Kwaśno-słone, z wyrazistą pikantną nutą. Kimchi, bogate w witaminy i cenne minerały, odżywia ciało i umysł. Dokładnie tak, jak syci zmysły podróż po Korei Południowej. Podpowiadamy, o czym musisz wiedzieć przed tą wyprawą. Jedno jest pewne – apetyt na doznania będzie zaspokojony.

Jak dotrzeć do Korei Południowej? Wiza i loty

Dobra wiadomość: nie potrzebujesz wizy, żeby wjechać do Korei Południowej. Od 2023 roku tymczasowo zawieszono także konieczność posiadania K-ETA, czyli elektronicznego potwierdzenia podróży. Jedyne bezpośrednie połączenie lotnicze z Polski oferuje linia lotnicza LOT. Ceny biletów wahają się od 3500 zł do 9000 zł. Niejednokrotnie tańsze połączenia przesiadkowe z Polski oferuje natomiast Lufthansa, Quatar Airways czy Emirates (nawet od 2300 zł). Po 11-godzinnej podróży lądujesz w Seulu. Co dalej?

Sprawdź oferty lotów do Korei Południowej
© Korea Tourism Organisation
© Korea Tourism Organisation

Seul – co warto zobaczyć?

6 parków rozrywki, 115 muzeów, 240 galerii sztuki, 290 świątyń, 1500 hoteli, 80 tysięcy restauracji i 14 milionów turystów rocznie. To właśnie Seul, miasto-gigant! 

Pałac Gyeongbokgung

Pałac Gyeongbokgung, z architekturą znacząco odróżniającą się od nowoczesnych budynków, oferuje fascynującą podróż w głąb tradycji. Wieczorem pałac ożywa w blasku świateł, co sprawia, że rozległe dziedzińce i piękne ogrody stają się jeszcze bardziej klimatyczne. 

© Korea Tourism Organisation
© Korea Tourism Organisation

Tradycyjny koreański rynek Gwangjang

Liczne kolory, aromaty i smaki potrafią obudzić tutaj wszystkie zmysły. Można spróbować różnorodnych lokalnych przysmaków, takich jak bindaetteok (placki z mungo), tteokbokki (kleik z ryżu w pikantnym sosie) i makgeolli (tradycyjny ryżowy napój alkoholowy), a także przyjrzeć się codziennemu życiu Koreańczyków. 

Dzielnica Myeongdong

Czyli tam, gdzie targowanie się jest na porządku dziennym. Ta modna dzielnica jest pełna stylowych hoteli (często tematycznych), sklepów, butików, restauracji i kawiarni. Myeongdong jest znane z dynamicznego życia nocnego i tętniącej energią atmosfery. Cieszy się też popularnością wśród miłośników k-popu ze względu na dużą ilość sklepów z merchem koreańskich zespołów. 

© Korea Tourism Organisation
© Korea Tourism Organisation

Park Namsan

Z wieży N Seoul, znajdującej się na szczycie góry Nansan, można podziwiać 360-stopniową panoramę stolicy. Można tam dotrzeć pieszo lub kolejką linową. Ruch samochodów w okolicach parku Nansan jest ograniczony, aby miejsce pozostało zielone i czyste. Dzięki temu spacery po parku pozwalają w pełni cieszyć się roślinnością i podziwiać piękno natury w samym centrum koreańskiej metropolii.

© Korea Tourism Organisation
© Korea Tourism Organisation

Jak przemieszczać się po Seulu?

Głównym środkiem transportu jest metro i autobusy, które obejmują niemal każdy zakątek Seulu i sąsiednich miast. Swobodne zwiedzanie i ekologiczne, a zarazem budżetowe, poruszanie się po stolicy umożliwiają rowery miejskie, które są dostępne na stacjach rozsianych po całym mieście.

Karty transportu publicznego T-money, Cashbee lub Railplus można zamówić wcześniej i odebrać już od razu po przylocie na lotnisku. Są to karty przedpłacone, dzięki którym poruszanie się po największych miastach Korei jest łatwe i przyjemne. Można nimi płacić za transport miejski, taksówki, parkingi a nawet zakupy. Co ciekawe przed powrotem z wakacji można także z łatwością odebrać niewykorzystane środki w formie gotówki. 

© Korea Tourism Organisation
© Korea Tourism Organisation

Cuda natury – co zobaczyć?

Pierwsze skojarzenia z Koreą Południową to najczęściej wielkie metropolie i nowe technologie. Mniej osób wie, że ten niewielki kraj posiada aż 21 parków narodowych i ok. 3000 wysp wulkanicznych! 

Czedżu – wyspa bogów

Największa koreańska wyspa określana mianem “wyspy bogów” czy “koreańskich Hawajów”, szczególnie popularna wśród par obchodzących miesiąc miodowy. Można tu odwiedzić Park Narodowy Hallasan, gdzie znajduje się najwyższy szczyt Korei Południowej. Z kolei rajskie plaże jak Hyeopjae Beach czy Jungmun Beach przyciągają turystów spragnionych relaksu i kąpieli słonecznych. 

© Korea Tourism Organisation
© Korea Tourism Organisation

Park Narodowy Bukhansan

Strome, skalne wierzchołki wyłaniają się za każdym zakrętem, a w oddali słychać tylko śpiew ptaków i szum drzew kołyszących się na wietrze. Spacerując po szlakach, łatwo trafić na buddyjskie świątynie (jak świątynia Bukhansanseongsa), które są prawdziwą oazą spokoju i duchowego wyciszenia. 

