mediolan featured.jpg

2 dni to za mało, by poznać wszystkie witraże i rzeźby katedry Duomo di Milano. Ale by zobaczyć najważniejsze zakątki Mediolanu i wytańczyć sobie trochę szczęścia na herbie turyńskiego byka – jak najbardziej!

Materiał powstał we współpracy z blogerką Plaamkaa.

W Galerii Vittorio Emanuele II ©Plaamkaa
W Galerii Vittorio Emanuele II ©Plaamkaa

Co zobaczyć w Mediolanie?

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Mediolanie

Katedra św. Marii i Piazza Duomo w Mediolanie

Z lotniska Mediolan Malpensa bez trudu dojechałyśmy autokarem na główny dworzec – Stazione Milano Centrale. Stamtąd dotarłyśmy do centrum miasta – wyjście ze stacji metra Duomo dosłownie przyprawiło nas o zawrót głowy. Pierwsze, co zobaczyłyśmy po wyjściu z podziemi, to TA katedra!

Katedra i choinka na Piazza del Duomo ©Plaamkaa
Katedra i choinka na Piazza del Duomo ©Plaamkaa

Jeden z największych kościołów świata i jeden z najczęściej fotografowanych obiektów. Choć tyle razy widziałyśmy ją na Instagramie, to i tak zrobiła na nas piorunujące wrażenie. Bogate zdobienia i jej majestatyczność w połączeniu z bożonarodzeniowymi ozdobami (w końcu była to połowa grudnia!) sprawiły, że nie mogłyśmy od niej oderwać wzroku. Z miesięcznym wyprzedzeniem wykupiłam bilety na zwiedzanie katedry Duomo di Milano z wjazdem windą na taras widokowy. Nawet nie muszę mówić, czy warto – widok mówi sam za siebie!

Widoki z tarasu na szczycie katedry ©Plaamkaa
Widoki z tarasu na szczycie katedry ©Plaamkaa

Galeria Vittorio Emanuele II

To nie koniec wspaniałych budynków przy Piazza del Duomo. Po lewej stronie placu znajduje się bowiem okazały gmach jednej z najstarszych galerii handlowych na świecie, otwartej w 1867 roku Galerii Vittorio Emanuele II. Charakterystyczny budynek zbudowany na planie krzyża wieńczy ogromna kopuła. Sama galeria pełna jest luksusowych butików najbardziej znanych domów mody oraz drogich restauracji.

Galeria Vittorio Emanuele II ©Plaamkaa
Galeria Vittorio Emanuele II ©Plaamkaa

Pod kopułą znajduje się mozaika z herbem Turynu, przedstawiająca byka. Stara mediolańska legenda głosi, że trzykrotne obrócenie się na pięcie na jego (pardon) genitaliach przynosi szczęście. Oczywiście nie mogłam sobie tego odmówić i sama spróbowałam sprowokować szczęście. Mam nadzieję, że zadziała 🙂

Teatr La Scala

Z Galerią Vittorio Emanuele II sąsiaduje najważniejsza scena operowa Mediolanu, słynna na cały świat La Scala. Dla tego teatru powstawały takie klasyki jak Madame Butterfly Pucciniego. Bilet wstępu obejmuje zwiedzanie tego niepozornego z zewnątrz budynku oraz znajdującej się we wnętrzach ekspozycji muzealnej. Warto przespacerować się tędy również wieczorem, aby zobaczyć klasycystyczną fasadę w rozświetlonej wersji.

Teatr La Scala ©Plaamkaa
Teatr La Scala ©Plaamkaa
Sprawdź, na jakie atrakcje w Mediolanie kupisz bilet online

Castella Sforzesco i Parco Sempione

Spod La Scali ruszyłyśmy w stronę rodowej rezydencji mediolańskich książąt – Zamku Sforzów. Możecie zwiedzić ją od środka lub po prostu zrelaksować się, spacerując po parku Sempione. To jedno z tych miejsc w Mediolanie, które przyciąga zarówno miejscowych, jak i turystów. W ciepłe dni pełno tu ludzi, w grudniu jednak chętnych na wizytę w parku było niewielu.

Zamek Sforzów ©Plaamkaa
Zamek Sforzów ©Plaamkaa

Spacer po Parco Sempione zakończyłyśmy przy Łuku Pokoju – monumentalnej bramie wyznaczającej początek drogi z Mediolanu do Paryża.

