Prowincja Muğla to nie tylko miejsce, w którym wody Morza Egejskiego stykają się z wodami Morza Śródziemnego. To także, a może i przede wszystkim, obszar, w którym widoczne są ślady dawnych cywilizacji. Ruiny starożytnych miast kontrastują ze współczesnymi kurortami turystycznymi, a wszystko to w akompaniamencie malowniczej scenerii.

Najpopularniejsze kurorty w Turcji

Południowo-zachodnia Turcja to doskonały kierunek wakacyjny, z roku na rok zyskujący coraz większe grono miłośników. Spora w tym zasługa nie tylko walorów turystycznych, ale i dogodnego dojazdu do tej części kraju. Najpopularniejsze linie lotnicze na świecie oferują loty do portu lotniczego Dalaman i Milas-Bodrum, a turyści kontynuują swoją podróż do miejsca noclegu środkami komunikacji miejskiej lub wypożyczonymi autami.

Co czeka ich na miejscu? Prowincja Muğla ma najdłuższą linię brzegową w kraju, gwarantującą idealne warunki do plażowania czy uprawiania sportów wodnych. Nurkowanie, żeglarstwo, narty wodne, windsurfing – tureckie kurorty zapewniają liczne atrakcje, choć i na lądzie nie sposób się nudzić. Tereny starożytnych miast kryją w sobie ciekawe zabytki, a stara zabudowa i wąskie labirynty uliczek zachęcają do powolnego odkrywania zakątków poszczególnych miasteczek.

Widok na linię brzegową w Prowincji Muğla
Widok na linię brzegową w Prowincji Muğla © iStock

Muğla to prowincja słynąca z licznych zatoczek i plaż, marin, w których cumują luksusowe jachty czy wreszcie gajów oliwnych. To dobry kierunek dla osób ceniących sobie zieleń, kontakt z naturą i nieco spokojniejszą atmosferę. I choć można się tu także nieźle zabawić, nad ranem wszystko wraca do normy, a turyści odpoczywają na plaży lub w swoim tempie zwiedzają okolicę. Stolicą prowincji jest miasto Muğla, jednak turyści zwykle kierują się do słynącego z grobowca Mauzolosa Bodrum, znanego z produkcji dywanów miasteczka Milas czy spokojnego kurortu Fethiye. Na szczególną uwagę zasługują także Marmaris oraz Dalyan.

Znajdź oferty wynajmu samochodów w prowincji Muğla
Kobieta na tureckim targu
Kobieta na tureckim targu © iStock

Marmaris – morze i wzgórza porośnięte lasami piniowymi

Marmaris to najstarsze miasto portowe starożytnej Karii. Jednym z nielicznych zabytków miasta jest datowany na XI wiek zamek, w którym obecnie mieści się muzeum. Aby poczuć atmosferę miasta, warto pospacerować po starówce – odnowiono tu budynki, a w jednym z nich mieści się muzeum (Kapurcuk), w którym można podziwiać eksponaty przedstawiające codzienne życie w dawnym Marmaris – narzędzia do pracy, stroje, elementy wyposażenia wnętrz. Jednak Marmaris to również trasy rowerowe i trekkingowe oraz słynna Bar Street, przy której mieści się wiele barów i restauracji. Turyści mogą odpocząć na plaży miejskiej lub wybrać się na jedną z większych plaż w pobliskich miejscowościach, na przykład w Icmeler.

Ruiny starożytnego miasta w okolicy Marmaris
Ruiny starożytnego miasta w okolicy Marmaris © iStock

Ze starożytną budowlą zamku Marmaris kontrastuje nowoczesna marina, w której można podziwiać luksusowe jachty i łodzie. Niektóre z nich oferują rejsy wzdłuż wybrzeża lub na pobliskie wyspy, na przykład oddaloną o godzinny rejs wyspę Rodos. Jeśli chodzi o bliższe wyspy i wysepki, to z pewnością sporą atrakcją jest pobyt na wyspie Cennet, nazywaną „Rajską Wyspą”. Jej wzgórza są porośnięte lasem piniowym, a dziewicza linia brzegowa gwarantuje spokojny odpoczynek na plaży. Dużą popularnością cieszy się także rejs na wyspę Sedir, czyli wyspę, na której przebywała Kleopatra wraz z Markiem Antoniuszem. Czyste wody i złoty piasek skuszą każdego, choć na terenie wyspy można podziwiać także stare drzewa oliwne czy ruiny teatru antycznego.

Marmaris to również doskonała baza wypadowa do zwiedzania ruin starożytnych miast w okolicy, jak chociażby Kastabos czy Phoenix.

Sprawdź atrakcje w prowincji Muğla i okolicy

Dalyan – z wizytą u żółwi Karetta

Mała wioska rybacka skrywa w sobie wiele atrakcji, a jedną z najpopularniejszych jest z pewnością rejs rzeką Dalyan. W trakcie wycieczki turyści mogą podziwiać ruiny starożytnego miasta Kaunos, w tym słynne grobowce królewskie wykute w skale czy ruiny teatru. Punktem kulminacyjnym rejsu jest pobyt na piaszczystej plaży Iztuzu, będącej rezerwatem przyrody. Wszystko to za sprawą gigantycznych żółwi Karetta, które składają tu swoje jaja. Warto także wspomnieć o słynnych błękitnych krabach pływających w pobliskich wodach, które często lądują… na talerzach turystów.

Dalyan to zielona oaza, która pozwala odetchnąć od zgiełku większych miast czy głośnego życia nocnego w większych kurortach. Warto dodać, że troska o środowisko jest tutaj tak duża, że hotele nie znajdują się przy samej plaży, lecz w odległości ok. 10 km. Dalyan nie tylko zapewnia reset umysłowy, ale i relaks dla ciała. Mowa o leczniczych kąpielach błotnych oraz w wodach termalnych, które mają łagodzić dolegliwości związane m.in. z reumatyzmem, ale i odmłodzić skórę i nadać jej blasku.

Sprawdź oferty lotów i noclegów w prowincji Muğla
Ruiny starożytnego miasta Kaunos
Ruiny starożytnego miasta Kaunos © iStock

Będąc w Turcji, koniecznie trzeba zajrzeć także na bazar. W prowincji Muğla sporą popularnością cieszą się wyroby skórzane, a w przypadku spożywczych produktów – wyroby z mleka koziego, oliwa, owoce morza, migdały oraz miód. Listę tę zamykają oczywiście kolorowe i pachnące przyprawy, dzięki którym przygotowanie tureckiej potrawy we własnym domu, po powrocie z wakacji, będzie znacznie łatwiejsze.

O innych tureckich bazarach pisaliśmy również w artykułach o Izmirze i Bodrum.


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?