Wjazd na skalny szczyt najbardziej stromą kolejką Austrii, a może rejs po lazurowym jeziorze? Odkryj jesienne i zimowe aktywności szlakiem atrakcji Salzburg AG.

Położony między wapiennymi skałami Alp i nad rzeką Salzach Salzburg słynie w świecie jako miasto Mozarta. Rzeczywiście stąd pochodził i tu tworzył ten wybitny kompozytor. Do dziś żywa jest pamięć o nim, m.in. w lokalnym muzeum Dom Mozarta

Odwiedź miasto Mozarta

Miasto na złożach soli ma jednak więcej asów w rękawie: alpejskie widoki, jedyne w swoim rodzaju przeżycia i wspaniałą przyrodę. To doskonały kierunek na city break, zwłaszcza jesienią i zimą. To właśnie wtedy okoliczne wzgórza najpierw czerwienią się i złocą, a potem pokrywają skrzącą się w słońcu warstwą białego puchu.

Obejrzyj miasto z góry

Lubisz zwiedzać według planu i odhaczać najważniejsze atrakcje miejsca, w którym jesteś? Podczas wizyty na zachodzie Austrii skorzystaj z listy Salzburg AG – zrzeszenia 5 atrakcji Salzburga i okolic.

Jest wśród nich m.in. podziwianie miasta z tarasu widokowego przy średniowiecznym zamku górującym nad Starym Miastem. Wjedziesz na niego najstarszą w Austrii naziemną kolejką linową  FestungsBahn. Pierwszy kurs odbyła w 1892 roku, ale bez obaw — wielokrotnie była modernizowana. 

Kolejka linowa FestungsBahn © Salzburg AG Tourismus GmbH

Dziś na szczyt Festungsberg wjeżdża trasą o długości 198,5 m w zaledwie 54 sekundy. Panoramiczne widoki na zabytkową starówkę, ogrody pałacu Mirabell, lazurowe jeziora w oddali oraz Salzburskie Alpy Wapienne naprawdę robią wrażenie, zwłaszcza podczas słonecznych jesiennych i zimowych dni. 

Panoramę okolicy możesz podziwiać też z tarasu, na który zawiezie Cię  winda MönchsbergAufzug – również oznaczona jako skarb Salzburga. 60-metrową trasę pokonuje w 30 sekund.

Na szczycie Mönchsberg czekają fantastyczne widoki na Stare Miasto i Museum der Moderne oraz Wasserspiegel, czyli muzeum wody i hydrotechniki.  To ostatnie miejsce jest kolejną atrakcją do odhaczenia na liście sieci Salzburg AG. W interaktywnym muzeum poznasz sekrety salzburskiej wody, którą nazywa się „szampanem wśród kranówek”.

Panorama widoczna po wjechaniu na szczyt windą MönchsbergAufzug © Salzburg AG Tourismus GmbH

Zwiedzaj okolicę statkiem i kolejką

Podczas kilkudniowego pobytu w Salzburgu zaplanuj czas na zobaczenie największych atrakcji regionu Salzkammergut. Przez cały rok, również jesienią i przez część zimy, najpopularniejszą z nich jest rejs statkiem po jeziorze Wolfgangsee

To jeden z siedmiu dużych zbiorników wodnych w okolicy. Słynie nie tylko ze wspaniałych widoków na położone nad jego brzegiem urokliwe miasteczka takie jak St. Gilgen czy Strobl. Jezioro to jest popularne ze względu na mieniącą się w świetle na lazurowo wodę. Kolor ten zawdzięcza swojemu skalnemu podłożu — w końcu tutejsze Alpy nazywane są wapiennymi.

Ciekawym uzupełnieniem tej wodnej wycieczki może być  przejażdżka pociągiem SchafbergBahn przez dolinę Salzkammergut z miejscowości St. Wolfgang. Pamiętaj, że możesz kupić bilet łączony na prom WolfgangseeSchifffahrt oraz wąskotorową kolej zębatą na jedną z najpiękniejszych gór Austrii, czyli Schafberg

Nocny rejs promem WolfgangseeSchifffahrt © Salzburg AG Tourismus GmbH

Nie dość, że jest to najstarsza tego typu kolejka w Austrii, to też ma największy stopień nachylenia trasy. Podróż w górę trwa ok. 40 minut i pozwala podziwiać widoki na inne polodowcowe jeziora oraz góry w okolicy. Pokonuje w tym czasie dystans 5,85 km i różnicę wysokości 1190 m, wjeżdżając na wysokość aż 1783 m n.p.m.

WSKAZÓWKA: Planując zwiedzanie regionu Salzkammergut, warto pamiętać, że kolejka na Schafberg oraz rejs po jeziorze Wolfgangsee są niedostępne przez większość zimy – można z nich korzystać do 7 stycznia 2024 roku, a potem dopiero od Wielkanocy.

Przejażdżka kolejką SchafbergBahn © Salzburg AG Tourismus GmbH

Podziwiaj architekturę i słuchaj muzyki

Wracając do Salzburga: jest on uważany za jedno z najpiękniejszych i najbardziej idyllicznych miast Austrii. Od XVII wieku określany jest nawet mianem „Rzymu Północy”. Nie bez przyczyny — jego barokowe kościoły i kamienice o jasnych fasadach projektowane były przez najznamienitszych włoskich architektów. Dziś miasto położone w dolinie między alpejskimi pagórkami zachwyca m.in. urokliwą panoramą. Patrząc na nie z oddali, odnosi się wrażenie, że czas zatrzymał się tu w miejscu. 