Góra Seoraksan

Jesienią jej zbocza pokrywają się żółto-czerwonymi odcieniami, przez co to właśnie wtedy najlepiej wybrać się na malowniczą wyprawę na jej szczyt (1708 m.n.p.m.). Różnorodne szlaki turystyczne za każdym zakrętem odkrywają coraz to nowe widoki – na wodospady, klify i krystalicznie czyste strumienie na tle jesiennych kolorów.

Sprawdź oferty noclegów w Korei Południowej
© Korea Tourism Organisation
© Korea Tourism Organisation

Jak przemieszczać się po kraju?

Pociągi osiągają tutaj prędkość do 305 km/h i są uznawane za niezawodne i punktualne. Nic dziwnego, że zdecydowanie najczęściej wybieranym środkiem transportu międzymiastowego jest linia kolejowa KTX (Korean Train Express). W Korei obowiązuje prosta zasada, że im wolniejszy pociąg tym tańszy bilet. Śmiganie po Korei ułatwią aplikacje Kakao Map i Naver dlatego, że Google Maps nie pokazuje tras pieszych. W Korei działa również bezzałogowa linia kolei lekkiej U-LINE, która codziennie obsługuje pasażerów w pełni automatycznie bez ludzkiego personelu! Natomiast promy są powszechnie używane do przemieszczania się między wyspami, takimi jak Czedżu, Ulleungdo czy Geoje. 

Koreańska kuchnia – czego trzeba spróbować?

Wyraziste jajangmyeon czy chrupiące bulgogi to tylko wstęp do bogatej w smaki kuchni koreańskiej. Różnorodność potraw i składników to coś, co może przekonać tych niezdecydowanych. Ciekawa tradycja spożywania posiłku to także koreańskie BBQ, czyli grill wbudowany w środek stołu jadalnego, do którego zasiada się wspólnie i biesiaduje. 

Kimchi, czyli koreańska kiszona kapusta

Kwaśne i pikantne kimchi to źródło wyrazistego smaku. Nazwa “kimchi” odnosi się do potrawy ze sfermentowanych warzyw, która znana jest już od czasów starożytnych. Obecnie w Korei i w innych krajach azjatyckich istnieje do kilkuset wersji tej specyficznej potrawy!

Korean Fried Chicken 

To absolutny szlagier azjatyckiego fast foodu, czyli kurczaki podwójnie smażone w sosie słodko kwaśnym z lekką i chrupiącą skórką bez zbędnej soli i innych niezdrowych dodatków. Polacy pokochali kubełki panierowanych kurczaków znanych z amerykańskich filmów. Dlaczego podobnie nie miałoby być z południowokoreańskim odpowiednikiem? 

© Korea Tourism Organisation
© Korea Tourism Organisation

Bibimbap

To nic innego jak proste połączenie słów “bibi” (mieszany) oraz “bap” (ryż), które oznacza zdrowy i kolorowy bowl z ryżem, warzywami, jajkiem i wołowiną. Przepis zwieńczony specjalnym sosem, którego podstawą jest sfermentowana, ostra paprykowa pasta gochujang.

W niektórych restauracjach może zaskoczyć Cię, że Twoje zamówienie przyjmie i dostarczy robot. Korea Południowa ma najwyższą gęstość robotów na świecie. Ich wykorzystanie wśród obsługi restauracji z 50 w 2019 r. urosło do zawrotnych 3000 obecnie. W południowokoreańskiej rzeczywistości roboty często uczestniczą w procesie obsługi klienta. Dobrym przykładem jest robot Dilly Plate (Rewelacyjny Talerz), który przez jakiś czas robił furorę, jako kelner oddziału Pizza Hut w Seulu.

© Korea Tourism Organisation
© Korea Tourism Organisation

Jak płacić?

Szacuje się, że już prawie 70% Koreańczyków płaci za pomocą telefonu. Korea Południowa posiada jeden z najbardziej zaawansowanych systemów płatności mobilnych na świecie. Naver Pay i Kakao Pay to dwie najpopularniejsze opcje, które umożliwiają użytkownikom dokonywanie płatności za pomocą smartfonów. Możliwe jest też korzystanie z kart kredytowych, takich jak Visa i Mastercard. Płatność gotówką jest jednak wciąż powszechna w mniejszych sklepach, straganach i na lokalnych ryneczkach. 

Jak korzystać z Internetu?

Hotspoty można spotkać wszędzie – w każdym mieście, od przystanków autobusowych, przez tradycyjne targowiska, budynki publiczne aż po obiekty socjalne. Przykładowo, w Busan, największym portowym mieście Korei Południowej wdrożono łącznie już prawie 5000 bezpłatnych publicznych hotspotów Wi-Fi.

Jeśli potrzebujesz stałego dostępu do Internetu podczas pobytu w Korei Południowej, istnieje możliwość wynajęcia przenośnego urządzenia Wi-Fi, znanego jako „pocket Wi-Fi” lub „portable Wi-Fi”. Można je wypożyczyć na lotniskach, w centrum miasta lub przez Internet. Dodatkowo, operatorzy telekomunikacyjni oferują specjalne karty SIM dla turystów. Kupisz je na lotniskach, w centrach handlowych lub u dostawców usług komórkowych.

The article was created in cooperation with Korea Tourism Organization

Imagine Your Korea logo.jpg

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?