drezno featured.jpg

W naszej podróży po turystycznych rekomendacjach przenosimy się dziś do niemieckiego Drezna i pobliskiej Krainy Łaby. Tuż za miedzą czeka na nas miejsce uwodzące podróżników zapierającymi dech zabytkami. Atrakcje sprawiają, że stolica Saksonii i jej okolice to idealne miejsce na city break. Zanim jednak zarezerwujecie bilety i noclegi, poznajcie Drezno TOP10!

Feniks przycupnął nieopodal granicy

Drezno, z populacją na poziomie nieco ponad pół miliona mieszkańców, nie należy do największych metropolii w Niemczech. Jest za to świetnym argumentem na potwierdzenie tezy, że ilość nie musi mieć wiele wspólnego z jakością, przynajmniej tą turystyczną. Drezno bowiem imponuje swoją zabudową, która magnetyzuje nie tylko polskich turystów. Planując pobyt warto pamiętać, że w lutym 1945 r. pokaźna jego część została zrównana z ziemią przez alianckie bombowce. Praktycznie pozbawione obrony przeciwlotniczej miasto poniosło ogromne straty, a bombardowanie Drezna jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktów końcówki drugiej wojny światowej. Zdecydowana większość figurujących na poniższej liście punktów jest więc rezultatem kompetencji dwudziestowiecznych architektów. Świadomość tego, że spacerujemy wśród wiernie odbudowanych zabytków, które komponują się w harmonijną (no dobrze, mając na uwadze niektóre socrealistyczne budowle, nie zawsze pasującą do siebie) całość, nadaje zwiedzaniu Drezna dodatkowego smaczku.

Panorama Krainy Łaby ©ddpix.de (DML-BY)

Panorama Krainy Łaby ©ddpix.de (DML-BY)

Oprócz zabytków, ogromną zaletą Drezna i Krainy Łaby jest ich bliskie położenie – raptem ok. 110 km od byłego przejścia granicznego w Zgorzelcu. Dzięki temu z powodzeniem można dostać się tam samochodem (ok. 1,5 godziny jazdy od granicy), pociągiem (połączenia z Wrocławia, Jeleniej Góry czy Legnicy), autokarem i oczywiście samolotem. Z polskich lotnisk do Drezna (Dresden International Airport od Śródmieścia dzieli ok. 10 km) nie ma bezpośrednich połączeń. Wprawni poszukiwacze lotniczych okazji z pewnością znajdą dogodne połączenie z przesiadką w przystępnej cenie.

Skoro kwestię podróży mamy już pobieżnie omówioną, sprawdźmy, co należy zobaczyć w Dreźnie. Oto 10 powodów, dla których warto zaplanować sobie city break w szóstym najczęściej odwiedzanym przez turystów mieście w Niemczech.

Zwinger ©Frank Exß (DML-BY)

Zwinger ©Frank Exß (DML-BY)

Kompleks architektoniczny Zwinger

To właśnie od niego rozpoczyna się trasa zwiedzania Drezna w wielu przewodnikach turystycznych. Jeden z symboli miasta został zbudowany pod koniec XVIII wieku na polecenie Augusta II Mocnego. Angielskie bombowce nie oszczędziły barokowego kompleksu, który po wojnie został odbudowany w obecnej formie. Jest tu coś dla ciała i dla ducha. Imponujący, ogólnodostępny dziedziniec jest świetnym miejscem na filiżankę kawy i pokrzepienie się przed dalszym zwiedzaniem. Wnętrza budynku są dostępne po zakupieniu biletu. Znajdują się tam m.in. galerie, w których możemy podziwiać płótna Rubensa, Tycjana czy Rembrandta. W jednym z tamtejszych muzeów znajduje się Madonna Sykstyńska pędzla Rafaela Santiego.

Semperoper ©Frank Exß (DML-BY)

Semperoper ©Frank Exß (DML-BY)

Opera Sempera

Po sąsiedzku z rezydencją Zwinger znajduje się Semperoper. Budynek opery jest równie urzekający jak położony nieopodal pałac. Analogiczna jest także jego historia – oryginalną budowlę z pierwszej połowy XIX wieku, zniszczoną w pożarze (1869 r.) i podczas bombardowań wojennych, odbudowano za czasów NRD. Fasada z wejściem głównym i górującą nad nim mozaiką robią wrażenie nie tylko na melomanach, fanach operetki i wczesnego renesansu włoskiego.

