1. Wyspy w Cieśninie Torresa, Australia
Jest ich prawie trzysta na wodach pomiędzy Australią a Papuą Nową Gwineą. Właściwie nie są zagospodarowane turystycznie, choć na niektórych są lądowiska i nawet nieliczne hotele. Ogólnie jest jednak dziko i bezludnie.
2. Wyspy Yaeyama, Japonia
To wyjątkowo malownicza część archipelagu Riukiu położonego na południe od największych japońskich wysp. Najbardziej znane z nich to Iriomote, Taketomi oraz Ishigaki. Klimaty są tu bardziej podzwrotnikowe. W odróżnieniu od reszty Japonii nie ma tu zbyt wielu mieszkańców, co pozwala wypocząć w niepowtarzalnej atmosferze.
3. Wyspa Gawdos, Grecja
Wysepka położona 36 km na południe od Krety. To geograficznie najdalej na południe wysunięta część Europy. Praktycznie niezamieszkana. Dobre miejsce na wytchnienie od gwarnej turystycznej Krety.
4. Îles du Salut, Gujana Francuska
Najmniejsza w tym niewielkim archipelagu jest Wyspa Diabelska, miejsce dawnej ciężkiej kolonii karnej, wsławiona filmem „Papillon”, z pamiętnymi kreacjami Steve’a McQueena i Dustina Hoffmana. Dziś przybywa się tam w poszukiwaniu dobrowolnego odosobnienia.
5. Ulleungdo, Korea Południowa
Wulkaniczny skrawek lądu pomiędzy Korea a Japonią. Niby w centrum wydarzeń i na skrzyżowaniu szlaków a jednak miejsce mało znane i rzadko uczęszczane.
6. Archipleag Revillagigedo, Meksyk
Grupa wysepek 300 km na południowy zachód od Półwyspu Kalifornijskiego. Największa z nich to Socorro, Inne większe nazywają się San Benedicto i Clarión. Pozostałe mniejsze wyspy to m.in.: Roca Partida (100 km na zachód od Socorro) i Roca Oneal. Wyspy oprócz personelu baz morskich i stacji badawczych nie są zamieszkane.
7. Wyspa Świętej Heleny
Nie mogło w tym zestawieniu zabraknąć miejsca odosobnienia cesarza Napoleona. Położona jest na Oceanie Atlantyckim, około 1900 km na zachód od południowo-zachodniego wybrzeża Afryki. Na powierzchni 122 km² mieszka tu ponad cztery tysiące potomków Europejczyków, Azjatów i Afrykanów. Nie ma tu lotniska więc podobnie jak na inną znaną „izolatkę” można tu jedynie dopłynąć statkiem.