hero zadar miasto najpiekniejszych zachodow slonca.jpg

Jakie są nasze pierwsze skojarzenia z Chorwacją? Piękne krajobrazy, ciepłe morze, malownicze wybrzeże i wspaniałe miasta położone tuż nad wodami Adriatyku. Zadar spełnia wszystkie te warunki! Dlaczego nie spróbować czegoś nowego i nie udać się na urlop do tego mniej znanego miasta na dalmatyńskim wybrzeżu?

Słynny angielski reżyser filmowy Alfred Hitchcock w 1964 roku, a więc już jako gwiazda światowego kina, miał powiedzieć o Zadarze, że to miasto o najpiękniejszym zachodzie słońca na świecie. To niesamowity komplement w ustach kogoś, kto doskonale znał ikoniczne widoki Stanów Zjednoczonych. Hitch uznał bowiem, że zadarski zachód bije na głowę nawet ten z Key West na Florydzie!

Pozdrav Suncu i zachód w Zadarze © iStock
Pozdrav Suncu i zachód w Zadarze © iStock

Co warto zobaczyć w Zadarze i okolicach?

Zadar to dość kameralne, choć całkiem spore miasto w Dalmacji. To region znany głównie z popularnych ośrodków turystycznych, np. Makarskiej, a także głównego miasta – Splitu oraz mekki adriatyckich żeglarzy, czyli Trogiru. Dalmacja ma jednak do zaoferowania więcej niż tylko te najbardziej znane miejsca. Tym bardziej, że Zadar posiada międzynarodowe lotnisko, a urodą i liczbą atrakcji niczym nie ustępuje wymienionym wcześniej ośrodkom.

Riva w Zadarze © Paweł Szczepański
Riva w Zadarze © Paweł Szczepański

Spacer po Zadarze

Skoro już zaczęliśmy od zachodów słońca, to niech nasz wirtualny spacer po mieście wystartuje właśnie na Riwie – nadmorskiej promenadzie, skąd można podziwiać nie tylko rozchodzące się nad Adriatykiem, różnokolorowe promienie i cieszyć widokiem morza, ale również… usłyszeć muzykę, skomponowaną przez jego wody! Instalacja Morskie organy to system rur wbudowanych w stopnie nabrzeża, schodzące bezpośrednio do Adriatyku. Woda wpycha w rury powietrze, które przepływając przez cały skomplikowany system staje się dźwiękami niespotykanej morskiej symfonii!

Port i marina w Zadarze © Paweł Szczepański
Port i marina w Zadarze © Paweł Szczepański

Nieopodal, na samym skraju półwyspu, na którym leży centrum Zadaru, znajduje się jeszcze jedna ciekawa instalacja miejska. To Pozdrav Suncu (czyli „pochwała słońca”), umieszczone pod szklanymi płytami panele słoneczne kumulują energię w ciągu dnia, by po zmroku emitować różnokolorowe promienie świetlne! Ale Riwa to nie tylko nowoczesne publiczne atrakcje i wspaniały klimat, to także knajpki i restauracje, gdzie można spróbować lokalnych specjałów oraz zadarskiej specjalności – likieru maraskino!

Kościół św. Donata w Zadarze © Paweł Szczepański
Kościół św. Donata w Zadarze © Paweł Szczepański

Stare miasto i królewska przeszłość Zadaru

Riwa stanowi integralną część zadarskiego starego miasta. To gęsto zabudowany obszar położony na półwyspie i przez to, mimo pewnej dającej się odczuć ciasnoty, bardzo malownicze miejsce. Tutejsze budynki są świadkami długiej i burzliwej historii, pamiętają czasy weneckie i austriackie, gdy Zadar był stolicą zależnego od Cesarstwa Austrii, a później Austro-Węgier, Królestwa Dalmacji. Samo miasto ma swoje początki… w IX wieku p.n.e., co czyni je jednym z najstarszych nadal zamieszkałych miast świata! Swój ostateczny wygląd zadarska starówka zawdzięcza jednak czasom II wojny światowej – wówczas miasto, które po rozpadzie Austro-Węgier cały czas było częścią Włoch, stało się celem alianckich bombardowań. Na szczęście po wojnie zostało odbudowane i dziś można chłonąć jego specyficzny klimat.

