Niewielki kraj wciśnięty między Zatokę Perską a Pustynię Arabską to wciąż dla wielu turystów terra incognita. Bazując na powszechnych skojarzeniach: szejkowie, pustynie i wieżowce, uznajemy Katar za Dubaj bis. Tymczasem to nie tylko onieśmielający luksusem kurort. W Katarze odnajdą się również miłośnicy kultury i sportu.

Na niewielkiej powierzchni znajdziemy nowoczesne wieżowce, ośrodki sportowe, luksusowe sklepy, muzea czy pomysłowo zaprojektowane sztuczne wyspy. Od liczby atrakcji może zakręcić się w głowie, dlatego wybraliśmy 3 – naszym zdaniem – warte zobaczenia w pierwszej kolejności. Zapraszamy do wspólnej podróży.

Perłowa Wyspa – 4 km² luksusu

Dawniej w tym miejscu nurkowano, by poławiać perły. Dziś powstała tu jedna z najbardziej fascynujących wysp na świecie, która tak samo jak niegdyś perły stała się symbolem luksusu. Wyobraź sobie 31 wieżowców i trzy dzielnice, gdzie na każdym kroku możesz spełniać swoje zachcianki: najlepsza kuchnia, doskonała rozrywka i sklepy najbardziej prestiżowych marek w budynkach zadziwiających architekturą.

Perłowa wyspa w Doha
Perłowa wyspa w Doha © Visit Qatar

Perłowa Wyspa bywa nazywana także Riwierą Arabską. Została podzielona na trzy części. Qanat Quartier to katarska Wenecja, pełna kanałów, mostów i kolorowych budynków. Urokliwe alejki możesz zwiedzać spacerem, a zrelaksujesz się w jednej z wielu klimatycznych kawiarni.

Porto Arabia to nowoczesna dzielnica śródziemnomorska. Można tu podziwiać najbardziej luksusowe jachty na świecie. Miejsce słynie ze świetnych, różnorodnych restauracji. Uliczne budki z jedzeniem, kawiarnie z lodami o smaku szafranu i restauracje serwujące międzynarodową kuchnię zadowolą wielbicieli oryginalnych smaków. W Medina Centrale odpoczniesz w pięknie urządzonych ogrodach, a Twoje dzieci wyszaleją się na atrakcyjnych placach zabawach. Jeżeli masz ochotę, zrobisz zakupy w ekskluzywnych butikach.

Perłowa Wyspa znajduje się niedaleko West Bay, centrum biznesowego Doha, Wioski Kulturalnej Kataru i Lusail. Dojedziesz tam samochodem lub taksówką (z lotniska zajmie Ci to zaledwie pół godziny).

Wnętrze Narodowej Biblioteki Kataru
Wnętrze Narodowej Biblioteki Kataru © Visit Qatar

Narodowa Biblioteka Kataru – nowoczesny świat książki

Jest takie miejsce, w którym futurystyczne rozwiązania stały się domem dla tradycji i dziedzictwa kulturowego. Narodowa Biblioteka Kataru to absolutnie wyjątkowe miejsce, nie tylko dla moli książkowych i naukowców. Budynek został zaprojektowany w oryginalny sposób, tak by sprawiać wrażenie dwóch złożonych kartek papieru. Szklana fasada zapewnia przenikanie światła dziennego, zapewniając doskonałe warunki do czytania i rozmów.

Narodowa Biblioteka Kataru to jednak nie tylko setki tysięcy regałów, wkomponowanych w przestrzeń i wypełnionych książkami. To także środowisko nauki, zabawy i nowoczesnych rozwiązań. W Bibliotecznej Stacji Innowacji poznasz tajniki fotografii, wideo, projektowania, edycji dźwięku czy drukowania 3D. Na terenie biblioteki funkcjonuje też Laboratorium Cyfryzacji oraz Konserwacji, pozwalające na udostępnianie zbiorów oraz odnawianie i zabezpieczanie cennych pozycji.

Narodowa Biblioteka Kataru
Narodowa Biblioteka Kataru © Visit Qatar

W sali technologii znajdziesz 16 stanowisk komputerowych, wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt i oprogramowanie. Biblioteka oferuje wydzielone strefy dla dzieci, dorosłych i młodzieży. Na terenie obiektu są organizowane wydarzenia w przestronnych salach z doskonałym oświetleniem, nagłośnieniem, ekranem ledowym i dźwiękochłonnymi zasłonami. Odbywają się tu konferencje i spotkania naukowe. Narodowa Biblioteka Kataru to most łączący przeszłość z przyszłością. Takich miejsc nie ma wiele na świecie, tym bardziej warto je zobaczyć na własne oczy, przekonując się, że Katar to ważny ośrodek kulturalny.

Aspire Zone – katarska świątynia sportu

Zaledwie kilka minut od centrum Dohy znajdziesz się w prawdziwej świątyni sportu. Aspire Zone, znana również jako Doha Sports City, to kompleks sportowy położony w dzielnicy Baaya w Al Rayyan na obszarze 2,5 km². Czego tam nie ma! Nowoczesne obiekty sportowe, akademia treningowa, dwa pięciogwiazdkowe hotele, a nawet szpital medycyny sportowej i centrum badań nad murawami.

Widok na Torch Doha nocą
Widok na Torch Doha nocą © Visit Qatar

Spokoju ducha można szukać na zielonych alejkach w Aspire Parku. Można tu uprawiać jogging, odpoczywać nad jeziorem (jednym zbiornikiem tego typu w Katarze!) z widokiem na Aspire Tower, najwyższy katarski budynek, czy korzystać z bogatej oferty butików, kawiarni i restauracji. W parku czeka na Ciebie wyjątkowa kolekcja egzotycznych drzew sprowadzonych z całego świata. 

Z hotelu Torch Doha do centrum handlowego Villaggio Mall przejdziesz specjalnym tunelem, który powstał  z recyklingowej stali ze starego mostu Ras Abu Aboud w Doha w Katarze. Na terenie Aspire Zone znajduje się też Ladies Club. Na trzech poziomach każda z pań znajdzie idealne warunki do uprawiania sportu dopasowanego do swoich potrzeb i możliwości. Do centrum bez przeszkód dotrzesz autobusem, taksówką, metrem lub samochodem.

Od zatopionych w zieleni alejek po futurystyczne biblioteki, Katar wykracza poza stereotypy, stając się prawdziwym odkryciem dla tych, którzy tylko zdecydują się podjąć decyzję — i wyruszyć w podróż. 

Artykuł powstał we współpracy z Visit Qatar


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?