hero europa polnocna.jpg

Kraje nordyckie przyciągają różnorodnością krajobrazów i atrakcji. Znajdziesz tutaj zarówno metropolie, jak i miejsca, które nie zostały tknięte przez człowieka. Zachwycą Cię tutaj bajkowe widoki, ale też atrakcje, które przenoszą w świat bajek. Sprawdź, dokąd wybrać się, aby odkryć magię północnej Europy!

Natura krajów nordyckich jest z pewnością jedną z najbardziej spektakularnych w całej Europie. Morze i góry harmonijnie łączą się tutaj, tworząc zapierające dech w piersiach krajobrazy – spektakularne fiordy, ośnieżone góry, lodowce i wodospady. Północna Europa to nie tylko niezwykłe widoki, ale też świat baśni, legend, mitologii i wierzeń ludowych.

Język trolla, Norwegia © iStock
Język trolla, Norwegia © iStock

Norwegia. Język trolla czy muzeum trolli?

Niezwykłe okoliczności przyrody sprawiają, że górska wędrówka jest jedną z najlepszych form spędzania czasu w Norwegii. Bajkowe widoki możesz podziwiać m.in. na klifie Preikestolen, szczycie Kjerag, a także na Trolltundze, na której chcemy skupić się tym razem.

Język trolla, czy Trolltunga, to półka skalna na wysokości 1180 m zawieszona aż 700 metrów nad taflą jeziora Ringedalsvatnet. Najbliższe lotniska są w Bergen lub Haugesund, a po wylądowaniu warto skierować się do Oddy. Z tej miejscowości dostaniesz się na start ścieżki na Trolltungę w około pół godziny samochodem. Dzięki temu ruszysz na szlak wystarczająco wcześnie. Auto można zostawić na jednym z parkingów. Zaczynając na parkingu P2 w Skjeggedal, czeka Cię 27-kilometrowa wędrówka i aż 800 metrów przewyższenia. Przejście trasy w obie strony powinno zająć 8-12 godzin. Dodatkowy parking P3 znajduje się wyżej, przy Mågelitopp. Trasa z tego punktu wynosi 20 km, zajmuje od 7 do 10 godzin, a do pokonania pozostaje około 320 metrów w pionie. Wędrówka przez ten wysokogórski teren aż do Trolltungi jest długa i wymagająca, ale wynagradzają ją wspaniałe widoki i niemały dreszczyk emocji, gdy postanowisz usiąść tuż nad przepaścią.

Droga trolli w Norwegii © iStock
Droga trolli w Norwegii © iStock

 Bajkowe widoki to nie jedyne, co zachwyca w Norwegii. Podczas pobytu w tym kraju można szybko przenieść się w świat skandynawskiej mitologii, w której przyrody strzegą trolle. Ci mistyczni mieszkańcy Norwegii przebywać mają w wysokich górach, lasach, jaskiniach i fjordach. To właśnie od tych postaci wzięła nazwę sama Trolltunga – a takich miejsc jest jeszcze więcej! Ciekawym miejscem jest Trollstigen, czyli droga trolli – jest stroma, wąska, pełna serpentyn z zakrętami 180° i znaków “Uwaga, trolle!”. Znajdziesz ją pomiędzy Åndalsnes a Valdall. Na wycieczkę wybierasz się z młodszymi podróżnikami? Koniecznie wybierzcie się do oddalonego o 20 km od Oslo parku rozrywki Tusenfryd. Znajdą tam trasę, która jest torem przeszkód przez las wśród figur trolli i innych postaci z bajek. Magię norweskich wierzeń ludowych i stworzeń przybliży Ci jeszcze Muzeum Trolli w centrum Tromsø.

Zanim przejdziesz dalej, sprawdź oferty lotów i noclegów w Norwegii
Para obserwująca zorzę polarną © iStock
Para obserwująca zorzę polarną © iStock

Finlandia: Świat Muminków czy polowanie na zorzę?

Zorza polarna jest jednym z najbardziej pożądanych widoków podczas wyjazdu na północ. Podziwianie różnobarwnych pasm, fal i serpentyn świateł na niebie jest doświadczeniem, które zapamiętasz do końca życia. Finlandia jest doskonałym kierunkiem, jeśli chcesz upolować zorzę.

Nie zawsze można ją dostrzec gołym okiem, jednak im bliżej bieguna, tym bardziej jest to prawdopodobne. W Finlandii największe szanse na natknięcie się na zorzę polarną są w okresie od września do kwietnia w regionie Laponii – najbardziej wysuniętego na północ regionu tego kraju. Leży on w kole podbiegunowym północnym. Najwygodniej będzie urządzić bazę wypadową w Rovaniemi, Kakslauttanen lub Saariselka. Podczas poszukiwania zorzy należy oddalić się od miast, tak aby ich światło nie wpływało na jakość doświadczenia. Trzeba wziąć też pod uwagę, że zimą temperatury w regionie Laponii potrafią spaść nawet do -30 stopni Celsjusza, a poszukiwania tego niezwykłego spektaklu mogą zająć nawet całą noc. Szukasz wygodniejszej opcji, która pozwoli Ci zobaczyć to zjawisko? W ofercie noclegowej znajdziesz wiele górskich chatek, także przeszklonych. Wybór takiego miejsca pozwoli Ci na obserwację zorzy w ciepłym zaciszu na skraju lasu i z dala od miejskich świateł.