Fragment Forum Romanum w Zadarze © Paweł Szczepański
Fragment Forum Romanum w Zadarze © Paweł Szczepański

Stare miasto z pewnością może pochwalić się licznymi zabytkami. Najstarszym z nich są pozostałości miejscowego Forum Romanum, położone między Riwą a romańskim kościołem św. Donata i katedrą św. Anastazji. Tuż obok przebiega główna ulica – Široka. To centrum miejskiego życia i fantastyczne miejsce, by chłonąć tutejszą atmosferę. Polecamy jednak wybrać się tu na spacer o poranku, gdy nie jest tak tłoczno i można w pełni rozkoszować się widokiem okolicznych kamienic i kościołów. Od strony lądu można z kolei podziwiać imponujące weneckie mury obronne z efektowną bramą Porta di Terraferma ozdobioną wizerunkiem Lwa św. Marka – symbolem Republiki Weneckiej, do której Zadar należał ponad pięć wieków. Warto również zajrzeć do tutejszych muzeów – Muzeum Archeologicznego (co nie może dziwić, gdy pomyśli się o… trzydziestowiekowej historii miasta!) oraz Muzeum Iluzji.

Narodni trg w Zadarze widziany z ulicy Širokiej © Paweł Szczepański
Narodni trg w Zadarze widziany z ulicy Širokiej © Paweł Szczepański

Wyspa Pag i nadmorskie kurorty

Ale Zadar to gratka nie tylko dla fanów miejskiej turystyki oraz zwiedzania muzeów i kościołów. Okolice Zadaru z pewnością zadowolą również osoby, które najchętniej wypoczywają nad wodą, a nad widok kamiennych budynków przedkładają kontakt z przyrodą. Tuż obok znajduje się wyspa Pag – z kamienistym krajobrazem, ale również plażami, które wcinają się między skały wchodzące do morza. Nieopodal znajduje się także Biograd na Moru – jeden z najbardziej znanych i najdłużej działających kurortów nad Adriatykiem, który sam w sobie jest także ciekawym i urokliwym miasteczkiem z zabytkowym centrum. Nieopodal znajduje się Pakoštane – również niewielka i urokliwa miejscowość, będąca jednak świetnym miejscem do błogiego wypoczynku nad Adriatykiem lub nad największym jeziorem Chorwacji – Vransko jezero.

Okolice Zadaru © Paweł Szczepański
Okolice Zadaru © Paweł Szczepański

Parki narodowe w okolicach Zadaru

Jeśli chodzi o kontakt z przyrodą oraz podziwianie cudów chorwackiej natury, to wizyta w Zadarze i okolicach także będzie strzałem w dziesiątkę. Kilkadziesiąt kilometrów na południowy wschód od miasta znajduje się bowiem Park Narodowy Krka, w którym można podziwiać malownicze wodospady i kaskady. Z kolei na północ od Zadaru znajdują krasowe kaniony objęte ochroną w ramach Parku Narodowego Paklenica. Te fantastyczne miejsca położone są w górach Welebit, które także są gratką dla miłośników pieszych wędrówek. Ale rzeki i góry w takiej okolicy to przecież nie mogą być jedyne atrakcje przyrody w okolicach Zadaru. Niedaleko znajdują się bowiem wyspy Kornati, które również objęte są ochroną w postaci parku narodowego. Z samego Zadaru można wybrać się na wycieczkę na Kornati statkiem!

Wyspy w okolicach Zadaru © Paweł Szczepański
Wyspy w okolicach Zadaru © Paweł Szczepański

Zadar i okolice mają wiele do zaoferowania, zatem zastanawiając się nad podróżą do Chorwacji, warto wybrać się do tego pięknego dalmatyńskiego miasta!


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?