Wiedeń

Austria

Przewodnik

Miasto cesarskie

Servus Wiedeń!

Choć Wiedeń od przeszło stulecia nie jest już stolicą rozległego imperium Habsburgów, to cesarskie dziedzictwo i klimat dawnych epok są tu nadal żywe. Wiedeń to wspaniałe pałace i gmachy, okazałe kamienice i kościoły, które przypominają o dawnej randze stolicy Austrii.

Cesarski Wiedeń to nie tylko unoszący się nad miastem duch dawnych czasów, to także miejscowa kultura i sposób bycia mieszkańców. To również nieco niespieszny styl życia. Ta metropolia żyje jednak nie tylko przeszłością, jest przecież jednym z tzw. smart cities, czyli miastem zorientowanym na przyszłość i rozwój nowych technologii.

Największe
atrakcje Wiednia

#1

8-22€

Belweder

Centrum

read-more-icon

#2

15€

Muzeum Historii Sztuki

Centrum

read-more-icon

#3

6-20€

Katedra św. Szczepana

Centrum

read-more-icon

#4

10€

Wieża Dunaju

Centrum

read-more-icon

#5

9€

Opera Narodowa

Centrum

read-more-icon

#6

14€

Pałac Schönbrunn

Centrum

read-more-icon

Co ciekawego znajdziesz w mieście?

W Wiedniu znajdziemy mnóstwo inspirujących miejsc, z pałacem austriackich władców Hofburg na czele. Podczas pobytu w stolicy Austrii warto wstąpić do Austriackiej Biblioteki Narodowej, liczącej aż 650 lat. W barokowym gmachu mieści się ogromna biblioteka, czytelnia oraz muzeum. Na szczególną uwagę zasługuje imponująca kolekcja papirusów, będąca częścią światowego dziedzictwa kulturowego, a także obszerna kolekcja muzyczna zawierająca oryginalne manuskrypty. Spacerując ulicą Berggasse możemy zajrzeć do Muzeum Zygmunta Freuda. W dawnym domu znanego na całym świecie psychoanalityka obejrzymy oryginalny wystrój wnętrz, pierwsze wydania dzieł Freuda oraz legendarną kozetkę (wstęp: ok. 3€). Ciekawą atrakcją miasta jest również znane na całym świecie Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds. Wiedeńska kolekcja mieści się na trzech piętrach budynku. To doskonała okazja do zrobienia sobie zdjęcia z ulubionym idolem (wstęp: ok. 23€).

Polecane miejsca

 • Muzeum Zygmunta Freuda

  KOSZT: 3€

 • Muzeum Madame Tussauds

  KOSZT: 23€

Co zobaczyć w okolicy?

Zaledwie 9 km od centrum Wiednia, na terenie Parku Schönbrunn znajduje się ogród zoologiczny Tiergarten Schönbrunn. Jest to najstarsze ZOO na świecie otworzone w połowie XVIII w. Na jego terenie mieści się również zabytkowy Kaiserpavillon, place zabaw i restauracje. Do ZOO dojedziemy komunikacją miejską. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje ok. 19€, a dla dziecka 9€.

Dzielnica Leopoldstadt słynie z wesołego miasteczka „Prater”, będącego miejscem wypoczynku i rozrywki dla turystów oraz mieszkańców miasta. Nie ma biletów wstępu do parku – płatne są poszczególne atrakcje. Można natomiast zakupić specjalną kartę rodzinną (ok. 19,50€) lub kartę „Adrenalina” (ok. 22€) i korzystać z dodatkowych profitów.

Wiedeń to także winnice, położone na granicy miasta i Lasu Wiedeńskiego. Północno-zachodnie dzielnice, m.in. Grinzing, Heiligenstadt, Nussdorf pełne są lokali z miejscowym winem, zwanych heuringer. Amatorzy winiarstwa mogą poznać tę okolicę dzięki miejskiemu szlakowi turystycznemu nr 5. Podróż z centrum, z okolic Wien Hauptbahnhof (metro albo pociąg oraz autobus ze stacji kolejowej Heiligenstadt lub przystanku Handelskai) zajmuje około 40-50 minut.

Polecane miejsca

 • Tiergarten Schönbrunn

  ODLEGŁOŚĆ: 9 km

 • Grinzing

  ODLEGŁOŚĆ: 9 km

Kuchnia

Wiedeńskie smaki cieszą się uznaniem turystów i zachwycają swą różnorodnością. Jednak znane współcześnie austriackie receptury nie byłyby takie same, gdyby nie bieg historii. W ofercie kulinarnej Wiednia znajdziemy liczne wpływy kuchni węgierskiej, czeskiej czy włoskiej. Wiedeńska kuchnia to z jednej strony niewypowiedziana obfitość prostych, regionalnych specjałów, z drugiej zaś dania wykwintne i eleganckie, nawiązujące do czasów cesarskich. „Cesarski” omlet czy gulasz znaleźć można w niemal każdej restauracji w stolicy.

