hero szwajcaria miasta ktore warto odwiedzic.jpg

Nie kojarzysz Szwajcarii z wakacyjnym wypoczynkiem? Niesłusznie! To idealne miejsce na urlop – krótszy i dłuższy. Wybierz się do miejscowości położonych nad jeziorami z krystalicznie czystą wodą, w której odbijają się alpejskie szczyty. Piękna pogoda, soczysta zieleń, nieskażona przyroda i kulturalne rozrywki gwarantowane. Co robić w wakacje w Zurychu, Lucernie i Lugano? Podpowiadamy!

Szwajcaria większości osób kojarzy się z najsłynniejszymi bankami, zegarkami, scyzorykami, serami czy czekoladami świata. Ale kraj ten jest także świetnym miejscem na wakacyjny urlop i oferuje wszystko, co niezbędne podczas wypoczynku. Znajdziesz tu wspaniałą przyrodę, przyjazny klimat, rozbudowaną infrastrukturę turystyczną, smaczną lokalną kuchnię i przepiękne krajobrazy. Sprawdź, jakie atrakcje czekają na Ciebie w miastach położonych nad jeziorami – Zurychu, Lucernie i Lugano.

Na starym mieście w Zurychu © iStock

Na starym mieście w Zurychu © iStock

Zurych na weekend – kulturalna przygoda

Największe miasto Szwajcarii słynie z licznych muzeów i galerii sztuki. Nawet jeśli planujesz zwiedzić Zurych w 48 godzin, wybierz się do kilku z nich. Których? Polecamy Landesmuseum Zürich, muzeum zegarów Uhrenmuseum Beyer, galerię sztuki Kunsthaus Zurich czy otwarte w zeszłym roku muzeum czekolady – Schokoladenmuseum der Schweiz. Must see jest też Stare Miasto.

Widok z rzeki Limmat na zabytkowe kamienice i katedrę w Zurychu © iStock

Widok z rzeki Limmat na zabytkowe kamienice i katedrę w Zurychu © iStock

Daj się ponieść i chłoń atmosferę klimatycznych uliczek oraz urokliwych placów z fontannami, których jest tu około 1200! Spoglądaj też do góry – na wieży kościoła św. Piotra zobaczysz zegar z tarczą o średnicy aż 9 metrów, a w oknach kościoła Fraumunster witraże zaprojektowane przez Marca Chagalla. Spacerując Bahnhofstrasse, słynną ulicą Zurychu, ciągnącą się od zabytkowego dworca kolejowego, podziwiaj butiki lokalnych, a również tych najbardziej znanych marek.

Rapperswil nad brzegiem Jeziora Zuryskiego © iStock

Rapperswil nad brzegiem Jeziora Zuryskiego © iStock

Wakacje w Zurychu – blisko natury

Dzięki temu, że Zurych położony jest nad Jeziorem Zuryskim oraz rzekami Limmat i Sihl, stanowi świetny kierunek na letni wypoczynek. Możesz wybrać się w rejs, obserwując malownicze krajobrazy. Wolisz aktywny odpoczynek? W Zurychu rozrzucone wzdłuż brzegów jeziora i rzek są naturalne kąpieliska. Wstęp na najstarsze z nich – Flussbad Unterer Letten czy na basen na rzece Limmat Au-Höngg jest bezpłatny! Za symboliczną opłatą wejdziesz na przykład na plażę Tiefenbrunnen czy na kąpielisko Utoquai lub Enge. Planujesz wycieczkę za miasto? Postaw na urokliwe Rapperswil – miasto róż, winnicę Höcklistein czy wysepkę Ufenau. Panoramę okolicy zobaczysz z punktu widokowego na górze Uetliberg.

Mamy najlepsze oferty lotów, hoteli i city breaków w Zurychu

Stare miasto w Lucernie i Kapellbrücke © iStock

Stare miasto w Lucernie i Kapellbrücke © iStock

Lucerna – Szwajcaria w pigułce

Lucerna to bez wątpienia turystyczna perła Szwajcarii. Położona nad Jeziorem Czterech Kantonów, rzeką Reuss i u stóp góry Pilatus, zachwyca widokami i możliwościami aktywnego spędzenia czasu. Warto przyjechać tu zwłaszcza latem, aby skorzystać z naturalnych kąpielisk nad jeziorem z krystalicznie czystą wodą. Najbardziej popularne są Strandbad Lido, Seebad Lucerne i Ufschötti, ale oficjalnych basenów i plaż jest tu dużo więcej. Przy każdym z takich miejsc znajdziesz bary i restauracje, a także trawnik, na którym można zorganizować piknik i poczuć się jak mieszkaniec Lucerny. Po południu wybierz się na rejs zabytkowym parowcem wiosłowym po jeziorze i podziwiaj Lucernę skąpaną w promieniach zachodzącego słońca. Nie zapomnij aparatu!

