Dokąd warto wybrać się na zgłębianie tajemnic wszechświata? Oto lista najciemniejszych miejsc na świecie, które gwarantują najlepszej jakości obserwacje astronomiczne zarówno profesjonalistom, jak i amatorom nieba pełnego gwiazd.
La Palma, Wyspy Kanaryjskie
To zestawienie nie mogło rozpocząć się inaczej. La Palma to wyspa zróżnicowana pod względem krajobrazu. UNESCO nadało jej tytuł rezerwatu biosfery. Wulkany, lasy, plaże i liczne ścieżki trekkingowe sprawiają, że każdy z nas znajdzie tu swoją ulubioną formę spędzania wolnego czasu. To jednak nie wszystko. Warunki panujące na wyspie oraz jej położenie na Oceanie Atlantyckim zapewniają doskonałe możliwości obserwacji nieba – jedne z najlepszych na świecie. Znakomitą jakość astronomiczną La Palmy potwierdza certyfikat Starlight, którym wyróżnia się tego typu miejsca, a o to, by nic nie zakłócało kontemplacji gwiazd, dbają m.in. przepisy z ustawy o ochronie nieba.
To właśnie na tej wyspie działa od 1985 roku obserwatorium astrofizyczne Roque de los Muchachos. Jest ono zlokalizowane na szczycie wyspy, ponad 2400 m n.p.m., dzięki czemu pobyt tam pozwala dosłownie przenieść się nad chmury. Niebo nad obserwatorium nocą jest w minimalnym stopniu zanieczyszczone światłem. Obserwacja Drogi Mlecznej z tego miejsca to prawdziwa przyjemność. Oczywiście na wyspie znajdują się także inne punkty obserwacyjne, położone znacznie niżej, jak chociażby ten na wulkanie San Antonio w południowej części La Palmy (niewiele ponad 600 m n.p.m.), co pozwala na podziwianie gwiazd według własnych potrzeb i możliwości – samodzielnie lub z przewodnikiem.
Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli na La Palmie
Park Przyrody Westhavelland, Niemcy
Gdzie najlepiej oglądać gwiazdy bez konieczności wcześniejszego zaplanowania długiej podróży? Dobrą propozycją jest wycieczka do Niemiec, a dokładniej do oddalonego około 70 kilometrów od Berlina Parku Przyrody Westhavelland. Region liczący ponad 1300 km2 to miejsce życia wielu zagrożonych gatunków zwierząt oraz roślin. Nad rzeką Hawelą można obserwować bobry, wydry czy bieliki zwyczajne, warto też udać się na spacer, aby móc w pełni podziwiać dziką przyrodę.
Wspomniany park przyrody jest ściśle związany z parkiem gwiazd. Miejsce to zyskało miano rezerwatu Dark Sky, charakteryzującego miejsca o małym zanieczyszczeniu światłem. Na terenie parku wyznaczono punkty obserwacyjne, jak chociażby Zootzen czy boisko sportowe Gülpe z polem namiotowych. Działa tu także stacja obserwacyjna Sternenblick Parey, gdzie można wziąć udział w wykładach lub wspólnych obserwacjach nieba z przewodnikiem.
Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Berlinie
Hortobágy, Węgry
Czas na Węgry i ich region w pobliżu wschodniej granicy z Rumunią. To właśnie tutaj działa Park Narodowy Hortobágy – jest to najstarszy węgierski park narodowy. Jego teren liczy ponad 800 km2, a krajobraz wypełniają bagna alkaliczne, łąki i suche pastwiska. Rozległe, płaskie tereny są miejscem życia wielu gatunków zwierząt, przede wszystkim ptaków. Nie bez powodów zatem Hortobágy znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Także ten teren otrzymał tytuł Dark Sky Park, zyskując tym samym renomę idealnego miejsca do obserwacji gwiazd. W parku działa publiczne obserwatorium astronomiczne, a wiele osób rezerwuje miejsca na nocne spacery pod gwiaździstym niebem, będące częścią programów astronomicznych kierowanych do turystów. To właśnie tutaj można podziwiać Drogę Mleczną czy światło zodiakalne. Władze dokładają wszelkich starań, aby uchronić to miejsce przed zanieczyszczeniem światłem, tym samym zapewniając nie tylko doskonałe warunki do obserwacji gwiazd, jak i dbając o spokojne życie dzikich zwierząt.
