Wyspy nieznane

Zdajemy sobie sprawę, że gdy napiszemy o tych miejscach to tym samy przyczynimy się do pewnego zmniejszenia ich atrakcyjności w oczach potencjalnych uciekinierów. Jednak są to tak atrakcyjne miejsca, ze nie możemy się oprzeć…

Nad Cieśniną Torresa © iStock

1. Wyspy w Cieśninie Torresa, Australia

Jest ich prawie trzysta na wodach pomiędzy Australią a Papuą Nową Gwineą. Właściwie nie są zagospodarowane turystycznie, choć na niektórych są lądowiska i nawet nieliczne hotele. Ogólnie jest jednak dziko i bezludnie.

Zatoka Kabira na wyspie Ishigaki © iStock

2. Wyspy Yaeyama, Japonia

To wyjątkowo malownicza część archipelagu Riukiu położonego na południe od największych japońskich wysp. Najbardziej znane z nich to Iriomote, Taketomi oraz Ishigaki. Klimaty są tu bardziej podzwrotnikowe. W odróżnieniu od reszty Japonii nie ma tu zbyt wielu mieszkańców, co pozwala wypocząć w niepowtarzalnej atmosferze.

Samotne krzesło na Gawdos © iStock

3. Wyspa Gawdos, Grecja

Wysepka położona 36 km na południe od Krety. To geograficznie najdalej na południe wysunięta część Europy. Praktycznie niezamieszkana. Dobre miejsce na wytchnienie od gwarnej turystycznej Krety.

Ruiny więzienia w Gujanie Francuskiej © iStock

4. Îles du Salut, Gujana Francuska

Najmniejsza w tym niewielkim archipelagu jest Wyspa Diabelska, miejsce dawnej ciężkiej kolonii karnej, wsławiona filmem „Papillon”, z pamiętnymi kreacjami Steve’a McQueena i Dustina Hoffmana. Dziś przybywa się tam w poszukiwaniu dobrowolnego odosobnienia.

Wybrzeże Ulleungdo © iStock

5. Ulleungdo, Korea Południowa

Wulkaniczny skrawek lądu pomiędzy Korea a Japonią. Niby w centrum wydarzeń i na skrzyżowaniu szlaków a jednak miejsce mało znane i rzadko uczęszczane.

Nurkowanie w okolicach wysp Revillagigedo © iStock

6. Archipleag Revillagigedo, Meksyk

Grupa wysepek 300 km na południowy zachód od Półwyspu Kalifornijskiego. Największa z nich to Socorro, Inne większe nazywają się San Benedicto i Clarión. Pozostałe mniejsze wyspy to m.in.: Roca Partida (100 km na zachód od Socorro) i Roca Oneal. Wyspy oprócz personelu baz morskich i stacji badawczych nie są zamieszkane.

Wyspa Świętej Heleny © iStock

7. Wyspa Świętej Heleny

Nie mogło w tym zestawieniu zabraknąć miejsca odosobnienia cesarza Napoleona. Położona jest na Oceanie Atlantyckim, około 1900 km na zachód od południowo-zachodniego wybrzeża Afryki. Na powierzchni 122 km² mieszka tu ponad cztery tysiące  potomków Europejczyków, Azjatów i Afrykanów. Nie ma tu lotniska więc podobnie jak na inną znaną „izolatkę” można tu jedynie dopłynąć statkiem.

Wybierz się w podróż z nami


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?