Co zobaczyć w weekend w Paryżu?
Już nawet krótki wyjazd do stolicy Francji obfituje w moc wrażeń. Zabytki, muzea, trasy śladami największych artystów, liczne wydarzenia kulturalne. Paryż śpi krótko, otwierając się na turystów prawie przez całą dobę. Co zobaczyć w Paryżu przez 2 dni? Symbolem miasta jest wieża Eiffla, z której rozpościera się piękny widok na okolicę. Nie musisz jednak decydować się na wjazd na szczyt budowli. Wieża stanowi piękne tło do zdjęć, zwłaszcza wieczorową porą.
Sprawdź oferty na city break w Paryżu
Zwiedzając Paryż, koniecznie odwiedź Pola Elizejskie. Miejsce to jest nie tylko świadkiem wielu historycznych zdarzeń, ale i najpopularniejszą ulicą Paryża. Mieszczą się tu liczne restauracje i kultowe butiki, choć ceny w obu przypadkach należą do wysokich. Pola Elizejskie ciągną się od Łuku Triumfalnego do Placu Zgody – w trakcie spaceru zobaczysz zatem kilka zabytków.
Paryż na weekend nie może się obejść bez wizyty w historycznej dzielnicy Montmartre. Najważniejszym obiektem jest bazylika Sacré-Cœur. Warto dodać, że stojąc na schodach przed świątynią, znajdujesz się w samym środku jednego z najlepszych punktów widokowych Paryża. I to za darmo.
Będąc w Montmartre, wybierz się też w okolice Moulin Rouge. Słynny kabaret ściąga tłumy turystów z całego świata. Aby zobaczyć show na żywo, należy odpowiednio wcześniej dokonać rezerwacji biletów. Tak naprawdę już samo zobaczenie charakterystycznego szyldu na zewnątrz budynku, jest dla wielu osób atrakcją samą w sobie.
Paryż to także zapierający dech w piersiach Wersal – warto zwiedzić zarówno wnętrze pałacu, jak i jego ogrody. Ile dni potrzeba na zwiedzanie Paryża? Wydaje się, że nawet tygodniowy pobyt okaże się za krótki. Atmosfera miasta wciąga. Chcąc zwiedzić Luwr, musisz przeznaczyć kilka godzin na stanie w kolejce do wejścia.
Na wiele atrakcji bilety kupisz online, sprawdź!
Jeśli planujesz city break w Paryżu, wiele zabytków możesz podziwiać z poziomu łodzi – romantyczny rejs po Sekwanie to rozwiązanie idealne!
Gdzie zjeść w stolicy Francji? Restauracje i kawiarnie w Paryżu
Kuchnia francuska kryje w sobie wiele smakowitych dań i deserów. Kluczowymi pozycjami w menu każdej szanującej się lokalnej restauracji jest m.in. foie gras z kaczki, zupa cebulowa, tatar czy owoce morza. Do tego naleśniki, maślany rogalik lub crème brûlée, czyli słodkie połączenie śmietanki, jajek oraz cukru. Jeśli zależy Ci na szybkiej przekąsce, na dodatek słodkiej, udaj się do najstarszej cukierni w mieście. Stohrer, bo o niej mowa, zachwyci Cię specjałami, które wyglądem przypominają dzieła sztuki, a smakiem… po prostu zachwycają. Kupisz tu tradycyjne słodkości z ciasta francuskiego, jak i najnowsze propozycje cukierników. Adres: 51 rue Montorgueil.
Gdzie zjeść śniadanie w Paryżu? Stolica Francji z pewnością nie może narzekać na brak restauracji czy kawiarni. W Paryżu kawiarnie otwierają się w godzinach porannych, aby podać swym gościom kawę i rogalika lub grzanki z masłem. Zamykają w późnych godzinach wieczornych lub nawet nocnych. Wybór kawiarni potrafi przyprawić o zawrót głowy, dlatego prezentujemy kilka z nich. To crème de la crème, czyli miejsca, gdzie warto iść na kawę w Paryżu, a przy okazji móc skosztować lokalnych specjałów. Ile kosztuje kawa w Paryżu? Wszystko zależy od kawiarni, jak i samego rodzaju kawy. Ceny zaczynają od ok. 2,50-3 euro, a w przypadku najpopularniejszych obiektów rosną do nawet 10 euro.
Wyruszaj z nami do Paryża!