Austriacy uwielbiają biesiadować. Nie dziwi więc fakt, że w granicach Wiednia znajduje się ok. 700 ha winnic, z których pochodzi m.in. specjalność regionu – Wiener Gemischte Satz. Wytworne wina serwowane są w wiedeńskich restauracjach i knajpach, a także w malowniczych miejscowościach pod Wiedniem, takich jak Nussdorf czy Grinzing, słynących z eleganckich tawern.

Gdzie wpaść?

Tradycyjne restauracje Beisl rozsiane po całym centrum stolicy Austrii oferują wyśmienite posiłki i desery. Dużą popularnością cieszą się fast foody w iście wiedeńskiej odsłonie! Budki z kiełbaskami i burgerami znajdziemy m.in. na Naschmarkt czy Brunnenmarkt. Smakosze słodkości na pewno docenią czekoladziarnię Xocolat, a na pyszną kawę warto wstąpić do eleganckiej kawiarni Cafe Central przy Herrengasse.

Polecane miejsca

Café Central

Griechenbeisl

weather-image

Pogoda i klimat

Wiedeń leży w obszarze klimatu kontynentalnego. W styczniu – najzimniejszym miesiącu w roku – średnia temperatura wynosi od -2°C do 3°C. Śnieg pada tu zwykle od listopada do marca. Nierzadko zdarzają się silne mrozy. Lato w Wiedniu jest ciepłe, czasem upalne. Najwyższa średnia temperatura w najcieplejszym miesiącu lipcu wynosi 25°C. Najbardziej obfite deszcze przypadają na przełom wiosny i lata. Średnia roczna opadów wynosi ok. 600 mm.

Średnia temperatura w dzień

weather-image
sty
lut
10°
mar
16°
kwi
21°
maj
24°
cze
26°
lip
26°
sie
21°
wrz
15°
paź
lis
gru

Średnia temperatura w nocy

weather-image
-2°
sty
-1°
lut
mar
kwi
11°
maj
14°
cze
16°
lip
16°
sie
12°
wrz
paź
lis
-1°
gru
season-bg

Kiedy lecieć?

Ze względu na pogodę najlepiej udać się do Wiednia wiosną i latem, kiedy jest tu najcieplej. Natomiast jeśli nie przeszkadza nam śnieg i niższe temperatury, warto odwiedzić stolicę Austrii w listopadzie i grudniu – wówczas trwa Wiedeński Jarmark Bożonarodzeniowy. Co więcej, na koniec karnawału organizowany jest Opernball – uroczysty bal w Operze Wiedeńskiej, który podobnie jak Koncert Noworoczny co roku przyciąga tysiące turystów z całej Europy i świata.

icon

1h 10 min

Wenecja znajduje się około 450 km od Twojego domu. Lot trwa 1 godzinę i 10 minut

Jak dojechać z lotnisk do centrum miasta?

Lotnisko Wiedeń Schwechat to największy port lotniczy w Austrii, znajdujący się 18 km na południowy wschód od stolicy kraju. Obsługuje ponad 70 linii lotniczych. Jedną z linii latających z Polski do stolicy Austrii jest narodowy przewoźnik – Austrian Airlines. Z lotniska do centrum miasta można dojechać autobusem Vienna Airport Lines bądź taksówką. Czas podróży nie powinien przekroczyć 30 minut. Natomiast najszybciej dostaniemy się do Wiednia pociągiem City Airport Train (CAT). Podróż trwa ok. 16 minut.

Głównym dworcem kolejowym Wiednia jest Hauptbahnhof – najważniejszy i najbardziej nowoczesny punkt kolejowej komunikacji krajowej oraz międzynarodowej. Bez problemu dotrzemy do niego ze wszystkich stacji metra w mieście. Dworzec Hauptbahnhof bezpośrednio łączy się z lotniskiem Schwechat.

Wiedeń
Schwechat
VIE
18

kilometrów od centrum miasta

Autobus

Autobus

8€

25 min

Train icon

Pociąg

12€

15 min

Jak poruszać się po okolicy?

Na komunikację miejską w Wiedniu składa się ponad 120 linii autobusowych, 29 linii tramwajowych i 5 linii metra. Metro kursuje co 15 minut od 5 rano do późnych godzin wieczornych, a w weekendy przez całą dobę. Rozkład jazdy metra jest dopasowany do połączeń miejskiej komunikacji autobusowej. Jednorazowy bilet na przejazd dowolnym środkiem transportu kosztuje ok. 2,40€. Warto kupić 24-, 48- lub 72-godzinny bilet Vienna City Card i korzystać z metra, autobusu i tramwaju bez limitu. Koszt biletu: od 13,90 do 24,90€.

Podróżowanie samochodem w centrum miasta może okazać się problematyczne w związku z korkami i brakiem dostatecznej liczby miejsc parkingowych. Na granicy Wiednia znajdują się parkingi, na których można zostawić auto i przesiąść się do metra lub autobusu. Doskonale rozwinięty system transportu publicznego pozwala szybko i tanio poruszać się po stolicy. Samochód się przyda, jeśli planujemy zwiedzanie dalszych okolic miasta.

Autobus
+
Tram icon

Vienna City Card

13,90€
24 godziny
24,90€
72 godziny

Zobacz więcej

Następny Przewodnik

Berlin

Szukasz konkretnego miejsca?