Łuk Pokoju ©Plaamkaa
Łuk Pokoju ©Plaamkaa

Zakupy w Mediolanie

Zaliczyłyśmy już wszystkie miejsca, które chciałyśmy zobaczyć. Czas na zakupy! Jak przystało na światową stolicę mody, w Mediolanie znajdziemy mnóstwo luksusowych butików – zwłaszcza w Quadrilatero d’Oro, czyli kwartale ulic Via Montenapoleone, Via Della Spiga, Via Manzoni i Via Sant’Andrea. Jeśli szukacie czegoś bardziej przyjaznego waszym portfelom, zawsze możecie też zajrzeć do sieciówek, które położone są w okolicach Piazza del Duomo.

©Plaamkaa
©Plaamkaa

Jarmark świąteczny

Grudniowa wizyta w Mediolanie to także okazja do zobaczenia mediolańskich jarmarków świątecznych – pełnych rękodzieła i pysznego lokalnego jedzenia. Jeśli szukacie odskoczni na szare listopadowo-grudniowe dni, wyjazd do Mediolanu to doskonały pomysł – zawsze trochę cieplej 😉

Jarmark świąteczny ©Plaamkaa
Jarmark świąteczny ©Plaamkaa

Jedzenie w Mediolanie

Pieczone kasztany

Ciepły, lekko maślany, rozpływa się w buzi. W smaku słodkawy i mocno orzechowy. Jeśli nie próbowaliście jeszcze pieczonych kasztanów, na wycieczce do Mediolanu macie okazję skosztować tego specjału. Osobiście już wcześniej spróbowałam ich w Rzymie i choć nie jestem ich wielką fanką, to jednak polecam przetestować ten smak.

Pieczone kasztany ©Plaamkaa
Pieczone kasztany ©Plaamkaa

Pizza w Mediolanie

Co innego pizza! W Mediolanie wpadnijcie koniecznie do lokalu Pizza Am. Muszę przyznać, że tamtejsza pizza była jedną z lepszych, jakie kiedykolwiek jadłam. Po prostu niebo w gębie! Jak w każdym dobrym lokalu trzeba odstać tam chwilę w kolejce, ale nie warto się zrażać, bo smak wszystko wam wynagrodzi.

Pizza z Pizza Am ©Plaamkaa
Pizza z Pizza Am ©Plaamkaa

Lody

Być w Mediolanie i nie spróbować włoskich lodów to grzech! W tym przypadku zdałyśmy się na ślepy los, czyli weszłyśmy do pierwszej zauważonej lodziarni przy Piazza del Duomo. Czy było warto? Zdecydowanie! (I kto by się przejmował, że to grudzień).

©Plaamkaa
©Plaamkaa

Transport w Mediolanie

Jak poruszać się po Mediolanie? Najlepiej pieszo! Co chwila zauważycie coś, co Was zachwyci, i będziecie chłonąć atmosferę tego miasta. Jeśli Wasz plan zwiedzania jest bardziej wypełniony, możecie poruszać się pomiędzy najbardziej oddalonymi punktami metrem. Dla tych, którzy planują zatrzymać się we Włoszech nieco dłużej, świetnym pomysłem na wycieczkę będzie wynajem auta i wyjazd nad malownicze jezioro Como lub do Werony.

©Plaamkaa
©Plaamkaa

Z kolei z lotniska Malpensa do centrum miasta najlepiej (i najtaniej) dotrzeć autokarem Terravision lub pociągiem Malpensa Express. Bilety można kupić na miejscu lub wcześniej przez internet (i dzięki temu jeszcze zaoszczędzić kilka euro). Protip: nie martwcie się, jeśli spóźnicie się na autokar odjeżdżający o godzinie wskazanej na waszym bilecie. Możecie spokojnie wsiąść do następnego, który przyjedzie zapewne około kwadrans później.

Wypożycz samochód na zwiedzanie Mediolanu i okolic!

Jak zorganizować tani wyjazd do Mediolanu?

Samoloty na płycie lotniska Malpensa ©Plaamkaa
Samoloty na płycie lotniska Malpensa ©Plaamkaa

Wyjazd do Mediolanu wcale nie musi dużo kosztować. My co prawda musiałyśmy się nieco natrudzić, ze względu na rozkład zajęć na studiach mojej siostry, więc leciałyśmy dwiema liniami. Jeśli jednak nic was nie ogranicza, to możecie znaleźć naprawdę tanie bilety lotnicze. Często loty z Polski do Mediolanu kosztują już od 50 zł w dwie strony! Trzeba tylko dobrze poszukać 🙂


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?