Katedra drezdeńska w trakcie Stadtfest ©Sylvio Dittrich (DML-BY)

Katedra drezdeńska w trakcie Stadtfest ©Sylvio Dittrich (DML-BY)

Drezdeńska katedra Świętej Trójcy

Po drugiej stronie Placu Teatralnego mamy najważniejszy kościół katolicki w mieście. Zbudowana w XVIII wieku świątynia została – a jakże! – zniszczona podczas bombardowań, a jej rekonstrukcję zakończono w latach ’60. W kryptach znajdują się szczątki wielu władców, w tym serce Augusta II Mocnego.

Neumarkt i Frauenkirche ©Frank Exß (DML-BY)

Neumarkt i Frauenkirche ©Frank Exß (DML-BY)

Kościół Marii Panny – Frauenkirche

Drugim ważnym punktem sacrum w Dreźnie jest protestancki Frauenkirche. W jego powojennej rekonstrukcji wykorzystano m.in. kamienie ocalałe po bombardowaniach. Odbudowa miała miejsce dopiero na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku, a ruiny kościoła przez 40 lat były milczącą przestrogą przed konsekwencjami konfliktu. Jasna fasada (przeplatana osmolonymi kamieniami pamiętającymi wojenne zgliszcza), pastelowe wnętrze i ociekające złotem organy przykuwają oko nawet tych osób, które ze sztuką sakralną mają niewiele wspólnego. Wielu turystów do kościoła przyciąga możliwość zwiedzania kopuły, z której rozpościera się piękna panorama Drezna.

Bulwary nad Łabą wieczorem ©Sven Döring (DML-BY)

Bulwary nad Łabą wieczorem ©Sven Döring (DML-BY)

Bulwary Łaby

Trudno mi wyobrazić sobie kilka dni intensywnego zwiedzania galerii, kościołów i pałaców bez chwili wytchnienia na łonie natury. Jej namiastkę można znaleźć nad Łabą. Śródmiejskie nabrzeże rzeki zostało zagospodarowane w sposób przyjazny dla turystów. Jego północną część zajmują rozciągające się wzdłuż rzeki miejskie ogrody.

Großer Garten ©Frank Exß (DML-BY)

Großer Garten ©Frank Exß (DML-BY)

Ogrody Großer Garten

Prawdziwą gratką dla miłośników zieleni będzie Großer Garten ulokowany na południowy wschód od Starego Miasta. Pokaźny park miejski stanowi ziemię obiecaną drezdeńczyków. Dla wielu z nich to idealne miejsce na jogging, spacer czy spotkanie ze znajomymi. Dla turystów to przede wszystkim oaza spokoju na wielkomiejskiej pustyni. W sercu ogrodu znajduje się pałac, a w południowej części parku miejskie ZOO. Podczas spaceru z łatwością natkniemy się na urokliwe kafejki i place zabaw dla dzieci, co czyni to miejsce godnym zapamiętania szczególnie w przypadku wyjazdów z rodziną.

Residenzschloss ©Frank Exß (DML-BY)

Residenzschloss ©Frank Exß (DML-BY)

Rezydencja Wettynów – Residenzschloß

Będąc na Starym Mieście nie sposób pominąć zamku rezydencjonalnego książąt Saksonii, czyli rezydencji Wettynów. Pierwsze elementy jego konstrukcji pamiętają XII wiek, jednak w kolejnych stuleciach była ona intensywnie rozbudowywana. Jego dzisiejszy kształt jest oczywiście rezultatem powojennej rekonstrukcji. We wnętrzach zamku można podziwiać kilka galerii, w tym Zielone Sklepienie z imponującą kolekcją klejnotów, a także Komnatę Turecką, Zbrojownię czy Gabinet Numizmatyczny. Spacerując wokół zamku nie można przeoczyć „muralu” Fürstenzug przy Augustusstraße, na północnej fasadzie pałacu. Długi na kilkadziesiąt metrów „Pochód Władców Saksonii” został namalowany na 25 tys. płytkach ceramicznych. Dodać należy, że ściana przedstawiająca Fürstenzug przetrwał bombardowania.