Podobnie jest na salzburskim Starym Mieście, nad którym góruje twierdza Hohensalzburg. Jego niezmieniony od wieków układ architektoniczny z rozległymi placami, monumentalną katedrą, bogato zdobionymi kamienicami i licznymi kościołami oraz cmentarzami wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Widok na twierdzę Hohensalzburg w Salzburgu
Widok na twierdzę Hohensalzburg w Salzburgu © Sebastian Scheichl

To doskonałe tło dla poznawania historii Mozarta w jego rodzinnym domu przy Getreidegasse 9, gdzie wystawione są jego fortepian młoteczkowy oraz skrzypce, a także w rezydencji przy Makartplatz 8. Muzyki kompozytora najlepiej za to słuchać podczas koncertów  w katedrze lub Tygodnia Mozartowskiego.

Szukaj świątecznego klimatu

Salzburg słynie nie tylko z soli i historii kompozytora, ale też z najbardziej urokliwych jarmarków adwentowych Austrii. Z pewnością trafisz na nie, jeśli planujesz pobyt w mieście w grudniu. 

Targi bożonarodzeniowe organizowane są w mieście od XV wieku m.in. na Residenzplatz. To najbardziej popularny punkt wycieczek, ale podczas zimowego city breaku wybierz się też do znajdującego się w okolicy zamku Hellbrunn. Odbywa się tam znany Hellbrunner Adventszauber. 

Panorama Salzburga wśród alpejskich pagórków © Sebastian Scheichl

Czy warto? Tylko sobie to wyobraź — nad dziesiątkami drewnianych kramów zimą migocą światła lampek choinkowych i unosi się zapach grzanego wina. Zewsząd dobiega również gwar rozmów i melodia najsłynniejszej kolędy świata. Nic dziwnego, w końcu w Salzburgu, przy Steingasse 31, urodził się twórca „Cichej nocy” Joseph Mohr. Melodia ta towarzyszy miastu przez cały okres zimowy — usłyszysz ją w katedrze, ale śpiewają ją też kolędnicy na ulicach. 

Chcesz przeżyć w mieście coś niezapomnianego? Możesz wybrać się na kurs rzeźbienia w lodzie. Wspaniałe wspomnienia pozostawi w Twojej pamięci też na pewno nocny spacer po zaśnieżonych i klimatycznie oświetlonych uliczkach Starego Miasta.

Przeżyj coś niezapomnianego

Jedz, jodłuj i tańcz

Po wycieczce dobrym pomysłem może być rustykalna przekąska w schronisku Himmelspforte. Jesienią i zimą możesz liczyć na specjały z ziemniakami, alpejskimi serami, rybami z okolicznych jezior (m.in. sumami, pstrągami, siejami i sielawami), a także dynią, kurkami czy jadalnymi kasztanami. Sycące, tradycyjne dania to m.in. Kasnocken, czyli galuszki pieczone z serem, Bladln, a więc smażone pierogi z nadzieniem ziemniaczanym, czy też pączki z kiszoną kapustą. 

Możesz też spędzić wieczór w najstarszym alpejskim schronisku w regionie, czyli w Laimeralm. To prawdziwa skarbnica nie tylko dań kuchni wschodniej części Alp, ale też informacji dotyczących tutejszego folkloru. Odbywają się tu nie tylko warsztaty jodłowania, czyli tradycyjnego śpiewu, ale też skocznego tańca Schuhplattln. Oprócz tego możesz posłuchać gry na typowych dla regionu instrumentach, m.in. diabelskich skrzypcach

Co ciekawe, na Ziemi Salzburskiej jest aż 550 alpejskich schronisk, które leżą między 1800 halami. Pamiętaj, aby się w nich ogrzać i posilić podczas jesiennych trekkingów po najpiękniejszych szlakach tej części Alp.

Leć na urlop w alpejskim klimacie

Korzystaj z uroków gór

Alpy, zwłaszcza w okolicach Salzburga, oferują doskonałe warunki do uprawiania sportu. Jesienią czekają na Ciebie setki kilometrów dobrze oznaczonych tras trekkingowych, m.in. na górze Schafberg. Prowadzą one malowniczymi dolinami, po halach z zapierającymi dech piersiami, a także skalnych graniach. 

Zimą możesz natomiast wykorzystać potencjał tego miejsca np. na nartach biegowych, zjazdowych czy podczas przejażdżek na łyżwach. Centrum sportów zimowych w okolicy są miejscowości St. Gilgen oraz Bad Ischl, gdzie wakacje spędzał cesarz Franciszek Józef z cesarzową Elżbietą, czyli Sisi. 

Widok z góry Schafberg po wjechaniu kolejką SchafbergBahn © Salzburg AG Tourismus GmbH

Okolice te słyną z tras do narciarstwa biegowego oraz sztucznych i naturalnych lodowisk, np. Mozarteis. Możesz na nich nie tylko jeździć na łyżwach, ale też uprawiać curling. Znajdziesz tu również stoki narciarskie, m.in. na szczycie Katrin i u podnóża gór Zwölferhorn. Są one dobrze przygotowane i stosunkowo łagodne, dlatego chętnie wybierane są przez rodziny z dziećmi. Lubisz jazdę po głębokim śniegu? Możesz tutaj liczyć na takie atrakcje, ponieważ niektóre miejsca niedostępne są do ratrakowania.

Artykuł powstał we współpracy z Salzburg AG Tourismus GmbH.


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?