TOP5 – kawiarnie w Paryżu
1. Le Procope – 13 rue de l’Ancienne Comédie Le Procope reklamuje się jako najstarsza kawiarnia w Paryżu. Zabytkowy obiekt powstał w 1686 roku, jednak w trakcie działalności zaliczył małą przerwę. Kawiarnia zajmuje ważne miejsce w historii Paryża. Spotykali się tu przedstawiciele sztuki, inteligencji, politycy – m.in. Napoleon, Diderot czy Rousseau. Le Procope liczy dwie kondygnacje, a jej wystrój przypomina styl francuski z XVIII wieku. Pełno tu antyków, jak i pamiątek po znanych gościach. To, co może Cię zaskoczyć to fakt, że przed kawiarnią nie ma ustawionych charakterystycznych stolików. Kawiarnia ma ukryty taras zewnętrzny, zapewniając gościom oddech od zgiełku miasta. Menu obfituje w lokalne przysmaki. Owoce morza, zupę cebulową, duszone policzki wołowe czy tiramisu.
2. Les Deux Magots – 6 Place Saint-Germain-des-Prés Kawiarnia literacka, w której często przesiadywał m.in. Ernest Hemingway. Do dyspozycji gości jest sporo miejsca na zewnątrz. Możesz rozkoszować się aromatem kawy i spokojnie obserwować życie codzienne mieszkańców. W menu dostępne są m.in. ostrygi, tarte tatin (tarta z jabłkami), ale i kanapki. Kawiarnia cieszy się sporą popularnością, dlatego w godzinach lunchu możesz nie znaleźć wolnego stolika. Jeśli tak się stanie, zerknij na drugą stronę ulicy. Mieści się tam kolejna kultowa kawiarnia – Café de Flore.
3. Café de Flore – 172 Boulevard Saint-Germain-des-Pres Kawiarnia od lat rywalizująca z Les Deux Magots o miano tej najlepszej. Obiekt także ma bogatą historię literacką, a miłośników sztuki zachwyca wnętrze w stylu art deco. Spotykali się tu Jean-Paul Sartre oraz Simone de Beauvoir, obecnie o miejsce przy stoliku pytają turyści, mieszkańcy, jak i celebryci. Lokal wyróżnia się ciekawą kompozycją roślinną nad szyldem, nawiązując do swojej nazwy. Jeśli zastanawiasz się, gdzie zjeść w Paryżu śniadanie, koniecznie tu zajrzyj. W menu znajdziesz takie specjały, jak m.in. grzanki, rogaliki, kanapki czy pyszne kakao. Przy odrobinie szczęścia możesz trafić na odbywające się tutaj odczyty sztuk teatralnych.
4. La Rotonde – 105 Boulevard du Montparnasse To kawiarnia, którą bez problemu rozpoznasz. Czerwone i złote akcenty dominują we wnętrzu, jak i w zewnętrznej części obiektu. Miejsce to zyskało sławę dzięki – nie może być inaczej – słynnym gościom. Przebywał tu m.in. Picasso. Właściciel kawiarni pozwalał płacić mniej zamożnym artystom rysunkami na serwetkach. Zamawiali oni jedną kawę i tworzyli tutaj swoje dzieła. Także dziś chętnie przesiadują tu literaci, muzycy, malarze. Menu kawiarni proponuje m.in. ślimaki, tatara z łososia szkockiego, ostrygi czy pyszne śniadania.
5. Café de la Nouvelle Mairie, 19 rue des Fossés Saint-Jacques A gdyby tak podążyć śladami bohaterki serialu „Emily w Paryżu”? Odwiedź Café de la Nouvelle Mairie. To właśnie tutaj Emily przesiadywała na śniadaniach ze swoją przyjaciółką, zajadając się rogalikami lub popijając niespiesznie lampkę wina. Dzięki produkcji miejsce to cieszy się sporą popularnością, jednak warto się tutaj udać chociażby na szybką kawę. Lokal nie jest zbyt duży, ale wzdłuż chodnika rozstawiono stoliki. Jeśli już jesteśmy przy podróżach śladami postaci z serialu, warto dodać, że fani kultowego filmu „Amelia” mogą poczuć się jak tytułowa bohaterka w Café des Deux Moulins (15 rue Lepic).
Wyruszaj z nami do Paryża!
Francuskie kawiarnie to nie tylko przystanek na kawę, ale przede wszystkim miejsca rozmów lub… samotnie wypijanej lampki wina. Charakterystyczne małe stoliki na zewnątrz umożliwiają obserwacje przechodniów, chłonięcie atmosfery ulic Paryża. Planowane szybkie spotkania przeciągają się często do późnych godzin wieczornych, a nieznajomi ze śniadania umawiają się w tej samej kawiarni na kolację. Ot, francuska kultura kawiarniana. Zdecydowanie warto jej skosztować.