Ulica Nowego Miasta w Dreźnie ©Moritz Schlieb (DML-BY)

Ulica Nowego Miasta w Dreźnie ©Moritz Schlieb (DML-BY)

Dzielnica Nowe Miasto

Po drugiej stronie Łaby rozciąga się Nowe Miasto. To istny tygiel historii i nowoczesności. Jest tutaj wszystko – począwszy od Muzeum Drezdeńskich Romantyków, poprzez sklepy i butiki, na hipsterskich knajpach kończąc. Nad całością czuwa Złoty Jeździec – czyli posąg wspomnianego już Augusta II Mocnego – datowany na 1734 r. Postać na koniu jest zwrócona plecami do Łaby i Starego Miasta. Drezdeńskie wróble ćwierkają, że król jedną stopą wskazuje Nowe Miasto, a drugą – Polskę.

W Muzeum Transportu ©Dr. Igor Semechin (DML-BY)

W Muzeum Transportu ©Dr. Igor Semechin (DML-BY)

Muzeum Transportu

Spośród wielu muzeów dostępnych w Dreźnie, ja wybrałem się do tego poświęconego transportowi. Podróż w czasie rozpoczyna się tu od etapu przemieszczania się za pomocą rowerów i dorożek, by kolejno odkrywać nowe środki transportu drogowego, lotniczego, szynowego i wodnego. Ta galeria to punkt obowiązkowy dla pasjonatów wszelkiego rodzaju maszyn, modeli i makiet. Oprócz dojrzałych miłośników mechaniki, Muzeum Transportu może też zainteresować najmłodszych. Zebrane eksponaty działają bowiem także na małoletnią wyobraźnię.

Striezelmarkt ©Sylvio Dittrich (DML-BY)

Striezelmarkt ©Sylvio Dittrich (DML-BY)

Jarmark bożonarodzeniowy

Przedświąteczne kramy mają silną tradycję w wielu krajach Starego Kontynentu. Szczególne upodobania w tej materii mają właśnie nasi zachodni sąsiedzi, czego przykładem jest jarmark drezdeński – najstarszy w Niemczech i jeden z najpiękniejszych w całej Europie. Tamtejsi kupcy rozkładają swoje stoiska już w pod koniec listopada, dając turystom wiele szans na sięgnięcie do portfeli. Gwarna atmosfera, imprezy towarzyszące, grzane wino, lokalna strucla i oczywiście świąteczne rękodzieło to tylko główne atrakcje, dla których rzesze gości ściągają co roku na jarmark adwentowy Striezelmarkt.

Winnice w Diesbar-Seußlitz ©Daniel Bahrmann (DML-BY)

Winnice w Diesbar-Seußlitz ©Daniel Bahrmann (DML-BY)

To nie wszystko! Okolice Drezna, czyli urokliwa Kraina Łaby to wspaniałe miejsce na rodzinny wyjazd. Znaleźć tu można wspaniałe, ciągnące się wzdłuż rzeki trasy rowerowe, bajeczny zamek Moritzburg, czy urokliwą Miśnię z górującym nad nią zamkiem Albrechtsburg oraz słynną Manufakturą Porcelany. Kraina Łaby to również Saksoński Szlak Wina, czyli rozległe winnice ciągnące się doliną Łaby od Pirny do Diesbar-Seußlitz, stanowiące gratkę nie tylko dla sommelierów.

Moritzburg ©Arvid Müller (DML-BY)

Moritzburg ©Arvid Müller (DML-BY)

Na koniec warto podkreślić, że Drezno i Kraina Łaby są bardzo przyjazne dla mieszkańców Polski, oprócz świetnego położenia oferują także dużą dostępność polskojęzycznych materiałów dla turystów, a nawet… wybór języka polskiego w miejskich biletomatach! Chętnym na wizytę w Dreźnie polecamy również Dresden Welcome Cards, czyli karty turystyczne umożliwiające wygodne podróżowanie komunikacją miejską oraz liczne zniżki, a nawet darmowy wstęp do wybranych muzeów. Więcej informacji można znaleźć na stronie Dresden Welcome Cards.

Tekst powstał we współpracy z Dresden Marketing GmbH.

Drezno i Kraina Łaby


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?