Przez ten słynący z pięknych miast kraj przebiegał słynny Jedwabny Szlak, co odzwierciedla zachowane dziedzictwo kulturowo-architektoniczne. Kraina lepioszek, kolorowych strojów ludowych, płowu i trzech magicznych miast to idealna opcja dla Ciebie, jeśli szukasz mniej popularnych, egzotycznych miejsc!

Uzbekistan – informacje praktyczne

Uzbekistan to środkowoazjatycki kraj ze stolicą w Taszkencie, sąsiadujący z państwami takimi jak: Afganistan, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Turkmenistan. Do Uzbekistanu najłatwiej dolecieć do Taszkentu ze Stambułu tureckimi liniami Turkish Airlines. Nie ma bezpośrednich lotów z Polski. Wszystkie znaki na niebie wskazują jednak, że jest tylko kwestią czasu, aby tani przewoźnicy lotniczy, jak Ryanair czy Wizzair otworzyli nowe połączenie lotnicze do Samarkandy.

Uzbekistan - Kobiety na bazarze, sprzedające tradycyjne pieczywo
Kobiety na bazarze, sprzedające tradycyjne pieczywo © iStock

Wybierając się do Uzbekistanu warto pamiętać o tym, że panuje w nim surowy kontynentalny klimat, dający o sobie znać szczególnie w sezonie letnim, gdy temperatury sięgają nawet 45 stopni. Podróż najlepiej zaplanować na wrzesień-październik lub wczesną wiosną. Zdecydowaną większość Uzbekistanu zajmuje równina, 20% powierzchni stanowią góry i przedgórza. Najwyższym szczytem jest Hazrat Sulton osiągający wysokość 4634 m n.p.m. Ewenementem w skali światowej jest niezwykle urodzajna Kotlina Fergańska, należąca administracyjnie do 3 krajów: Uzbekistanu, Kirgistanu i Tadżykistanu.

Wieża telewizyjna w Taszkencie
Wieża telewizyjna w Taszkencie © iStock

Najnowocześniejsza stolica Azji Środkowej?

Taszkent to wielkie, gwarne miasto, które może śmiało rywalizować z Nursułtan o miano najnowocześniejszego w Azji Środkowej. Nie jest tak starym tworem, jak Samarkanda, Buchara czy Chiva. Miasto zostało wybudowane praktycznie od podstaw po trzęsieniu ziemi z 1966 roku. Wstrząs o sile 5 stopni w skali Richtera praktycznie zmiótł miasto z powierzchni ziemi.

Piękna, tradycyjna porcelana
Piękna, tradycyjna porcelana © iStock

Sprawdź atrakcje w Taszkencie i okolicy

Taszkent to miasto zielone – aż 35% powierzchni miejskiej zajmują ogrody, skwery i parki. Dużą atrakcją stolicy jest metro składające się z 3 linii i 29 stacji o łącznej długości prawie 36 kilometrów. System podziemnej komunikacji wybudowano pod koniec lat 70-tych jeszcze za czasów Związku Radzieckiego. Wieża telewizyjna w Taszkencie o wysokości 375 metrów jest najwyższym budynkiem w Azji Środkowej i jedną z najwyższych wież na świecie. W Taszkencie warto przejść się na bazar Chorsu, którego historia sięga lat 20-tych ubiegłego stulecia. Zlokalizowany w ścisłym centrum uzbeckiej stolicy targ, jest barwnym elementem wielkomiejskiego życia stolicy. W Uzbekistanie bazary pełnią ważną funkcję życia społeczno-handlowego, gromadząc codziennie tłumy przedsiębiorczych mieszkańców.

Klasyczne uzbeckie stroje © iStock

Opuszczony port morski Mujnak

W Uzbekistanie znajduje się jedno z najbardziej intrygujących miejsc w kontynentalnej części Azji. To dawny port nad Jeziorem Aralskim, które od dekad wysycha tworząc surowy klimat ciągnącej się aż po horyzont popękanej i wysuszonej przestrzeni. Mujnak to miasto na północy autonomicznej republiki nazywanej Karakałpacją. Niegdyś liczący się regionalnie port morski, a obecnie miasto-widmo położone 150 km od wybrzeża na środku Pustyni Aral-kum. Ze względu na postapokaliptyczny klimat współcześnie miejsce dla największych muzycznych festiwali elektronicznych w Azji Środkowej.

Bezkres natury w Uzbekistanie
Bezkres natury w Uzbekistanie © iStock

Główną atrakcją miasta jest armada rdzewiejących kadłubów statków, które w erze radzieckiej stanowiły pokaźną flotę rybacką. Warto odwiedzić Muzeum Sztuki w Nukus, stolicy Karakałpacji. Posiada drugą, co do wielkości na świecie kolekcję rosyjskich dzieł awangardowych.

Zabudowa charakterystyczna dla Samarkandy
Zabudowa charakterystyczna dla Samarkandy © iStock

Samarkanda – miasto ze snów

Samarkanda to prawdziwy symbol Uzbekistanu i przez wielu ten kraj kojarzony jest właśnie przez pryzmat tego miasta. Starożytna Samarkanda była na skrzyżowaniu kultur świata przez ponad dwa tysiąclecia i miejscem znanym z produkcji rzemieślniczej, z cytadelą i silnymi fortyfikacjami. Jest jednym z najstarszych miast na świecie o rodowodzie sięgającym 7 wieku p.n.e., co czyni je nawet starszym od Rzymu!

Meczet w bajkowej Samarkandzie
Meczet w bajkowej Samarkandzie © iStock

Poeci i historycy opisywali Samarkandę jako „Perłę Wschodniego Świata Muzułmańskiego” i mieli rację. Stara część miasta pełna jest błyszczących w słońcu minaretów, olśniewających turkusowych kopuł i hipnotyzującej mozaiki. Sercem miasta jest Registan, który w przeszłości był placem publicznym, na którym ludzie zbierali się, aby wysłuchać królewskich proklamacji. Obecnie jest głównym punktem życia miejskiego otoczony trzema madrasami o charakterystycznej architekturze islamskiej.

Więcej o Taszkencie, Samarkandzie i Bucharze dowiesz się z artykułu o tych trzech obliczach Uzbekistanu.

Chimgan, Uzbekistan
Chimgan, Uzbekistan © iStock

Niesamowita przyroda: parki narodowe i góry w Uzbekistanie

Uzbekistan to kraj, który ma znacznie więcej do zaoferowania niż tylko bogate dziedzictwo Jedwabnego Szlaku. W Parku Narodowym Ugam-Chatkal zaliczysz przygodę życia podczas górskiego trekkingu wokół 3-tysięcznych szczytów. Niespełna 100 kilometrów od Taszkentu znajdują się dwa znane ośrodki zimowe Chimgan oraz Charvak. W górskich wioskach Uzbekistanu można zaobserwować tradycyjne rzemiosło, jazdę konną i wciąż używane ludowe stroje Uzbekistanu. Jest tu znacznie więcej orientalnego folkloru niż przaśnych klimatów znanych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Dobrym pomysłem jest połączenie pieszej wędrówki z odpoczynkiem na dnie wąwozów Gulkam czy Mazarsay czy rekreacji nad jeziorem Chorvoq.

Mamy najlepsze oferty lotów i noclegów w Taszkencie


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?