Kościół św. Leodegara w Lucernie © iStock

Kościół św. Leodegara w Lucernie © iStock

Lucerna – alpejski raj

Od wodnych aktywności wolisz górskie wycieczki? Okolica obfituje w trasy trekkingowe i wspinaczkowe z widokami zapierającymi dech w piersiach. Wybierz się na wiszący most TITLIS Cliff Walk i poczuj adrenalinę, krocząc 500 metrów nad ziemią na wysokości ponad 3000 metrów n.p.m. Lubisz ruch? Przejdź chociaż jeden z etapów nowej trasy trekkingowej Tell-Trail. W sezonie letnim, możesz też wjechać kolejką linową na Stanserhorn i zjeść kolację w obrotowej restauracji na szczycie góry. Pamiętaj o rezerwacji!

Widok ze szlaku na Pilatus © iStock

Widok ze szlaku na Pilatus © iStock

Podróżujesz do Lucerny z dziećmi? Wybierzcie się na masyw górski Pilatus, do największego w Szwajcarii parku linowego Fräkmüntegg słynącego z rozciągającej się z stamtąd panoramy. Możecie też wjechać najbardziej stromą kolejką linową na świecie do wioski Stoos, a następnie udać się pieszo lub wjechać wyciągiem krzesełkowym na taras widokowy Fronalpstock. Widać stamtąd dziesięć jezior i niezliczone alpejskie szczyty!

Zobacz nasze najlepsze oferty noclegów w Lucernie

Panorama Lugano © iStock

Panorama Lugano © iStock

Lugano – jezioro jak z bajki

Nazywane miastem parków, kwiatów i willi Lugano jest jednocześnie trzecim pod względem wielkości centrum finansowym Szwajcarii. Codziennością są tu więc zarówno wielomilionowe transakcje w licznych bankach, jak również spacery nad brzegiem zachwycającego jeziora o takiej samej nazwie jak miasto. Historyczne centrum miasta – dzięki zakazowi ruchu samochodów – sprzyja podziwianiu zabytkowej architektury lombardzkiej i odpoczynkowi przy kawiarnianych stolikach. Spokoju nie zabraknie także w licznych parkach z subtropikalną roślinnością, np. Parco Civico czy Belvedere Gardens nad jeziorem. Wśród zieleni znajdziesz tam również nowoczesne rzeźby. Uważasz, że sztuki nigdy dość? Wybierz się do Museo Cantonale d’Arte, aby podziwiać dzieła malarzy takich jak Klee, Renoir i Degas.

Park nad brzegiem Lago di Lugano © iStock

Park nad brzegiem Lago di Lugano © iStock

Lugano – Szwajcaria, jakiej nie znasz

W położonym tuż przy granicy z Włochami Lugano latem panują przyjemne temperatury sprzyjające nie tylko relaksowi w cieniu drzew oliwnych, ale też górskim wędrówkom. Celów wycieczek z pewnością nie zabraknie! Wybierz się na Monte San Salvatore, Monte San Giorgio, Monte Generoso lub Monte Brè i zobacz z góry jezioro oraz najpiękniejszą panoramę w tej części Szwajcarii. Po drodze zatrzymaj się w tradycyjnych alpejskich wioskach, np. Brè lub Carona, aby zobaczyć z bliska przykłady typowej dla tych okolic architektury. Chcesz spojrzeć na miasto z perspektywy wody? Wybierz się w rejs statkiem wycieczkowym lub wynajmij łódkę. Panoramę możesz również podziwiać podczas wycieczki rowerowej trasą prowadzącą dookoła Lago di Lugano – zarówno po szwajcarskiej, jak i włoskiej stronie.

Lago di Lugano i Monte San Salvatore © iStock

Lago di Lugano i Monte San Salvatore © iStock

Mamy najlepsze oferty lotów i noclegów w Lugano

Widzisz już siebie na pokładzie jednego ze statków wycieczkowych, podczas podziwiania panoramy z górskich szczytów czy relaksu nad brzegiem jeziora? Nie czekaj i już teraz rezerwuj bilety lotnicze do Szwajcarii!

Artykuł powstał we współpracy z Ambasadą Szwajcarii.


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?