Dom Muminków © Pixabay
Dom Muminków © Pixabay

Miłośnicy bajkowych klimatów powinni odwiedzić natomiast miasteczko Naantali, nieopodal którego mieści się park rozrywki Muumimaailma, czyli Dolina Muminków. Zobaczysz tutaj na żywo namiot Włóczykija i błękitny domek pokryty dachem z czerwonej cegły, w którym mieszkały Muminki. Dreszczyku emocji dostarczy zwiedzanie jaskini duszków zwanych Kapelusznikami. Poza tym w parku rozrywki na zwiedzających czekają teatrzyki dla najmłodszych, promenada z muminkowymi pamiątkami oraz same Muminki chętnie pozujące do zdjęć. Najwięcej atrakcji czeka na Ciebie w czerwcu i lipcu. Bilet jednodniowy kupisz za 32 euro od osoby. Dwudniowa wejściówka kosztuje natomiast 46 euro. Zamawiając bilet online z wyprzedzeniem, możesz uzyskać zniżkę. Jak dostać się do Doliny Muminków? Najlepiej lecieć do Turku, skąd na wyspę Kailo, na której znajduje się park, można dojechać autem, pociągiem, autobusem, a nawet taksówką w 40 minut. Z samego Naantali warto wybrać się na krótki rejs łodzią.

Zanim przejdziesz dalej, sprawdź oferty lotów i noclegów w Finlandii
Wodospad Mulafossur, Wyspy Owcze © iStock
Wodospad Mulafossur, Wyspy Owcze © iStock

Dania. Wyspy Owcze czy Legoland?

Wyspy Owcze to archipelag wysp wulkanicznych należący do Danii, który przyciąga przede wszystkim miłośników przyrody. Wyspy Owcze zachwycają widokami – porośniętymi mchem klifami, majestatycznymi wodospadami i otwartym oceanem. To wszystko składa się na baśniowe krajobrazy, które przypominać mogą krainę hobbitów z powieści J.R.R. Tolkiena.

Wodospad Mulafossur, spadający pomiędzy klifami wprost do Atlantyku, jest jednym z najpopularniejszych miejsc na całym archipelagu. Warto udać się też na wędrówkę do latarni morskiej Kallur położonej na północnym krańcu wyspy Kalsoy. Spacer prowadzi przez łagodną grań, co zapewnia panoramiczne widoki na ocean, okoliczne wzniesienia i wyspy. Natomiast na wysuniętej na wschód wyspie Mykines masz największą szansę spotkać maskonury. Wyspy Owcze są kierunkiem, który wciąż pozostaje nieodkryty przez masową turystykę, dlatego możesz liczyć na kameralną atmosferę. Jeszcze więcej czaru dodają im domki, których dachy pokryte są trawą, chroniąc przed nadmiarem wody – bo deszcz pada tu przez około 300 dni w roku! Na Wyspy Owcze dostaniesz się bezpośrednio z Kopenhagi, Paryża, Reykjaviku, Edynburga i Oslo. Pomiędzy wyspami przemieścisz się promem lub… helikopterem, który jest tutaj jednym z podstawowych środków komunikacji.

Miniatura miasta w Legolandzie © Unsplash
Miniatura miasta w Legolandzie © Unsplash

Ostatnim, równie interesującym miejscem, które chcemy Ci przedstawić jest Legoland w Billund. To świat LEGO, w którym z klocków zrobione jest niemal wszystko! Jest tu bardzo kolorowo, niemal bajkowo. Znajdują się tutaj liczne karuzele, kolejki górskie i atrakcje wodne. Dobrą zabawę oferują kolejki takie jak Eagle czy Dragon, rozpędzające się do 65 km/h. Najmłodsi mogą odwiedzić kino 4D, strefę gier Nintendo oraz przelecieć się samolocikiem Lego DUPLO. Koszt samego wstępu do parku na jeden dzień zaczyna się od 48 euro. Jeśli chcesz jednak odwiedzić wszystkie możliwe atrakcje, warto rozważyć bilet dwudniowy, którego cena wynosi około 70 Euro. Dobrym pomysłem jest zatrzymanie się w 4-gwiazdkowym hotelu z pokojami tematycznymi, takimi jak Lego Ninjago, Lego Friends czy Lego Piraci. W zależności od pory roku na terenie parku odbywają się specjalne wydarzenia, parady i przedstawienia. Do Billund dolecisz samolotem w bardzo atrakcyjnej cenie (nawet od 78 zł!) z wielu europejskich miast.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?