Zaplanuj podróż do parku Hortobagy!
Park Stanowy Cherry Springs, Pensylwania
Park Stanowy Cherry Springs we wschodniej części Stanów Zjednoczonych to kolejne „ciemne miejsce”, które przypadnie do gustu astronomom, jak i pozostałym wielbicielom gwiazd. Rozległy teren na wysokości 700 m n.p.m. otacza las Susquehannock, będący dodatkową osłoną przed zanieczyszczonym światłem. Na terenie parku wydzielone są miejsca kempingowe i szlaki turystyczne.
Przyjezdni mogą wybrać indywidualną obserwację gwiazd lub tę pod okiem przewodnika. Do dyspozycji turystów są tereny zarówno dostępne ogólnie (idealne do krótkiej, kilkugodzinnej obserwacji nieba), jak i pola namiotowe czy też nocne pole obserwacji astronomii (należy wcześniej zarezerwować miejsce). Park Stanowy Cherry Springs to miejsce, które gwarantuje widok w zakresie 360 stopni i doskonałe warunki do podziwiania Drogi Mlecznej czy innych ciekawych zjawisk astronomicznych, jak przystało na miejsce z certyfikatem Dark Sky Park.
Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Pensylwanii
Atakama, Chile
Atakama to najsuchsza pustynia świata. Panujące tu warunki atmosferyczne pozwoliły stworzyć idealne warunki do obserwacji gwiazd i nie tylko. I choć popękana skorupa ziemi jest przeplatana roślinnością, to źródłem wilgoci w tym miejscu nie są opady deszczu, ale często pojawiają się mgły. Suche powietrze, brak chmur i praktycznie zerowe zanieczyszczenie światłem to główne powody, dla których w tym regionie działają liczne obserwatoria astronomiczne.
Oczywiście największym i najsłynniejszym z nich jest obserwatorium ALMA, wyposażone w najnowocześniejsze i największe teleskopy. Obiekt znajduje się na wysokości 5000 m n.p.m., będąc tym samym niedostępnym dla amatorów, ale wszyscy miłośnicy rozgwieżdżonego nieba mogą skorzystać z usług innych, położonych niżej punktów obserwacyjnych i pomocy ekspertów. Od wielu lat prężnie rozwija się tu astroturystyka i można śmiało stwierdzić, że każdy, kto decyduje się podziwiać niebo właśnie w tym miejscu, wróci do domu z wyjątkowymi wspomnieniami.
Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Copiapo
Tromsø, Norwegia
Na koniec podróż za koło podbiegunowe i norweskie miasto Tromsø. Skandynawski krajobraz tworzy tutaj zgrany duet z dość łagodnym, jak na ten region, klimatem, a wszystko to za sprawą Prądu Zatokowego. Tromsø to znakomite miejsce na zimowy wypoczynek, ale nie tylko. Doskonale będą się tu czuć wszyscy miłośnicy pięknego, rozgwieżdżonego nieba oraz zorzy polarnej. W Tromsø od listopada do stycznia trwa noc polarna. Ten czas gwarantuje znakomite warunki do obserwacji nieba nocą.
W bezchmurne noce istnieje duże prawdopodobieństwo na zobaczenie tego cudownego zjawiska astronomicznego. Czasami konieczne jest uzbrojenie się w cierpliwość lub udanie się w niedaleką podróż po okolicy, jednak jedno jest pewne – nawet jeśli danej nocy zorza polarna się nie pojawi, z pewnością widok niezliczonych gwiazd na niebie nam to wynagrodzi. Warto także zdecydować się na udział w profesjonalnej obserwacji nieba, pod okiem specjalisty, który nie dość, że zabierze nas do najlepszych punktów widokowych, to na dodatek zadba o m.in. zrobienie pamiątkowych zdjęć.
Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Tromsø
W ostatnich latach tzw. Dark Sky tourism cieszy się coraz większą popularnością. Trudno się temu dziwić. Wystarczy jedno spojrzenie w gwiazdy, aby złapać dystans od codzienności i pozwolić sobie na zasłużoną chwilę wytchnienia.