsplash
Jeden z milionów eksponatów w Muzeum Brytyjskim © unsplash

4. Muzeum Historii Naturalnej (Natural History Museum)

Prawdopodobnie najjaśniejszy punkt wystawienniczy na londyńskiej Exhibition Road w dzielnicy South Kensington. Ponad 70 milionów cennych eksponatów z dziedzin takich jak paleontologia botanika czy entomologia. To muzeum z gatunku tych w pełni interaktywnych, gdzie zwiedzający mogą aktywnie uczestniczyć w poznawaniu fascynującego świata przyrody.

Co można zobaczyć w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie?

W jakim innym obiekcie tego typu na świecie można z bliska podziwiać szkielet płetwala błękitnego lub uczestniczyć w symulacji trzęsienia ziemi? To właśnie w Natural History Museum zwiedzający mogą zobaczyć na własne oczy plaster wycięty z pnia sekwoi o średnicy 6 metrów. Gigantyczny i w pełni interaktywny model tyranozaura wprawi w osłupienie małych i dużych odwiedzających. Spacer wśród szkieletów dinozaurów i mamutów, a także fantastycznie zachowanych skamielin będzie, jak podróż w czasie do początków istnienia życia na ziemi.

Podziw wzbudza również zabytkowy budynek, w którym mieszczą się eksponaty. To ponad 100-letnia konstrukcja pełna mozaik, zdobień i architektonicznego kunsztu ówczesnych projektantów londyńskiej przestrzenii miejskiej. Aby w pełni zgłębić potencjał edukacyjny tego miejsca na wizytę w Muzeum Historii Naturalnej warto poświęcić minimum 4-5 godzin.

Wstęp: bezpłatny

Gmach Muzeum Historii Naturalnej w Londynie © unsplash
Gmach Muzeum Historii Naturalnej w Londynie © unsplash

3. Muzeum Nauki (Science Museum)

Kolejne topowe muzeum znajdujące się na Exhibition Road. Arcyciekawa podróż przez stulecia w poszukiwaniu najważniejszych zdobyczy nauki. Od maszyn parowych, przez nowinki wojskowego okresu II wojny światowej aż po podbój kosmosu.

Każde piętro muzeum to odrębna uczta wizualno-sensoryczna. W podziemiach znajduje się ogród – pełna dźwięków, świateł, odmiennych faktur i kolorów przestrzeń twórcza dla najmłodszych. Na parterze mieści się galeria Making the Modern World, czyli prawdziwa gratka dla wszystkich fanów starych lokomotyw, samolotów, samochodów i innych wynalazków, które zmieniły świat. To również na tej kondygnacji podziwiać można moduł opadania statku kosmicznego, który zabrał astronautę Tima Peake’a z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię.

Na własne oczy zobaczyć można również prawdziwy kawałek Księżyca. Realistyczna symulacja uderzenia piorunu to kolejny z przykładów poznawania tajemnic naukowego świata. Wszystkich zaintrygowanych rewolucją informacyjną zachwycą interaktywne projekcje drugiego piętra. To strefa poświęcona rozwojowi technologii przesyłu danych od telegrafu po współczesny smartfon. Ścisłym umysłom zapadnie w pamięć Galeria Wintona, która oddaje hołd matce wszystkich nauk – matematyce. Na trzecim piętrze Muzeum Nauki w Galerii Lotów można doświadczyć lotu odrzutowcem Red Arrows i obejrzeć film na rekordowo dużym ekranie.

Wstęp: bezpłatny

Ekspozycja kosmosu w Science Museum © unsplash
Ekspozycja kosmosu w Science Museum © unsplash

2. Muzeum Wiktorii i Alberta (Victoria and Albert Museum)

Budynek galerii mieści się w dzielnicy South Kensington w pobliżu Muzeum Nauki i Muzeum Historii Naturalnej. W mającym ponad 100-letnią historię muzuem znajduje się bogata kolekcja hinduskiej, chińskiej, koreańskiej, japońskiej, islamskiej i europejskiej sztuki dekoracyjnej. To największe londyńskie muzeum poświęcone sztuce i rzemiosłu artystycznemu. Muzealne okazy zgrupowane są w ramach pięciu głównych kategorii wystawienniczych na siedmiu piętrach o powierzchni 51 000 m².

Eksplorowanie każdej kondygnacji jest fascynującą przygodą, bowiem zgromadzone tu dziedzictwo nie dotyczy tylko kultury angielskiej, ale całego świata licząc prawie 5 tysięcy lat wstecz. Tym samym zwiedzający podziwiać może najwybitniejsze egzemplarze chińskiej porcelany, dzieła kultur Azji Wschodniej czy rzeźby włoskiego renesansu i baroku. W trakcie zwiedzania nie można pominąć narodowej kolekcji brytyjskich dzieł, wśród których na szczególną uwagę zasługują prace Johna Constable’a.

Wstęp: bezpłatny

Millenium Bridge przy muzeum Tate Modern w Londynie © iStock
Millenium Bridge przy muzeum Tate Modern w Londynie © iStock

1. Tate Modern

To zdecydowanie najpopularniejsza galeria sztuki nowoczesnej na świecie, częściej odwiedzana nawet od słynnej nowojorskiej MoMA czy Muzeum Reina Sofia w Madrycie. Ponad sto lat historii sztuki w pigułce – od modernizmu początków XX wieku aż po najbardziej odważne dzieła współczesnych czasów. Warto odwiedzić to miejsce dla prac największych artystów XX wieku – Holzera, Warhola, Daliego, Muncha czy Picasso. Stała kolekcja obejmuje 1500 eksponatów takich jak np. ruchoma rzeźba Henry’ego Moore’a czy Ofelia autorstwa Johna Everetta Millais’a.

Ekspozycje mieszczą się w zabytkowym budynku elektrowni, co świetnie wpisuje się w klimat alternatywnej przestrzeni twórczej. Stałe wystawy znajdują się między trzecim a piątym piętrem, a czasowe na czwartej kondygnacji i w byłej Hali Turbin, gdzie niegdyś znajdowały się generatory prądu.

Codziennie odbywa się osiem trwających 45 minut bezpłatnych wycieczek z przewodnikiem, w ramach których poznać można najjaśniejsze punkty wystaw. Istnieje również możliwość wykupienia przewodnika multimedialnego i cieszyć się np. filmami przedstawiającymi artystów w trakcie tworzenia dzieł.

Wstęp: bezpłatny

Sprawdź oferty lotów i noclegów w Londynie


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?